ארבעה צעירים מטירה שבמשולש חשודים בעוקץ מלקוחות בנק לאומי

שתף כתבה עם חברים

לפי החשד, החשודים עבדו בחברת שילוח ואספו פרטי לקוחות של הבנק, ובמקביל הקימו תשתית להונאת פישינג באמצעות התחזות ועוקץ מול אותם לקוחות

אילוסטרציה: Mika Baumeister מאתר Unsplash

יחידת הסייבר בלהב 433 עצרה ארבעה צעירים ועיכבה אחד נוסף, כולם תושבי טירה מאזור המשולש, בחשד שעקצו וביצעו גניבות מלקוחות של בנק לאומי, בהונאת פישינג מתוחכמת.

לפי החשד, החשודים המרכזיים פעלו להקים תשתית עוקץ (דיוג) באמצעות אתר מתחזה של בנק לאומי. חשודים אחרים עבדו בחברת שליחויות אשר ביצעה שירותי שליחויות עבור הבנק.
לטענת המשטרה, החשודים "החדירו" שליחים מטעמם לחברת השילוח, על מנת לאסוף פרטי התקשרות עם לקוחות הבנק. עוד עולה כי במסגרת עבודתם בחברה, מסרו השליחים גם כרטיסי אשראי חדשים ללקוחות אשר הזמינו אותם.
נציג המשטרה אמר בדיוני הארכות המעצר כי לא מדובר בגניבה פיזית פשוטה של הכרטיסים, אלא בהונאה מתוחכמת יותר שעיקרה כאמור פנייה מאוחרת יותר לאותם לקוחות להם מסרו כרטיסי אשראי חדשים, והתחזות לעובדי הבנק. זאת על מנת לשאוב מהם פרטים ולהפנות אותם לאתר המתחזה לצורך עוקץ כספים.

ארבעת החשודים הובאו לבית משפט השלום בראשון לציון, שם התברר כי נכון לעכשיו המשטרה אימתה גניבה של 7500 שקל בלבד, כסכום כולל משלושה לקוחות, באמצעות העוקץ המיוחס לחשודים. עם זאת חוקרי הסייבר טענו כי החשודים ביצעו עשרות נסיונות על מנת לעקוץ עשרות אלפי שקלים מלקוחות רבים ולא צלחו. החקירה מתבצעת בסיוע מחוז מרכז וליווי יחידת התביעות של להב 433.

להב 433 (צילום: משטרה)

עו"ד טל גלאון, סנגורו של אברהים בשארה (30), אחד מהחשודים המרכזיים, אמר כי הלקוח שלו אשר עבד בחברת השליחויות, מסר גרסה ומאשר מסירת כרטיסי אשראי ללקוחות – הא ותו לא.
עו"ד גלאון הדגיש כי מתחת למעטה החשיבות של חוקרי הסייבר בלהב 433, מדובר בחקירה בעבירה בהיקף זניח – עוקץ של 7,500 שקל, ואנשים הנחקרים על גניבה בהיקף כזה בדרך כלל משוחררים בתחנה. עו"ד גלאון הוסיף וטען כי החשד ביחס לחשוד מופרך – אין לו כישורים טכנולוגיים של עבריין מרמה מתוחכם. השופט ארז מלמד אמר כי הוא סבור שהעבירות והתחכום המיוחס כן מקים עילות מעצר, והאריך את מעצרו של בשארה עד יום ראשון (15 מאי).

גם מעצרם של שני חבריו הוארך עד יום ראשון: מדובר בהיתם דעאס (20) ובנסיף נאסר (23) שהוא גם בן דוד של בשארה. לגבי נאסר נטען, כי הוא נשלח על ידי האחרים למכשירי כספומט כדי למשוך כספים באמצעות קוד שנעקץ מלקוחות הבנק. הסנגור, עו"ד וליד חסקיה, אמר כי החשוד הגיב בחקירתו, כי כי הוא משך כספים עבור אחיו.

עו"ד טל גלאון

מעצרו של חשוד רביעי, עבד אלווהב חאסקיה (24), אשר עובד בחברת השליחויות כמו בשארה, הוארך רק ב-24 שעות. הסנגור עו"ד איתי בן נון אמר כי לחשוד לא היתה מודעות לגניבות ולעוקץ, והוא נוצל על ידי אחרים לכאורה ללא ידיעת המטרה.
כאמור כל החשודים מטירה, בעוד הקרבנות הם ממקומות אחרים בארץ.

בתוך כך, המשטרה פרסמה המלצות למניעת קורבנות רשת בעבירות "פישינג":
– לבצע כניסה לחשבונות ואתרים רק באמצעות הלינק הרשמי ובאמצעות האתרים האמיתיים והמאובטחים.
– יש לשים לב לזהות השולח.
– אם קיבלתם הודעה/מסרון חשוד המבקש לעדכן פרטי תשלום, מומלץ לוודא מול החברה השולחת.
– בכל מקרה בו יש ספק, מומלץ להיכנס לאתר הרשמי של החברה מחדש, בדרך המקובלת באמצעות הדפדפן ולא באמצעות הקישור שהתקבל בהודעה.
– מומלץ להוריד תוכנה רק מאתר רשמי.
– יש לשים לב לשורת הכתובת בדפדפן ותשומת לב לכתובת האתר (לעיתים יכולה להיות כתובת מתחזה אפילו בשינוי של תו אחד).
– יש לשים לב האם האתר מאובטח. באתר מאובטח בדרך כלל מופיע סמל של מנעול ירוק וכתובת האתר מתחילה באותיות https.
– יש לזכור שפרטי הלקוח/המשתמש הם קבועים עד אשר הלקוח מבקש מיוזמתו לבצע שינוי.
– גם אם מתבקש שינוי, תתבקשו לגשת לאתר הרשמי של החברה ולהיכנס משם ולא דרך קישור.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות