איש קבע שהחזיק במחשבו אלפי קבצים פדופיליים – לא הורשע

שתף כתבה עם חברים

השופט קיבל את המלצת שירות המבחן וקבע כי הרשעה תביא לפיטורי הנאשם מצה"ל לאחר 16 שנות שירות ותמוטט את כל הישגיו: "מדובר בעבירה שאין נפגע ישיר כתוצאה ממנה – לא בעולם המעשה ואף לא בעולם הווירטואלי"

אילוסטרציה: Avi Richards מאתר Unsplash

על שולחנו של השופט רון סולקין מבית משפט השלום בבאר שבע הונחה דילמה. מצד אחד, סנגוריו של איש צבא קבע אשר החזיק במחשבו תכנים פדופיליים ביקשו לאמץ את המלצת שירות המבחן ולבטל את הרשעתו. מצד שני, התביעה התעקשה להותיר את ההרשעה על כנה, ועתרה לגזור מאסר בפועל שאותו הנאשם ירצה בעבודות שירות.

תחילת הסיפור ב-15 במאי 2017, אז נתפסו במחשבו האישי של הנאשם, אז בן 34, 760 קבצי וידאו ו-4,300 קבצי תמונות – כולם הכילו תכנים פדופיליים, לרבות צילומי עירום של קטינים המקיימים יחסי מין עם בגירים. נגד הנאשם הוגש כתב אישום שייחס לו "החזקת חומר תועבה", אך במסגרת הסדר טיעון בין הצדדים הוא הודה והורשע בדיון מקדמי בעבירה מופחתת – "פרסום והצגת חומר תועבה". בהתאם להסדר, לאחר הרשעתו נשלח הנאשם לחקירת שירות המבחן ולחוות דעת מטעם המרכז למסוכנות מינית. הצדדים סיכמו כי לאחר קבלת תסקיר וחוות הדעת, יתקיימו הטיעונים לעונש.

שירות המבחן ציין בתסקיר כי מדובר ביליד אוקראינה, נשוי ואב לשניים, שעלה ארצה בגיל 11 וחווה ילדות לא פשוטה בצלו של אב אלכוהוליסט. למרות זאת, סיים 12 שנות לימוד במגמה טכנולוגית, התגייס לצה"ל ואף חתם על שירות קבע שבמסגרתו הוא משרת כבר 16 שנים.

הנאשם טען בפני שירות המבחן כי ביצע את העבירות תחת השפעת משככי כאבים שאותם נטל על רקע בעיות אורתופדיות שאף הביאו לפגיעה בתפקודו המיני. לדבריו, בשל פגיעה זו פנה לצריכת חומרים פורנוגרפיים באינטרנט, והחומרים שאיתר עוררו בו סקרנות וריגוש מיני. בתסקיר נכתב גם כי גילה תחושות מבוכה וכעס על עצמו בשל החזקת החומרים.

שירות המבחן התרשם שהעבירות בוצעו על רקע "תקופה משברית" והמליץ על שילוב הנאשם במסגרת טיפולית. בתסקיר משלים שהוגש לבית המשפט נמסר כי הנאשם הגיע למפגשים טיפוליים בהתמדה ולקח אחריות. לבסוף המליץ שירות המבחן לבטל את הרשעתו של הנאשם, על מנת לא לפגוע בעתידו המקצועי בצה"ל, ולהסתפק בענישה שיקומית.
במקביל, המרכז להערכת מסוכנות מינית העריך את רמת המסוכנות מצדו של הנאשם כנמוכה.

התביעה הסכימה כי מדובר ב"צרכן קשה" של החומרים הפדופיליים אך כאמור – דרשה להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל שירוצה בעבודות שירות.
מנגד, סנגוריו של הנאשם – עורכי הדין אסף דוק ותומר מזרחי – ביקשו לאמץ את המלצת שירות המבחן. הנאשם עצמו הביע חרטה על מעשיו, סיפר ארוכות על שירותי הצבאי בו הוא גאה , והבטיח לא לחזור על מעשיו.

השופט סולקין תיאר בהחלטתו באריכות את הדילמה שניצבה בפניו, אך קבע בין היתר: "מדובר בעבירה שאין נפגע ישיר כתוצאה ממנה – לא בעולם המעשה ואף לא בעולם הווירטואלי. מי שנפגע כתוצאה מצילומי הסרטים שהחזיק הנאשם – נפגע טרם שנעברה העבירה" (5 יולי).
השופט הוסיף כי "מדובר במי שהחל את חייו מנקודת מוצא לא פשוטה, ממשפחת עולים, שחוותה קשיי התאקלמות ללא הדרכה והכוונה. חרף זאת עלה בידי הנאשם לסיים לימודיו התיכוניים… להתגייס לצבא; להתקדם בדרגות ובתפקידים; ולהתחיל בלימודים אקדמיים".
בשל כך סיכם השופט כי במקרה זה הוא מוצא לחרוג ממתחם הענישה מטעמי שיקום, וגם על מנת שלא לפגוע בעתידו המקצועי והתעסוקתי של הנאשם. הרשעה, ציין השופט, תוביל לפיטורי הנאשם מצה"ל ו"תמוטט את כל הישגיו".
לבסוף החליט השופט לבטל את הרשעת הנאשם ולהטיל עליו עבודות של"צ בהיקף של 300 שעות. כמו כן קבע השופט כי הנאשם יהיה נתון לפיקוח שירות המבחן במשך שנה וחצי, ויחתום על התחייבות של 10,000 שקל שלא לעבור עבירות דומות בעתיד.

 

 

 

 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות