ההוסטל התורני היחיד נשרף – או הוצת

שתף כתבה עם חברים

בינתיים, אסירים חוזרים בתשובה אשר קיוו לרצות בו את השליש ימתינו בכלא עד אשר הרשות לשיקום האסיר תמצא מבנה חלופי * ועדות השחרורים מעכבות דיונים למועמדים? בהנהלת בתי המשפט האחראית על הוועדות לא שמעו על זה

hostel torani
ההוסטל לאחר השריפות (צילומים: דוברות כיבוי אש, מחוז יו"ש)

ההוסטל התורני היחיד בארץ לאסירים משוחררים הפועל מטעם הרשות לשיקום האסיר (רש"א) במעלה אדומים סגור מזה כחודשיים, עקב שתי שריפות שלגבי אחת מהן לפחות מדובר בחשד להצתה מכוונת.

ב–23 בדצמבר הוזעקו לוחמי האש של מחוז ש"י אל ההוסטל עקב שריפה. אסיר משוקם אשר חזר מהעבודה ושהה בהוסטל הספיק להימלט מבלי שנפגע, והכבאים השתלטו על האש. בדיקת שירותי הכיבוי קבעה כי סיבת השריפה היא תנור חימום, שככל הנראה הושאר ללא השגחה. כתוצאה מהנזק הרב שנגרם למקום לא ניתן היה להפעילו עוד והמשוקמים הועברו לאכסניה בשכונת בית וגן בירושלים.

בעוד אנשי רש"א נערכים לשיפוצים, ב–29 בינואר פרצה שריפה נוספת במבנה שלא היה מאוכלס עוד. שירותי הכיבוי ומשטרת מחוז ש"י העלו חשד כי מדובר בהצתה מכוונת, ולנוכח הממצאים נפתחה חקירה במשטרת מחוז ש"י.
בין הכיוונים שנבדקים, הצתה על רקע דיווחים של מנהלי ההוסטל לוועדות השחרורים אודות הפרות תנאים של אסירים משוחררים מסויימים, מה שבסופו של דבר יכול להוביל להפקעת השליש שלהם. מנהלי המוסד נתקלו לא אחת בהפרות של תנאי השחרור מצד המשוקמים, בין היתר מדובר בשימוש בסמים או אלכוהול, אי עמידה בזמנים, ניהול קשרים אסורים, שימוש בטלפון או באינטרנט בניגוד לתנאים שנקבעו למשוחררים.

כיוון חקירה נוסף שייבדק הוא כי גורם כלשהו בישוב מעלה אדומים לא היה שבע רצון מקיומו של ההוסטל בשכונת מגורים. לצד כיוונים אלה נחקרים כיוונים נוספים אבל החקירה מתמקדת בעיקר במישור המודיעיני בשלב הזה.

cohen avinoam rasha
ראש תחום תורני. אבינועם כהן

תורה ועבודה

ההוסטל מהווה מסגרת לאסירים ברשיון, הוא הופעל לאורך השנים על ידי עמותות שונות, ולפני למעלה משנה עבר לחסות רשות לשיקום האסיר (רש"א). מטרת השיקום התורני היא עיבוי הליך השיקום החברתי והמקצועי תוך שימוש בעולם התוכן המוכר לאסיר הדתי או המסורתי. בדרך כלל מדובר באסירים שחוו תהליך של חזרה בתשובה בשלב מסוים לפני או במהלך מאסרם, ונמצאו מתאימים לתוכנית שנועדה לסייע להם לשנות אורחות חיים ודפוסי התנהגות עברייניים.

לפי נתונים של רש"א, הנסמכים על מחקר שנעשה בעבר על ידי פרופ' אורי תימור מהחוג לקרימנולוגיה באוניברסיטת בר אילן, ועל מעקב שעורך ראש התחום התורני ברש"א אבינועם כהן, אחוז האסירים החוזרים לפשע לאחר שעברו שיקום תורני הוא מהנמוכים בעולם.

 אל ההוסטל התורני במעלה אדומים מופנים אסירים מכורים נקיים מסמים וכאלה שלא השתמשו בסמים, שהמכנה המשותף שלהם הוא האיבחון שלהם כמי שזקוקים לטיפול אינטנסיבי מחוץ לבית הסוהר, איבחון שקיבל את אישור ועדות השחרורים.

צוות המטפלים בהוסטל כלל עד לאחרונה מנהל ועובדים סוציאליים. המטופלים העובדים מפוקחים על ידי יועצי תעסוקה מחוזיים, ואילו בשעות אחר הצהריים והערב הם נוטלים חלק בטיפול פרטני וקבוצתי. המאפיין התורני בא לידי ביטוי בהווי החיים, בשיעורים תורניים ובפעילות העשרה באוריינטציה דתית אשר מעבים את הליך השיקום מבחינה אמונית. המשוקמים השוהים בהוסטל עוברים מדרג של שלבים בהתאם למשך שהותם במוסד ובהתאם להתנהגותם זוכים לתנאים מועדפים. תקופת הטיפול נמשכת תשעה חודשים ועוד שנה של מעקב.

od meiri chen 150
עו"ד חן מאירי

מדלת לדלת

לדברי ראש התחום התורני ברש"א, "סגירת ההוסטל מאוד כאבה לדיירים, זה היה בית עבורם. הם השקיעו בו". כהן התייחס לאפשרות כי מישהו מהמשוקמים אחראי להצתה ואמר: "עשינו חשיבה על זה, כי יכול להיות מצב כזה, אבל אני לא יכול להצביע על מישהו ספציפי". גם לגבי כיוון החקירה השני, התקשה כהן להפנות אצבע מאשימה כלפי גורם כלשהו: "הקהילה סביב ההוסטל מאוד התחברה למשוקמים".

עו"ד חן מאירי, שמייצגת אסירים רבים ופונה בשמם לוועדות שחרורים, התייחסה השבוע לסגירת ההוסטל ולהשפעות של צעד זה על אסירים, שכמה מהם לקוחות שלה. "אין ספק שזה אירוע המשבש  את תהליכי השיקום של אסירים רבים אשר ממילא רוויים בקשיים שמערימות עליהם ועדות השחרורים בקביעת מועדים מרוחקים. כולי תקווה שהרשות לשיקום האסיר תפגין את כישוריה גם בשיקום ההוסטל שפעל במתכונת של 'מדלת לדלת' (מבית הסוהר להוסטל, מ"פ) וככזה מיועד להוות לאסירים בית לכל דבר ועניין".

אז ברש"א אכן בוחנים מקומות חלופיים, אבל בינתיים רשימות ההמתנה לשיקום של האסירים "התורניים" מתארכות, ואילו מועדי ועדות השחרורים שלהם אשר נקבעו לפני זמן רב ידחו ככל הנראה עד אשר ימצא מבנה חלופי. "הודענו לוועדת שחרורים לעצור את תוכניות השיקום כרגע בהנחה שבחודש וחצי הקרובים נארגן מבנה חלופי", ציין ראש התחום התורני ברש"א.

מהנהלת בתי המשפט, שאחראית על ועדות שחרורים, נמסר בתגובה, כי " אין כל קשר בין קיומן של ועדות שחרורים ובין מה שמפורט ומתואר בפנייה. ההוסטל משמש אסירים משוחררים ועל הרשות לשיקום האסיר למצוא חלופת מגורים. אם האסיר שוחרר להוסטל הזה על ידי ועדת שחרורים, על הרשות לשיקום האסיר להעביר פנייה לוועדת השחרורים הרלוונטית לתיאום מקום מגורים חדש (בקשה לשינוי תנאים). בהנהלת בתי המשפט לא התקבל כל עדכון או בקשה מטעם רשות לשיקום האסיר בעניין זה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות