כתב אישום: בן 18 פרץ לעשרות כרטיסי אשראי במועדון החברים של ההסתדרות

שתף כתבה עם חברים

הצעיר ניצל פרצת אבטחה, חדר מרחוק לחשבונות הכרטיסים הנטענים ועקץ לכאורה עשרות אלפי שקלים באמצעותם יצא למסע קניות

מוצרים שנתפסו בביתו של החשוד המרכזי (צילומים: משטרה)

יחידת ההונאה של ימ"ר ירושלים פענחה עשרות מקרים של עוקץ מחזיקי כרטיסים נטענים ממועדון החברים "ביחד בשבילך" של ההסתדרות.
לפי החשד, נ' צעיר אשר חגג לפני שבועיים בלבד את יום הולדתו ה-18, ניצל פרצת אבטחה, חדר לחשבונות של מחזיקי הכרטיס, ורכש יחד עם חבריו מוצרים בקניונים בשווי עשרות אלפי שקלים על חשבון אזרחים תמימים.
בשבועות האחרונים נעצרו חמישה חשודים בפרשה, ו-נ' בן ה-18 מאשקלון הוא החשוד המרכזי. מחר יוגש נגדו כתב אישום (23 יוני).

לטענת המשטרה, נ' וחבריו עקצו 150 כרטיסי חבר במועדון ההסתדרות, בסכום כולל של מעל 100 אלף שקל, אך בסופו של דבר כתב האישום יוגש רק על חלק מהמקרים, לגביהם בוססו הראיות. נציג המשטרה טען בדיוני המעצר כי "נ' מתנהג כעבריין מנוסה למרות גילו הצעיר" וכי מדובר בהונאה מתוחכמת במסגרתה הוא גם הפעיל אחרים.

החקירה החלה לאחר קבלת עשרות תלונות מאנשים שונים ברחבי הארץ, המחזיקים בכרטיס המועדון של ההסתדרות החדשה. מדובר בכרטיס נטען, המקנה רכישת מוצרים בהנחה בבתי עסק שונים, וכולל גם אופציה של רכישה ללא הכרטיס – זאת על ידי כניסה לאתר המועדון, הטענת כסף, קבלת ברקוד שתקף לזמן קצוב לטלפון הנייד והצגתו לקופאי בחנות.
לפי התלונות שהתקבלו במשטרה, עשרות חברי מועדון חויבו בתשלומים עבור רכישות מוצרים שמעולם לא ביצעו ובכסף שלא טענו בכרטיס. בעקבות התלונות וזיהוי התופעה והיקפה, יחידת ההונאה פתחה בחקירה, במהלכה החוקרים חשפו עשרות מקרים דומים.

תחילה חוקרי ימ"ר ירושלים פנו לחברה המפעילה את הכרטיס ויזמו קשר עם אותם בעלי כרטיסים שנפלו קורבן לעוקץ וטרם התלוננו. במקביל נאספו ממצאים וראיות ובוצעו מגוון פעולות חקירה, באמצעותם זוהו חשודים שונים המבצעים את הרכישות, כשבחלק מהמקרים הם היו עם מסיכות קורונה וכובעים במטרה להסוות את זהותם.

לאחר שימוש באמצעים טכנולוגיים שונים, חוקרי ההונאה חשפו את זהותם של שלושה מהחשודים – תושבי אשקלון בהווה או בעבר, בני 18-19. שניים מהחשודים הם אלו שהגיעו בפועל לבצע את הקנייה, באמצעות אותם ברקודים שהונפקו במרמה תוך חדירת מחשב לחשבון של בעלי הכרטיסים והטענות כסף בו בלא ידיעתם.

לפני כשבועיים נחקרו על ידי חוקרי הימ"ר שניים מהחשודים שביצעו רכישות בשיטה זו. ממצאי החקירה הובילו לחשוד המרכזי, נ', שהיה על פי החשד זה שהנפיק ושלח בזמן אמת את אותם ברקודים בכדי שיוכלו לשלם על המוצרים שרכשו במרמה.
בשלב זה נעצר נ' באשקלון, ובמחשבו האישי נמצאו לפי החשד ראיות הקושרות אותו לחדירה למשתמשים והנפקת ברקודים בעשרות מקרים ובסכום מצטבר של עשרות אלפי שקלים. כמו כן, נמצאו על ידי חוקרי המשטרה ראיות להונאה דומה שבוצעה כלפי משתמשים של אתר קניות נוסף.

עו"ד עידן גמליאלי

במהלך החקירה התברר, כי נ' היה גובה מחבריו שנשלחו לביצוע הקנייה בפועל עמלה בדמות כסף או לחלופין בתמורה לחלק מהסחורה שאותה רכשו במרמה. הרכישות בוצעו בעשרות מקרים בקניונים בירושלים, בתל אביב, באשקלון ועוד. בנוסף, במחשבי נ' נמצאו מאגרים של מאות "חברי מועדון" ונתוניהם, שעל פי החשד שימשו להונאות באותה שיטה.

עוד התברר, כי ברקודים מסוג זה, שהונפקו על ידי עוקץ כרטיסים נטענים, אף נמכרו והוצעו במחיר מוזל באמצעות הטלגרם. בתוך כך, החוקרים איתרו וחקרו שני חשודים נוספים באותם גילאים שביצעו רכישות במרמה ובאופן זהה.
מעצרו של החשוד המרכזי הוארך מעת לעת, והשבוע הוגשה נגדו הצהרת תובע מטעם המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה לקראת הגשת כתב אישום. את נ' מייצג עו"ד עידן גמליאלי.
בהמשך ייבחנו הגשת כתבי אישום נגד החשודים הנוספים שביצעו את הרכישות, בכפוף לשימוע.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות