גנץ: לא אחדש את הצו לשירות חיילות באגפי האסירים הביטחוניים בשב"ס

שתף כתבה עם חברים

שר הביטחון דרש משר הבט"פ להוציא מיד את הסוהרות בשירות חובה מתפקידיהן באבטחת אסירים ביטחוניים. בר לב הודיע ששב"ס מסרב ומחויב לשלומן של "המשרתות בשב"ס לפי חוק" 

בני גנץ ועמר בר לב (צילומים: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)

השר לביטחון פנים עמר בר לב דחה את דרישתו של שר הביטחון בני גנץ למנוע מיידית שירות של חיילות המוצבות בשב"ס באגפי האסירים הביטחוניים.

גנץ כתב לבר לב כי בעקבות חשיפת התלונות הרבות על פגיעה מינית לכאורה בחיילות-סוהרות על ידי אסיר ביטחוני, יש להפסיק את שירותן בתפקידים אלה עד בירור כולל. "בכוונתי לבחון מחדש את המשך הקצאת משרתות ומשרתי החובה לשב"ס, בהינתן שתפקידם הוא להתמודד באופן ישיר עם אסירים ביטחוניים – תפקיד שדורש הכשרה מקיפה", כתב גנץ.
השר בר לב השיב כי "בשירות בתי הסוהר פועלים כדי לוודא שמקרים מסוג זה לא יתרחשו – ובמידה שיתרחשו, אני מתחייב כי יטופלו ביד קשה". בר לב טוען כי "שינוי בייעוד ובאופן הצבת משרתות החובה בשב"ס דורש שינוי חקיקה בכנסת".

בשנת 2005, על פי סיכום בין משרד הביטחון וצה"ל לבין המשרד לביטחון פנים, הועברה האחריות לטיפול באסירים ביטחוניים מידי צה"ל לשב"ס. אז סוכם על העברת שלושת מתקני הכליאה הצבאיים – קציעות, עופר ומגידו – מאחריות הצבא לאחריות שב"ס, בצעד שכלל גם אפשרות הצבת חיילות וחיילים בשירות בתי הסוהר. ההסדר נקבע בתיקון לחוק שירות הביטחון, במסגרתו נקבע כי "יוצאי צבא שיוצבו בשירות בתי הסוהר יעסקו אך ורק במשימות הנוגעות לאסירים ביטחוניים ולא לאסירים אחרים המוחזקים בשב"ס". החוק נקבע בהוראת שעה – הסדר חקיקה "זמני" שהוארך בכל שנה מאז 2005.

בסוף שנת 2021, לאחר פרסום פרטי הפרשה בכלא "גלבוע", אישרו חברי הכנסת את הארכת "הוראת השעה" בשנה אחת, וקבעו כי על צה"ל לקיים בחינה של תנאי השירות בשב"ס. ועדה שמונתה על ידי משרד הביטחון הגישה את הדוח רק לפני שלושה חודשים (מאי 22'). הצוות, בראשות תא"ל במיל' גיא חסון התרשם "שכלל המשרתים בשירות בתי הסוהר שבעי רצון משירותם ואף חשים גאווה בשירות אותו מבצעים". עוד קבעה הוועדה, כי "המשרתים מתודרכים בנושא הטרדות מיניות עם קליטתם ביחידה".

כלא גלבוע (צילום: משה שי, פלאש 90)

בר לב הציע לגנץ לאור מסקנות הצוות, להמשיך בהידברות "כדי להבטיח את שלומן וביטחונן של המשרתות והמשרתים בשירות בתי הסוהר", והוא ציין: "משרתות החובה עוסקות אך ורק באבטחתם של אסירים ביטחוניים וליווים (ביציאה מהאגף) ובתפקידי מנהלה, ואינן שוהות במחיצתם של האסירים באגף".

גנץ דחה את תשובת שר הבט"פ והגיב (3 אוגוסט): "תפקידם של צעירות וצעירים בשירות סדיר לא יכול להתבצע ישירות עם אסירים ביטחוניים. בכוונתי לקיים שיח מיידי בין המשרדים בנוגע להמשך שירות חובה בשב"ס, ואם נידרש נביא את הנושא לחקיקה. אם לא יימצא פתרון הולם – לא אחדש את הצו המאפשר את השירות".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות