מעצרים של ישראלים אשר לא דיווחו על מיליוני שקלים שהחזיקו בחו"ל

שתף כתבה עם חברים

רשות המיסים עצרה שלושה ישראלים בשתי פרשית שונות, שלאחר חקירה ממושכת שוחררו בבית המשפט בתנאים מגבילים

עוד ועוד מידע על כסף ממדינות זרות (אילוסטרציה: Christine Roy מאתר Unsplash)

שלב נוסף במאבק של רשויות המס נגד התופעה של הסתרת כספים בהיקפים עצומים מעבר לים: בפעם הראשונה, יחידת יהלום השתמשה במידע שהגיע במסגרת תקנות ה-CRS, אשר במסגרתן מקבלת ישראל מידע פיננסי על כספים וחשבונות של ישראלים ברחבי אירופה. המידע הזה הוביל למעצרם של שלושה ישראלים, שעל פי החשד לא דיווחו על החזקת מיליוני שקלים בחשבונות בנק באירופה, וכן חשודים לכאורה בביצוע עבירות מס נוספות.

מדובר בשתי פרשית שונות שדומות מאוד בדרכי הפעולה של החשודים. במקרה אחד נעצר לחקירה אהרון וינקלר, בעלים של חברה העוסקת בייבוא חלפים לרכב. מבקשת המעצר עולה כי וינקלר, תושב תל אביב, הגיש בשנת 2015 בקשה לגילוי מרצון, ובה הצהיר על הכנסות מחו"ל, אך בקשתו נדחתה. בשנת 2016 החשוד חתם מיוזמתו על הסכם שומות המתייחס לשנות המס שעד 2014, והצהיר על הכנסותיו הקיימות בחשבונות בנקים בחו"ל. כתנאי להסכם נקבע, כי ממועד החתימה ואילך יצהיר וינקלר על מלוא הכנסותיו לרשות המיסים.

לאחר בדיקה שנעשתה ברשימת ה-CRS, הנוגעת לשנים שאחרי חתימת הסכם השומה, עלה חשד לפיו וינקלר לא הצהיר על כספים רבים שהופקדו בחשבונות מעבר לים. כך לדוגמא, במהלך שנת 2018 הגיש וינקלר את הדו"ח הכספי לשנת 2016 ולא הצהיר כי יש לו חשבון בנק בחו"ל ובו מעל 1.85 מיליון שקל. עוד עלה בחקירה כי אחותו השתכרה בחברתו 1.38 מיליון שקל בין השנים 2012-2018, כאשר בפועל לא עבדה בפועל בחברה. לפי החשד, וינקלר נתן לאחותו משכורות כוזבות, דרש הוצאות שכר כוזבות בחברה והקטין על פי החשד את הכנסתה החייבת של החברה, כך שהתחמקה מתשלום מס מצטבר של מאות אלפי שקלים. השופטת מרב גרינברג מבית משפט השלום בראשון לציון נעתרה לבקשת יחידת יהלום ושחררה את החשוד בתנאים מגבילים.

במקרה אחר, שי צור ומאיה בנקוב צור מקיבוץ משמר-העמק חשודים שהחזיקו במספר חשבונות בנק בנורבגיה סכומים בהיקף של 2.5 מיליון שקל. על פי החשד, הכסף מופקד בבית השקעות ובבנק בנורבגיה ושם נושא רווחים. השניים חשודים כי משנת 2013 ועד היום לא דיווחו על קיומו של חשבון בנק בחו"ל ולא על ההכנסות שנבעו להם מריבית, דיבידנד והכנסות נוספות. השופט זיו אריאלי מבית משפט השלום בחיפה נעתר לבקשת פקיד שומה חקירות חיפה והצפון ושחרר את השניים בתנאים מגבילים.

ברשות המיסים מתכוונים להעמיק את הבדיקות סביב חשבונות של אנשי עסקים ישראלים באירופה, וכאמור יזכו לקבל סוג של "הרמת מסך" שתסייע לחוקרי יחידת יהלום להגיע למקומות שבעבר היה כמעט בלתי אפשרי ללקט מהם מידע. יישום תקנות ה-CRS בישראל נעשה בשני שלבים – זה התחיל בחודש יולי השנה, עם מידע מ-53 מדינות, כאשר גם ישראל מעבירה אליהן ידע. עד ספטמבר 2020 תקבל ישראל מידע מ-69 מדינות נוספות ותעביר גם אליהן.

עו"ד פטריק אלגז המייצג את שי ומאיה בנקוב צור, מסר בתגובה: "בכוונתנו להראות כי על אף טענות רשות המיסים, לא בוצעו כאן עבירות מס ובוודאי לא עבירות מהותיות כפי המיוחס על ידי רשות מיסים. לכל היותר, מדובר בליקויים טכניים במהותם אשר יטופלו ויוסדו בהקדם. בניגוד לניסיון להציג את בני הזוג כעברייני מס, המדובר בזוג נורמטיבי, שומר חוק אשר עשה לכל היותר טעויות טכניות בתום לב מוחלט וללא כל כוונה פלילית".

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות