המדינה תחזיר 300 אלף שקל שנתפסו במזומן אצל מוכר למשטרה

שתף כתבה עם חברים

ימ"ר חוף קבלה צו לחיפוש סמים אבל תפסה רק את הכסף ברכבו של החשוד וטענה לעבירה על חוק המזומן, אבל בית המשפט קבע כי אין בחוק איסור על החזקת כסף מזומן ללא עבירה או ביצוע עסקה בכסף

הכסף יחזור לבעליו (צילום ארכיון להמחשה: משטרה)

בלשי ימ"ר חוף עיכבו לחיפוש בסוף חודש דצמבר אסיר משוחרר תושב חיפה, על פי צו חיפוש שניתן על ידי שופט בחשד לעבירות סחר בסמים.
ואולם, בחיפוש שנעשה לא נתפסו סמים כלשהם, אלא רק 300 אלף שקל במזומן – שנתפסו ברכב של החשוד.
המשטרה החרימה את הכסף בטענה שהכסף הושג בעבירה, ועל כן היא רשאית להחזיק בו 180 יום.
סנגורו של החשוד, עו"ד רונן חליוה, הגיש בקשה להחזרת התפוס – שכן לדבריו, החיפוש בוצע באופן לא חוקי ואין למשטרה עילה חוקית לתפיסת הכסף.
הסנגור טען כי הצו ניתן על בסיס חשד לעבירות סמים, ואילו חוקרי הימ"ר לא הציגו ראיות לכך, או לביצוע עבירות כלכליות ואחרות.

המשטרה הגיבה וטענה בדיון שנערך בבית משפט השלום בחיפה, כי עולה "חשד להונאת הרשויות" וקבלת דבר במרמה, משום שאשתו של החשוד זכתה להפטר בהליכי פשיטת רגל, והוא עצמו אסיר משוחרר שלא סיפק "הסבר מספק" למקור הכסף.
נציג הימ"ר, רס"ב אריאל קוטליאריק, טען כי קיימת עבירה בעצם החזקת הכסף בניגוד לחוק המזומן: "אסור לבצע עסקאות במזומנים בסכומים כאלה".

עו"ד חליוה תקף את התפיסה הגורפת של המשטרה בחריפות, מאחר והמשטרה לא הציגה ראיה לעבירה, וטשטשה זאת תוך הצגה מטעה של עקרונות חוק המזומנים.
החוק קובע כי אסור לבצע עסקה במזומן מול בעל עסק בסכום של יותר מ-11 אלף שקל (והחל מאוגוסט הקרוב: בסכום של מעל 6,000 שקל), אך אין איסור חוקי על החזקת כסף מזומן כאשר לא מדובר בעסקה. "המשטרה לא קשרה את הכסף לעבירה כלשהי", הדגיש עו"ד חליוה, "בכך היא מחזיקה בו שלא כדין. המידע המודיעיני בעניין סמים הוכח כשגוי. מכוח מה אדם נעצר ועליו להסביר את מקור הכסף שהוא מחזיק בכליו? מותר לאדם לשאת איזה סכום שירצה".

השופט גיל קרזבום קיבל את טענות הסנגור והורה לשחרר את כל הכסף בחזרה לידי החשוד. "אין להתעלם מהעובדה, שהמשיבה לא פעלה בהתאם לפקודה, לפיה מי שעורך חיפוש ומוצא חפץ שלא הוזכר בצו, רשאי לתפוס את החפץ ולהביאו לפני השופט שנתן את הצו". הדבר לא נעשה – שכן המשטרה קיבלה צו לחיפוש סם, ותפסה כסף מבלי לחזור לשופט. החשוד הוא זה שהגיש בקשה להחזרת התפוס.

שנית, קבע השופט, לא ניתן באופן אוטומטי לקשור בין הכסף לעבירות הסמים. "אין חשד סביר לביצוע עבירה", קבע השופט קרזבום, "'הראיה' היחידה לביצוע עבירות סמים הינה אותה ידיעה שהצדיקה את החיפוש. אין בכך כדי לאפשר את המשך החזקת הכסף לפרק זמן משמעותי. הכסף תפוס בידי המשטרה מ-26 בדצמבר, ומאז ועד היום לא חלה התפתחות משמעותית בחקירה".

סכום הכסף שנתפס, גדול יחסית ובהחלט מעורר שאלות, כתב השופט. "עם זאת, החזקת מזומן בפני עצמה אינה מהווה עבירה".
תואנות המשטרה להחזקתו הן תואנות שווא, נקבע.

"החלטת בית המשפט במסגרתּה אשת המבקש הוכרזה כפושטת רגל והופטרה מכל חובותיה, ניתנה לפני יותר מארבע שנים", ציין השופט, "לא ניתן לקשור, ולו באופן קלוש, בין הכסף (שנתפס עכשיו) לעבירה של קבלת דבר במרמה, הונאת הכונס והמנהל המיוחד. במהלך הדיון המשיבה בקשה לרמוז לאפשרות של עבירה לפי חוק איסור הלבנת הון, אלא שגם בהקשר זה לא הוצגה כל ראיה".
מאחר שהמשטרה לא הציגה עבירת מקור המבססת חשד סביר, בית המשפט הורה על החזרת כ-300 אלף שקל לחשוד. המשטרה הודיעה כי לא תגיש ערר.

בתמיכה לטיעוניו בבית המשפט ביקש הסניגור חליוה להגיש לשופט מידע כתוב מבלי לחשוף אותו למשטרה, מהטעם שאם המידע ייחשף יעשה בו לדבריו שימוש לרעה ולו מטעמים טקטיים. בית המשפט איפשר לסניגור להגיש את המידע בכתב ידו והמסמך אף סומן אך נותר חסוי מעיני המשטרה.
עו"ד חליוה מסר בתגובה: "לא רק למשטרה מותר להגיש מידע חסוי לכאורה. המשטרה החזיקה בכסף בניגוד לחוק, רק בשל העובדה שמדובר בכסף מזומן וללא בדל של חשד סביר כי הכסף הושג בעבירה. למעשה, העבירה היחידה שבוצעה היתה החיפוש הבלתי חוקי והתפיסה הכוחנית בכסף. להחלטה זו של בית המשפט עליה כאמור לא מוגש ערר ובצדק יש השפעה רוחבית עצומה באשר לעצם החזקת סך כסף מזומן".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות