דניאל חקלאי – משרד עו"ד
פלילי | צווארון לבן | דין משמעתי
עו"ד אייל בסרגליק
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
עו"ד אלון דוידוב
פלילי | כלכלי | צבאי
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות

קובי בן גור התחזה לחולה אלצהיימר כדי להקל בעונש על שוחד

בן גור מודה שהתחזה לחולה כדי לקבל הנחות בגזר הדין בתיק השוחד ברשות המסים, שאכן ניתנו לו, וגם על ההתחזות והמרמה הוא יצא בעונש קל ללא מאסר: חודשיים נוספים של עבודות שירות וקנס
ben gur kobby chanall 2
קובי בן גור (צילום מסך מחדשות ערוץ 2)

איש העסקים קובי בן גור ירצה חודשיים עבודות שירות וישלם קנס של 150 אלף שקל. זאת, במסגרת הסדר טיעון וכתב אישום נוסף שהוגש נגדו, כספיח לפרשת השוחד ברשות המסים. בכתב האישום החדש מודה בן גור במרמה כלפי מערכת המשפט, בנסיון לקבל הקלות בגזר הדין.

ב-2011 בן גור הורשע בשתי עבירות מתן שוחד לראש רשות המסים ג'קי מצא, ולעובדת בכירה של הרשות. בן גור סייע למצא להיבחר כמנהל רשות המסים באמצעות הפעלת קשריו עם בכירים ומאעכרים מקורבים, והפגיש אותו בין היתר עם יורם קארשי, אחיה של שולה זקן, ולאחר מכן עם זקן עצמה, אז מנהלת לשכתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט.

לאחר שמינויו של מצא הוכתר בהצלחה, פעלו קארשי ובן גור לגבות את "שכר טרחתם", באמצעות סחיטת מצא למנות ולקדם עובדים מקורבים להם ברשות המסים.

בהסדר טיעון בזמנו הודה בן גור בעבירות השוחד, ללא הסכמה על העונש. הפרקליטות ביקשה מאסר בפועל. על פי כתב האישום שהוגש עתה, בנסיונו לשכנע את בית המשפט לגזור עליו עונש קל של עבודות שירות, בן גור התחזה בפני רופאים לחולה אלצהיימר, התלונן על תסמינים של המחלה והשיג חוות דעת רפואיות שלפיהן מצבו הקוגנטיבי מידרדר לעבר דמנציה ופגיעה בכושר שיפוט המציאות.

במסמכים רפואיים שהגיש לבית המשפט, על סמך מצגי שווא שהציג למומחים ולוועדה רפואית של ביטוח לאומי, נכתב כי הוא מתקשה לדאוג לצרכיו הבסיסיים וזקוק לליווי בני משפחתו לאורך כל שעות היום, וכי מצבו התפקודי תואם לנכות מלאה. כל זאת, בשעה שבן גור מעולם לא חלה במחלה.

הוועדה הרפואית מטעם ביטוח לאומי השתכנעה מכשרון המשחק של "החולה המדומה" וקבעה לו קצבת נכות, אשר מלבד "ביסוס המחלה" בפני בית המשפט, זיכתה אותו בקצבה חודשית בלתי מבוטלת של 6,500 שקל במשך למעלה משלוש שנים, ובסך הכל כ-200 אלף שקל שקיבל במרמה מביטוח לאומי. בעובדות אלו בן גור מודה כעת, במסגרת כתב האישום החדש.

patish mishpat 200

בית המשפט התחשב בזמנו ב"מחלתו" וגזר על בן גור שישה חודשי מאסר בעבודות שירות. אלא שהמרמה התגלתה במהירות: כאשר התייצב בן גור בפני הממונה על עבודות שירות, לאישור כשירותו לביצוע העונש, השתנה לפתע הקו שהציג, והוא הצהיר כי מצבו הבריאותי תקין, כל זאת מחשש שהצגה גרועה של מצבו, כפי שהציג קודם, תוביל להחלטת הממונה שלא לאשר ביצוע עבודות שירות.

בשלב זה, בפברואר 2012 בן גור הצהיר כי הוא עובד, וסיפק מסמכים רפואיים התומכים בשיפור במצבו הבריאותי, על מנת שיימצא כשיר לביצוע העונש. על פי כתב האישום, "המצגים הסותרים היוו תהליך ממושך, במהלכו הציג הנאשם בפני גורמים שונים חוות דעת רפואיות כשהאמור בהם משקף, בכל פעם, מצב רפואי שונה בתכלית השינוי – והכל על פי צרכיו".

חוסר העקביות שבהצגת מצבו הביא כבר לפני ארבע שנים את בית המשפט, בהליך הערעור שהגישה המדינה על קולת עונשו, להעיר כי "התיעוד הרפואי המשתנה יוצר מבוכה של ממש, עם חשדות רציניים שמא לא הכל כשר".

בעקבות הערעור בתיק השוחד, הוחמר בזמנו עונשו של בן גור לשמונה חודשי מאסר בפועל, גם לאור התיעוד הרפואי המשתפר.

עכשיו כאמור, בגין הנסיון להטות את גזר הדין עם דיווחים רפואיים כוזבים, הגישה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה כתב אישום נוסף בגין קבלת דבר במרמה ושיבוש הליכי משפט. במקביל, הודיעה הפרקליטות על הסדר טיעון, במסגרתו יודה איש העסקים בעבירות מרמה ושיבוש בניסיון לקבל הקלה בעונשו.

במסגרת ההסדר כאמור הוסכם, בכפוף לאישור בית משפט, כי על בן גור ייגזרו חודשיים עבודות שירות בלבד וקנס של 150 אלף שקל, ובנוסף הוא ישיב את כספי ביטוח לאומי שקיבל בסך כ-200 אלף שקל. לפי הפרקליטות, מדובר באחד המקרים הבודדים, אם בכלל, בהם הוגש כתב אישום בנסיבות של מרמה כלפי מערכת המשפט.

הסנגורים, עורכי הדין עפר ברטל ודב גלעד כהן, מסרו בתגובה: "מדובר בעניין נושן אשר לא השפיע כהוא זה על פרשת רשות המסים – נהפוך הוא. מר בן גור נטל אחריות מלאה לדברים ואנו שמחים שגם הפרקליטות מצאה לנכון להביא את העניין לסיומו המהיר".

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן