סופשבוע רגוע באיזוק האלקטרוני

שתף כתבה עם חברים

חשודים נותרים במעצר רק בגלל שפקידי האיזוק לא עובדים בשבת * בית משפט הורה על שחרור ביום חמישי, המדינה הגישה ערר בשישי שנדחה בשעה 12:30 בצהריים, אלא שמשרדי האיזוק האלקטרוני נסגרו בשעה 13:00 והחשוד נותר במעצר עד יום ראשון. אז מה אם הוא מבקה אל גרבייה, סנגורו מתחייב: "נתבע את המדינה על כל דקת מעצר מיותרת"

izukelektroni 00
איזוק אלקטרוני (צילום: אתר שב"ס)

נאשם שבית משפט הורה לשחררו למעצר בית ביום שישי לפני הצהריים, נשאר במעצר בשישי-שבת למרות שמילא את תנאי השחרור, רק משום שמשרדי האיזוק האלקטרוני נסגרים בשישי בשעה 13:00 בצהריים ולא ניתן לקבל בהם מענה.

העציר, תושב בקה אל-גרביה, הואשם בתקיפה בנסיבות מחמירות של אשתו, הנמצאת בשבוע השביעי להריונה. הוא דחף, היכה אותה ומשך בשערות ראשה, והמדינה ביקשה לעוצרו עד תום ההליכים אף שאין לו עבר פלילי קודם. תסקיר מעצר שהגיש שירות המבחן המליץ לשחררו תחת צו פיקוח לאחר שהאישה הצהירה כי סלחה לבעלה וכי היא אוהבת אותו.

שופטת משפט השלום בחדרה, פנינה ארגמן, החליטה ביום חמישי לקבל את ההמלצה, ולשחרר את הנאשם לאחר חודש במעצר, למעצר בית אצל דודו בכפר ג'ת, לאחר שהתרשמה מהדוד ומשאר הערבים. מאחר שבית הדוד נמצא מרחק רבע שעה נסיעה בלבד מביתם של בני הזוג, מקום שהיית המתלוננת, קבעה השופטת כי העציר יפוקח עם איזוק אלקטרוני.

אף שהעציר מילא את התנאים, עם הפקדת מזומנים וערבויות ומילוי הטפסים הנדרשים לאיזוק האלקטרוני, שחרורו עוכב עד ליום שישי עקב הגשת ערר על ידי המדינה. בתום הדיון בשישי, דחתה שופטת בית המשפט המחוזי בחיפה, רונית בש, את הערר. השעון כבר הורה על השעה 12:30 בצהריים.

שעה קלה לאחר מכן קיבל סנגורו של העציר, עו"ד אמיר מסארווה, שיחה מבית המעצר קישון, בה הודיעו לו כי למרות החלטת בית המשפט, הנאשם יישאר במעצר בשישי-שבת כיוון שמשרדי האיזוק האלקטרוני נסגרו בשעה 13:00 בצהריים ו"אין עם מי לדבר". הסנגור ניסה לשנות את ההחלטה ויצר קשר עם סגן המזכיר הראשי בבית המשפט המחוזי בחיפה ועם אנשי יחידת "נחשון" של שב"ס, אולם ללא הועיל. לדבריו, ביום ראשון בבוקר אף סירבו במשרדי האיזוק להיענות לפנייתו, לאחר ששלח להם את החלטת בית המשפט, ואמרו לו כי לא יוכלו לקדם את השחרור עד שיקבלו את ההחלטה מבית המשפט עצמו – אשר טרם העביר אותה.

od massarwa amir 110 125 shofetet argaman pnina shofet salama amir120
עו"ד אמיר מסארווה השופטת פנינה ארגמן השופט אמיר סלאמה

בהמשך הובא העציר שוב לבית משפט השלום, לפי הנוהל הנוגע לעציר שאינו עומד בתנאי שחרור. אלא שנציג התביעה המשטרתית, עו"ד אדם בן שחר, הודיע כי מבחינתו היה הנאשם צריך להשתחרר כבר ביום שישי, משום שעמד בתנאים, ומי שצריך לתת מענה לבית המשפט זהו שב"ס. לנוכח זאת, כתב השופט אמיר סלאמה: "לא ברור לי מדוע המשיב לא שוחרר מיד בתום הדיון שהתקיים בבית המשפט המחוזי".

עו"ד מסארווה אמר בתגובה להתנהלות, כי בדעתו להגיש תביעה בגין כל דקה מיותרת שמרשו נותר במעצר: "במצרים היו מתביישים לפגוע כך בזכויותיו של עציר. לא מתקבל על הדעת שיש החלטה שיפוטית לשחררו, והוא יישאר במעצר בסוף השבוע רק כי לפי הנוהל באיזוק האלקטרוני עובדים עד שעה 13:00, ואין מי שיטפל בשחרורים לאחר מכן. בבית המעצר הפנו אותנו ליחידת נחשון, בנחשון הפנו אותנו למזכירות בית המשפט ובאיזוק טענו הבוקר שהמזכירות לא שלחה להם הודעה בזמן. בסוף, מישהו צריך לשלם על הכשל המערכתי הבלתי מוסבר ועל כל דקת מעצר נוספת שהנאשם בילה במעצר”.

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: “בתיאום עם הנהלת בתי המשפט, החלטות שיפוטיות יישלחו על ידי מזכירות בית המשפט ויתקבלו ביחידה לאיזוק אלקטרוני בימי שישי עד השעה 12:30 ובימי חול עד השעה 21:00. דין ערעור כדין החלטה שטרם התקבלה ולכן לא ניתן לטפל בה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות