המשטרה חשפה גניבת ענק של חול באזור יבנה

שתף כתבה עם חברים

בתום חקירה סמויה, עצרה המשטרה 20 חשודים בכרייה בלתי חוקית של חול בכמות עצומה וגניבתו באיזור חולות יבנה.  בשלב זה לא מזהים במשטרה קשר לארגוני פשיעה מוכרים. הנזק נאמד במיליוני שקלים ובכוונת המדינה להגיש תביעות נזיקין כספיות נגד גנבי המחצבים. מעצרם של החשודים המרכזיים הוארך

 

 hol1
 גניבת חול בהיקפים אדירים (צילומים: משטרת ישראל)

בפעילות משותפת של יחידת להב 433, בסיוע פקחי רשות מקרקעי ישראל, לוחמי מג״ב, שוטרי תחנת קדמה מחוז מרכז והסיירת הירוקה, נעצרו (17.2) לחקירה 20 חשודים במעורבות בכרייה בלתי חוקית וגניבת חול באיזור חולות יבנה.

מממצאי החקירה הסמויה, שהתנהלה בחודשים האחרונים, עלה חשד כי קבלנים לעבודות עפר – בין היתר תושבי אזור פ"ת, כפ"ס וכפר קסאם – כרו כמות רבה מאוד של חול משטח המצוי בבעלות רשות מקרקעי ישראל, בהיקפים הנאמדים בתכולה של מאות משאיות.

על פי החשד, החול נמכר והועבר ללקוחות שונים ברחבי הארץ. יש לציין כי בעבר כריית חול היוותה את הרקע למאבקים בין ארגוני פשיעה ובסופו של דבר להשתלטות של אנשיו של שלום דומרני על התחום זה באזור הדרום. אולם, בשלב זה, בפרשה הנוכחית במשטרה לא מזהים קישור לארגוני פשיעה מוכרים, אלא יותר לעבריינים מקומיים שמתעסקים בגניבת חול שפוגעת במשאבי טבע ובמחצבים וגורמת נזק של עשרות מיליוני שקלים למדינה. העובדה שאנשים שאינם מזוהים עם ארגוני פשיעה גדולים נכנסו לתחום של כריית חול, מראה על היחלשותם של ארגוני הפשיעה הגדולים בתחום זה.

 hol

בחיפושים בבתי החשודים ובעסקיהם נתפסו למעלה מעשרים כלי רכב ששימשו על פי החשד לכריה (משאיות, נגררים, שופל וטרקטורים) וכן רכוש נוסף השייך לחשודים לצרכי חילוט. 

ברשות מקרקעי ישראל אומרים כי "מדובר באחת הפרשיות הגדולות והמסועפות בתחום גניבת המחצבים שנחשפו בישראל, במסגרתה גרפו העבריינים, בעלי עסק לעבודות עפר ושותפיהם לעבירה, מיליוני שקלים רבים על חשבון הקרקע הציבורית, בה כרו חול ללא היתר ובניגוד לחוק". 
בעקבות המבצע והמעצרים, מניחים ברשות מקרקעי ישראל כי החקירה והחומר שנאסף, יובילו לגורמי פשיעה נוספים, העוסקים בפעילות בלתי חוקית כגון העלמות מסים וכדומה.

הרשות מתכוונת להגיש תביעות נזיקין כספיות נגד גנבי המחצבים, שייאלצו לפצות את המדינה על הנזקים שגרמו לקרקע במהלך כריית המחצבים, אשר גרם לפגיעה נופית ניכרת. בנוסף, תדרוש המדינה מגנבי המחצבים להחזיר לקופתה את הממון שהפיקו מהקרקע הציבורית.

שי קרפ, סגן מנהל החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל: "מדובר ללא ספק בפרשייה חמורה ופסולה, במסגרתה קשרו קשר עשרות אנשים לגזול את הציבור כדי להעשיר את קופתם. הנזק שנגרם לנוף ולקרקע בולט ומוחשי והעבריינים שהתעשרו על חשבון הציבור ייאלצו לתת בפניו את הדין. נילחם בתופעות כאלה עד חורמה".

במשטרה ציינו כי "משטרת ישראל רואה בחומרה כל ניסיון לפגיעה בתשתיות הלאומיות ולניצולן ותמשיך במאבק נחוש ובלתי מתפשר בשיתוף רשות מקרקעי ישראל וגופים נוספים כנגד כריית המחצבים הבלתי חוקית הפוגעת במשאבים הלאומיים ובקופה הציבורית ויש בה כדי לחולל פשיעה".

 

 masaiut-1

החשודים המרכזיים הובאו במהלך היום לבית משפט השלום בראשון לציון ומעצרם הוארך על ידי השופטת רבקה גלט. כולם חשודים כי במהלך השנתיים האחרונות ביצעו יחד עם אחרים כרייה בלתי חוקית של חול וגניבתו. 

יובל שמש (51) מבית יהושע, את החשוד מייצג עו"ד אייל אוחיון, מעצרו הוארך עד 20 בפברואר.

אליהו שמש (48) מכפר סבא, את החשוד מייצג עו"ד עידן שטרול, מעצרו הוארך עד 20 בפברואר.

שלמה שטרוצר (44) מפתח תקווה, את החשוד מייצג עו"ד נס בן נתן, מעצרו הוארך עד 20 בפברואר.

יעקב זילברמן (59) מראשון לציון, את החשוד מייצג עו"ד נס בן נתן , מעצרו הוארך עד הבוקר, אז הוא ישוחרר בתנאים מגבילים.

שרון נחום (43) מפתח תקווה, את החשוד מייצג עו"ד אסף בקרמן, מעצרו הוארך עד 20 בפברואר.

דני יונה (58) מפתח תקווה, את החשוד מייצג עו"ד איתי בר עוז, מעצרו הוארך עד 20 בפברואר.

אלטורי איבראהים (40), את החשוד מייצג עו"ד דוד יפתח, מעצרו הוארך בהסכמה עד 19 בפברואר.

יצחק מסילתי (47) מגני תקווה, את החשוד מייצג עו"ד קובי גולדמן , מעצרו הוארך עד 20 בפברואר.

שאר החשודים שוחררו על ידי היחידה החוקרת ושוחררו בתנאים מגבילים, מבלי שהובא לבית משפט.

עו"ד נס בן נתן מסר בתגובה: ״מדובר בלקוחות שרכשו חול במסגרת עבודתם ממתחם כריה מסודר. החול נרכש במחיר מלא בשיקים וקבלת חשבוניות בתמורה. לאף אחד מהלקוחות לא היה דרך לדעת כי מדובר בחול שאינו כשר ואין שום ראיה לכך״

 

עו"ד אייל אוחיון מסר בתגובה: "למצער הצליחה היחידה הכלכלית לזרות חול רב בעיניי בית המשפט באופן שהוביל למעצר שווא של מרשי. בדיקה פשוטה של החומר החשבונאי שנתפס יכולה ללמד כי כל משלוחי החול מגובים בתעודות משלוח וחשבוניות כדין. די בכך בכדי להבין כי טענת המשטרה לפיה סחר מרשי בחול גנוב היא מגוחכת לחלוטין".

עדכון:
לאחר מספר ימים חקירה ומעצר, כל החשודים שוחרר בתנאים מגבילים. 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות