לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
פלילי | תעבורה | צבאי | אסירים
0525450255 מידע מורחב
כלכלי | מיסים | הלבנת הון
0506245512 מידע מורחב
דניאל חקלאי – משרד עו"ד
פלילי | צווארון לבן | דין משמעתי
עו"ד אייל בסרגליק
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
עו"ד אלון דוידוב
פלילי | כלכלי | צבאי
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות

דוח האגודה לזכויות האזרח: כרסום בדמוקרטיה, פגיעה בשומרי הסף

דוח שפרסמה האגודה האגודה מצייר תמונה קשה גם של פגיעה במעמד מערכת המשפט והתקשורת מצד בית המחוקקים. ויש גם נקודות אור

aguda zhuyot ezrah

כאילו לא ידענו, עכשיו יש לזה אסמכתא: הכרסום בדמוקרטיה ובערכי זכויות האדם לא רק נמשך, אלא אף מתגבר. כך עולה מדוח שפרסמה (שלישי, 5.12) האגודה לזכויות האזרח, לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי שחל ב-10 בדצמבר. במרכז הדוח עומדת המגמה של צמצום המרחב הדמוקרטי ופגיעה בשומרי הסף ובמי שמבקרים את השלטון.

לפי הדוח, למתקפות על התקשורת, על יחידים וארגונים, הצטרפו גם מתקפות וניסיונות לבלום את סמכותם של שומרי הסף, בתי המשפט, היועץ המשפטי לממשלה והמשטרה. "על צמיחת המגמה מנצחים גורמים בכירים בממשלה ובכנסת, והיא באה לידי ביטוי בהתבטאויות, בחקיקה, בביטול פעילויות ואירועים וביוזמות ממשלתיות", נכתב בדוח.

האגודה מצביעה על צמצום חופש הביטוי בישראל, כחלק מהתמונה הכללית של צמצום המרחב הדמוקרטי. "השנה הציבור לקח לידיו את זכות ההפגנה ברחבי המדינה, והפך את המחאה בנושאים שונים לנוכחת ולאפקטיבית במרחב הציבור", נכתב.

הדוח לא נותן מקום לספק באשר לכיוון אליו הולכת ישראל בתחום זכויות האזרח. "בג'ץ עדיין נאלץ להגן על הזכות הבסיסית להפגין ולמחות, מול דרישות מופרכות ולא חוקיות שהעמידה המשטרה בפני מפגינים". הדוח גם לא מהסס לצאת נגד מכווני המדיניות: "הממשלה המשיכה בניסיונות לצנזר יצירות תרבות ולהשתיק אמנים מטעמים פוליטיים. מגמה מטרידה נוספת מסתמנת בחקיקה שמבקשת להעניק למדינה סמכויות לחסום את הגישה לאתרי אינטרנט או להסיר תכנים מהרשת".

הדוח מתייחס בהרחבה ליחסו של השלטון למיעוט הערבי, שכולל התבטאויות מסיתות והצעות חוק מפלות וגזעניות, ובראשם חוק הלאום. לפי הדוח, גם על מבקשי המקלט מקשה הממשלה בדרכים שונות, עד כדי התאכזרות, על מנת שיעזבו את הארץ.

כמו כן, נכתב כי מתחזקות מגמות של הפרדה והדרה, שמאיימות על מעמד הנשים ועל זכויותיהן, ומבקשות לדחוק אותן לשולי המרחב הציבורי.

זאת ועוד, נכתב כי חל כרסום בחופש הדת, בחופש מדת ובפלורליזם היהודי. עוד צוין כי השנה, שנת היובל לכיבוש, הלך והעמיק קו הפעולה של שילוב סיפוח וכיבוש, שנשען על תפיסה הדוחה מכל וכל שוויון, זכויות אדם ודמוקרטיה.

עם זאת, באגודה לזכויות האזרח מצביעים על כמה נקודות אור בתחום הזכויות החברתיות. עו"ד גיל גן-מור, מנהל המחלקה לזכויות חברתיות: "יש שינויים שחלקם החלו במחאה החברתית לפני שש שנים ומתממשים, על כך מעידות התפתחויות חשובות – גם אם לא מספיקות – בבריאות, בחינוך ובדיור. אבל יש עוד עבודה רבה בתחום, בעיקר בהתמודדות עם עוני ובהבטחת הזכות לקיום בכבוד".

kneset
הכנסת. שפל חדש

הכנסת כזירה מרכזית

על אף הדוחות הקשים של האגודה בשנים האחרונות, באגודה טוענים כי סקירת המצב ב-2017 העלתה את תמונת המצב הקשה ביותר עד כה: "המגמה המדאיגה של כרסום במרחב הדמוקרטי בישראל, שעליה אנו חוזרים ומתריעים בשנים האחרונות, הגיעה השנה לשפל חדש. הרוב הפוליטי המשיך לפגוע בזכויות יסוד, תוך שהוא מאתגר, ואף דוחף עד הקצה, את הכללים הבסיסיים ביותר של המשטר הדמוקרטי, כמו שלטון החוק, הפרדת רשויות, שמירה על זכויות האדם, חופש הביטוי והגנה על זכויות המיעוט".

לפי הדוח, הפגיעה בדמוקרטיה באה לידי ביטוי ביוזמות והתבטאויות של הממשלה והקואליציה: "היבטים אלה מצטרפים להתנהלות מערכתית מכוונת, המכרסמת עד כדי סכנת קריסה את יסודות הדמוקרטיה".

בין השאר נמנו בדוח היבטים של השתקת דעות וביקורת ציבורית, פגיעה בפלורליזם, דה לגיטימציה וסימון כאויבים של יריבים פוליטיים, עיתונאים, מיעוטים וארגוני זכויות אדם, פגיעה בחופש ההתאגדות והצרת צעדיהם של מי שעמדותיהם או פעילותם לא מקובלות על הרוב הפוליטי. "בשנה החולפת בלטו במיוחד הניסיונות לשחוק את כוחם, סמכויותיהם ופעילותם של מוסדות שומרי הסף, המרכיבים את מערכת האיזונים והבלמים החיונית בדמוקרטיה, והמבטיחים שלטון חוק, מינהל תקין, הגנה על זכויות אדם והיעדר שחיתות. מדאיגה במיוחד העובדה שאחת הזירות המרכזיות לדריסת הדמוקרטיה וערכיה היא בית הנבחרים עצמו, שאמור להוות סמל לדמוקרטיה הישראלית ולהגנה עליה".

200darknet
פגיעה בחופש הביטוי בתחום החקיקה הנוגעת לאינטרנט?

צנזורה ברשת

אחד הנושאים בדוח הוא התגברותה המגמה של פגיעה בחופש הביטוי המסתמנת בתחום החקיקה הנוגעת לאינטרנט, במסגרתה מבקשת המדינה להגדיל את סמכותה ולחסום את הגישה לאתרים או להסיר תכנים מהרשת. בבסיס הבקשה, מבהירים באגודה, עומדת כוונה טובה – חסימת הגישה לאתרי אינטרנט המשמשים לביצוע עבירות חמורות כמו פדופיליה, סחר בסמים, פרסום שירותי זנות והימורים. אולם "הגם שהתכליות העומדות בבסיסם של החוקים והצעות החוק בתחום זה ראויות… הרי שהמנגנונים הקבועים בהם רחבים ועמומים, ועלולים לגרום לפגיעה חמורה ובלתי מידתית בחופש הביטוי ובחופש הגישה למידע". הסיבה: ההליך שנקבע בחוק מאפשר למדינה לחסום אתרים מבלי שלציבור תהיה אפשרות לעקוב ולדעת איך היא משתמשת בסמכותה.

patish mishpat 200
דה-לגיטימציה למערכת המשפט?

שופטים את השופטים

הפגיעה הגדולה בערכי הדמוקרטיה, לפי הדוח, היא הפיחות במעמדם של שומרי הסף. צעדים רבים של חברי הממשלה בשנה האחרונה משקפים לפי הדוח תפיסה לפיה תפקידם של עובדי הציבור – היועצים המשפטיים, שופטים ואפילו מבקר המדינה – הוא לקדם את מדיניות הממשלה, לא לבקר או לרסן אותה. דוגמאות לא חסרות: יוזמה להגביל את סמכויות מבקר המדינה, התעלמות מהמלצות היועץ המשפטי לממשלה וניסיון להגביל את סמכויותיו, מינויים פוליטיים בשירות המדינה, בחברות ממשלתיות ובמערכת המשפט, וזו רק רשימה חלקית.

לפי הדוח, אלה לוו בדה-לגיטימציה ובמתקפות חסרות תקדים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל חברי הממשלה והקואליציה על שומרי הסף, כשאלה מתחו ביקורת על הממשלה, פעלו בניגוד לדעתה או ניהלו חקירות, כפי שמתחייב מתפקידם. "בין היתר הותקפו נשיא המדינה, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שסמכויותיה אף קוצצו, המשטרה והמפכ"ל, ושופטי בית המשפט העליון".

עוד מפורטים בדוח ניסיונות לפגוע במערכת המשפט, ובפרט בבית המשפט העליון. למשל, הכוונה לקדם שינוי חקיקה שיצמצם את יכולתו של בג"ץ לפסול חוקים, הצעת חוק המבקשת לצמצם את יכולתם של עותרים ציבוריים לעתור לבית המשפט העליון, הצעות חוק שמבקשות לחזק את מעמד המשפט העברי, יוזמת שרת המשפטים לשנות את שיטת הסניוריטי (השופט/ת הוותיק/ה ביותר בבית המשפט העליון נבחר/ת לנשיא/ה), פוליטיזציה של הוועדה לבחירת שופטים, והצעת חוק להעניק לבתי דין רבניים סמכות שיפוט מקבילה בעניינים אזרחיים, שמשמעותה פיצול מהותי של המערכת המשפטית.

גם לנושא הפגיעה בתקשורת יש בדוח התייחסות – בעיקר לפיצול תאגיד השידור הציבורי, "שמטרתו פוליטיזציה של חטיבת החדשות", נכתב. כמו כן תוקפים חברי הקואליציה גופי תקשורת ועיתונאים על כך שמילאו את תפקידם.

אתר "פוסטה" עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן