פלילי | כלכלי | צווארון לבן | עסקים
0507254555 מידע מורחב
משפחה | ירושות | מקרקעין | פשיטות רגל
0547405723 מידע מורחב
לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
פלילי | תעבורה | צבאי | אסירים
0525450255 מידע מורחב
כלכלי | מיסים | הלבנת הון
0506245512 מידע מורחב
דניאל חקלאי – משרד עו"ד
פלילי | צווארון לבן | דין משמעתי
עו"ד אייל בסרגליק
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
עו"ד אלון דוידוב
פלילי | כלכלי | צבאי
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות

נדחתה הבקשה לזמן את אולה קרבצ'נקו לעדות מוקדמת במשפט החוזר לזדורוב

שופטי המחוזי בנצרת כתבו: "לא במשפטה של אולה מדובר". עו"ד ירום הלוי: "נחוש להוכיח את הראיות שמרשיעות אותה". פרקליטיה של א"ק: "הגיע הזמן להניח לבדיה"
אולה קרבצ'נקו

המשפט החוזר של רומן זדורוב צפוי להיפתח בחודש ספטמבר לאחר שבית המשפט העליון קיבל את בקשת הסנגור, עו"ד ירום הלוי, והחזיר את תיק רצח הילדה תאיר ראדה לבית המשפט המחוזי בנצרת.

ההליך המקדמי למשפט החוזר נפתח היום, בדחיית בקשת ההגנה לזמן את אולה קרבצ'נקו (א"ק) לעדות מוקדמת. עו"ד הלוי המבקש להוכיח כי א"ק היא הרוצחת, ביקש לזמן אותה למתן עדות מוקדמת, ולהוציא לה צו עיכוב יציאה מהארץ מחשש כי בקרוב היא תעזוב את הארץ ולא תשוב.

הרכב השופטים במשפט החוזר – אשר קולה, דני צרפתי ותמר נסים-שי – דחה את הבקשה. "לא במשפטה של אולה עסקינן", כתבו השופטים. "אין להתיר מצב בו השימוש בדוקטרינה של עדות מוקדמת יהווה כלי לשכנוע הפרקליטות שלא להמשיך בהליך. לא זוהי מטרתה של עדות מוקדמת, ובשלב זה היא אכן מוקדמת. מוקדמת על שום שטרם הובהרה עמדת הפרקליטות אשר להמשך ההליכים נגד המבקש. מוקדמת על שום שטרם בוררו הראיות נגד המבקש. מוקדמת על שום שיכול ויש בראיות החדשות שבגינן הוחלט על קיומו של משפט חוזר, כדי לעורר ספק סביר באשמו של המבקש. מוקדמת על שום שאין כל סיבה עתה להקדים את המאוחר, ולחשוף את אולה על מחלת הנפש שלה לעדות מוקדמת, שיכול ולא תבוא כלל לעולם".

השופטים הוסיפו כי הבקשה לזמן את אולה מוקדמת, גם משום שקודם יש לשמוע את עדותם של א"ח, בן זוגה לשעבר ואחרים, המפלילים אותה, ולקבוע את אמינותם. "(עדותה) מוקדמת על שום שיכול וימצא שבית המשפט כלל אינו מאמין או מקבל את עדות א"ח, והעדים האחרים ששמעו מכלי שני או שלישי על התוודותה של אולה כביכול ברצח", כתבו השופטים. "נוכח האמור, סבורנו כי לא מדובר בחריג שבחריגים המאפשר זימונו של עד הגנה בעדות מוקדמת, טרם שסיימה המאשימה את הבאת ראיותיה".
כלומר, אם ירצה עו"ד הלוי, יביאה כעדת הגנה בהמשך.

בית המשפט החליט אף שלא להוציא לאולה צו עיכוב יציאה: "בכל הכבוד הראוי, אולה אינה נאשמת, אין כל סיבה לפגוע בחירותה ובקשר שלה עם בני משפחתה שבאוקראינה. יתר על כן, אולה הוכיחה במעשיה ובהתנהגותה עד כה, שאין היא חוששת להתייצב ובפנים גלויות ולעמוד על חפותה".

למאמר של עו"ד ירום הלוי באתר "פוסטה" – על הציור הגורלי של אולה

טביעת נעל של אלמוני
עו"ד הלוי טוען כזכור, כי אולה התוודתה בפני שלושה גורמים שונים: בפני א"ח שהיה בן זוגה, בפני א"ב שהיתה בעבר ידידתה, ובפני מטופלת אחרת בבית חולים פסיכיאטרי, שהלכה לעולמה ושתי מטפלות בבית החולים שמעו על כך ממנה. עוד ביקשה ההגנה להסתמך על חוות דעת פסיכיאטרית ועל ראיות נוספות, כגון שערה שנמצאה על בטנה של תאיר ראדה ז"ל, אף שערכה של הראיה אינו חד משמעי.

עורכי הדין תומר שוורץ ודניאל חקלאי המייצגים את אולה, טוענים כי אין בסיס לראיות ההגנה, ומדובר בעדויות שמועה פסולות כנגד אישה שאובחנה כחולה במחלת נפש, ונקלעה למסכת עלילות של בן זוגה המתעלל.
עורכי הדין חקלאי ושוורץ טענו גם כי אין בסיס לחשש שאולה תברח מהארץ אף שהיא רווקה (38) ללא ילדים: מרכז חייה בישראל, אין לה דרכון זר, ובחודש אוקטובר הקרוב, ציינו פרקליטיה, אולה תציג בארץ תערוכה מפרי ציוריה, ועוד היא עוסקת בהוצאת ספר אגדות.

רומן זדורוב (צילום: פלאש 90)

כזכור, החלטת השופט חנן מלצר מבית המשפט העליון כי ייערך לזדורוב משפט חוזר, נקבעה ללא קשר למחלוקת בעניין אולה קרבצ'נקו. הראיה העיקרית שתעמוד במרכז הבירור במשפט החוזר, לפי השופט מלצר, תהיה עקבות הנעל המסתורית שנמצאו בתא השירותים ליד גופתה של תאיר ראדה. סוליית הנעל, שלא תאמה לנעליו של זדורוב, הוכתמה בדמה של הילדה, והמחלוקת בין מומחי התביעה וההגנה שתתברר במשפט החוזר נוגעת לשאלה האם יש אפשרות שהסוליה המוכתמת שייכת לאדם (למשל שוטר או איש מד"א) שדרך בתא השירותים כאשר נמצאה גופתה של הילדה, חמש שעות לאחר ביצוע הרצח, או שזו חייבת להיות נעלו של הרוצח האלמוני שאינו זדורוב.

המחלוקת נובעת מהשאלה השנויה במחלוקת בין המומחים, כמה זמן אחרי המוות יתכן שסוליית נעל תיגע בגופה, ועדיין תוכתם בדמה של המנוחה שנפגעה מפצעי דקירה, והאם יתכן שהדם יזלוג ויכתים נעל בזירה גם שעות אחרי הרצח, בעת מציאת גופתה של הילדה?
התביעה טוענת כי כי הזזה קלה של גופה שנדקרה מאפשרת חידוש זליגת הדם, ואילו מומחי הגנה מחו"ל שגייס עו"ד הלוי טוענים כי הדבר בלתי אפשרי. לצד זאת מבקש עו"ד הלוי להצביע על חפותו של זדורוב בנתיבים חלופיים, כמו עניינה של אולה קרבצ'נקו.

עו"ד ירום הלוי

תגובות
עורכי הדין שוורץ וחקלאי מסרו בתגובה: "אנו מברכים על החלטת בית המשפט שלא להתיר את עדותה של אולה ושלא להוציא נגדה צו עיכוב יציאה מהארץ. כפי שקבע בית המשפט בהחלטתו, 'אין כל סיבה להקדים את המאוחר, ולחשוף את אולה על מחלת הנפש שלה לעדות מוקדמת, שיכול ולא תבוא כלל לעולם'. בית המשפט קבע כי קודם שתיאלץ אולה לעלות על דוכן העדים, מוטב לשמוע את עדותם של א"ח ושאר מפליליה על מנת לבחון האם עדותם בכלל קבילה והאם ניתן לתת בהם אמון.
"ואנו נוסיף, את שאנו זועקים כבר שנים: כבר קרוב לעשור מדינת ישראל בודקת וחוקרת את הבדיה בדבר מעורבותה הנטענת של אולה ברצח הנורא. מסקנתה חד משמעית: אולה אינה קשורה למקרה והיא קורבן למסע נקמה של בן זוג מתעלל שלא היה מסוגל להשלים עם עזיבתה אותו. הגיעה העת להניח לנפשה הכואבת של אולה ולאפשר לה להתמודד עם הצלקות שנותרו בה ממפלילי השווא וממפרסמי הכזבים".

עו"ד הלוי אמר בתגובה להחלטה: "אולה רצחה את תאיר, וחבל שבית המשפט לא פירט בהחלטתו את כל הראיות שהגשתי לו, והמוכיחות זאת, ובכלל זה תצהיר חתום על ידי עורך דינה שבו הודתה כי סיפרה לחברתה שרצחה את תאיר, וביסוס אמיתות ההודיה בחקירתה במשטרה בעקבות אותו תצהיר. אולה זוכה למטריית הגנה, הן מהתקשורת ובוודאי מהמערכת. אני צופה במטרייה זו, וכמובן מתוסכל, אך נחוש להמשיך ולהילחם עבור רומן את המלחמה הכפולה: כמובן על הראיות המדעיות שמזכות אותו, אולם גם על הבונוס שהגורל זימן, ואסור לי כסנגור להתעלם ממנו – הראיות שמרשיעות את אולה".

אתר "פוסטה" עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן