מבזקים+
צווארון לבן
פלילי | פשיעה חמורה | סמים | מעצרים | צבאי
0502585250 מידע מורחב
פלילי | פשע חמור | צווארון לבן | אסירים
0522369504 מידע מורחב
לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
פלילי | צווארון לבן | מחש | תעבורה | מעצרים וחקירות
0506270283 מידע מורחב
עו"ד עומרי שטרן
פלילי | פשיעה חמורה | מעצרים וחקירות | אסירים | צבאי | תעבורה | צווארון לבן
מוטאי-מצגר-גרבאווי
תעבורה | תאונות דרכים | נזקי גוף | ייצוג שוטרים וסוהרים
עו"ד רבקה ג'אן
תעבורה | פלילי
עו"ד אמיר מסארווה
פלילי | תעבורה | אסירים | מעצרים וחקירות
משה אלון ושות'
פלילי | תעבורה | נדל"ן / אורבני | משמעתי

מסמך יצחקי

טקס הפרידה מראש אגף חקירות ומודיעין אשר שינה את תפישת העולם של המפכ"ל רוני אלשיך * הקצין הפורש ימשיך להגיע למשרדו "על אזרחי" עד חודש ינואר, רק כדי לקחת חלק בניסוח המלצות המשטרה בחקירות ראש הממשלה * כתבה שפרסמתי ב"מעריב סופהשבוע"
ytzhaki meni tekes prisha 400 333
נאום הפרידה של ניצב מני יצחקי
(צילומים: דוברות המשטרה)

טקס החלפת הפיקוד על אגף החקירות והמודיעין, מניצב מני יצחקי הפורש לניצב גדי סיסו הנכנס, סימל יותר מכל את השינוי הגדול שעובר על צמרת המשטרה בשנתיים האחרונות מאז כניסתו של המפכ"ל רוני אלשיך לתפקידו, ואולי נכון ומדוייק יותר לומר בשנה האחרונה.

האירוע, שנערך באולם המרכזי של המכללה הלאומית לשוטרים 6 דצמבר), מתקן חדשני שמצית את הדמיון על אחת מהפסגות הקפואות של הר טוב ממערב לבית שמש, הביא לכדי ביטוי מירבי את הדואליות עליה הצביע המפכ"ל מהיום בו נכנס לתפקידו: מצד אחד האיכויות המוכחות של השיטור הגבוה באגף החקירות והמודיעין (להב 433, המחלקה הבינלאומית והימ"ריות במחוזות) ומצד שני השיטור הקלאסי, שבתקווה לימים טובים ושירותיים יותר מתחנך מחדש מדי יום במכללה שאירחה את הטקס.

כולם זוכרים את הרינונים במשטרה על בכיר השב"כ שמונה על ידי ראש הממשלה והשר לביטחון פנים, במטרה לשמור על "המדינה שלהם", והיתה גם הבהלה בתקשורת על העוף המוזר שבא להחשיך מסך על פעולות המשטרה. בעצמי הטחתי בפניו אז, כי בימי המשבר הגדול של קריסת הניצבים ערב המינוי שלו, נשאלתי על ידי גורם המקורב לראש הממשלה מה לדעתי הפרופיל הדרוש למפכ"ל הבא, והמלצתי על איש שב"כ ישר איכותי וסמכותי שיעשה סדר בצמרת המשטרה. "אבל במקום לעשות סדר במשטרה אתה משדר כוונה לעשות סדר בזכויות האזרח לדעת מה שקורה במשטרה דווקא, משל היתה שירות הביטחון הכללי ממנו באת, האם אני טועה?", שאלתי, והוא נמנע מתשובה, רק הנהנן, חשב.

מכל אמירה שלו עשו מטעמים. העדה האתיופית זעמה על התנסחות מעורפלת ממנה עלה כאילו הוא מצדיק אלימות שוטרים נגד בני העדה. הקהילה הפמיניסטית התרעמה על הגיבוי שנתן למפקד להב ניצב רוני ריטמן, בשל אותה נשיקה אומללה לקצינה צ' בסיום אירוע חברתי. במיוחד דיברו בשנה הראשונה על תוכנית המגירה שלו להכפיף אליו את להב 433 ולנכס כך ללשכתו את כל החקירות הרגישות. התוכנית היתה אמורה לצאת לפועל עם סיום הקדנציה של ניצב יצחקי בקיץ 2016, מה שאיים לפרק לחלוטין את אגף החקירות והמודיעין ולפגוע אנושות בחקירות "ישראל ביתנו" במקביל לאלה שרק נפתחו אז נגד ראש הממשלה ורעייתו. תיאוריית הקונספירציה של המינוי נכנסה להילוך גבוה.

"פעמיים ביטלנו כרטיסים לחופשת שחרור בחו"ל ושילמנו קנסות לחברות התעופה", סיפר יצחקי זמן קצר לאחר שהעביר את הפיקוד מאחריותו והתפנה למינגלינג המסורתי עם בני המשפחה, חברים לדרך, וכן, גם עיתונאים, לא מילה גסה בלקסיקון של יצחקי. "באוגוסט שעבר כבר היינו ממש על המזוודות, אבל המפכ"ל לא ויתר והתעקש שאחתום על שנה נוספת, ושנינו לא מצטערים, כי מאז הפכנו לחברים הכי טובים".

elsheich ytzhaki 401 267
החברים הכי טובים. מני יצחקי ואלשיך

"השועל הטוטליטרי" מהשב"כ, שנדרשה לו כמעט שנה לעכל את ההבדל שבין משטרה בטחונית שב"כית בה הוא צמח לבין משטרה אזרחית דמוקרטית אליה הוא נשאב, למד להכיר לעומק גם את ניצב יצחקי הממונה על אחד ממוקדי הכוח המשמעותיים של המשטרה, זה שעליו הוא חישב להשתלט במטרה לאחוז טוב יותר בארגון שנמסר לאחריותו על ידי ראש הממשלה בסדרת טקסים ממלכתיים עליהם ניצח השר לביטחון הפנים גלעד ארדן.

אחרי שהתקרב ליצחקי בישיבות עבודה רוויות מתחים ואנרגיות פטריוטיות בהן הוא נחשף למידעים מודיעינים מרתקים, האזנות סתר מצמררות ושלל ראיות בתיקים עבי כרס שרק התרחבו ממפגש למפגש, אלשיך החל להבין מי הם בדיוק הפוליטיקאים שמינו אותו, וארגוני הפשיעה שהבהילו אותנו. את מה שהוא חושב מאז על חוקרי המשטרה של להב 433 הוא אמר בעצמו בדברי הפרידה מיצחקי.

"מצאתי בך שותף נאמן לאינספור מהפכות, שתוצאותיהן כבר נראות בשטח והן רחוקות מלמצות את הפוטנציאל העצום שלהן. לא סתם הטלפון של ראש אח"ם אצלי הוא הבולט ביותר מבין קווי הטלפון של חברי הספ"כ, מרוב שיחות אני כבר עושה בדיחות ממחוות הקול של מני יצחקי", אמר המפכ"ל הנוהג להתבדח וגרר גל צחוק באולם. "משכתי אותך בתפקיד, יותר משנה מעבר למה שתכננת, ועל כך תודתי לך. אתה יכול להביט לאחור בסיפוק רב על 40 שנות תרומה מכרעת להישגי משטרת ישראל… בתחום הלחימה בפשיעה ובשחיתות הציבורית לצד מהפכות עומק בתחומי בניין הכוח. דומני, מני, שאתה יכול לומר היום בגאווה, כי יש לנו יחידות חקירה ומודיעין שמתפקדות באופן מיטבי תחת סערות ולחצים, שלא מתבלבלות לא מ'ליטופים' ולא מ'חבטות', כאלה המבצעות את תפקידן באמונה, ללא מורא וללא משוא פנים".

בנוסף למונולוג הפרידה הזה נשמעו עוד סופרלטיבים על יצחקי, מצד היועמ"ש אביחי מנדלבליט, "ראש הלוחמים בשחיתות ובפשע המאורגן", ומצד פרקליט המדינה שי ניצן, שממיטת חוליו העביר מסר כתוב בו הוא הקפיד לנקות את הניצב הפורש מהטענה לפיה המעצרים בחקירה נגד ח"כ דוד ביטן נועדו למנוע את העברת חוק ההמלצות, או ליחצן את טקס הפרידה של יצחקי. "חודשים ארוכים לפני הצעות החוק כבר הודיעה המשטרה ליועץ המשפטי ולנו על חקירה בעניינו של ביטן, וגם מועד 'הפרוץ' (המעבר מחקירה סמויה לגלויה, א"ז) ביום ראשון נקבע ימים ארוכים לפני שנקבע המועד להצבעה השלישית על החוק ביום שני".

כל אלה מעידים כבר על שינוי מערכתי כולל שאינו מבשר טובות לראש הממשלה, על חקירותיו לאלפים, מה גם שיצחקי ימשיך לעבוד "על אזרחי" לצד מחליפו סיסו עד חודש ינואר לפחות, מה שמלמד על כך שסיכומי המשטרה בפרשות 1000 ו-2000 יוגשו עד למועד הזה. היכונו.

sisso gadi nitzav 400 267
יצחקי, ניצב גדי סיסו והמפכ"ל אלשיך. מעבירים את הפיקוד על אח"ם

אשף המודיעין

המפכ"ל, שדיבר על ליטופים וחבטות בתיקי שחיתות ופשע מתוקשרים, הדגיש כי חלק מהביקורת היא תוצאה של בורות ואי הבנת הנקרא, וחלק היא זדונית ממש. הביקורת שהוטחה בשנה שעברה עקב הדלפת מה שנקרא "מסמך יצחקי", שבו רוכזה רשימה של אנשי ציבור ועסקים לגביהם הצטברו ידיעות מודיעיניות, משלבת בורות וזדון גם יחד. כל אחד מאלה שביקרו את המסמך, פוליטיקאים ועיתונאים, יכול לייחס לעצמו את ההגדרה הנכונה.

כמו אנשי מקצוע רבים, יצחקי עצמו לא הבין על מה המהומה, אבל התאמץ מאוד להסביר את דרכי הפעולה של קבלת מידע מודיעיני על נבחרי ציבור, איסופו, סיווגו, שמירה עליו, ודיווח עליו הלאה ליועץ המשפטי לממשלה ככל שזה נדרש. המפכ"ל, שההתנפלות על יצחקי בהקשר הזה רק קירבה אותו אליו, אמר עליו בטקס, "הוא התחיל כבלש עוקב, וסיים כמפקד שעוקב".

הסוגייה הזו עלתה השבוע לכותרות שוב, במסגרת הטענות על כך שהמעצרים בעיריית ראשון לציון והחקירה של ח"כ דוד ביטן הם דוגמה לכך שקצין החקירות והמודיעין הראשי של המשטרה אוסף במחשבו מידע על פוליטיקאים אותו הוא שולף בעיתוי המתאים לו. כאן, טוענים, המידע נשלף רגע לפני שהצעת חוק ההמלצות עלתה להצבעה שלישית ואחרונה בכנסת, מה שבסופו של יום טירפד את החוק הפוגע בעבודת המשטרה וביוקרתה.

בנאום הפרידה שלו ניצב יצחקי הקפיד לומר בהקשר זה: "המצפן שלנו מבוסס על הפן המבצעי המקצועי, סיכול, מניעת שיבושי חקירה, מידת הנזק הצפוי מהיעד וצורך חקירתי ומודיעיני. ההחלטה לעולם תהיה עניינית ואתית בראייה לאומית. היא אינה מושפעת מאירוע או שיח פוליטי, מלחץ ציבורי, מחשש מביקורת, מאהדה או אי אהדה תקשורתית. 

bitan david maatzar car markovich 401
ח"כ דוד ביטן יוצא מהחקירה (צילום: גדעון מרקוביץ)

"לגבי חוק ההמלצות, בדבריי אתרחק מהויכוח הפוליטי, אני שוטר ואין לי שום כוונה להיות שם. עם זאת, קחו דוגמה מחיי היום יום בתיק פשע חמור, שבמעצרים עוסקים עשרות רבות של שוטרים עם פרקליט מלווה. לעיונו של הפרקליט המלווה מעבירים מיליוני פריטים, צפוי שהוא יילך לאיבוד ללא פיענוח ומפת דרכים שלנו. נדרש שחברת הובלות תעביר את החומר לפרקליטות, ומה צפוי שם? אין העברת מקל, אין העברת ידע, אין הכוונה, אין שיח, דעתנו לא תישמע, והכנופייה תעבור מן הסתם לקורבן הבא שלה. דמיינו תיק רפואי שנאגרים בו ממצאים בין מומחים לצורך אבחנה סופית, אבל חוות הדעת של המומחים מוסתרות זה מזה, הגיוני? דעתי, לא.

"אנו לא קבלנים לאיסוף ראיות ולא ספקים של ערימות חומרי גלם. הראיות הנאספות הן מלאכת מחשבת, הראיות שלנו מספרות סיפור, אנו ממשרטטים קווי מתאר ומפת התמצאות לפרקליט, ויש לכך תכלית, ואין מצב לסרס את חשיבת החוקר. המסר העובר לחוקר בחוק כזה הוא, 'תיענש אם תחשוב, תיענש אם מסקנותיך יפורסמו', זה מגוחך. עמדתנו תיאמר גם תיאמר, על פי הוראת החוק בסיכום מקצועי ערכי ואמיתי".

אם האמירה הזו היתה מכוונת לממשלה כולה, שתמכה בחוק, האמירה הבאה מכוונת לכאורה לטרוניות של ח"כ ביטן על נסיבות מעצרו: "סיגלנו לעצמנו דרך שאנו יוצאים לחקירה גלויה רק כאשר אנו סגורים ראייתית. לחשוד שמגיע לחקירה יש תיק ארוז עם ראיות בטון. מעט מראשי ארגוני הפשיעה שנותרו בשטח מחפשים אפיקים לביסוס מעמדם בחשאי, מתחת לרדאר, אבל בפרונט הם מנהלים עסקים לגיטימיים לכאורה. המטריד והמאיים והמדאיג הוא, שאנו מזהים לראשונה רצון לחדור למוקדי שלטון. ישנם ניצנים מסוכנים של שילוב אינטרסים בין בכירי ארגוני הפשיעה עם גורמי ממשל במדינת ישראל. לומר דבר כזה בפומבי מחייב ביסוס, ואת זה יש לנו. אנו בפיקוח הדוק, לא נאפשר זאת".

jarushi husam markovich 399 266
בין ארגוני פשע לפוליטיקאים. חוסאם ג'רושי במעצר (צילום: גדעון מרקוביץ)

בסביבה של יצחקי מציינים בהקשר זה כי חשיפת פרשת ביטן החדשה, בניגוד לזו שנחקרה ב-2010, היא תוצר של תקיפה כלכלית בסביבה של ארגון הפשע ג'רושי, כאשר שאלת המפתח היתה מה עושה חוסאם ג'רושי בפרויקטים המזוהים עם עיריית ראשון לציון. "באגף החקירות והמודיעין אנחנו פועלים כדי לאמת ולהזין מידע לפי יושר פנימי, ולא כדי להעצים את האגו העצמי והיחידתי, אנו בני אדם, אנשי חוק", ציין יצחקי. "בנקל אפשר להשתכר מפרגון עם מידע ריק וחלול שבא מפיו של גורם זה או אחר, אישיות משפיעה או אינטרסנט שכוונתו להפעיל אותך כדי להשחיר את האחר. האתגר שלנו הוא לחדד את העירנות והחושים, אבל כן, כל ידיעה שמגיעה מקבלת מאיתנו תגובה. 

"מידע מסייע למגר ארגוני פשיעה וליצירת הרתעה בשחיתות הציבורית, וזה עובד. לו רק הייתם יודעים איזה מטען מידע וידע יש בגופנו ובמחשבנו שנים וחודשים ארוכים עד להצגתו הפומבית בבית המשפט. עובדה, בכל הפרשיות היעדים הופתעו מאוד, ויהיו עוד שיופתעו".

לסיום פרק הלחצים הפוליטים אמר יצחקי לעשרות הקצינים והמשפטנים הבכירים שנכחו באולם: "אנו נדרשים לחקור בעלי תפקידים בשירות הציבורי ושם ההתמודדות מורכבת ומביכה תחושתית, בעיקר מאחר שזכרונם של חלק מהחשודים הבכירים מתאדה בכניסה למשרדי להב. העיסוק שלנו בנחקרים שהם מקירבנו מוביל אותם להשקיע ממון בקשרים, במובילי דעה, בניפוח פומבי ובגידופים ברשת, והתוצאה היא שעפים נתזים ישירים אלינו, על חוקרים ומפקדים. למדנו להתמודד בקור רוח, זו דרך חיים באח"ם, יש עת להבליג ועת להגיב".

police yithaki meni hashish 400
מעקב מוצלח אחרי סוחרי חשיש בתחילת הדרך
(צילום: ארכיון פוסטה)

עבריינים בפארנויות

בין המעקבים אחרי גיבורי כנופית הקטמונים וסוחרי חשיש במחוז דרום לבין הפיקוד על אח"ם, יצחקי היה גם מפקד מרחב ציון ומוריה בתקופה הקשה ביותר שלה מאז מלחמת השחרור, באינתיפאדה של שנת 2000. "זה היה עוצמתי ונצרב בחוויה, ומאז הכל נכנס לפרורפורציות", הוא אמר לפני שעבר לדלג בקלילות בנאומו על משוכות כמו בנימין נתניהו ודוד ביטן, או יצחק אברג'ל ואסי אבוטבול אם מתעקשים להזכיר אותם.

"עולם המודיעין והחקירות הוא האהוב עלי, זה המתח האמיתי לא כמו בסרטי הפשע", אמר יצחקי אשר נחשב לאחד ממפתחי שיטת עדי המדינה בסיטונאות, כפי שהם באו לאחרונה בתיקי פשיעה חמורה ושחיתות ציבורית, שהוא האדריכל הראשי שלהם.

"האיומים האסטרטגיים של הפשיעה קיבלו מפנה דרמטי ומענה שלא הכרנו עשרות בשנים, וזו עובדה. החיבור האח"מי יצר יכולת לנהל פרשיות רבות שהיו בקנה מספר עשורים. ללא היכולות האלה לא היינו מייצרים את כל הפרשות עם המספרים המוזרים, 512, 1131, 242, והחל מיום ראשון השבוע גם 1803 בראשון לציון".

בהתייחס למאבקים בארגוני הפשיעה הקלאסים, שעברו מרחובות ישראל ושאר העולם אל בתי המשפט, אמר יצחקי באחד המפגשים לאחרונה: "בשנים האחרונות שינינו את מפת הפשיעה במקומות בהם רדפנו סביב הזנב של עצמנו במשך כמה עשורים… אנחנו בשליטה מלאה והם בפארנויות, הם עברו לרחבי הגלובוס ואנחנו בעקבותיהם. הם אפילו מפחדים לעשות קואליציות בין ארגונים, לדבר בינהם ברמה האישית הם נרתעים, לא יודעים מי עד המדינה הבא, לפי חומרי מודיעין שמגיעים למשטרה יש שם פחד נוראי".

512 330 330
פרשה 512 הגיעה לבית המשפט

לפי יצחקי, ההסבר למפנה הוא הקמת להב 433 בשנת 2008 על ידי המפכ"ל לשעבר דודי כהן וקודמו בתפקיד ראש אח"מ יואב סגלוביץ. "להב היא זרוע אופרטיבית מיוצבת מאוזנת וחזקה, שמוזנת בחמצן מקצועי על ידי חטיבות האח"מ אשר ממנפות גם את להב וגם את הימ"רים כדי לתת מענה במקומות שאין מענה ברמה הלאומית. להב היא יצירת פלאים מודיעינית וחקירתית המתמודדת בהצלחה עם מגה פרשות, שימרו עליה, יש לה כמה וכמה פרשיות בהמשך הדרך".

יצחקי ייחד בנאומו משפט קצר לזכרו של ניצב אפריים ברכה, ועוד כמה אנשי חוק שהלכו לעולמם בתקופתו, אבל הוא לא הזכיר את הסוכן המשטרתי, העבריין אנטון רומן, סוכן משטרתי שהופעל על ידי חטיבת המודיעין וימ"ר מרכז ונרצח במהלך פעילותו בקרב ארגון הפשע של האחים לביא ברחובות. אבל דווקא העיסוק בכל הרוע ובכל מה שהוא מלוכלך במדינה מביא את יצחקי למסקנה מקורית ביותר, שיש בה המון הגיון. "אנחנו מדינה נהדרת ולא מושחתת", הוא אמר וחזר ואמר, "מדינה נהדרת ולא מושחתת, אנחנו חברה הגונה שמגיבה ולא אדישה. אנו מנהלים חקירות רגישות, ללא מורא וללא חשש, מערך שומרי הסף חזק. בנשימה אחת אומר, קיימים איים של שחיתות נקודתית מאיימת. האם הם מתרחבים, כן הם מתרחבים, וזה האיום. בשנים האחרונות נזרעו זרעי ההתמודדות עם הפשיעה על גווניה, להבנתי הם כבר החלו לנבוט וזה נראה די מבטיח, יהיה מעניין ב-2018".

maariv 17 12 8 ytzhaki meni prisha
הכתבה כפי שפורסמה ב"מעריב סופהשבוע"

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן