היועמ"שית בהרב מיארה על האיום בפיטוריה: "לא נרתעת ממים סוערים"

שתף כתבה עם חברים
גלי בהרב מיארה (פוסטה)

היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה הופיעה הבוקר בכנס השנתי של ארגון היועצות והיועצים המשפטיים בישראל, והתייחסה לסערת מינוי הרמטכ"ל, והאיומים כי תפוטר על ידי הממשלה הבאה. בהרב מיארה אמרה כי היא אינה נרתעת "מהמים הסוערים".

לדבריה, "עורך דין במגזר הציבורי מחוייב בצורה מוחלטת לאינטרס הציבורי. על היועץ המשפטי לעשות כל שניתן כדי להגשים את מדיניות הדרג הנבחר, ובו בעת להקפיד על כך שהפעלת הסמכות השלטונית תעשה בגבולות הדין. כך אנו מתנהלים גם בתקופה הנוכחית. מהמועד בו הוחלט לפזר את הכנסת, הפכה הממשלה לממשלה יוצאת המחויבת בְּאִיפּוּק בהפעלת סמכויותיה לגבי כל אותם עניינים שאין כורח ודחיפות מיוחדת לפעול בהם בתקופה זו. זאת, גם בתחום המינויים לתפקידים ציבוריים.

"בהתאם לפסיקותיו של בית המשפט העליון, נקודת המוצא היא שככלל יש להימנע במהלך תקופת בחירות מאיוש תפקידים ציבוריים", אמרה היועמ"שית. "יחד עם זאת, אין איסור מוחלט על קיום מינויים בתקופת בחירות… ככל שמידת החיוניות בפעולה השלטונית גוברת, כך תקטן מידת האיפוק הנדרשת. איפוק אין משמעו שיתוק. החלטות בנושא ייעוץ משפטי לרשות המבצעת, ובתוך כך גם החלטות על ענייני מינויים בתקופת בחירות, מתקבלות על פי אמות מידה מקצועיות קבועות". לדברי בהרב מיארה, "ההחלטה האם ניתן לבצע מינוי כזה או אחרת תיבחן על פי  החיוניות של הפעולה השלטונית, ללא השפעות זרות ומתוך שיקולים ענייניים בלבד. מים סוערים לא יסטו אותנו מדרכנו".

שר המשפטים גדעון סער אמר באותו כנס, המתקיים באוניברסיטת תל אביב, כי הצעת החוק שהוגשה לאחרונה לכנסת על ידי חברי כנסת מהליכוד, לבחירת שופטים על ידי הכנסת, היא שינוי משטר. "אם באים ומציעים שהממשלה תמנה את שופטי בית משפט העליון באישור הכנסת, המשמעות היחידה היא פוליטיזציה טוטלית של מערכת המשפט, הפיכת בחירת השופטים לעוד סעיף לחלוקת השלל הקואליציוני…. השאלה היא לא חילופי שלטון", אמר סער. "באופן ברור מוצבת בפנינו אפשרות ריאליית לחילופי משטר ושינוי מדינת ישראל כפי שהכרנו אותה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות