עדויות גבי בן הרוש – במשטרה האמריקאית

שתף כתבה עם חברים

אתר "פוסטה" חושף את העדויות החסויות שמנהיג "הכנופייה הירושלמית" מסר לחוקרי ה-DEA כעד מדינה ובהן הפליל את איש העסקים האמריקאי חי וקנין, שסייע לו בהלבנת הכספים שנגנבו מהבנק למסחר על ידי אתי אלון ונמסרו לו כנושה העיקרי של אחיה עופר מקסימוב * מסמך!!!

עבריין בכיר בירושלים: "אנחנו יודעים שגבי בן הרוש הוא עד מדינה באמריקה, ושום דבר לא ישנה את זה"

מבוא
גבי בן הרוש היה בשנות השמונים עבריין צעיר אך עשוי ללא חת ב"כנופיית הקטמונים".
לאחר מאסר ממושך על עבירות הריגה במלחמת החיסולים העקובה מדם, בירושלים של אז, הוא עשה דרך והפך בחוץ ליזם מצליח בתחום הבנייה. אבל את האשראי הזול שהוא קיבל מהבנקים הוא ניצל גם לטובת הלוואות בשוק האפור לאנשי עסקים ומהמרים כבדים, דוגמת עופר מקסימוב, מה שבתחילת שנות האלפיים העמיד אותו בראש "הכנופייה הירושלמית", שהתמחתה בגביית חובות וליווי מהמרים כבדים במיוחד.

הסיפור ידוע, הכנופייה של בן הרוש היתה הנושה ה"כבד" ביותר של מקסימוב ואחותו אתי אלון. כאשר הפרשה נחשפה בן הרוש נמלט לארה"ב, שם הוא כבר החל להשקיע את הכסף בהלוואות, בסיוע איש העסקים חי וקנין. בעקבות השותפות ההיסטורית של בן הרוש עם יצחק אברג'ל, כאשר האחרון הגיע לביקור בארה"ב ונפגש עם בן הרוש, בלשי הרשות למלחמה בסמים האמריקאית (DEA) אשר ניהלו חקירה חובקת עולם אחרי קווי האקסטזי הישראלים של אברג'ל ואחרים, קלטו במיאמי את אברג'ל נםגש עם וקנין ובן הרוש, והחלו לעקוב גם אחריהם.
עד מהרה התברר להם כי השניים מנהלים קווי הלוואות והשקעות בארה"ב, עיון בדו"חות המודיעין של משטרת ישראל העלה את מקור הכסף: מעילת הענק שמוטטה את הבנק למסחר.

בתוך חודשים ספורים אספו בלשי ה-DEA ראיות על עבירות של הלבנת הון בקו ההלוואות, לצד ראיות לסחיטה של לקוחות המיזם: האזנות הסתר למדו את החוקרים כי בן הרוש באמצעות וקנין השקיעו בסוכנות לרכבי יוקרה בהוליווד. כאשר קצב המכירות לא השביע את רצונו של בן הרוש החלה מסכת של איומים על הבעלים, ארמני בשם ויק קיוליאן, שהתמסר לפניית המשטרה הפדרלית ומסר עדויות מפורטות נגד השניים אשר גם נעזרו בעבריין הידוע מישראל, יורם אלעל, כדי להלך עליו אימים.
שני ישראלים שלוו כספים מבן הרוש בתמורה להחזר מהיר של כסף חוקי, ואיחרו להשיב את הכסף, נסחטו בכוח וגם הם מסרו עדויות נגד בן הרוש ו-וקנין.

באביב 2004 הוגש כתב אישום בפרשה נגד בן הרוש וחי וקנין, הם הואשמו בעבירות של הלבנת הון בנסיבות מחמירות של השקעת כספים שהושגו בעבירה (המעילה בבנק למסחר בישראל), ובסחיטה של אנשי עסקים. עוד נכללו בכתב האישום, העבריין הנתנייתי יורם אלעל שנמלט לברזיל לפני שנעצר בכלל, וששון בראשי השותף של בן הרוש להברחת הכסף, אשר שהה בישראל עד שהוסגר לארה"ב כעבור שש שנים.

בן הרוש ו-וקנין שוחררו בערבות למעצר בית, אבל כעבור שנתיים בן הרוש החליט לשתף פעולה עם המשטרה הפדרלית נגד חי וקנין, מיליונר הוליוודי שלמשטרה המקומית היה חשבון פתוח איתו: על תביעה שהגיש נגדה בגין מעצר שווא בהיותו קטין ובה זכה במיליון דולר, ועל תיק חטיפה וסחיטה של בעל חוב, ממנו הוא זוכה בעור שיניו כמה שנים קודם לכן.
בן הרוש נמחק מכתב האישום החמור, והוגש נגדו כתב אישום מצומצם על הברחה של 35 אלף דולר בלבד לארצות הברית. בתמורה הוא הפך לעד של המדינה והפליל את וקנין בעבירות הלבנת הון וסחיטה, וגם את שותפו משכבר הימים בירושלים, ששון בראשי. העדות שלו גם שופכת אור נוסף על עופר מקסימוב ואתי אלון, הגם שהם כבר הורשעו אז ונשפטו ל-17 שנות מאסר בישראל, עוד לפני שראש ארגון הפשע אליו זרמו הכספים שגנבו, ועליו הם גוננו, החליט לשתף פעולה עם המשטרה.
וקנין הורשע ונשפט ל-10 שנים בפועל, אולם שוחרר לאחר חמש שנים בעקבות סדרת ערעורים שהגיש לבית משפט העליון בארה"ב. בראשי, שנשפט בישראל ל-16 חודשים על העברות הכספים שביצע, הוסגר לארצות הברית ונשפט בשנית למאסר קצר יחסית על הברחת כספים לארה"ב והלבנת הון.

מאז שנחשף כי בן הרוש משתף פעולה עם המשטרה הפדרלית, ומעיד כעד מדינה נגד וקנין, הוא מכחיש זאת בכל הזדמנות, לרבות בראיונות חלולים לאחד מערוצי הטלוויזיה, ואף נוקט לשון מאיימת נגד כתב "פוסטה" בעקבות סדרת הכתבות על הפרשה. עם בואו ארצה בשבוע שעבר הצטרף למקהלה המכחישנית גם סנגורו, עו"ד עופר ברטל, שהצהיר אל מול פני האומה כי מרשו אינו עד מדינה.
בשתי הכתבות הבאות נציג חלק מהעדויות שמסר בן הרוש במשרדי ה-DEA ובמשרדי הפרקליטות הפדרלית שברחוב ספרינג, דאון טאון לוס אנג'לס, ובהמשך לכך את העדות שהוא מסר נגד וקנין בבית המשפט הפדרלי באותו בניין ענק בו שוכנים משרדי הפרקליטות.

וקנין נשפט ל-10 שנים בפועל, אולם שוחרר לאחר חמש שנים בעקבות סדרת ערעורים לבית משפט העליון בארה"ב (פוסטה)

להלן העדויות של בן הרוש כפי שנרשמו על ידי חוקרי ה-DEA – לא נגענו:
"תקציר – דיאן רויטר
"ב-30 ינואר 2006 גבריאל בן הרוש שיתף פעולה במסגרת הצעה מוגבלת של ה-DEA בלוס אנג'לס קליפורניה. הדו"ח שלפנינו מפרט את האינפורמציה שבן הרוש סיפק במהלך ההצעה, בכפוף לאישומים נגדו ונגד חי ועקנין.
"הפרטים
"ב-26 מרס 2004 בן הרוש נעצר על בסיס צו מעצר בתיק פלילי על עבירות פדרליות נגד החוקה האמריקאית: גביית חובות באמצעות סחיטה, וביצוע פעולות כספיות אסורות בכסף שהגיע מפעילות בלתי חוקית. ב-6 אפריל 2004, חבר המושבעים במחוז מרכז של בית המשפט הפדרלי בקליפורניה אישר הגשת כתב אישום עם 30 סעיפים נגד הנאשמים:
גבי בן הרוש
חי וקנין
תאהן ניוגיאן
יורם אלעל
ששון בראשי
ב-7 דצמבר 2004 חבר המושבעים קבע כי יש להגיש כתב אישום מורחב המייחס לכל החמישה ניהול וחברות בארגון פשיעה, שבמסגרתו בוצעו כל העבירות המיוחסות: סחיטות, הברחת כספים למטרות של הלבנת הון, ביצוע פעולות כספיות אסורות בכסף לא חוקי, הלבנת הון.
בכתב האישום נטען כי הכסף שבן הרוש הביא להלבנה בארה"ב הגיע מפעולות לא חוקיות כתוצאה מהמעילה שבוצעה בבנק למסחר בישראל".

"חלפו שנתיים.
"ב-30 ינואר 2006, הסוכנת הבכירה של הרשות למלחמה בסמים (DEA) דיאן רויטר, והסוכנת זינה פטרמן, יחד עם התובע הפדרלי המחוזי תומס שלזינגר והתובע פטריק מקלאפלין, נפגשו עם גבי בן הרוש ועורך דין מטעמו כדי לדון בהצעה המוגבלת (לשיתוף פעולה). את בן הרוש ייצג במהלך הראיון מתורגמן לעברית.
"ההצעה מכוונת לחלקים מכתב האישום, כולל הכסף שהוברח לארה"ב על ידי בן הרוש וחי וקנין.
"בן הרוש הצהיר כי הוא נולד במרוקו ועבר לישראל כשהיה בן שנתיים.
"בן הרוש הצהיר כי הוא מחזיק בשלוש חברות בישראל, שתי חברות בנייה גדולות (אמיר אלעד, נמיר בנייה), וחברה למשקאות אנרגיה (big one).
"בן הרוש הודה כי חלק מכספי המעילה בבנק למסחר הועברו לחשבונות בנק שלו בישראל.
"בן הרוש הצהיר, כי כפי שנטען בכתב האישום, יותר מ-1.2 מיליון דולר מחשבון הבנק של חברת הבנייה אמיר אלעד הועברו לארה"ב והולבנו כדי להסתיר את המקור של הכסף, ואז נמסרו כהשקעה ל-ויק קיוליאן (בעל חברה ליבוא מכוניות בהוליווד, "פוסטה"), לאליהו חדד וליוסף עטיה.

"בן הרוש מסר פרטים של כל חשבונות הבנק השייכים לו… והצהיר כי החשבונות הללו שמשו להפקדה של חלק מכספי המעילה… הוא הצהיר שהכסף הלגיטימי בחשבונות הבנק שלו התערבב והזדהם עם כספי המעילה של הבנק למסחר.
"בן הרוש הסביר שהוא, ששון בראשי ומיכה אסלן, פתחו באוקטובר 2001 עסק לנכיונות צ'קים בשוק האפור בישראל. הוא הסביר שעסקי שוק אפור מקובלים בישראל. אנשים שאין להם מספיק כסף בחשבונות הבנק שלהם, ונדרשים לכסף, מקבלים מעסקי השוק האפור כסף תמורת צ'קים דחויים שממתינים לפרעון, תמורת עמלה וריבית.
"בן הרוש הסביר, שסוג נוסף של לקוחות הם אנשי עסקים שחשבונות הבנק שלהם ביתרת חובה גבוהה, הם חוששים להפקיד צ'קים של לקוחות שלהם בחשבון, כי הבנק לא ישחרר להם את הכסף, אז הם מביאים אותם לשוק האפור ומקבלים את הכסף בניכוי עמלה.
"בן הרוש הצהיר, שכאשר הם התחילו עם העסק הזה, זה היה חוקי בישראל, הם אף נרשמו ברשות המיסים ופתחו חשבון. בראשי היה המנהל הכללי וניהל את התפעול השוטף. התפקיד של בן הרוש היה פיננסי, הוא היה מעביר לבראשי כסף מחברות הבנייה שלו כהלוואות עסקיות, ובראשי היה מגלגל את הכסף בניכיון צ'קים והלוואות, ואז מחזיר לבן הרוש את הכסף בתוספת ריבית של כ-3 אחוז".

ששון בראשי בבית המשפט בירושלים בדרך לארה"ב (צילום: מיכאל פאטל, פלאש 90)

הכלכלה החדשה
"בן הרוש הצהיר שבחודש פברואר 2002, עבר בישראל חוק חדש שהוציא אל מחוץ לחוק את עסקי השוק האפור מהסוג המתואר. בן הרוש מצהיר כי בזמן העברת החוק הוא חגג ולנטיין בדירת נופש של חי וקנין באקפולקו מקסיקו, שם הוא קיבל פקס עם פרטי החוק החדש.

"בן הרוש הצהיר כי יש להם הרבה מאוד כסף אצל אנשים בחוץ, והם צריכים להחזיר את הכסף הזה. בן הרוש אמר שהלקוח הכי גדול שלהם הוא עופר מקסימוב. בן הרוש הצהיר שמקסימוב נתן לבראשי צ'קים ובראשי נתן לו כסף. מקסימוב אחרי זה היה מחזיר לבראשי את הכסף. אם מקסימוב לא היה בעיר אז אחותו אסתר אלון או אבא שלו אביגדור מקסימוב, היו מחזירים לבראשי את הכסף.
"בראשי היה שם חלק מכספי המעילה של הבנק בחשבונות של גבי בן הרוש כדי להחזיר את הכסף שבן הרוש הכניס כדי לממן את מקסימוב. בן הרוש הצהיר שבראשי הכניס את הכסף לחשבונות של בן הרוש כאשר בן הרוש היה בחו"ל. בן הרוש הצהיר שהוא היה מודע לכך שאסתר אלון נתנה לבראשי צ'קים ובצעה העברות כספים מהבנק למסחר, כדי לשלם את החובות של עופר מקסימוב.
"בן הרוש הצהיר שהוא ידע כי הכסף בחשבונות הבנק שלו היו מכספי המעילה בבנק למסחר, משום שבראשי אמר לו כי הכסף הגיע משם. בן הרוש הצהיר שהוא ובראשי דנו בינהם על המעילה מהבנק ועל תפקידו של בראשי, זה היה כאשר הם נפגשו באנמסטרדם הולנד, במיאמי פלורידה, וגם כאשר שניהם עזבו את ישראל באפריל 2002.

"בן הרוש הצהיר שהוא טס מישראל לבוקרשט ב-23 לאפריל, ולן יום אחד במלון מריוט, וזו היתה הפעם האחרונה שבה הוא ראה את עופר מקסימוב, ואז הוא חזר לישראל.
"בן הרוש הצהיר שלמחרת, כמה שעות לפני שבראשי עזב את ישראל, הם נפגשו ובראשי אמר לבן הרוש שהם בצרות, בראשי אמר לו שהוא חייב לעזוב את ישראל וגם בן הרוש חייב לעזוב, עד שיראו מה קורה עם אתי אלון והמשטרה בכל הקשור למעילה מהבנק והמעורבות שלהם בה.
"בן הרוש הצהיר שהוא הלך לבדוק את רישומי החשבון שלו, הוא חושב שזה היה בבנק הפועלים, וראה שם שבראשי הפקיד 3.2 מיליון שקל (כ-800 אלף דולר)… בן הרוש הצהיר שהוא הוציא ארבעה צ'קים בנקאיים של 800 אלף שקל כל אחד, ונתן אותם לבראשי.
"בן הרוש הצהיר שהוא ובראשי נסעו באותו היום בנפרד לבריסל, ומשם המשיכו יחד למלון גרנד קפולסקי באמסטרדם, משם המשיכו בטיסה של KLM למיאמי. בן הרוש הצהיר, שבראשי נתן לו 40 אלף דולר בשטרות של 100 דולר מכספי המעילה, כסף שהושג בהונאה, ובן הרוש הצהיר על הסכום הזה בפני פקידי המכס בשדה התעופה של מיאמי בכניסה לארה"ב. בן הרוש אומר, שגם לבראשי היה כסף מזומן בסכום דומה שעליו הוא הצהיר במכס בכניסה לארה"ב.
"בן הרוש מציין שגם בביקורים קודמים לכך בארה"ב הוא הצהיר במכס על כניסה עם מזומנים… בחודש מרס אותה שנה הוא נכנס לארה"ב דרך ניו יורק והצהיר במכס על 120 אלף דולר…".

בן הרוש הצהיר על הפגישה האחרונה עם עופר מקסימוב ברומניה לפני הבריחה הגדולה (צילום: פלאש 90)

אמריקה
"בן הרוש הצהיר כי לפני שהוא ובראשי טסו למיאמי, הוא דיבר בטלפון עם חי וקנין. בן הרוש הצהיר שהוא אמר לוקנין כי הם נאלצו לעזוב את ישראל בגלל חשיפת המעילה בבנק והם זקוקים למקום לשהות בו. בן הרוש הצהיר, שוקנין הציע להם להגיע למיאמי, כי גם הוא יהיה שם. בן הרוש הצהיר כי ברגע שהם הגיעו למיאמי וקנין לקח מהם את הכסף המזומן, כי הוא טען שזה מסוכן להחזיק כזה סכום במקרה שהם ייתקלו במשטרה או ייעצרו.
"בן הרוש הצהיר שבמשך הזמן הוא נתן לוקנין סכומי כסף שונים בכל מיני דרכים, במטרה להלבין אותם עבורו או כדי לשמור לו אותם. בן הרוש הצהיר שהוא היה תחת לחץ להוציא את כל הכסף שלו מישראל לפני שהמשטרה תתפוס את הנכסים שלו.. לדבריו המשטרה תפסה לבסוף את כל חשבונות הבנק שלו מכל החברות שלו, את החשבונות הפרטיים ואת כל כלי הרכב שלו….

"בן הרוש הצהיר שהוא העביר את הכסף שלו לארה"ב וחי וקנין עזר לו למצוא דרכים להשקעה של הכסף, וכדי להמשיך להסתיר את הכסף מהמשטרה.
"בן הרוש הצהיר שהוא אמר לוקנין שהכסף שהוא נתן לויק קיוליאן (בעל סוכנות רכבי היוקרה בהוליווד) אליהו חדד ויוסף עטיה, הוא מהכנסות של הונאת הבנק בישראל. בן הרוש הצהיר שוקנין אמר לו שהוא יעזור לו להוציא את הכסף מהחשבונות בנק שלו, כך שמשטרת ישראל לא תוכל לתפוס את הכסף.
"בן הרוש הצהיר כי חדד ועטיה גם כן ידעו שהכסף שהם קבלו ממנו היה מכספי המעילה של הבנק למסחר. בן הרוש הצהיר, שכאשר הוא הגיע למיאמי, הוא בראשי וחי וקנין הלכו לבית של אלי חדד, עטיה גם היה שם, והם ראו יחד בערוץ הישראלי חדשות מהארץ על הסקנדל הגדול של הבנק למסחר. הם גם ראו את התמונות של בן הרוש ובראשי בכתבה בה נטען כי הם נמלטו מישראל, ככל הנראה למיאמי.

"בשלב הזה הם כולם תהו בינם לבין עצמם, איך אפשר להיפטר מכל הכסף בחשבונות של בן הרוש לפני שהמשטרה בישראל תתפוס אותו. חדד ועטיה הסכימו לעזור לו. חדד סייע להשכיר עבורם דירה באמצעות סוכן תיווך. בן הרוש הצהיר שהוא חתם על החוזה ושילם למתווך 23 אלף דולר עבור 11 חודשים קדימה, אבל הוא לא קיבל מפתח ומעולם לא גר בדירה הזו.
"בן הרוש הצהיר שהוא הלך לסניף בנק הפועלים במיאמי ודיבר עם מנהל הסניף. הוא העביר את כל הכסף שהיה בחשבון של חברת אמיר אלעד בסניף בנק הפועלים בירושלים, לסניף בנק הפועלים החדש שהוא פתח במיאמי, ואז משך כסף מתוך החשבון.

המלון בשדה התעופה של מיאמי. בלשי ה-DEA שעקבו אחר אברג'ל קלטו שם את בן הרוש ו-וקנין

מגלגלים
"מה הוא עשה עם הכסף שהוא הוציא מהחשבון החדש? את זה הוא הסביר בפסקאות הבאות:

1. "הוא מאשר שהוא מסר 950 אלף דולר לקיוליאן מסוכנות מכוניות היוקרה. 500 אלף דולר הוא העביר מהחשבון של חברת אמיר אלעד, ועוד 450 אלף דולר בהעברה מהחשבון האישי שלו בבנק לאומי בניו יורק. בן הרוש הסביר, שזה היה רעיון של וקנין, שהכסף יעבור בכמה חשבונות לפני שיגיע לקיוליאן, כי ככה כל צעד ידרוש יותר זמן ופעולות מהמשטרה בישראל כדי להגיע לכסף, מה גם שבארה"ב המשטרה הישראלית תתקשה לאתר את הכסף ללא המסמכים הנכונים.

2. "בן הרוש הצהיר שהוא קיבל מהבנק שלוש המחאות בנקאיות בסכומים של 150 אלף דולר, 200 אלף ו-250 אלף, וחי וקנין מצא את האנשים והמקומות הנכונים להפקיד אצלם את הכסף של בן הרוש, הצ'ק של ה-250 אלף דולר נמסר לאלי חדד כהלוואה.

3. "בן הרוש הצהיר שאחרי מיאמי הוא נסע עם חי וקנין ללוס אנג'לס, שם הם הלכו ליהלומן (השם שמור במערכת) והוא נתן ליהלומן את הצ'ק של ה-150 אלף דולר, ועוד צ'ק על סך 85 אלף דולר מהחשבון החדש שהוא פתח במיאמי. בכסף הוא קנה יהלום סגול, לאחר שוקנין אמר לו כי המחיר מוזל ב-50 אחוז. לדבריו, בדיעבד הוא גילה שהיהלום כולו עולה 165 אלף דולר בלבד, ומאחורי גבו היהלומן העביר לוקנין את ההפרש בסך 70 אלף דולר.

4. "בן הרוש סיפר שלאחר עסקת היהלומים הם נסעו ללאס וגאס עם אחרים, בינהם הנאשם נגיואן, ושם הם התייעצו עם עורך דין על הבעיות המשפטיות של בן הרוש בישראל, ובן הרוש שילם לו 10,000 דולר. עוד הוא שילם 3,000 דולר לעורך דין למקומי לענייני הגירה, שוקנין הפנה אותו אליו.

5. "בן הרוש הצהיר שגם בראשי הוציא צ'ק מהחשבון החדש שלו במיאמי, כ-160 אלף דולר, שאותו הם הפקידו בקופה של הקזינו במלון פריז לאס וגאס. אחרי שהפסידו כ-30 אלף דולר ברולטה, הם לקחו את העודף במזומן מקופת הקזינו.
בן הרוש הצהיר, שאותו הדבר הוא עשה עם הצ'ק הבנקאי השלישי, על סך 200 אלף דולר, הוא הפקיד אותו בקופה של קזינו "מפרץ מנדלי", שם הוא הפסיד 40 אלף דולר ברולטה ואת היתרה קיבל במזומן. בהמשך לזה, בן הרוש הצהיר כי הוא ובראשי מסרו את כל הכסף המזומן שלהם לוקנין, כדי שישמור להם אותו.
"להוכחת הטענות בן הרוש הראה העתקים של הבקשות שהגיש בכתב ידו לבנק הפועלים בישראל, להעתקת החשבון שלו למיאמי".

לילות אקפולקו. בן הרוש (באדום), חי וקנין (בשחור) יחד עם ויק קיוליאן (משמאל) מסוכנות רכבי היוקרה (פוסטה)

המחשב של חי וקנין
"בן הרוש סיפר שהוא פגש לראשונה בחי וקנין בסילבסטר 2001, לדבריו כל סילבסטר הוא נוהג לנסוע ללאס וגאס. לדבריו, באותה השנה הוא שהה במלון בלאג'יו לאס וגאס, וכאשר הוא נכנס לחדר המתינו לו כ-20 הודעות במשיבון מאחד בשם חי וקנין. בהודעות וקנין אמר, שהוא שמע שבן הרוש בעיר, ויש להם חברים ירושלמים משותפים, בינהם מיכה אסלן וג'ודי בן עטר אשר סיפר לוקנין על בן הרוש. לפי בן הרוש, וקנין הזמין אותו למסיבת השנה החדשה ואז הם נפגשו. באותה שנה בן הרוש היה לבד בלאס וגאס, הגם שהיו שם עוד כמה ישראלים.

"כעבור יומים ב-2 ינואר 2002 הוא טס למיאמי ופגש שם את בראשי ואת וקנין, שהזמין אותם לבית הנופש שלו באקפולקו מקסיקו.
"בן הרוש מספר כי במרס 2002 לערך, חי וקנין הכיר לו את אחיו אסף בטלפון, ולבקשת חי וקנין הוא נתן לאחיו אסף וקנין, 40 אלף דולר, בעת שנפגשו לארוחת צהריים במסעדה בישראל… בהמשך לכך הוא ביקר בבית של אסף ושם הוא פגש לראשונה את יורם אל על.
"בן הרוש הצהיר, שחי וקנין נהג לתעד את כל הפעולות הכספיות שהם בצעו במחשב כף יד שהיה איתו תמיד (ונתפס על ידי המשטרה, פוסטה)…. בן הרוש הסביר, שחי וקנין נהג לתעד בפירוט את כל ההלוואות שהם נתנו יחד, ובמהלך החקירה הוא ביאר עבור החוקרים את הרישומים ואת מילות הקוד הרלוונטיות לשורה ארוכה של הוצאות משותפות:

"דף בשם האות האנגלית B היה של אסף וקנין, האח של חי שבו נרשמו כל הסכומים שהועברו והתקבלו ממנו.

"לעמוד של אלי חדד ניתן הכינוי landfair (על שם החברה העסקית שלו, פוסטה).

"לעמוד של יוסי עטיה ניתן הכינוי oki, שם החיבה של בן הרוש לעטיה.

"לסוחר מכוניות היוקרה מהוליווד היה עמוד בשם vic ובו רישום של ה-950 אלף דולר אשר נתנו לו (עבור רכישת מכוניות, פוסטה), והסכומים שהוא החזיר ונותר חייב.
בעמוד של סוחר המכוניות נרשם – 50 אחוזי רווח!!!, ובן הרוש פירש זאת בכך, שזה היה חישוב הרווח שחי וקנין תכנן לעשות בעסקה הזו, מאחורי גבו.
"בן הרוש אישר כי הנאשם תאהן ניוגיאן יחד עם וקנין רכשו בשנת 2002 שתי מכוניות מרצדס חדשות מהסוכנות של ויק קיוליאן בהוליווד, ושלחו אותן לאמסטרדם, ומשם לספרד. בן הרוש סיפר כי ניוגיאן טס לאמסטרדם וקיבל שם את המכונית שהיתה רשומה על השם של בן הרוש וניוגיאן, והסיע אותה לספרד, ומשם לבן הרוש במרוקו.

"לעמוד של (הנאשם) יורם אל על ניתן הכינוי "yoram", ובן הרוש סיפר שכאשר אלעל הגיע ללוס אנג'לס וקנין שכר עבורו שני שומרי ראש, מה שסומן בעמוד תחת השם black 3200, והתייחס לכסף אשר שולם עבור שני השומרים אשר נשכרו על ידי וקנין שהתנהל תמיד עם שומרי ראש.

"לעמוד ההתחשבנות בין בן הרוש לבין וקנין ניתן במחשב כף היד של וקנין שם הקוד "G". בן הרוש הפנה להודעה בעמוד הזה תחת השם "שעון ב-40 אלף דולר", לטענתו מדובר בשעון יקר שוקנין נתן לו כמתנה, אבל גלגל את העלות להתחשבנות בינהם והפחית 40 אלף מהחוב שלו לבן הרוש. בכלל, אומר בן הרוש, חי וקנין נותר חייב לי 1.6 מיליון דולר".

בן הרוש הצהיר שהוא נתן לאסי וקנין שני מיליון דולר ולא קיבל אותם בחזרה (צילום מכתבה שלי שפורסמה ב"בלייזר")

הריענון בפרקליטות
זמן קצר לאחר שבן הרוש החל למסור את סדרת העדויות שלו לחוקרי ה-DEA, בליווי הפרקליטות הפדרלית בקליפורניה, נערך איתו הסכם שיתוף פעולה במסגרתו נמחקו כמעט כל האישומים נגדו, ועניינו הופרד מכתב האישום נגד וקנין. מטבע הדברים ההסכם חסום במערכת המשפט האמריקאית, והוא נגיש רק למסווגים במערכת התביעה ולבן הרוש עצמו.
כך או כך, נותר נגדו אישום אחד בלבד על הברחת 35 אלף דולר מישראל לארצות הברית, הוא נשפט לארבעה חודשי עבודות שירות ונותר בלוס אנג'לס תחת פיקוח שירות המבחן ועינם הפקוחה של חוקרי ה-DEA.

ב-30 מרס 2006, לקראת פתיחת משפט ההוכחות של וקנין, שנותר הנאשם היחיד בסביבה ולטענתו הוא סירב להסדר הטיעון שהוצע לו על בסיס העדויות של בן הרוש, שלוש שנות מאסר, נערכה לבן הרוש פגישת ריענון נוספת טרם עלייתו לדוכן העדים בבית המשפט. במהלך הריענון הוא ביקש לתקן מספר פרטים בעדויות שמסר לחוקרי ה-DEA, למשל.

"בן הרוש הצהיר שאת כל הכספים מחשבונות הבנק שלו לגורמים השונים בארה"ב הוא העביר על פי הוראות של חי וקנין… בן הרוש הצהיר שבין אפריל לאוגוסט 2002 אחיו ניסים בן הרוש העביר לאסף וקנין בישראל שני מיליון דולר במזומן…
"בן הרוש ציין שהוא ביקר בבית של אסף וקנין בישראל, בית מפואר ויקר על חוף הים בשכונת יוקרה מצפון לתל אביב (הר סוף, "פוסטה"), הוא נסע על רכב יוקרה מפואר וסיפר שהוא משקיע בבורסות ברחבי העולם…
"בן הרוש הצהיר כי חי וקנין נתן לו ארבעה צ'קים פתוחים חתומים ללא תאריך וללא סכום… כערבון לכסף שניתן לאסף… בן הרוש מציין כי הצ'קים עדיין ברשותו מאחר וחי וקנין לא החזיר את הכסף שניתן לאחיו…

"בן הרוש הצהיר כי וקנין הכיר לו אנשי עסקים המקורבים אליו, בינהם אילי נדל"ן המשקיעים בעשרות מגדלי ענק ברחבי ארה"ב (ונקב בשמות של כמה מהם, "פוסטה"), תוך שהוא הציע לו להיכנס שותף איתם בפרויקטים שונים, בארה"ב ובישראל, בתמורה לכסף שהוא נתן לאסף וקנין.
"בן הרוש מציין כי חלק מהכסף שנמסר לאסף וקנין היה שייך לבראשי, שפחד מכך שהמשטרה תתפוס את הדירה שלו בישראל ומכר אותה… את ההמחאה הבנקאית שהוא קבל עבור הדירה מיכה אסלן פרע לו ואת הכסף המזומן העביר האח של בן הרוש לאסי וקנין, כ-220 אלף דולר…
"בן הרוש ציין כי הוא לא יכל למסור את הכספים לאף אחד מחבריו, כי כולם מוכרים למשטרה, לכן הוא העביר אותם לחי וקנין, שהיה חבר חדש שלו והמשטרה לא היתה מודעת אליו… בן הרוש אמר כי וקנין יצא מגדרו כדי לעשות עליו רושם, הציג את עצמו כאיש עסקם מבוסס שיהיה אחראי לכסף שלו…."

כנסו לכתבות בסדרה של "פוסטה" על ארגון הפשע של אברג'ל ובן הרוש בארה"ב:
חי ובועט – הסיפור של חי ועקנין
ועקנין "פותח" על גבי בן הרוש
הדחת עדים – ארצות הברית נגד האחים אברג'ל

בחלקים רבים של העדויות מתייחס בן הרוש לוקנין בזלזול ובטינה יוקדת, ומקפיד לשרבב בין השורות נתונים על כך שוקנין ואחיו אסי, חתכו לעצמם קופונים מאחורי גבו, על חשבון הסכומים הגדולים שהוא הפקיד בידיהם כדי שיסייעו לו בהלבנת הכסף, בישראל ובארה"ב.
זהו אחד ההסברים שלו להחלטה להעיד נגד וקנין, בנוסף לטענה בלתי מוכחת נוספת לפיה חי וקנין התכוון להעיד נגדו והוא רק הקדים אותו – טענה שעדי מדינה רבים מעלים כדי להצדיק בפני עצמם ובפני אחרים את ההחלטה שלהם להפוך לעדי מדינה.
גורם בכיר בסצינת ארגוני הפשיעה בירושלים אמר השבוע, כי מבחינתם כל הצידוקים שהבוס גדול לשעבר משתמש בהם להצדקת המהלך שנקט בו, וכל ההכחשות שהוא מפריח באויר בעצמו ובאמצעות עורכי דינו אינם מקובלים עליהם, "אנחנו יודעים היטב שגבי בן הרוש הוא עד מדינה באמריקה, ושום דבר לא ישנה את זה, חשוב שכולם יידעו את זה".

מתוך העדות: "בן הרוש הצהיר שהוא ידע כי הכסף בחשבונות הבנק שלו היו מכספי המעילה בבנק למסחר"

בפרק הבא: עדויות גבי בן הרוש – בבית המשפט הפדרלי בלוס אנג'לס

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
3 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות