מייסד טלגראס מדבר מהמעצר באוקראינה

שתף כתבה עם חברים

עמוס דב סילבר ניצל רגע פנוי כדי לדבר לציבור בישראל. בת זוגו נעצרה בניו יורק וכל השאר הובאו לבתי המשפט בנצרת ובראשון לציון * רשימת העצורים המלאה מצורפת

עמוס דב סילבר (צילום מפייסבוק)

מייסד טלגראס, עמוס דב סילבר, פרסם היום (רביעי, 13.3) סרטון שבו הוא מדבר לראשונה על מעצרו באוקראינה בחשד שהוא עומד בראש ארגון הפשע הווירטואלי שהוצג אתמול (12.3) על ידי המשטרה. "נעצרתי", אומר סילבר בסרטון שפורסם בדף הפייסבוק שלו באמצעות אדם אחר, "אני עכשיו בניידת עם האוקראינים. משטרת ישראל פשטה על החדר שלי באמצע הלילה. השוטר יצא רגע לעשן ולא שם לב שהטלפון אצלי בהישג יד. אני בסדר גמור. אני מרגיש בסדר גמור. כנראה הולכים להסגיר אותו לישראל. נתקו אותי מאיפה שצריך בינתיים".

הסרטון בו מופיע סילבר פורסם כאשר ברקע מעצרם של עשרות חשודים, פועל יוצא של מבצע מעצרים מיוחצן היטב וחובק עולם בישראל, גרמניה, אוקראינה וגם בארצות הברית, שם בניו יורק נעצרה בת זוגו של סילבר אשר מלווה על ידי עו"ד אורית חיון מישראל.

החשודים שנעצרו בישראל הובאו לבתי משפט השלום בראשון לציון ובנצרת, בחלוקה ברורה: לראשון לציון הביאו חוקרי להב 433 את החשודים המשתייכים לכאורה ל"דרג הניהולי" של הארגון, להם יוחסו עבירות שונות במסגרת ארגון פשיעה. זאת, בעוד שלבית משפט השלום בנצרת הביאו חוקרי ימ"ר צפון כשמונה חשודים נוספים, להם ייחסה המשטרה עבירות "רגילות" של סחר בסמים.

לכל החשודים שהובאו לבית המשפט בראשון לציון ייחסה המשטרה באופן גורף את אותן עבירות, אולם לא פירטה מה חלקו המדויק של כל אחד מהם: ניהול וחברות בארגון פשיעה, סחר בסמים, הדחת קטין לסמים, הלבנת הון, שיבוש, קשירת קשר לפשע, שימוש במרמה או תחבולה ועוד. במהלך הדיונים הקפידה המשטרה שלא לחשוף פרטים מהחקירה או ראיות כלשהן, אלא רק פרטים כלליים, כאלה שכבר נודעו פה ושם. למשל, שהחקירה נפתחה לפני כשנה וחצי, כבר בשנת 2017, ושהמשטרה הפעילה סוכן סמוי שביצע עסקאות עם חשודים בסחר בסמים. כמו כן נחשף כי בידי המשטרה תיעוד ויזואלי וקולי של העסקאות, וככל הנראה גם האזנות סתר ועוד ראיות דיגיטליות. צוותי החקירה החרימו לא מעט מחשבים וטלפונים סלולאריים.

צפו בעמוס דב סילבר מדבר לראשונה מאז התפוצצות הפרשה

באחד הדיונים טען נציג המשטרה, כי באפליקציה פועלים כ-4,000 סוחרי סמים ומאות אלפי צרכנים. למרות שמדובר באפליקציה מוצפנת ואנונימית שבה ההודעות נמחקות אוטומטית, נציג היחידה החוקרת אמר בדיון זה כי "למשטרת ישראל יש את היכולות להיכנס לתוכנה אפילו אם היא מוצפנת". 

עם חשיפת הפרשה נשמעו דיווחים כאלו ואחרים בתקשורת, לפיהם מבצע המעצרים בקרב הדרג הניהולי יביא להפסקת הסחר באפליקציה. ואולם, הפעילות בקבוצות ובערוצים השונים נמשכת, למעט הפסקה במספר מצומצם של קבוצות. למעשה, בכל עת כל אחד יכול לפתוח קבוצות וערוצי סחר חדשים, ולנהל מחדש מערך סחר והפצה, תוך שמירה על אנונימיות, עד אשר סוחר ייעצר או שסוכן יוחדר לקבוצה כזו או אחרת וינסה לחשוף את משתמשיה.

כ"קונטרה" ליחסי הציבור של המשטרה ביחס למבצע המעצרים – שטרם ברור אם יוביל בסופו של דבר לכתבי אישום רציניים במסגרת ארגון פשיעה או יסתיים בכתבי אישום מינוריים – הפעילות של משתמשי הטלגראס נמשכה גם ברשתות החברתיות. בדף הפייסבוק הרשמי של טלגראס פורסמו מספר פוסטים רשמיים של מפעילי העמוד, בהם נכתב בין היתר: "טלגראס נמצאת אצל רבע מיליון ישראלים בפלאפון. הסכר נפרץ, אין לכם איך לעצור את הלגליזציה." כמו כן, ברשתות החברתיות הופצה קריאה להגיע היום (13 מרס) מפגן הזדהות בכיכר רבין כדי לתמוך בבכירי הרשת שנעצרו. לקבוצה שנפתחה לקראת מפגן התמיכה הצטרפו כבר אלפי אנשים.

ואולם, בניגוד לביטחון שהופגן בתחילה, היום ירדו מהאוויר – לא ברור אם ביוזמת המפעילים או המשטרה – הן דף הפייסבוק והן אתר האינטרנט הרשמיים של טלגראס.

כך או כך, הפעילים המרכזיים ברשת טוענים בתגובה לטיעונים שונים שנשמעו מאז מבצע המעצרים, כי באמצעות האפליקציה נמכרו קנאביס וסמים פסיכדליים בלבד. הם שוללים סחר בסמים קשים כגון קוקאין, הרואין וקריסטל.

ארגון 420 - כך המשטרה מגדירה את ארגון הטלגראס

החשודים שנעצרו על ידי להב 433 והובאו להארכת מעצר בבית משפט השלום בראשון לציון:

שמעון תוהמי (28) מרעננה. חשוד גם בתקיפת שוטר ובניפוץ מחשב. בעת מעצרו בוצעה גם פשיטה על צ'יינג' של בן משפחתו. מיוצג על ידי עו"ד אסף גונן. מעצרו הוארך עד 24 במרץ.

א"ח (35) ממושב פתחיה. שמו נקשר לפרשת רצח תאיר ראדה. המשטרה מגדירה אותו כאחד הבכירים בפרשה. מיוצג על ידי עו"ד ירון פורר. מעצרו הוארך עד 20 במרץ.

עמרי שמואל מאריסון (37) מגבעתיים. המשטרה מגדירה אותו כמאוד דומיננטי בארגון ועל פי החשד ניהל את הפורומים במסגרת האפליקציה. מיוצג על ידי עו"ד משה אלון. מעצרו הוארך עד 24 במרץ.

אופיר מישל (36) מיקנעם עילית. המשטרה מגדירה אותו כאחד הבכירים בפרשה. מיוצג על ידי עו"ד קובי סודרי. מעצרו הוארך עד 24 במרץ.

עו"ד גונן עו"ד פורר עו"ד אלון

רועי אשכנזי (39) מראשון לציון. ללא עבר פלילי, אך בחיפוש בביתו נתפסו סמים לצריכה עצמית והוא בעל רישיון לצריכת קנאביס רפואי. גם הוא מוגדר כאחד הבכירים בפרשה. מיוצג על ידי עו"ד גלעד מנשה. מעצרו הוארך עד 17 במרץ.

יפה שמואלי דואר (26) מראשון לציון. מיוצגת על ידי עו"ד יאיר רגב. מעצרה הוארך עד 20 במרץ.

מאיר ניסן (33) מרמת ישי. ללא עבר פלילי. המשטרה מגדירה אותו כאחד הבכירים בפרשה. מיוצג על ידי עו"ד טליה גרידיש ועו"ד תומר נוה. מעצרו הוארך עד 20 במרץ.

בר אל לוי (18) ממושב כחל בצפון. מוגדר כאחד הבכירים בפרשה וכמי שניהל את האפליקציה דרך האינטרנט. מיוצג על ידי עו"ד זאב אלוני. מעצרו הוארך עד 24 במרץ.

ניר מיכאל ברנר (33) מתל אביב. מוזיקאי ללא עבר פלילי שמצוי בחובות. המשטרה מגדירה אותו כמי שנמצא בתפקיד ניהולי בכיר ונמצא מזה זמן רב בארגון. בעת מעצרו נתפס ברשותו חומר החשוד כ-LSD. מיוצג על ידי עו"ד שי רודה. מעצרו הוארך עד 20 במרץ.

עו"ד גרידיש עו"ד תומר נוה עו"ד גלעד מנשה

עפר מקסים רחימה (48) מקרית גת. מיוצג על ידי עו"ד לירון מרכס גבאי. מעצרו הוארך עד 20 במרץ. 

יבגני ביחלו (23) מבאר שבע. ללא עבר פלילי. מיוצג על ידי עו"ד אבו עאמר. מעצרו הוארך עד 24 במרץ.

ניר הראל (26) ממשמר העמק. ללא עבר פלילי. המשטרה מגדירה אותו כמי שנמצא בתפקיד ניהולי בכיר. מיוצג על ידי עו"ד יפתח רפאלי. מעצרו הוארך עד 20 במרץ. 

רז קרוננברג (34) מתל אביב. המשטרה מגדירה אותו כמי שנמצא בתפקיד ניהולי בכיר. מיוצג על ידי עו"ד איריס אהרונוב. מעצרו הוארך עד 20 במרץ.

ארז שמואלי (32) מגבעתיים. ללא עבר פלילי. לטענת המשטרה, בעל תפקיד מוגדר בארגון ונמצא בקשר חזק וישיר עם אחד הבכירים ברשת. בעת מעצרו נתפסו כ-20 אלף שקל. מיוצג על ידי עו"ד טומי נדשי. מעצרו הוארך עד 20 במרץ.

עו"ד בן נתן עו"ד סננס עו"ד טומי נדשי

יהונתן יונה גושן גולדשטיין (46) מכפר סבא. ללא עבר פלילי. מוגדר בתפקיד ניהולי בכיר. בעת מעצרו נתפסו ברשותו סמים מסוגים שונים. מיוצג על ידי עו"ד שאדי נאטור. מעצרו הוארך עד 4 במרץ.

תמיר לשם (41) מכפר סבא. ללא עבר פלילי, אנליסט במקצועו. המשטרה מגדירה אותו כמי שנמצא בתפקיד ניהולי בכיר. מיוצג על ידי עו"ד נס בן נתן. מעצרו הוארך עד 24 במרץ.

אלמוג אזולאי (28) מעכו. ללא עבר פלילי, עובד כמלצר. בעת מעצרו נתפסו ברשותו מאות גרמים של סמים. מיוצג על ידי עו"ד דמיטרי ברנשטיין. מעצרו הוארך עד 20 במרץ.

אביתר חדד (32) מתל אביב. אב לארבעה ילדים וללא הרשעות קודמות. המשטרה מגדירה כמי שנמצא בתפקיד ניהולי בכיר. מיוצג על ידי עו"ד תמיר סננס ממשרד עו"ד נוי סננס שפרלינג וחצרוני. מעצרו הוארך עד 20 במרץ.

חיים דוד סילבר (30) מחיפה. איש הייטק בתפקיד בכיר, ללא עבר פלילי, קרוב משפחתו של עמוס דב סילבר. אב לשלושה שהמשטרה מגדירה כמי שנמצא בתפקיד ניהולי בכיר בארגון. בעת מעצרו נתפסו ברשותו סמים שונים וכ-100 אלף שקל במזומן. מיוצג על ידי עורכי הדין אלעד פלג ואלעד זמיר, שטענו כי החשוד עובד במשרה בכירה ומשתכר עשרות אלפי שקלים בחודש. מעצרו הוארך עד 24 במרץ. 

עו"ד גבאי עו"ד מרכס

דור אשיר (23) מתל אביב. בעל עבר פלילי, מצוי בחובות ועל פי החשד ביצע את המיוחס לו בעוד שמתנהל נגדו משפט על עבירות דומות. המשטרה מגדירה אותו כמי שנמצא בתפקיד ניהולי בכיר בתחום הכספים. מיוצג על ידי עו"ד צחי רז. מעצרו הוארך עד 20 במרץ.

רן בוגנים (33) ממושב איתן. מוגדר בתפקיד ניהולי בכיר. מיוצג על ידי עורכי הדין מיכה גבאי וליאור מרכס. מעצרו הוארך עד 24 במרץ.

מאיר-מאור אלחרר (28) מאשקלון. בעל עבר פלילי מכביד, בין היתר בתחום הסמים. לא מוגדר בראש ההיררכיה בפרשה הנוכחית, אך נחשב לחשוד מרכזי. הוא חשוד גם בהחזקת עט אקדח. מיוצג על ידי עו"ד ארז צברי. מעצרו הוארך עד 20 במרץ.

נופר-אנה פרנקל (28) ממושב איתן. גם בעלה עצור בפרשה. מיוצגת על ידי עורכי הדין גבאי ומרכס. מעצרה הוארך עד 20 במרץ.

שמעון יצחקי אוליאל (32) מירושלים. ללא עבר פלילי. המשטרה מייחסת לו תפקיד בכיר בארגון. במהלך חקירתו הוטח בו ששימש כשליח. מיוצג על ידי עו"ד אריאל עטרי. מעצרו הוארך עד 20 במרץ.

יהודית לוי (27) מראש פינה. אשתו של אחד החשודים. מיוצגת על ידי עו"ד אמיר ברכה. מעצרה הוארך עד 17 במרץ.

עו"ד שלף עו"ד זמר עו"ד אורית חיון

החשודים שנעצרו על ידי ימ"ר צפון והובאו להארכת מעצרם בבית משפט השלום בנצרת:

מתן שיינר (22) מחיפה. עצור בימים אלו בתיק סמים אחר. חשוד בסחר במריחואנה ובקוקאין. לפי החשד, מכר 6.5 גרם קוקאין ו-50 גרם קנאביס. מיוצג על ידי עו"ד עמית שלף. מעצרו הוארך עד 18 במרץ.

ליאל שיינר (30) מחיפה. היה עצור באיזוק אלקטרוני ב"בית חם", במסגרת תיק סחר בסמים בטלגראס בו הואשם לפני מספר חודשים. במסגרת הפרשה החדשה הוא חשוד בסחר בסמים בשתי עסקאות. מיוצג על ידי עו"ד יובל זמר. מעצרו הוארך עד 18 במרץ.

גם דוד אזואט (29) מחיפה היה עצור באיזוק אלקטרוני ב"בית חם" במסגרת תיק סחר בסמים בטלגראס, בו הואשם לפני מספר חודשים, וכעת הוא חשוד במסגרת הפרשה החדשה הוא חשוד בסחר בשתי עסקאות שבוצעו עד ליולי 2018. מיוצג על ידי עו"ד זמר. מעצרו הוארך עד 18 במרץ.

לחצו כאן לכתבה על מבצע המעצרים של המשטרה

משה ליבוביץ' (35) מקריית ביאליק. חשוד בסחר בסמים ביותר מעסקה אחת, ב-10 גרם MDMA, גרם מריחואנה ו-10 כדורי אקסטזי. מיוצג על ידי עו"ד זמר. מעצרו הוארך עד 18 במרץ.

איליה פטרוב (21) מצורית. חשוד בסחר בסמים במסגרת עסקה אחת ביוני 2018. מיוצג על ידי עו"ד חאזם יוסף. מעצרו הוארך עד 18 במרץ.

יורן מרדכייב (20) מקריית ים. חשוד בסחר בסמים בשתי עסקאות MDMA במשקל של כתשעה גרם בכל עסקה. מיוצג על ידי עו"ד גבי שמואלי. מעצרו הוארך עד 18 במרץ.

משה עמר (29) מטבריה. סטודנט למחשבים. חשוד בסחר בסמים במסגרת שלוש עסקאות. כמו כן בעת מעצרו נתפסו סמים בכמות לא מבוטלת, כהגדרת המשטרה. מיוצג על ידי עו"ד מוחמד נעאמנה מהסנגוריה הציבורית. מעצרו הוארך עד 18 במרץ.

ולדימיר יבסטרטנקו (27) מעפולה. מהנדס מחשבים בחברת הייטק. חשוד בסחר בסמים מסוג LSD. יוצג על די עו"ד לואי דיאב מהסנגוריה הציבורית. מעצרו הוארך עד 18 במרץ. לאחר מכן עבר הדיון לעו"ד נדב גרינולד.

 

 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות