חידת נחשון והפוסטה של שב"ס

שתף כתבה עם חברים

מצד אחד, מבקר שב"ס מטעם המשרד לביטחון פנים, קובל על התנהלותה של יחידת "נחשון": “מבטלת זמנם של שופטים ועורכי דין, גורמת לאובדן של עשרות אלפי שעות עבודה ופוגעת בעצירים" * מצד שני, בשב"ס מציינים כי מדובר ביחידה שזוכה לשבחים רבים, גם משופטים: "לוחמי היחידה מבצעים את עבודתם הקשה במסירות ובמקצועיות"

nahshon 1 
 אנשי הפוסטה מעירים עצורים לנסיעות בשתיים בלילה (צילומים מאתר שב"ס)

 התנהלותה של יחידת הליווי "נחשון" של שירות בתי הסוהר יוצרת כאוס וגורמת לאובדן של עשרות אלפי שעות עבודה בבתי המשפט, מבטלת את זמנם של שופטים ועורכי דין ועושה עוול לאסירים ולעצורים. דברי ביקורת ברוח זו משמיע אחד מבכירי הפרקליטים בישראל, עו"ד מנחם רובינשטיין, שקיבל מינוי של מבקר חיצוני בשירות בתי הסוהר מטעם השר לביטחון פנים.

במכתב – שנשלח בימים האחרונים לנציב שב"ס, רב גונדר אהרון פרנקו; למפקד יחידת "נחשון" תת גונדר מנשה גניש; לשרת המשפטים ציפי לבני; לנשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס ולהנהלת בתי המשפט – קורא עו"ד רובינשטיין לבדק בית ביחידת "נחשון" וטוען כי התקלות הנובעות מעבודתה אינן מצטמצמות עם השנים, אלא אף הולכות ומצטברות.

לדברי עו"ד רובינשטיין, שלושה מפגעים עיקריים חוזרים ונשנים בהתנהלות היחידה המלווה עצירים ואסירים ממתקני שב"ס אל בתי המשפט ובחזרה: "שיכחה" של אסירים בכלא ובבתי המעצר ואי הבאתם לדיונים; אי הבאתם בזמן בשעות שנקבעו; והתעמרות באסירים שלא לצורך. "לא יעלה על הדעת כי מערכת שיפוטית שלמה תתנהל על פי מידת היכולת, ובעיקר חוסר היכולת של אנשי יחידת הליווי", כותב עו"ד רובינשטיין, "התופעה שבה שופטים, תובעים, סנגורים ועדים ממתינים לעיתים עד בוש להעלאת העצור/הנאשם לאולם בית המשפט חייבת להשתנות”.

הוד מעלתם

od rubinshtein menahem 
 עו"ד מנחם רובינשטיין

"אין צורך בתוספת כוח אדם, לא במערכת המשפט ולא בשב"ס, אלא בניצול כוח אדם קיים”, קובע רובינשטיין, "התשובה הנצחית מצד אנשי יחידת נחשון היא שאין מספיק כוח אדם בנמצא, אולם על פי ניסיוני מביקורים במתקני שב"ס, קיימת שם אבטלה סמויה. אפשר לנייד לפי הצורך סוהרים, על מנת שיתלוו לאנשי היחידה וישמשו כוח עזר ותגבור".

ההתנהלות הלקויה של הליווי גורמת, לדבריו, לביטול ולדחיית דיונים רבים ולהגעתם לריק של עדים שהוזמנו מבעוד מועד.

"מניסיון רב שנים, מדובר בתופעות יום-יומיות. עשרות ומאות אלפי שעות עבודה מתבזבזות כתוצאה מניהול לקוי, חוסר מחשבה, חוסר יוזמה וחוסר מעוף”, מאשים רובינשטיין בשיחה עם "פוסטה" (האתר בו הוא גם נוהג לכתוב טורי פרשנות וביקורת, ז"ק).

"מדובר בגוף שצריך לתת שירותים – אבל מכתיב את לוח הזמנים. קח תיק רצח למשל: שלושה שופטים, חמישה סנגורים ושני תובעים, כולם תלויים בהוד מעלתם – אנשי נחשון. מתי הם יגיעו, מתי לא יגיעו, את מי יביאו, את מי לא יביאו, וזה מצב לא תקין שנמשך הרבה מאוד זמן. אתה בא לבתי משפט, לפעמים לא מגיע האסיר. לפעמים האסיר מגיע ואין לו בכלל דיון. אני מקבל טלפונים לפנות בוקר ושולח פקסים בלילה כדי להבטיח שיביאו את מי שצריך. חייבים לעשות סדר ולהתייעל. זה גוף שלא יודע להפעיל כהלכה את אנשיו".

nahshon 4 
 נערכים לנסיעה, על רקע הכלוב 

מי אוהב ביקורת

לבד מהפגיעה בעבודה, רובינשטיין קובל גם על "חוסר האנושיות", כהגדרתו, ביחס אנשי נחשון אל האסירים: "מעירים אותם בשתיים בלילה כדי שיגיעו לבית המשפט בבוקר. מורידים אותם לכלוב, חשופים לקור מקפיא או לחום קשה, ללא ארוחת בוקר ומתן שתייה חמה, מוחזקים בתנאי צפיפות וסניטציה ירודים, ומבלים שעות על גבי שעות בדרכים, בהמתנות. כל זה לא צריך להיות. מוציאים אותם לשירותים לפי היכולת ולא לפי הצורך, והם מגיעים לבית המשפט תשושים. כדי להימנע מהטלטולים, רבים מבקשים דיונים שלא בנוכחותם, ויש שמוכנים אפילו להודות רק כדי להימנע מהנסיעות הללו".

לדברי רובינשטיין, "שב"ס זה גוף שלא אוהב ביקורת. יש לו מעט מאוד סובלנות, אבל הוא חייב להקים ועדת חקירה שתבדוק את הליווי. כנראה שמערכת המשפט לא מספיק נחרצת בהתייחסותה לתקלות. עד כה לא נעשה מספיק כדי שהתופעות האלו ימוגרו או יצומצמו דרסטית”.

במכתבו הוא מציע הצעות ייעול שיפתרו חלק גדול מהבעיות, כמו למשל הפעלת כוננים בבתי המשפט, אשר יהיו מתואמים עם תורנים במתקני הכליאה.

nahshon - aharonovich 
 השר אהרונוביץ' מבקר ביחידת נחשון

כבוד העצורים

לפי אתר שירות בתי הסוהר, לוחמי יחידת נחשון, האחראית גם על הפוסטה לליווי עצירים ואסירים, מלווים ומאבטחים כ-1,800 אסירים ועצירים המצויים בתנועה מידי יום – מספר הדומה למספר האסירים הכלואים בשני בתי סוהר יחד, ה”נעים על גלגלים”. בשנה מספר הליוויים מתקרב ל-400 אלף. על פי שב"ס, המשימה של אנשי "נחשון" מורכבת במיוחד ודורשת מיומנות ודריכות מבצעית גבוהה. היחידה מונה כאלף לוחמים".

אגב, זו אינה הפעם הראשונה שבה מושמעת ביקורת חריפה נגד התנהלות "נחשון". מידי פעם גם שופטים מתייחסים לעבודת היחידה בביקורת, נוקבת יותר ופחות. כך למשל, שופט בית משפט השלום בתל אביב, עידו דרויאן, כתב בהחלטה שיפוטית בשנת 2009, כי "כבוד האדם של העצורים נפגע מדי יום ביומו" כתוצאה מהתנהלות אנשי יחידת נחשון ושירות בתי הסוהר. עוד הוא כתב כי "במקרים רבים מתעכבים דיוני בית המשפט עד כדי הפרעה ופגיעה בסדר יומו העמוס, מפאת עיכובים בהבאת עצורים".

עו"ד רחלה אראל, יועצת לענייני שב"ס של הוועדה לביטחון פנים של הכנסת בראשות ח"כ מירי רגב, כיהנה בוועדת שב"ס של לשכת עורכי הדין. בשנת 2009 היא קבלה כי "אנשי נחשון מתנהגים כמי שאינם מהווים חלק ממערך אכיפת החוק בישראל, באשר ערכי שלטון החוק זרים להם".

shofet droyan ido 150   od erel rachela 150
 השופט עידו דרויאן  עו"ד רחלה אראל

משב"ס נמסר בתגובה: "פנייתו של עו"ד רובינשטיין התקבלה בשב"ס וזכתה למענה. יחידת נחשון הינה יחידת הליווי של שירות בתי הסוהר, המניידת כ-1500 עצורים ואסירים מידי יום לכלל ערכאות השיפוט ובין בתי הסוהר הפרוסים ברחבי הארץ. לוחמי היחידה מבצעים את עבודתם הקשה במסירות ובמקצועיות ואף זוכים לשבחים מצד השופטים על תפקודם ועל שיתוף הפעולה איתם. לעיתים אכן קיימים עיכובים נקודתיים בהעלאת עצורים לאולמות השיפוט, אך אין בכך להעיד על הכלל. האירועים הבודדים שקורים גם בשל נסיבות אובייקטיביות, נבדקים ומתוקנים בזמן אמת. לעניין הטענות בדבר תנאי הבאת העצורים, מכתבו של עו"ד רובינשטיין אינו מתייחס לאירועים מסוימים – דבר המקשה בדיקה והתייחסות עניינית".

מהנהלת בתי המשפט נמסר בתגובה: "אנו בודקים את הנושאים המועלים במכתב האמור. ספק אם כל הטענות הנזכרות נמצאות בטיפול הנהלת בתי המשפט. מכל מקום, נשיב לפונה בבוא העת".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות