אירוע רמדאן של הלשכה: שקד נשאלה על הקמת בימ"ש בעיר ערבית

שתף כתבה עם חברים

שרת המשפטים דילגה בקלילות על התנגדות מועטה שהיתה לביקורה בכפר עארה שבמשולש. עו"ד אמיר מסארווה מבאקה אל גרביה סבור שמערכת המשפט היא עדיין אי של שפיות הזוכה לאמון במגזר

iftar2
מימין: השופטת נאור, אפי נוה, שקד, היועמ"ש מנדלבליט, השופט ג'ובראן 

שרת המשפטים איילת שקד השתתפה אמש (23.6) באירוע האיפטאר המסורתי, ארוחת שבירת צום הרמדאן בכפר עארה, שקיימה לשכת עורכי הדין, בהשתתפות ראשי מערכת המשפט עם כ-200 עורכי דין מהמגזר. באירוע השתתפו נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, השופט סלים ג'ובראן, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה ויו"ר הלשכה במחוז חיפה, עו"ד תמי אולמן.

נוכחותה של שקד באירוע לא עברה לחלוטין בשקט. מחוץ לאולם בו התקיים האירוע היתה מחאה קטנה שאורגנה בקבוצות ווטסאפ ושרת המשפטים הוגדרה בהן "גזענית".

שקד מצדה בירכה בערבית את "אח'ואננא אלמוסלמין" והביעה תקווה כי "חודש הרמדאן, המוקדש לחשבון נפש, להגברת האור, הסבלנות והסובלנות בין בני האדם, יהא זמן בו משפחות וקהילות יושבות יחד, מניחות מאחור את ההבדלים, המחלוקות והגורמים המפרידים… ברוח ערכי הרמדאן אנו מתכנסים כעת ואני בטוחה שאם נזכה להנחיל את הערכים הללו לחברה שלנו, מציאות חיינו תשתפר באופן ניכר, וגם עבודתה של מערכת המשפט תהיה קלה יותר… כולנו נימדד במידת יכולתנו לכבד את האחר, גם כשהדבר לא נוח. עלינו להביט במציאות מבעד לענני ההתלהמות וחוסר הסובלנות המעיבים על חיינו, כאשר גורמים מבית ומחוץ מנסים להוות מכשול לדו קיום", אמרה. 

iftar3

"כשרת המשפטים זכיתי בשנה האחרונה לקדם מספר צעדים. אני גאה על כך שהגענו להסכמה משותפת עם הנהלת בתי הדין השרעיים, כי סמלי המדינה יופיעו גם בבתי הדין השרעיים. אני חושבת שמדובר בדוגמה אשר מוכיחה כי בדרכי שלום ונועם ניתן להגיע להסכמה ולהבנה. מחר אחתום על צו להקמת בית דין שרעי בסכנין".

נוה קרא לשקד להקים בית משפט ראשון בעיר ערבית בישראל. השרה הצהירה כי בקרוב תסייר בעיר טייבה ותבחן את האפשרויות, אולם לא נראה שההסטוריה תתרחש דוקא בתקופתה; בהודעה מפורטת מאוד שהוציאו דובריה של שקד עם דבריה בערב, לא הוזכרה מילה בעניין. אגב, לפני מספר ימים פנו ראש מועצת באקה אל גרביה וראש מועצת ג'ת שבמשולש בבקשה רשמית למשרד המשפטים להקמת בית משפט שלום.

od masrawa amir
עו"ד אמיר מסארווה

עו"ד אמיר מסארווה מבאקה אל גרביה, העוסק בתיקי פלילים ותעבורה, אומר כי "הזמנתה של שקד לאירוע החגיגי, המסורתי, הדתי בחודש הרמדאן בורכה, מבורכת ותבורך על ידי רוב עורכי הדין מהמגזר, וגם אלו שלא שמחו מדי על נוכחותה – הרי זה משום שהם חולקים על דעותיה ולא מכל סיבה אחרת".

עו"ד מסארווה מרגיש נוח עם ייצוגם של הערבים בישראל במערכת המשפט ובלשכת עורכי הדין: לדבריו "אפשר להצביע על מינויים של שופטים ערביים בכל הערכאות, ובין עורכי הדין הערביים יש פעילים לא מעטים בלשכה, ומדובר בייצוג הולם".

"ההרגשה הכללית", אומר עו"ד מסארווה היא גם ש"אין הבדל ביחס בתי המשפט לעורכי דין יהודים וערבים". איך האוכלוסיה הערבית תופסת את מערכת המשפט, האם קיים אמון ברמה סבירה? עו"ד מסארווה סבור שבגדול "אין תחושה של אפליה, אף שחריגים תמיד ישנם. אני מאמין שקיים אמון במערכת המשפט בקרב המגזר. כך מורגש לפחות אצל הלקוחות שלי".

shaked iftar

עם זאת, לא הכל אידילי. המציאות במדינה, ורמת האמון הכללית בין האוכלוסיות חודרת ומשפיעה גם על מציאות מערכת המשפט, אף וככל שנשארה "אי של נורמליות". למשל, עו"ד מסארווה לא מאמין בסיכויים להקמת בית משפט בעיר ערבית. 

"קיומם של בתי משפט במגזר, מעבר לבתי הדין השרעיים אכן יכול לקדם את ערכי הדמוקרטיה במדינת ישראל אך קשה להתעלם מהבעיה המובנית", הוא אומר.

"קשה לדמיין מציאות בה שניים שאינם ערבים יפגשו ויידונו בבית משפט שלום בבאקה אל גרביה. אין הדבר מכוון לכך שהמגזר עוין, אלא שהתחושה הכללית היא שהקרקע לא נוחה לכך – מבחינת כל הצדדים". 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות