הרומן האסור בין הפרקליטות לבין המכון הלאומי לרפואה משפטית

שתף כתבה עם חברים

עו"ד אמיר מסארווה על נסיונות הפרקליטים מלאכי השמיים לפגוע בנציבת הביקורת – עדיף פרקליט מפוטר מאשר אדם מורשע על לא עוול בכפו, עדיפה אמת מרה על שקר מתוק

patologia
סודות הגופות ונחלת הפרקליטים

לאחרונה יצאה תחת ידה של נציבת הביקורת על מערך התביעה ומייצגי המדינה בערכאות, השופטת הילה גרסטל, טיוטת דו"ח על התנהלות המכון הלאומי לרפואה משפטית, ובמיוחד בכל הקשור לרומן שלו עם הפרקליטות, ומזמיני חוות דעת אחרים.

מפרטים שהחלו לדלוף, מצד המבוקרים מן הסתם, נראה כי הנציבה שמה דגש על הבעייתיות במתן חוות דעת מוזמנות על ידי הפרקליטות, מבלי שלנאשם ופרקליטיו ניתנת הזכות לשאול שאלות ולקבל הבהרות בזמן אמת, זכות הנתונה לפרקליטות בלבד.

האם מדובר בנוהל הגון והוגן, שלא לומר חוקי, מבחינתם של נאשמים המורשעים על סמך חוות דעת של המכון לאומי לרפואה משפטית? מדובר במוסד אשר אין לו "אח ורע" במדינה, כזה המונע מלקוחותיו לבדוק בזמן אמת את ממצאיו, אלא כאשר, אם בכלל, יימצא "עד מומחה" בשעת המשפט אשר יהפוך עצמות לתעצומות.

פרקליטות המדינה ומשרד הבריאות קיבלו את ממצאי הטיוטה ועל אתר פנה פרקליט המדינה ליועץ המשפטי לממשלה על מנת לעכב את פרסום הדו"ח במתכונותו, "מאחר שבחלקו הוא דו"ח פרטני מובהק, הכולל התייחסות להתנהגות פרקליטים מסוימים תוך מתיחת ביקורת עליהם ועל שיקול הדעת שלהם. פרסום הדו"ח במתכונתו יפגע בעיקרי הצדק הטבעי ובעקרונות היסוד של השיטה", טוען פרקליט המדינה.

ייאמר מייד, דווקא בגלל התגובה הזו יש לדרוש באופן נחרץ כי הדו"ח יפורסם, עם החלק הפרטני והמובהק. זכות הציבור לדעת, לרבות ציבור הנאשמים ועורכי הדין, את אשר מסתירה הפרקליטות ואת שיקולי הדעת של הפרקליטים.

od nitzan shay150 shofetet gerstel hila nana 201 201
פרקליט המדינה שי ניצן נציבת הביקורת הילה גרסטל

חוות דעת מלוכלכות

עדי תביעה במשפט הפלילי הם כאלה שמסרו עדות אשר יש בה כדי לחזק, לסייע או להוות דבר מה נוסף לאישום המיוחס לחשוד טרם אישומו, ולימים הם נכללים ברשימת עדי התביעה בכתב האישום. עדים אלו אינם עדים מומחים בדרך כלל, ובמידה שלא היה בכוחם לחזק את התביעה במשפט, הם הופכים לעיתים גם לעדי הגנה המפריכים עדים אחרים.

כאשר מדובר בעדי תביעה שהם עדים מומחים, עדותם אינה אמורה להיות מושפעת מגורמים אחרים כלשהם. היא אמורה לעסוק בתחום המקצועיות והמומחיות שלהם, עם נתונים אובייקטיביים בלבד ומסקנות עצמאיות, ללא "מצגת" של מסקנות אפשריות הכרחיות אחרות מצד מזמיני חוות הדעת על בסיס ממצאים אחרים בתיק הפלילי שעל הפרק. אם חוות דעת מקצועית ניזונה מפרטים מוכמנים בתיק החקירה הרי שיש בכך פגם מהותי, מה שאנו בעולם המשפט מכנים – "חוות דעת מלוכלכת".

מוזרה היא איפה תגובתם הנחרצת של הפרקליטים, לדחות את פרסום המסקנות עקב הפגיעה בשיקול דעתם כפרקליטים – מלאכי השמיים. הגיעה השעה שסדר ייעשה, אחת ולתמיד. עדיף פרקליט מפוטר מאשר אדם מורשע על לא עוול בכפו, עדיפה אמת מרה על שקר מתוק.

patology institute
עין הסערה. אבו כביר

היושב בראש מחלקת עררים בפרקליטות המדינה, עו"ד ד"ר יניב ואקי, התראיין באחת מתחנות הרדיו עם ח"כ יעל גרמן, שרת הבריאות לשעבר. בלשון רופפת ומגמגמת הוא לא נתן מענה לציבור "המאזינים" על הרומן האסור בין הפרקליטות לבין המכון הלאומי לרפואה משפטית. כל אשר היה ניתן להסיק מדבריו הוא כי מדובר בטיוטה שאינה סופית, והמשמעות היא שהדו"ח עוד עשוי לקבל תפנית משמעותית. לו הייתי המראיין הייתי שואל, האם יש בה בתפנית הנרמזת כדי להעיד לגטימציה מחודשת להתנהלות הבלתי הוגנת ורבת השנים, האם יש בה כדי להכשיר את הרומן האסור – זה הגובל בגילוי עריות ממש.

גופות באבו כביר מלאות סודות הן, אבל לא כל הסודות הם נחלתם של פרקליטים נעדרי הכשרה רפואית, גם לא באמצעות שאלות הבהרה המהוות השפעה בלתי הוגנת על עד מומחה, או במילים אחרות שיבוש הליכי חקירה ומשפט. אין זה תפקידו של פרקליט ליצור כתב אישום יש מאין בהסתמך על הנחה רפואית דחוקה, תפקידו ליצור כתב אישום מכוח ראיות, למצער, כאשר הן אינן תואמות את הממצאים הפתולוגים נוצר אותו רומן אסור, וקורבן העבירה היחיד כאן הוא דווקא הנאשם.

במדינת ירדן השכנה יש שלושה מכונים לאומיים לרפואה משפטית, בשוויץ יש חמישה, אפילו ברשות הפלשתינית יש שני מכונים לרפואה משפטית. רק במדינתנו הנאורה יש אחד, האם אין בכך בבחינת ביזוי המת אשר אשר עוזב את העולם עם חוות דעת מוזמנת אחת בלבד, וכמובן שלא ניתן להתעלם מהפגיעה בזכויות הנאשם לניהול משפט הוגן.

od masarwe amir glasses 200 200
עו"ד אמיר מסארווה

הדו"ח של הנציבה הילה גרסטל דינו להתפרסם על מסקנותיו וללא מקצי שיפורים, עדות כבושה אינה מתקבלת במישור המשפטי ובטח לא במישור הביקורתי. בכל מקרה, הנסיונות לרכך את הדו"ח לא יהיה בהם כדי להחליף את הממצאים העובדתיים אשר כולנו ערים להם – הפרקליטות אינה כל יכולה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות