בחזרה למשטרה של פעם

שתף כתבה עם חברים

מסיפורי בית הדין המשמעתי של המשטרה: רכז המודיעין שתיווך עסקאות נדל"ן למקור שהפעיל וגבה ממנו עמלות * החוקר שהורשע בפלילים ונתפס שבועיים אחרי שחזר מהשעיה כשהוא מבצע מעקב פרטי עבור משרד חקירות * הבלשים ממרחב מוריה שמסרו מידע כוזב והשמידו ראיה כדי לגבות את מפקדם שסרח וטענו: "זו הנורמה"

makor smoking
המקור "התהפך" על השוטר והפליל אותו (אילוסטרציה) 

רכז מודיעין בימ"ר ירושלים שתיווך עסקאות נדל"ן פרטיות למקור שלו, דרש ממנו עמלות על התיווך, והכין את המקור שלו לקראת חקירה שאליה זומן במפלג ההונאה, הועמד לדין משמעתי בלבד במסגרת הסדר טיעון עם מח"ש. ההסדר הביא להמרת כתב אישום פלילי בעבירות קבלת שוחד, סחיטה באיומים ושיבוש מהלכי משפט, באישום "מכובס" שהוגש לבית הדין המשמעתי של המשטרה, שם הורשע הרכז, מנשה אייבס, בעבירות של התנהגות שאינה הולמת, שימוש לרעה בסמכות ואי מילוי הוראה.

רס"ב אייבס שירת 22 שנים במגוון תפקידים "בקו הקדמי" של המשטרה כחוקר, מפעיל סוכנים, רכז הלבנת הון ורכז ארגוני פשיעה. בתפקידו האחרון כרכז מודיעין בימ"ר, הוא הכיר עבריין בן מיעוטים אותו הפעיל כמקור מודיעיני. עבריין זה התפרנס גם מסחר בקרקעות. מעובדות האישום המשמעתי עולה, כי בין הרכז למקור נרקמו יחסי חברות, במהלכם הרכז חצה גבולות וסייע לחבר-מקור שלו בתיווך בעסקאות מקרקעין באזור ירושלים.

רכז המודיעין תיווך לו קונים בעסקאות, ובחלק מהמקרים אף נטל חלק יחד עם העבריין בשיחות העסקיות, כשלאחר מכן דרש ממנו עמלות באלפי שקלים על "שירותי התיווך" שלו. בנוסף, רכז המודיעין קיבל הלוואות ומתנות מהמקור תמורת העבודה שסידר לו.

כאשר המקור סיפר לו כי הוא זומן לחקירה בעניין כלשהו במפלג ההונאה, אייבס "הכין" אותו לחקירה, תדרך, וייעץ לעבריין כיצד להתנהל בה ואיזו גרסה למסור. בנוסף, הוא מסר לו מידע משטרתי על מצב התיק נגדו, זהות המתלונן וזהותם של מקורות אחרים העובדים עם המשטרה.

חקירת מח"ש נפתחה לאחר שהמקור עצמו פנה בתלונה נגד הרכז על סחיטה. לאחר מכן  הופעל כדי להקליט את רכז המודיעין ולהפליל אותו.

אייבס הודה בבית הדין המשמעתי כי טעה בשיקול הדעת אבל גם טען ש"הכול נעשה מתוך חברות" עם המקור ולא לצורך עשיית רווח.

od regev yair150
עו"ד יאיר רגב

שופטי בית הדין – תנ"צ רחל אדלסברג, נצ"מ דוד אוסמו ונצ"מ רותי שטרית – כתבו כי הרכז ניצל את מעמדו וסמכותו לקידום אינטרס של עבריין, גזרו עליו הורדה בדרגה למשך שבעה חודשים, והשוטר פוטר באופן מוסכם מהמשטרה.

סנגורו של השוטר, עו"ד יאיר רגב, מסר: "מרשי היה רכז מודיעין מצטיין שנים רבות אשר נפל קרבן בידי חברו, שברבות הימים הסתבר שהוא עבריין אשר נקט בדרכים מניפולטיביות על מנת לסבך אותו בעבירות פליליות".

BLASH
עבודה מהצד (אילוסטרציה: FREEPIK)

עודף מוטיבציה

חוקר ותיק בתחנת רמלה, שהמשטרה אמורה לקבל בימים אלה החלטה על עתידו אחרי 22 שנות שירות, הורשע בדין משמעתי על כך שפעל בשירות משרד חקירות פרטי במקביל לעבודתו.

השוטר בו מדובר, אורן ששון (44), הועמד כבר בעבר לדין פלילי והורשע בדצמבר 2011 בעבירה של תקיפת קטין, בגינה נשפט למאסר על תנאי. שבועיים בלבד אחרי שהסתיים התיק הפלילי שלו והוא חזר מהשעיה ממושכת לשירות פעיל, נתפס ששון בעת שביצע מעקב אחרי אישה, שהוזמן על ידי הגרוש שלה מחוקר פרטי.

סנגורו של השוטר, עו"ד מנשה סלטון, הסביר כי במשך שנה וחצי בה היה ששון מושעה, הוא הוסמך כחוקר פרטי והתלמד במשרד חקירות. כאשר הוא חזר לשירות פעיל בחודש יוני 2012, הוא ביקש "רק" לסיים את הספיח של תיק עיקוב פרטי בו היה מעורב, וביצע את המעקב שהוזמן בתיק גירושין, אך לרוע מזלו האישה הנעקבת הבחינה בו נוסע אחריה לאחר שיצאה מביתה, ובעקבות זאת היא עצרה בצד הדרך וצלצלה ל…משטרה.

בעקבות קריאתה, הגיע למקום שוטר. כאשר הוא ניגש לתחקר את ששון, הוציא זה את תעודת השוטר שלו, טען כי הוא אינו מכיר את המתלוננת ושאל את השוטר שהוזעק: "מה, אתה עושה לי חקירה?". אחר כך ניסה להניא אותו מהעברת תלונה למח"ש.

od salton menashe 200 200
עו"ד מנשה סלטון

כאמור, שנה וחצי לפני כן הורשע ששון בפלילים, על כך שהיכה נער בן 15 בזמן עריכת חיפושים אחרי עציר מסוכן שברח מתחנת המשטרה. שוטרים נתקלו בנער בסמוך למקום בו נערכו החיפושים, ששון לא אהב את תשובתו של הקטין על שאלה שהפנה אליו, חשב כי הנער הטעה אותו ותקף אותו באלימות. בית המשפט לא מיצה את הדין איתו כיוון ש"פעל מעודף מוטיבציה". 

לאחר שנתפס בעבודה עבור חוקר פרטי, הוגש כאמור נגד ששון, לו כבר יש 10 רישומים משמעתיים קודמים, אישום משמעתי נוסף על התנהגות שאינה הולמת. אולם, בית הדין החליט להורידו בדרגה לחודשיים בלבד – לאחר שמפקדיו שיבחו את תפקודו.

עו"ד סלטון מסר: "מדובר בחוקר מצוין שתרם למשטרה רבות וטעה בשיקול דעת. אני מקווה מאוד שישאירו אותו במשטרה".

police alimut
טיוח האלימות (אילוסטרציה: FREEPIK)

 תתכונן, מותק

שני בלשים ממרחב מוריה בירושלים הורדו בדרגה עקב חיפוי על מפקדם שהיכה באלימות נחקר, ומסרו מידע כוזב למח"ש תוך שיבוש החקירה. שופטי בית הדין המשמעתי של המשטרה מתחו ביקורת קשה על נורמות ההתנהגות ביחידת הבילוש, אשר על פי עדותם של הנאשמים, בשם ערך "הרעות" ואחוות לוחמים נהוג לגבות חבר ליחידה גם במחיר סטייה מפקודות וטיוח עבירות.

בנובמבר 2013 חיבל אלמוני ברכבו של בלש במרחב. בעקבות זאת הגיעה חולייה של שלושה – שני הנאשמים ששמם לא פורסם ומפקדם ניר בצלאלי – לדוכן ה"בורגר ראנץ" בקניון מלחה בו עבד  חשוד במעשה.

בצלאלי עומד בנפרד לדין פלילי בעקבות האירועים שהתרחשו אחר כך: לפי האישום הוא היכה את החשוד, לקח אותו עם שני פקודיו ברכב המשטרתי, ועצר בחורשה בדרך. שם הוביל את החשוד לשולחן "פיקניק", השכיב אותו והיכה אותו באלה כשהוא אזוק. לאחר מכן, גם בתחנה היכה אותו פעמים נוספות. בסופו של דבר, התיק נגד חשוד זה נגנז.

בצלאלי פוטר מהמשטרה, ופקודיו הצעירים הועמדו לדין משמעתי והורשעו במסירת מידע כוזב למח"ש והימנעות ממתן סיוע לחקירה.

בצלאלי שלח מסרון לאחד הבלשים לפני שתוחקר, בו כתב: "תקרא את דו"ח הפעולה שלי… אתה לא מעיד על מה שעשיתי… ואתה לא אומר מה ראית. היצמד לדו"ח הפעולה שלי". הפקוד מחק את המסרון מהמכשיר שלו ומסר מידע כוזב בחקירה.

גם עמיתו, הבלש האחר, התנהג באופן דומה, עדכן את בצלאלי כי בילה מספר שעות במח"ש ושמכשיר הטלפון שלו נלקח, וכתב לו: "תתכונן מותק".

השופטים – נצ"מ רותי שטרית, נצ"מ אמיר כהן וסנ"צ תמר עמית – כתבו כי חסד נעשה עם הנאשמים, שהודאתם מעלה חשד לעבירות פליליות של שיבוש והשמדת ראיה, שהתיק נגדם מסתיים בהליכי משמעת. השופטים הביעו דאגה מדברי הנאשמים לפיהם "ביחידות הבילוש נהוג לציית לממונה, מבלי להרהר בפקודותיו או מעשיו, מבלי למנוע אותם או לא לדווח עליהם כשנדרש, וכלשונו של אחד הנאשמים: 'ביחידות כאלה זה לא לעניין, זה יכול לגרום לנו לבעיות'".

שני הבלשים ספגו נזיפה חמורה והורדו בדרגה למשך שבעה חודשים.

סנגורם, עו"ד נדב גדליהו, מסר: "המדובר בתיק בו הנאשמים עמדו בפני כתב אישום בבית משפט השלום בירושלים יחד עם הנאשם העיקרי ניר בצלאלי. אנו הצלחנו לשכנע את מח"ש שהמדובר בבלשים בתחילת דרכם שנגררו אחרי ההתנהגות הפסולה של מפקדם ולכן עניינם הועבר לבית הדין המשמעתי והוטל עליהם עונש קל יחסית".

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות