"ברוך שפטרנו"

שתף כתבה עם חברים

מתוך 500 תלונות על פדופיליה שאבי דוביצקי הגיש למשטרה רק 13 הניבו כתבי אישום * לכאורה, פעילות מבורכת נגד מי שפוגעים בנפשם הרכה של נערות ונערים, אבל גם במשטרה ובפרקליטות מתחילים להבין את הבעייתיות עם השותף שלהם, בדיוק כפי שמגדיר סניגור הנאבק בו: "משפטי שדה של חוקר תובע ותליין במערכת שיפוטית דמיונית" * תחקיר "פוסטה" חושף: הדלפת חומרי חקירה, הפרת צווי איסור פרסום, התחזויות לעובדי רווחה ושוטרים, תביעות סדרתיות ומלחמת עולם הרסנית מול ועד הבית, רגע לפני שעזב לאמריקה

 duvitzki sofa 400-400
 אבי דוביצקי. צילום רענן כהן באדיבות "מעריב סופהשבוע"

מאת: זיו קריסטל ואמיר זוהר

"יש לי ארבע ילדות וירטואליות שאני מפעיל בצ'טים ועוד שניים שלושה בנים, אני עוסק בזה 12 שעות ביום, זה מאוד ממכר, היו ימים שהגשתי למשטרה 20 תלונות בבת אחת". כך סיפר בגאווה לתוכנית הטלוויזיה "מבט שני" אבי דוביצקי המכונה "צייד הפדופילים", והוסיף בסרקזם תוך שהוא מצולם מחפש בצ'ט את הניצוד התורן: "זה הפך כבר למשחק, מי הבא בתור שייצא מטומטם?".

קרוב ל-500 תלונות הגיש דוביצקי למשטרה בשנתיים האחרונות על הטרדות מיניות של קטינים באינטרנט. התלונות הוגשו בתחנות משטרה שונות אבל כולן מרוכזות ביחידת הסייבר של להב 433, ומתוכן הגישה הפרקליטות כתבי אישום נגד 13 חשודים בלבד. את כל השאר הוא נוהג לפרסם בעצמו באינטרנט, במקומות עבודה, בשכונות מגורים ובקרב בני משפחה של החשודים שלו, הגם שהם לא נחקרו מעולם במשטרה.

דוביצקי, שהפך לסוג של גיבור לאומי כאורח בכל אמצעי התקשורת, מאוד מאוכזב מפעילות המשטרה ומדיניות הפרקליטות, עד כדי כך שבשבועות האחרונים הודיע על עזיבתו לארצות הברית. "חשוב מאוד לציין כי עזיבת הארץ אינה נובעת מחקירות או תביעות משפטיות נגדי", כתב בשבוע שעבר בעמוד הפייסבוק שלו שהתמקם במנהטן, "אין לי כוונה לחזור לבית המשוגעים שקוראים לו מדינת ישראל", הוסיף בתגובה לכתבה שלפניכם.

מעבר לתהיות הרבות על המניעים למפעל חייו הקיברנטי, שלאחרונה מתלווה אליהן מאבק משפטי נגד מעשיו מצד עשרות מ"ניצודיו", גם ברשויות אכיפת החוק החלו להסתייג מפעילות האכיפה העצמאית שנטל על עצמו. "כאשר לאינטרס הציבורי של תפיסת עבריינים נלווה אינטרס מסחרי של פרסום, הפעילות הזו נגועה", אומר גורם בכיר באחת מרשויות האכיפה אשר עוסקות בעבירות מין באינטרנט. "העובדה שהוגשו רק 13 כתבי אישום היא לא ראיה לאוזלת יד של המשטרה, אלא לאיכות הירודה של מאות התלונות שנמסרו לה על ידו. בחלק נכבד מהן יש בעיות קשות של הדחה ושל תשתית ראייתית לקויה. הפעלה של סוכן סמוי היא אחת מפעולות החקירה הכי מורכבות שיש, וצריך לדעת את הכללים".

במקביל לזעקות של עשרות מנפגעי דוביצקי הטוענים לחפותם ולנזק בלתי הפיך שנגרם להם, הוגשו נגד דוביצקי תלונות למשטרה ותביעות לבתי משפט מצידם של סניגורים אשר תפקידם לסייע ל"חשודים", ומתחילים לצאת נגדו גם עיתונאים אשר ליוו את עבודתו בשקיקה אבל נמלכו בדעתם כאשר נחשפו אליה מקרוב.

האם דוביצקי הוא לוחם צדק נאיבי עם כוונות טובות אשר חצה את הגבולות לטובת תיקון העולם הקיברנטי וטלטול המשטרה מאדישותה, או שמא מדובר ברודף פרסום כפייתי אשר אינו בוחל בעבירות על החוק ופגיעה באנשים לצורך מימוש מטרותיו?

 duvitzki barnoaar - liz turbishi  nir catz
 אחרי שדוביצקי נחקר בפרשת הרצח בבר נוער. ליז טרובישי וניר כץ

דוביצקי בעבודה

למרדף אחר עברייני מין ברשת נכנס דוביצקי לאחר שנחקר על ידי המשטרה כחשוד בפרשת הרצח במועדון הבר נוער. לדבריו, אחד ממכריו שרבב את שמו כמעורב אפשרי באירוע המחריד, ומאז גמלה בליבו ההחלטה לטפל ב"שורש הרע", שטמון לתפיסתו בקשרים וירטואלים בין בוגרים לקטינים.

דוביצקי, 45, מזדהה באתרי היכרויות וצ'טים כנער או נערה ומנסה ללכוד מבוגרים המציעים הצעות מיניות. עם אלו המוכנים להיפגש קובע דוביצקי שעה ומקום, מזמין את המשטרה ואורב בקרבת מקום על מנת לצלם את ההתרחשות. את הרגעים בהם מונצחים רגעי המעצר הוא מעלה לרשת, ומפרט את ההתכתבות המיניות שניהלו עימו – את זהותם, מקום מגוריהם ולפעמים גם את תחום עיסוקם. באופן זה פירסם עד כה דוביצקי עשרות רבות של אנשים, ותוצרי המיזם שלו מופיעים בשני אתרים לפחות ובכמה עמודי פייסבוק שלו, ושל אלה המתחזים אליו, לדבריו.

לכאורה, פעילות מבורכת נגד אנשים מסוכנים הפוגעים בנפשם הרכה של נערות ונערים בגיל ההתבגרות, אך כאמור רובם המוחלט בקושי ייחקרו במשטרה ולא יועמדו לדין.

אחד האנשים שאת שמם פרסם דוביצקי הוא בעל תפקיד ציבורי בשנות החמישים לחייו. הוא הגיע למקום מפגש לאחר שיחה טלפונית עם "נער", לדבריו עקב סקרנות לראות מי הדובר בצד השני, כדי להזהיר אותו וללא כוונה לבצע מעשה מיני. כאשר האיש התקרב למקום שנקבע הוא הבחין בניידת משטרה ונמלט ברכבו. דוביצקי, שהמתין במקום, התקשר אליו ויעץ לו לבוא למשטרה כדי שלא יחמיר את מצבו. האיש בא לתחנה ונחקר, אבל עוד באותו יום הודיעה לו המשטרה כי לא ייפתח נגדו תיק מחוסר אשמה.

זה לא עזר לו מול דוביצקי: בראיון רדיו דוביצקי סיפר על האיש ונזהר מחשיפת השם עליו הוטל איסור פרסום, אבל באינטרנט הוא כבר פרסם את השם, האיש נחשף בקהילתו, עולמו חרב עליו והוא נאלץ להתפטר מעבודתו.

דוביצקי עצמו סיפר על התחזויותיו בראיון לאתר הנשים הפמיניסטי, onlife. כיצד באחד המקרים יצר קשר טלפוני עם אדם איתו התכתב כ"נער" אבל הזדהה בטלפון כאבי ה"ילד" מהצ'אט. "הוא התחיל לבכות לי, פחד שאשתו תתגרש ממנו וסיפר לי שיש לו ילדה בת שנה". במקרים אחרים, לדבריו, התקשר גם לנשותיהם של ניצודיו, "הן תמיד בהלם".

אחרי שהתלונן נגד מאות אנשים העלה דוביצקי על הכוונת גם את עו"ד אסף דוק, פרקליט צעיר המנהל אתר אינטרנט פורה בו הוא מתבטא בנושאים שונים כסניגור פלילי, ובין היתר פרסם מאמר נגד פעילותו של צייד הפדופילים. אחרי שעו"ד דוק הביא להסרה של כמה מהתכנים של דוביצקי מהרשת באמצעות פניות לגוגל ופייסבוק, ואחרי שלקוחות משרדו החלו להגיש תביעות דיבה נגד דוביצקי, טמן ה"צייד" מלכודת גם לסניגור.

חוקר פרטי ממשרד החקירות ITI בבעלות עירד תמיר (מי שהופעל על ידי דודו טופז המנוח לאיסוף מידע על צביקה הדר, ארז טל ואברי גלעד) הגיע למשרדו של עו"ד דוק מצויד במצלמה נסתרת ומכשיר הקלטה. החוקר הפרטי התחזה ללקוח המבקש ייעוץ לאחר שניהל כביכול שיחה מינית שבעקבותיה קבע פגישה עם הקטין, אבל חמק ממנה ברגע האחרון משהבחין בניידת משטרה. עו"ד דוק היתרה בו להיזהר מ"מטעמיו של דוביצקי", כלומר מהתיעוד של מצלמתו ומנפילה לפעלוליו, ושאל את ה"לקוח" אם אפשר להשמיד את המכשיר. כשה"לקוח" העמיד פנים כלא מבין, אמר לו דוק שצריך לנתק מגע עם קו הטלפון ממנו הוציא את ההודעות.

דוביצקי העלה לרשת את הסרטון המתעד את דוק משוחח עם ה"לקוח", שיווק אותו לכתבת המשפט של אתר "וואלה", ובמקביל הגיש תלונה נגד דוק לוועדת האתיקה בלשכת עורכי הדין, שבה נטען כי הפרקליט "משדל לקוחות ומדריך אותם לשבש הליכי משפט".

od dok assaf personal 
 עו"ד אסף דוק

שיחת ייעוץ

"אחוז אובססיה, נוקט שיטות בריוניות של הטלת אימה ופחד על אנשים תוך הרס חייהם, עורך משפטי שדה ומשמש כחוקר תובע ותליין במערכת השיפוטית הדמיונית שהקים במוחו הקודח". כך מתאר את דוביצקי עו"ד דוק במסמך משפטי. מעבר לעשרות פרטי מידע שאסף עליו בנושאים הרלוונטים ללקוחותיו הוא גם מסר למשטרה שש תלונות אישיות על איומים והטרדות מצידו, ומעל לכל הגיש לוועדת האתיקה כתב הגנה לתפארת בו הוא מסביר את האירוע המתועד במשרדו ופורס לפרטי פרטים את מסכת הפעילות של צייד הפדופילים.

ראשית, עו"ד דוק טוען כי רק חלק קטן ומגמתי משיחת הייעוץ פורסם בסרטון "המבושל" שהופץ לתקשורת. לטענתו, הייעוץ הראשוני שנתן ל"לקוח" כוון בראש ובראשונה להתגוננות מפני דוביצקי, כלקח מגורלם של אחרים אשר מצאו את שמם חשוף ב"רשימת הפדופילים" הפומבית שלו. לדעתו, בסיפור שהוצג על ידי המתחזה אין עבירה פלילית משום שגיל ה"קטינה" עימה התכתב לא נדון כלל, ועל פי חוק אם מדובר בבת 15 ומעלה אין מניעה לקיום שיחה מינית, ואפילו קיום יחסי מין בהסכמה נין מגיל 16.

עו"ד דוק אומר כי לפי התיאור אשר נמסר לו בשיחת הייעוץ לא נוצר כל מגע בין ה"לקוח" לבין המשטרה, לפיכך לא היה יסוד להניח שנפתחה חקירת משטרה. מעבר לכך הוא טוען, כי עצותיו לא הביאו להעלמת ראיות אלא לכל היותר היו מקשות על עבודת המשטרה, הגנה לגיטימית בעיתוי בו אדם טרם זומן לחקירה.

בכתב ההגנה הוא מאשים את דוביצקי בפגיעה בפרטיות, איומים, הטרדות, התחזות ועבירות לשון הרע. לטענתו, ה"צייד" שולח גם אליו ואל בני משפחתו מסרים מטרידים בנוסח, "מתחפש מקצוע חדש, בהצלחה" (הטעות במקור), ו"אדאג שיחסלו אותך ואת המשרד שלך בקרוב מאוד". בשבוע שעבר ההטרדות הגיעו לשיאן כאשר קרובת משפחה שלו הוצפה בטלפונים מגולשים של צ'ט בענייני סקס, התברר כי מספר הטלפון שלה פורסם ללא ידיעתה בחדרי הצ'ט של "וואלה".

"פעילותו של דוביצקי מגיעה לכדי רדיפה מסוכנת אחר אנשים והעמדתם לגזר דין מוות חברתי ברשת, וזאת מבלי שרובם הועמדו כלל לדין, וחלקם אפילו בטרם נחקרו", טוען דוק בכתב ההגנה. "הפרסום לו אחראי דוביצקי כולל שמות מלאים, תמונות, סרטוני וידאו, פרטים אישיים ופרטים שמסרו אנשים בחקירתם, וכולל תיאור לכאורי של מעשיהם עם כיתוב משמיץ והצהרות כוזבות. הוא בא להזהיר כביכול את הציבור מפניהם תוך הצגתם באתרים המתיימרים לרכז את עברייני הפדופיליה המצויים בישראל, במעין מאגר נתונים פרטי של 'עברייני מין' המנוהל על ידי דוביצקי לבדו, מבלי שאיש יודע את אמיתות המידע.

"עסקינן באדם פרטי שלא חלים עליו כללי אתיקה מקצועית, נוהלי שקיפות וחשיפה לביקורת ציבורית. מעשים אלו, טרם נקיטת הליך שיפוטי בעניינם של נפגעיו, מסבה להם נזק בל ישוער ומעמידה אותם בסכנה גדולה בתחומי החיים השונים. רבים מקורבנותיו איבדו את מקור פרנסתם, נכנסו להליכי גירושין, הפסיקו לצאת את ביתם, איבדו כל קשר עם העולם החיצון וחבריהם ניתקו עימם כל מגע. כל זאת כאשר חלק מאותם 'פדופילים' כלל לא הגיעו למקום המפגש אליו שודלו להגיע… תוך ביצוע הדחות פסולות… הלה לא נח ולא הפעיל כל שיקול דעת או פילטר אנושי או חוקי".

עו"ד דוק צירף לכתב ההגנה תצהירים של כמה מנפגעי דוביצקי שהוא מייצג רבים מהם. אחד מלקוחותיו, שנאלץ לסיים את נישואיו לאחר שדוביצקי התקשר לאשתו וחשף בפניה את ה"חשדות" תוך התחזות לעובד לשכת הרווחה. אותו לקוח נפגע קשה גם בעבודתו אחרי שמנהל החברה קיבל שיחת דיווח. "ניצוד" אחר קיבל טלפונים מאדם שהתחזה לשוטר ו"ייעץ" לו להודות באשמתו. צעיר, שסרטונים אודותיו הועלו לאתר ה"פדופילים" בלא שננקט נגדו כל הליך פלילי, הגיע לדברי דוק לכדי מחשבות אובדניות, עזב את לימודיו באוניברסיטה ונאלץ לשנות את מקום מגוריו עקב השתייכותו לקהילה דתית.

od rat elad 150   od abuhav erez
 עו"ד אלעד רט  עו"ד ארז אבוהב

זליגת המידע

גם בין דוביצקי לבין המשטרה והפרקליטות מתנהל קשר בעייתי – על עצם שיתוף הפעולה עימו ובהעדר אכיפה בעניינו. עו"ד דוק אינו הפרקליט היחיד המתלונן על חומרים מחדרי חקירות של חשודים נגדם דוביצקי התלונן אשר דלפו אליו חזרה וממנו עלו לרשת. עו"ד דוק טוען כי עצותיו המשפטיות המצויות כעת בבירור משמעתי נועדו להגן על ה"לקוח" מפני זליגת המידע המתוארת. מנגד, עורכי דין אשר התלוננו בצינורות המקובלים לא זכו לאוזן קשבת מהמשטרה ומהפרקליטות.

"לפני מספר חודשים התברר לי כי מר דוביצקי מפרסם בפייסבוק חומרים על לקוח שלי אשר הואשם בעבירת מין במשפט שהתנהל תחת צו איסור פרסום של בית משפט השלום בפתח תקווה", מספר עו"ד אלעד רט. "מר דוביצקי לא היסס לפרסם במלואם את כתב האישום, גזר הדין, שמו של מרשי פרטים מזהים אודותיו ואת תמונתו. לפיכך, מרשי הגיש בהנחייתי תלונה בתחנת משטרת אריאל. החוקר עדכן אותי כי דוביצקי נחקר וטען שלא ידע על איסור הפרסום, וכי הסיר את הפרסומים. אלא שהפרסום לא הוסר וממשיך להתנוסס ברבים עד היום. הטיפול בתלונתנו הועבר לתחנת לב תל אביב, ושם נמסר לנו כי קיימות תלונות רבות נגד דוביצקי והמשטרה ממתינה להנחיות בעניינן מהפרקליטות.

"לתדהמתי, בזמן ההמתנה העלה דוביצקי סרטון נוסף, הגשנו תלונה נוספת שגם היא לא טופלה. פנינו מספר רב של פעמים למשטרה ולפרקליטות, הדגשנו כי אנו מבקשים את עזרתם לצורך הפסקת ביצועה של עבירה פלילית אך שבנו וקיבלנו מפרקליטות המחוז את אותה התשובה – הנושא בטיפול. כמובן שדבר לא נעשה. יש לראות בחומרה רבה את אזלת ידן של משטרת ישראל ופרקליטות המחוז", מדגיש עו"ד רט, "הן אלה הנותנות גיבוי להתנהלות הפסולה של מר דוביצקי".

עו"ד ארז אבוהב מספר על לקוח שלו, לוחם קרבי באחת היחידות המובחרות בצה"ל, שניהל עם מתחזה מטעמו של דוביצקי שיחת היכרות בעלת היבטים מיניים, "אבל כאשר התברר לו כי בצד השני נמצא קטין הוא הפסיק את השיחה והפציר בו מספר פעמים לא לפנות אליו יותר", מבהיר עו"ד אבוהב. "זה לא מנע מדוביצקי להגיש תלונה נגד מרשי, ומשטרת ישראל זימנה אותו לחקירה. מדובר באדם נורמטיבי שנאלץ לעבור במדורי הגיהנום של ההליך הפלילי על לא עוול בכפו רק משום שמשטרת ישראל עשתה שימוש במתחזה אשר מטריד גולשים ומדיח אותם לביצוע עבירות.

"אותו דוביצקי לא הוכשר לפעילותו זו ושימוש המשטרה בו מנוגד להנחיות פרקליט המדינה המתייחסות לשימוש בסוכנים סמויים. משרדנו מתכוון לפנות אל השר לביטחון הפנים, היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ואל המפכ"ל, על מנת לסיים את התופעה העונה לשם דוביצקי".

 hayun meir od cyber  od vismonski haim
 סנ"צ עו"ד מאיר חיון  עו"ד ד"ר חיים ויסמונסקי

משתפי הפעולה

במשרדו של עו"ד ד"ר חיים ויסמונסקי, הממונה על אכיפת פשעי אינטרנט בפרקליטות המדינה בירושלים, כמו גם בלשכתו של סנ"צ עו"ד מאיר חיון, מפקד יחידת הסייבר בלהב 433, החלו להבין רק לאחרונה את הבעייתיות הטמונה בשיתוף הפעולה הממושך שלהם עם דוביצקי.

"המהירות שבה אדם כמו דוביצקי מגדיר אדם כעבריין ומפרסם את זה לציבור היא דבר שזר לנו, אנחנו מחוייבים לשמור על זכויות חשודים", אומר ל"פוסטה" גורם בכיר באחת מרשויות האכיפה הרלוונטיות. "פדופיליה היא הלך רוח, סוג של מצב נפשי, ולפנטז זו אינה עבירה פלילית, אפילו אם הפנטזיה פדופילית. באתר שמהותו עיסוק מיני אתה לא מצפה למצוא אנשים מדברים על ראיית חשבון. אבל כל עוד האדם לא מפיק חומר פדופילי ולא מגיע למפגש עם קטין, זו אולי תופעה חברתית לא טובה אבל היא אינה במגרש הפלילי, ולכן רק מיעוט מ-500 התלונות של דוביצקי הם אכן אנשים שהגיעו למפגש".

לפי אותו גורם, התשתית הראייתית שסופקה בתלונות של דוביצקי אינה עומדת בדרך כלל בסטנדרטים שבית המשפט דורש. "כאשר המשטרה מפעילה סוכן היא חייבת אישור פרקליטות. הפעלת סוכן מוגבלת בזמן, היא חייבת להיות מידתית והדרגתית, אי אפשר לעצור חשוד בלי קשר לתשתית הראייתית נגדו. ביוזמות פרטיות הדבר אינו כך, כאשר יזם פרטי עובר לחקירה גלויה בלי לעדכן את היחידה החוקרת הוא עלול לגרום לנזק גדול – העלמת ראיות וסכנות נוספות לחקירה ולחשוד".

לגבי הטענות על מיעוט המשאבים של המשטרה לטיפול בעבירות שראשיתן במרחב הווירטואלי, אומרים אותם גורמי האכיפה: "המרחב הקיברנטי כל כך גדול ומוציא מתוכו כל כך הרבה שדים, שהיו שם עוד לפניו, שגם אם ישלשו את המערכים, יהיה נפח של תיקים שמאן דהוא יוכל לטעון שאינם מטופלים. אתה הרי לא רוצה כאן מדינת משטרה, נכון?".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "מכלול הסוגיות האתיות והמשפטיות העולות מהפעילות המתוארת של האזרח המשתף את המשטרה מצוי בבחינה של רשויות האכיפה. בחינה זו טרם הסתיימה".

מדובר המשטרה נמסר: "מערך הסייבר בלהב 433 ובמחוזות מיומן ומוסמך לחקור עבירות מין נגד קטינים ברשת באמצעות כלים ייחודיים המאפשרים פעילות יזומה לחשיפה ואיתור חשודים, זאת בליווי הפרקליטות ותוך הקפדה על איסוף מסכת הראיות ושימורן בהתאם לחוק. לצד החקירות היזומות מטפלות היחידות בנחישות ובמקצועיות בתלונות, לרבות פניות שהוגשו על ידי נשוא הכתבה. נציין, כי יש להבחין בין מודעות אזרחית והעברת מידע או תלונה לטיפול המשטרה המוסמכת לנהל חקירה באופן מקצועי סדור ומוקפד, לבין ניהול 'חקירה עצמאית' ללא הסמכות וההכשרה הדרושים, דבר העלול לחבל בחקירה המשטרתית ולפגוע בראיות הנדרשות על מנת להביא את החשודים לדין".

duvitzki kasda 
 האנרגיות של "לוחם הצדק הבלתי נלאה" אבי דוביצקי

תובע בנשמה

במהלך הנסיון להעמיק את ההיכרות עם דמותו של דוביצקי התבררו פרטים מביכים על פעילותו כ"לוחם צדק בלתי נלאה", הרבה לפני שהפך לצייד הפדופילים המפורסם. דוביצקי מתמחה בהגשת תביעות סדרתיות, לא תמיד אפקטיביות אבל תמיד תוך ניסיון לעניין בהן את התקשורת.

הזירה הסמי-משפטית בה בחר לשחק תפקיד של תובע אינה זרה לו. אחד העיסוקים הקודמים בחייו היה גבייה במשרד עורכי דין המטפל בתיקי הוצאה לפועל. בסדרת טורים של תוכן שיווקי שכתב בעבר ל-ynet כמומחה חיצוני הוא הוצג כ"יועץ בתחום מניעת חובות וגבייתם", עצמאי הנותן שירותים בהליכים משפטיים ומסייע במסדרונות הבירוקרטיה, אף שאינו עורך דין. בכמה מהטורים הופיע כמומחה למעשי עוקץ, ובין כתבותיו, "כך מגן החוק הישראלי על עבריינים", ו"שלושה שופטים, שלוש דעות והנוכל חוגג".

במקביל לגבייה ולכתיבה היה לדוביצקי עיסוק צדדי: עשרות תביעות לבתי משפט לתביעות קטנות, כאמור במקביל לשיווקן בתקשורת. אחת התביעות היתה נגד אתר ההיכרויות meet me, לאחר שתמונתו ומספר הטלפון שלו פורסמו בכרטיס פיקטיבי שנפתח על שמו ובו נכתב כי הוא "מחפש קטינות להיכרות משעשעת" ו"מציע שירותי מין לנשים תמורת תשלום". בית המשפט פסק לטובתו פיצוי צנוע של 400 שקל. בערעור למחוזי הוגדל הפיצוי ל-2,500 שקל, אך הסכום עדיין לא סיפק אותו. בערעור שהגיש לבית משפט העליון הכפיל השופט אליקים רובינשטיין את סכום הפיצוי ל-5,000 שקל, לאחר שקיבל את טענת דוביצקי כי אתר אשר אינו בודק את אמינות הפרטים קודם לפרסום מתרשל (קביעה שזכתה לביקורת מבלוגרים של טכנולוגיה אשר טענו כי כבוד השופט אינו מבין בתחום).

כתב תביעה נוסף שהגיש דוביצקי התנהל בסביבת ההיכרויות באינטרנט, הפעם נגד אדם פרטי שלטענתו איים עליו במסגרת עבודתו בגביית חובות. לטענת דוביצקי, אותו אדם פירסם את הטלפון שלו באתרי צ'ט לגברים באישון לילה, וכתב שבצד השני של הקו ממתין בן 18.

ב-2007, לאחר שהתקבל התיקון לחוק שהרחיב את איסור העישון במקומות ציבוריים, הגיש דוביצקי תביעות רבות, 50 אלף שקל כל אחת נגד מזנון בית משפט השלום בתל אביב, קניון דיזנגוף סנטר, קניון דן דיזיין סנטר בבני ברק, ועוד בתי קפה ומסעדות. בתביעה נגד דיזיין סנטר הוא זכה בעשירית הסכום – סך נאה. בתביעה שהגיש אישית נגד עובדת מועדון הכושר בדיזנגוף סנטר, על כך שעישנה בכניסה למועדון, הוא זכה ב-1,000 שקל, אך השופט עודד מאור מתח עליו ביקורת קשה: דוביצקי ביקש שם פיצוי גם לפי חוק שוויון זכויות לאנשים בעלי מוגבלויות, עקב מחלת האסטמה ממנה הוא סובל, הגם שכאשר נרשם למועדון לא הצהיר על מגבלה רפואית כלשהי.

בתביעה נגד רשת "קפנטו" כתבה השופטת איטה נחמן כי היא אינה מאמינה לדוביצקי וקבעה כי "התובע התגלה בפני כמי שסימן לעצמו אג'נדה להתעשר על חשבון בעלי בתי הקפה ומכאן תביעותיו המרובות נגדם". היא חייבה אותו ב-1,000 שקל הוצאות. דוביצקי פנה בתלונה לנציבות הביקורת על השופטים ותלונתו נמצאה מוצדקת, חלקית. "ראוי לו לבית המשפט להימנע מאמירת דברים פוגעניים אם אין הדבר דרוש לצורך הכרעה בדין", כתבה הנציבה לשעבר, השופטת טובה שטרסברג-כהן.

דוביצקי קיבל פעם דו"ח משוטר תנועה, ולא נשאר חייב. כ"נאמן ניקיון" של המשרד להגנת הסביבה הוא צילם את השוטר משליך בדל סיגריה על המדרכה, הגיש נגדו תלונה וטרח לוודא שקיבל דו"ח. אגב, לפחות ארבעה אנשים נוספים שהשליכו בדל סיגריה מרכב קיבלו דו"חות מנאמן הניקיון דוביצקי, שניים מהנאשמים ביקשו להישפט, וזוכו. 

מאדם שחסם אותו בחניה כפולה אחרי שחזר מדיון בכנסת, הוא תבע וקיבל 3,500 שקל. את דואר ישראל תבע בגלל מכתב רשום שיועד לו אבל הושאר אצל השומר בלובי הבניין בו הוא מתגורר.

ולהדרן, סיפור ביזארי: דוביצקי יצא לטייל בשדרות רוטשילד בתל אביב עם חמוס, חיית המחמד החביבה עליו, ורוכב אופניים נפל מאופניו מתוך בהלה מהחיה שלדבריו דמתה לעכברוש. הבחור, במקרה גם סטודנט למשפטים, תבע את דוביצקי על שיצא עם חיה שאינה רתומה ברצועה. בית המשפט דחה את התביעה.

 duvitzki maalit 351
 תמונה מהמעלית – מעקב הדיירים אחרי דוביצקי וחברו

רוח הרפאים משינקין פינת מלצ'ט

בין לבין פתח דוביצקי במלחמה נגד שכניו בנציגות הדיירים של הבניין היוקרתי בפינת הרחובות שינקין ומלצ'ט בתל אביב, שם הוא התגורר ליד שכנים מפורסמים ונכבדים כמו שופט בית משפט העליון בדימוס, שלמה לוין; השופט המחוזי לשעבר שלי טימן; השופטת לשעבר חיותה כוחן; עו"ד טוביה ארליך ממשרד הרצוג-פוקס-נאמן, ואפילו דני דנקנר ואהוד אולמרט בתקופות הזוהר שלהם.

בפרויקט היוקרה שאוכלס ב-2005 על חורבות העיתון "דבר" נבנו 103 יחידות דיור, מדירות שני חדרים ועד חמישה חדרים ופנטהאוזים. דוביצקי, בן למשפחה אמידה מארה"ב במקור, שעלה לארץ לפני שנים רבות, התגורר בתשע השנים האחרונות לצד שמנה וסלתה בדירה קטנה. הבניין מתוחזק על ידי חברת ניהול וכל דייר משלם כ-1,200 שקל לחודש, בתקציב ניהול שנתי של כ-1.3 מיליון שקל.

לפני שנתיים ניסה דוביצקי להיבחר לנציגות הדיירים ונכשל. בבניין בו מתגוררים שופטים, עורכי דין ודיירים נכבדים, אפשר לצפות להתנהלות מכובדת, אך בגזרה שבין דוביצקי לבין נציגות הדיירים וחברת הניהול פרצה מלחמה מכוערת, שכוללת תלונות הדדיות במשטרה ותביעות אזרחיות. דוביצקי הגיש גם תביעת לשון הרע נגד אב הבית אשר האשים אותו בביצוע ונדליזם וחבלות, וזכה ב-2,500 שקל. הוא תבע גם את עובד הנקיון בבניין, בטענה שחיבל ברכושו, אך תביעה זו נמחקה.

לאחר עזיבה של אחד מחברי הוועד דוביצקי דרש להיכנס במקומו בזכות היותו "הבא בתור" מבחירות קודמות. יו"ר הוועד עו"ד גדעון פנר סירב. דוביצקי התלונן בפני המפקח על רישום מקרקעין במשרד המשפטים ובהסכם פשרה הוסכם על עריכת בחירות חדשות. כאשר נציגות הדיירים הודיעה על דחיית הבחירות בחודשיים בגלל החגים דוביצקי מיהר לבית משפט וביקש פסק דין הצהרתי על ביזיון בית משפט, עקב הפרת הסכם הפשרה, והתלונן נגד עו"ד פנר בלשכת עורכי הדין. עד שבית המשפט התכנס, הבחירות כבר נערכו, אבל השופטת כרמלה האפט התרעמה על בזבוז זמנו של בית המשפט וחייבה את דוביצקי בתשלום הוצאות של 5,000 שקל. דוביצקי התלונן גם נגדה לנציבות תלונות הציבור על השופטים. לטענתו, השופטת אמרה דברים מזלזלים שלא נכתבו בפרוטוקול: "אני לא מבינה, זה בחירות לרשימת אחת המפלגות הגדולות או לוועד הבית?". התלונה עדיין לא התבררה.

 duvitzki massecha new
 אימה במעלית. מצילומי וידאו של ועד הבית

אחרי החגים נערכו הבחירות אבל דוביצקי שלא נבחר פנה שוב למפקח על רישום המקרקעין וביקש לבטל את התוצאות בגלל הליך לא תקין. בקשתו נדחתה. כאשר נתבע לשלם לחברת הניהול חוב של אלפי שקלים, הוא טען בכתב ההגנה כי תשלום דמי הניהול כפוף לקבלת שירותים ברמה גבוהה, "בפועל השירותים שקיבל הם התנכלות, חבלה ברכוש, לשון הרע, מעשי מטרד, גניבת רכוש, הסגת גבול, ניצול לרעה של זכות חוזית ואכיפת הסכם באופן סלקטיבי".

האקורד האחרון והצורם ביותר הגיע עם סדרת חבלות זדוניות בחודשים האחרונים. בבניין הותקנה מערכת מצלמות גלויות וסמויות שעלתה 60 אלף שקל, אבל הושחתה על ידי יד נעלמה והוצאה מכלל שימוש. בנוסף פורקו פאנלים מהמעליות, נופצו מנורות, נשפך צבע, והוטל שתן במעליות. ראש נציגות הדיירים הגיש לפני חודש תלונה במשטרה וייחס את מעשי הנזק לדוביצקי, שנערך אז למכירת ביתו.

"ראינו בסרטונים ממערכת המצלמות בבניין שדוביצקי וחברו מגיעים עם מכשיר מיוחד", מצטט פנר מתלונתו למשטרה. "באמצעות המכשיר הם גילו את מיקומן של המצלמות הסמויות. ואז, רואים דמויות מכוסות בסדין כמו רוחות רפאים, שיוצאות מהמעלית ותולשות בזו אחר זו את המצלמות שהתגלו. בחלק מהמקרים אנחנו בוודאות מזהים את פניו של דוביצקי, ועל כך הגשנו תלונה למשטרה. רואים אותו ניגש למצלמה, מושיט יד ואז חושך".

ב-30 לנובמבר פנה עו"ד פנר לבית משפט השלום וביקש צו מניעה שימנע את כניסתו של דוביצקי אל הבניין. בבקשה נטען כי דוביצקי גרם חבלות מכוונות ונזק של מאות אלפי שקלים לבניין במשך תקופה ארוכה, והדיירים מביעים חשש כי ימשיך לפגוע בבניין ובשכניו לשעבר מתוך יצר נקמה. בבקשה נטען גם, כי ביום שלישי שעבר, לאחר שכבר מכר את דירתו, "תנור בממ"ד בקומת דירתו של דוביצקי הושאר דולק בסמוך לחומרים דליקים, כשהדלת סגורה. למרבה המזל, הבחין אחד הדיירים באור הבוקע… ומנע אסון".

 shofet timan sheli
 שופט לשעבר שלי טימן

דבר התביעה פורסם ב"פוסטה" ודוביצקי הכחיש קשר לנזקים המיוחסים לו. "נראה לך שאנסה להצית את הבניין, שאהיה מואשם ברצח שכניי? זו חצייה של גבולות דמיוניים, אבל לא מפתיע, תשאל את השופט שלי טימן מי מנהל את הבניין".

פנינו לטימן שמספר כי בעבר היה חבר בוועד ובמסגרת הזו דוביצקי תמך בגישתו האופוזיציונרית לניהול הבניין. "מה הוא שולח אלי אנשים? אני לא חבר שלו, לא שותף שלו. אני לא מוכן שהוא ישתמש בשמי. אין לי שום קשר אליו, לא הייתי אצלו בדירה, לא עשיתי שום פעולה אלימה איתו ולא צדתי איתו פדופילים".

למה מחשידים אותו בעניינים האלה?

"ראיתי מה שצולם במצלמות אבל זה דבר שהמשטרה צריכה לבדוק, אני לא מאשים אבל אני גם לא הספונסר שלו".

עו"ד פנר בטוח שהסיבה לכל המהומה היא כשלונו של דוביצקי לתפוס את מקומו בוועד הבניין. "אם אני מנסה לרדת לסוף דעתו אז זו פשוט נקמה בי ובדיירי הבניין… אינני יודע מה באמת עובר במוחו הקודח, אבל ברוך שפטרנו".

 melchet 30 - 400
 הבית ברחוב מלצ'ט 30 פינת שיינקין
השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות