גבר שחשף שקרים של זוגתו במשפט זוכה מתיק אלימות חמור

שתף כתבה עם חברים

בניגוד לחוקרי משטרת חדרה, שלא התייחסו לטלפון של הבעל, הסנגורים בדקו אותו היטב וחשפו הודעות וואטסאפ מצמררות בהן האשה העלילה גם על אביה שהוא מכה אותה ומתעלל בה, ולאחר מכן הודתה שבדתה זאת ממוחה הקודח, "אני רעה, פשוט שטן" * השופט קפלן: "סיפוריה ההזויים של המתלוננת לא כללו רק אלימות, אלא אף סיפור של הפלה שמעולם לא היתה"

הודתה שבדתה סיפורים על אלימות – של אביה ובעלה (אילוסטרציה)

שנתיים וחצי לאחר שתושב חדרה נעצר למשך כחודשיים והוגש נגדו כתב אישום על בסיס תלונה של אשתו על אלימות נגדה, בית משפט השלום בחדרה זיכה אותו מכל אשמה (8 דצמבר).

תחילתו של התיק בחודש יולי 2019 עם תלונה שהגישה חברה של אשתו אשר סיפרה למשטרה כי האישה סובלת מאלימות קשה עקב אובססיה של בעלה כלפיה, ואף צירפה תכתובת ותמונות המעידות לכאורה על האלימות הנמשכת. בעקבות העדות של החברה והתמונות, הנאשם, אז בן 28, נעצר אבל הכחיש את המיוחס לו.

האישה, ל', סירבה לפרט על אירועי האלימות שיוחסו לבעלה על ידי חברתה והעדיפה לשתוק במשטרה, אם כי הסכימה לכך שהדיווח של חברתה יועבר לגורמי הרווחה.
בעדותה השנייה במשטרה היא סיפרה כי בכל הקשור לאירועי האלימות שהיא דווחה עליהם לחברתה, היא פשוט נהגה לשקר לה. לטענתה במשטרה, היא נפלה בפארק ומכאן החבלות שעל גופה.

מאחר ובעלה נעצר, האשה עברה להתגורר זמנית בבית של הוריה בירושלים. במשטרה התחכמו לה, והזמינו אותה לחקירה נוספת, הפעם במשטרת ירושלים הרחק מהבית בחדרה. שם, לבקשת חוקרי המשטרה, היא החליטה למסור עדות חדשה בה היא גוללה את כל מה שהיה עם בעלה לטענתה – האובססיה, האלימות וכו'.

בעקבות העדות החדשה הוגש נגד הבעל כתב אישום. התביעה טענה כי הנאשם גילה כלפי אשתו אובססיה שבאה לידי ביטוי בבדיקת תכופה של הטלפון שלה, על מנת למנוע ממנה להיפגש עם בני משפחתה. בעשר הזדמנויות שונות הוא תקף אותה בכך שהיה סוטר לה, בועט בה ודוחף אותה, לרבות בתקופת היותה בהיריון.
כך למשל, על פי הנטען, באמצע 2019  הוא תקף אותה וגרם לה לסימן כחול ברגל, באירוע אחר תקף אותה בכך שדחף אותה מאחר שהיא התעכבה להביא לו כוס מים שהוא ביקש ממנה. במקרים נוספים, נטען, הוא דחף אותה, היכה בה באגרופים, הצליף בה בחגורה – הכל משלל סיבות.
למרות שהצעיר נעדר עבר פלילי, בית המשפט התרשם מהראיות לכאורה, מתמונות החבלות שצורפו לתיק, מחומרת המעשים המיוחסים לו ומתסקיר שלילי של שירות המבחן – כל אלו הובילו להחלטה לעצור אותו עד תום ההליכים המשפטיים.

בשלב הזה נכנסו לתיק עורכי הדין דורון נוי ושלי גבאי, פליליסטים למשימות מיוחדות במשרד נוי, סננס, שפרלינג וחצרוני. במסגרת בחינת חומרי החקירה בתיק, הם בדקו את מכשיר הטלפון של הנאשם, שחוקרי המשטרה נמנעו משום מה לבדוק את תוצריו והסתפקו בבדיקת תוצרי הטלפון של האשה וחברתה.

הבדיקה של הסנגורים חשפה הודעות וואטסאפ בין הנאשם לבין המתלוננת משנת 2015, עוד לפני שהתחתנו. התברר להם כי האשה סיפרה לבן זוגה שאביה נוהג בה באובססיה, עוקב אחריה ומכה אותה באלימות קשה.
מה שהדהים את הסנגורים עוד יותר היה, שהניסוחים על האלימות שאביה נקט נגדה לכאורה בצעירותה, היו זהים לניסוחים שנשלחו לחברה שלה על האלימות שבן זוגה נוקט נגדה לכאורה בשנת 2019, כאמור הניסוחים שבעקבותיהם נפתחה חקירת המשטרה.
ועוד דבר, בשיחות הוואטסאפ עם בן זוגה מתחילת דרכם המשותפת, היא גם הודתה כי היא שיקרה ביחס לאלימות שכביכול ספגה מאביה.

עכשיו ההגנה אחזה בשורה ארוכה של התכתבויות בין המתלוננת לבין הנאשם בין השנים 2015 ועד 2019, התכתבויות המצביעות על תפנית דרמטית בהתייחסות לדברים שמסרה המתלוננת לחברתה.

בחודש מרס 2016 למשל, היא כתבה לו על האלימות מצד אביה: "אבא חזר שתוי מחתונה והוציא את העצבים על הכל ועל כולם… מלאך שלי, יש לי כחול בגוף, תפרים, עצם שבורה, זה יעבור, זה דבר שיתרפה, אני שורדת, לפעמים זה אפילו מגיע לי…".
כאשר בן זוגה שואל למה זה קרה, היא חוזרת להכחיש, "לא סתם, עפתי, נפלתי על התנור".

בהמשך אותו חודש היא שוב כותבת לו על העצבים והאלימות של אביה, על כך שהיא קבלה מכות רצח מאביה בגלל שעמדה על שלה.
בשיחה נוספת שמצוטטת, "אופס, אבא שלי נתן לי סטירה, הוא כעס שלא השלטתי סדר בבית… כי אני הגדולה והאחראית".

ההגנה הגישה שלושה קלסרים כאלה של התכתבויות בין בני הזוג, מצד אחד היא מתלוננת על המכות והאלימות מאביה, ומצד שני הוא מנסה לגונן עליה ומציע לה עזרה מקצועית משירותי הרווחה, עד שבשלב מסויים היא חוזרת בה מכל ההאשמות נגד אביה.

באחת ההתכתבויות משנת 2017 היא כתבה: "חשוב לי שתדע ששיקרתי לגבי ההריון, הכל היה שקר, גם האלימות בבית… אבא כן היה מרביץ לי אבל לא כמו שאמרתי לך…. כל השקרים היו מפחד ומרצון שלא יהיו מריבות… אני אוהבת אותך, אבל אני רעה, פשוט שטן".
בהמשך אותה שנה היא כתבה לו: "משקר לשקר זה פשוט המשיך… ברגע שיש שקר אפילו אחד, זה גורר עוד שקרים וזה פשוט לא נגמר, למדתי את זה בדם שלי".
בשנת 2018, היא אף התנצלה בפניו, וציינה שהיא רוצה ללכת לטיפול אצל פסיכולוג. "הלוואי ולא היית מכיר אותי", כתבה לו, "הכי טוב לך בלעדי. אני אישה עם כל כך הרבה מידות רעות…נמאס לי מכל הזוגיות שלנו שהפכתי לנוראה. אני לא רוצה שתכעס אבל לא אכפת לי אם לא תרצה להיות איתי. נמאס לי וחשוב לי שתדע ששיקרתי לך לגבי הטופס וההריון, הכל היה שקר…גם האלימות בבית".

את הממצאים שחשפו הסנגורים, שמעידים על רשלנות החוקרים ועל הבעייתיות של האשה המתלוננת לכאורה, הם הציגו לתביעה המשטרתית, אך שם כהרגלם בקודש המשיכו לדבוק בעבודת חבריהם השוטרים והתעקשו להמשיך בניהול התיק. "שבית המשפט יכריע", נמסר לסנגורים.
בהקשר של התעקשות התביעה חשוב לציין, כי לאחר הגשת כתב האישום החלה המתלוננת לשלוח הודעות לחוקר המשטרתי ולתובע ובהן היא טענה שוב ושוב כי שיקרה בחקירות שלה בגלל שהופעלו עליה לחצים מצד החוקר. בהמשך לכך נגבתה ממנה עדות נוספת בה היא טענה שוב, כי היא שקרה בגרסה "הירושלמית" וחזרה לגרסה הראשונה שלה מחדרה – שלא היתה אלימות מעולם מצד הנאשם כלפיה.
על זה אפשר להוסיף, כי עקב ההתפתחויות שוחרר הנאשם בתנאים מגבילים.

כך, בפני השופט אוהד קפלן מבית משפט השלום בחדרה עמדו שתי גרסאות מנוגדות.
מצד אחד, הגרסה הדווקנית של התביעה על בסיס עדות החברה של האשה, הסמסים והתמונות, ועל בסיס העדות המאוחרת של האשה בתחנת המשטרה בירושלים.
מצד שני הגרסה החדשה של ההגנה אשר התבססה על החומרים הנוספים שהוצאו מהטלפון של הנאשם, ועל עדותה של המתלוננת אשר חזרה בה בבית המשפט מהודעותיה במשטרה.

בפני השופט עמדה השאלה – איזו גרסה של המתלוננת יש להעדיף?
"קשה מאוד לתת אמון במי שהעידה על עצמה כאדם שממציא שקרים על האנשים הקרובים ביותר אליו, ואף הודתה בכך בחלק מהודעותיה לנאשם בהן הבטיחה לטפל בעצמה בקשר לבעיה זו", כתב השופט הותיק. "סיפוריה ההזויים של המתלוננת לא כללו רק אלימות מצד בני משפחתה, היא הרחיקה לכת והמציאה סיפור של הפלה שמעולם לא היתה. היא לא הסתפקה בכך, והלכה צעד אחד יותר קדימה על מנת לבסס את השקר שלה וזייפה מסמך רפואי שיוכיח כי עברה הפלה".  לכן, סבר השופט, "יש להתייחס בפקפוק רב להודעות שהיא שלחה לחברתה ולבחון את הודעותיה בקשר לאלימות מצד הנאשם בזכוכית מגדלת".

עוד ציין השופט, כי "המתלוננת עצמה לא ניגשה להגיש תלונה למשטרה ולא ביקשה מחברתה לעשות כך, ואף התחננה בפניה שלא תעשה את זה. ההיגיון מלמד שאדם הסובל מאלימות קשה ומתמשכת לא יהסס לנצל את ההזדמנות להפסיק את מסכת האלימות כלפיו, כשנפתחת לו הזדמנות לעשות את זה".
בנוסף ציין השופט, כי היא מעולם לא סיפרה לאף אחד חוץ מחברתה על טענות אלה, לא היו עדים לאירועים והיא לא ניגשה לקבל טיפול רפואי בגינם, לכן אין גם תיעוד רפואי לגביהם. בני משפחתו של הנאשם אשר גרים בצמוד אליהם העידו כי אף פעם לא שמעו צעקות ולא שמעו על אירועי אלימות בין הנאשם לבין המתלוננת.

בתוך כך קבע השופט כי "אי אפשר להתעלם מהעדות של המתלוננת שבגלל מצב רפואי מיוחד אכן יכולים להופיע בגוף שלה סימנים כחולים בלי סיבה או בגלל היתקלות עם דבר מה. חיזוק לכך ניתן למצוא בהודעות ובתמונות שהיתה שולחת לנאשם. הסנגורים הצביעו בסיכומיהם על תמונות אלה, וצירפו צילום מסך של הטלפון של הנאשם שבו מופיע תאריך אחר של צילום תמונות אלה מהתאריך הנטען על ידי המאשימה".
אם לא די בכך, "הנאשם וחברו העידו על האופן שבו הם הוציאו הודעות אלה ולא נמצאו סתירות ביניהם. המתלוננת עצמה אישרה בעדותה שהיא אכן שלחה הודעות ותמונות אלה לנאשם ואישרה את אמיתות התמונות וההודעות".
לאור מכלול הקביעות הללו השופט קפלן קבע: "התוצאה היא שהמאשימה לא הצליחה להטיל את נטל הראיה המוטל עליה מעבר לספק סביר ולטעמי אפילו לא במאזן ההסתברויות".
לאור כך, זוכה הנאשם מהעבירות שיוחסו לו.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
2 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות