העליון: לבחון אפשרות לשחרר נאשם בייבוא 90 קילו חשיש וקנאביס ממצרים

שתף כתבה עם חברים

השופט ציין כי מדובר בבלדר בלבד ולא במי שתכנן והכווין הברחת כמויות גדולות של קנאביס, חשיש ואופיום

צילום: משטרה

כארבעה חודשים לאחר שהואשם בייבוא עשרות קילוגרמים של קנאביס, חשיש ואופיום, בית המשפט העליון הורה על לבחון שחרורו של הנאשם למעצר באיזוק אלקטרוני.

בחודש יולי הוגש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד שלושה תושבי חורה והפזורה: אברהים אלאסלע, חסן קיעאן ועדנאן עול. כתב האישום ייחס לשלושה ייבוא של סמים שונים ממצרים: יותר מ-50 ק"ג קנאביס, יותר מ-36 ק"ג חשיש ויותר מקילוגרם אופיום.

מכתב האישום עולה כי ב-6 ביולי הגיעו הנאשמים אל גדר הגבול ברכב "באגי מאווריק". גורמים ממצריים השליכו מעבר לגדר את הסמים, והנאשמים אספו את החבילות והחלו בנסיעה. כוחות הביטחון שהבחינו במתרחש החלו במרדף אחר הנאשמים, בעת ניסיון הבריחה התהפך הרכב על צידו, אולם הנאשמים לא ויתרו והמשיכו להימלט רגלית. לבסוף נתפסו ונעצרו.

לצד כתב האישום הוגשה בקשה להארכת מעצרם של הנאשמים עד תום ההליכים. ב-8 באוגוסט הורה בית המשפט המחוזי על הגשת תסקיר מעצר בעניינם, לאחר שסנגוריהם הסכימו לקיומן של ראיות לכאורה ועילת מעצר. בתחילת אוקטובר המליץ שירות המבחן על שחרורו של קיעאן לחלופת מעצר שהוצעה. ואולם, השופט נסר אבו טהה מבית המשפט המחוזי נעתר לבקשת הפרקליטות והאריך את מעצרו של הנאשם עד תום ההליכים, חרף המלצת שירות המבחן.
"לא מתקיימות נסיבות חריגות ויוצאות דופן המצדיקות סטייה מהמדיניות", ציין השופט, "הנאשם נמנה על המעגל הראשון של הנאשמים הדומיננטיים בביצוע עבירת הייבוא". באותו האריך השופט עד תום ההליכים גם את מעצרם של הנאשמים האחרים, לאחר שהתקבל בעניינם תסקיר שלילי.

הרכב של המבריחים לאחר שהתהפך במהלך המרדף (צילום מתיק החקירה)

סנגורו של קיעאן, עו"ד דרוויש נאשף, ערער על החלטת השופט לבית המשפט העליון, וטען בין היתר כי הנאשם (19) נעדר עבר פלילי. כמו כן טען הסנגור כי היה מקום לאפשר לנאשם להציג חלופת מעצר נוספת מחוץ לעיר מגוריו, ולבחון שחרורו באיזוק אלקטרוני. זאת ועוד, הסנגור חלק על דבריו של השופט אבו טהה אשר קבע כי מדובר בנאשם מרכזי.
הפרקליטות התנגדה וחזרה על טיעוניה לגבי חומרת המעשים, כמו גם על חלקו המרכזי לכאורה של הנאשם.

השופט עופר גרוסקופף הגיע למסקנה כי יש מקום לקבל את הערר ולהורות על שחרור הנאשם למעצר בית באיזוק אלקטרוני. "אף לגישת הפרקליטות, העורר אינו הגורם שהכווין את הפעולה ועמד בקשר עם הצד המצרי, אלא מי שימש כבלדר בלבד", ציין השופט, "דומה כי לא ניתן לראות בו כמי שהיה בעל תפקיד דומיננטי בביצוע עבירת הייבוא. זאת ועוד, המסוכנות הנשקפת מבלדר ניתנת לאיון באמצעותו השמתו במעצר בפיקוח אלקטרוני, שכן חלקו בשרשרת היבוא מחייב את נוכחותו הפיסית בשטח (וזאת להבדיל מהגורם המכווין את הפעילות)".

השופט הוסיף כי לכך יש להוסיף את נסיבותיו האישיות של הנאשם, כולל העובדה שאין לו עבר פלילי והתסקיר החיובי שהוגש בעניינו. יחד עם זאת קבע, כי קיים קושי לתת אמון בנאשם ולפיכך הורה לשלוח אותו לשירות המבחן לצורך הכנת תסקיר משלים אשר יבחן חלופת מעצר – מעצר בית באיזוק אלקטרוני במרחק של לפחות 50 ק"מ  ממקום מגוריו. עד לקבלת חוות הדעת ובחינתה על ידי בית המשפט, הנאשם יישאר במעצר.

קראו גם:
סוכלה הברחת מאות ק"ג סמים בגבול מצרים

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות