כנס "המדרשה": חילוטים, פשיעה מאורגנת ועורכי דין על הכוונת

שתף כתבה עם חברים

בכנס בנושא תיקי הלבנת הון, התברר כי הנשכנות של הליכי החילוט והאכיפה הכלכלית התרחבה מתקיפת החשודים אל עורכי הדין שמייצגים אותם

כנס המדרשה (צילום: כדיה לוי)

בכנס בנושא הלבנת הון של "המדרשה" בלשכת עורכי הדין שהתקיים השבוע במלון קרלטון בתל אביב, בריכוז המקצועי של עו"ד אורי גולדמן ועו"ד יעל גרוסמן, התריעו עורכי דין המייצגים בתחום האכיפה הכלכלית על פגיעת הליכי חילוט בעורכי דין פליליים ואזרחיים.

הפליליסטים נפגעים מכך שהמשטרה תופסת את כל הרכוש והחשבונות של החשודים בפשיעה כלכלית, ואינה מוכנה לשחרר חלק מהתפוסים על מנת לאפשר לחשוד לשלם לעו"ד עבור ייצוג משפטי.  לדברי עו"ד גיל דחוח, יו"ר ועדת איסור הלבנת הון (משותף) בלשכת עורכי הדין, נוצר מצב אבסורדי כאשר הסנגוריה הציבורית מייצגת בעלי הון, כמו איש העסקים גבי מגנזי אשר המדינה הקפיאה לו נכסים בשווי 60 מיליון שקל עקב תיקי הלבנת הון.

בתי המשפט גיבו בשנים האחרונות שוב ושוב את עמדת המדינה המסרבת לשחרר כספי חילוט לטובת מימוש זכות הייצוג של הלקוח, בטענה כי היא שוללת כספי עבירה למרות שהתוצאה היא הטלת נטל המימון של הייצוג המשפטי בתיקים הנמשכים שנים על משלמי המסים באמצעות הסנגוריה הציבורית. לדברי עו"ד דחוח, הדבר אינו מקרי משום שדוחות קרן החילוט ומבקר המדינה מן השנים האחרונות לימדו שהכסף שחולט מנאשמים עבר בחלקים גדולים שלו מקרנות החילוט לשימושן של רשויות האכיפה, ולתגבור התקציבים שלהן בעשרות מיליונים לטובת השוטרים והפרקליטים.

עו"ד אורית חיון התריעה בעניין אחר, על החובות המוטלים על עורכי דין הנותנים שירות עסקי לביצוע הערכת סיכון של הלקוח. לפני מספר שנים הטיל החוק על עורכי דין (גם על רואי חשבון) חובת הכרת לקוח במסגרת ביצוע עסקאות פיננסיות, ובכך לדברי עו"ד חיון הפך את עורכי הדין ל"שומרי סף" של המשטרה ורשות הלבנת הון, בהמשך לבנקים ולנותני שירותי מטבע. נקבע כי לעו"ד אסור לתת שירות כאשר קיים סיכון גבוה שהלקוח עבריין ומלבין הון.
החובה מציבה את מקצוע עריכת הדין, לדברי עו"ד חיון, בסכנה לפגיעה בליבה המשמעותית שלו: החסיון והאמון שלקוח נותן בעורך הדין שלו, אשר לא מתפקידו לבצע את עבודת המשטרה ו"לתחקר" את הלקוח.

"הסנגוריה הציבורית מייצגת בעלי הון". עו"ד גיל דחוח בכנס השבוע

נושא נוסף ומדובר שעלה בפאנלים, הוא החשיפה של עורכי הדין של חברת "יונט" הבורסאית לחקירות באזהרה, בפרשת המעילות, לאחר שהדירקטורים של החברה אשר אינם מעורבים בעבירות הודיעו בשבוע שעבר כי החברה מוותרת על חסיון עו"ד-לקוח. משמעות הדבר היא כי החברה מבקשת לאחר חקירתם של בעלי השליטה  והמנהלים הבכירים ולאחר חקירתו של יו"ר הדירקטוריון לשעבר משה כחלון, להציג לפני הרשויות מידע מלא ובכלל זה על היעוץ שנתנו עורכי הדין של החברה בזמן אמת כדי לבחון את תקינות עבודתם. בשבוע האחרון כבר דווח כי רואי חשבון של יונט כבר נחקרו ברשות ניירות ערך בהמשך לחקירות ראשי החברה.

בפאנל אחר, דיברו סנגורים ובכירים בפרקליטות על היקף החילוטים במאבק בפשיעה המאורגנת. עו"ד מורן כרמון מהסנגוריה הציבורית אמרה כי התקיפה הכלכלית פוגעת באוכלוסיות חלשות, בעיקר כשמדובר במגזר הערבי. המשטרה מקפיאה רכוש לכאורה ל"טייקוני פשיעה", אולם עקב המבנה המשפחתי והחברתי במגזר, נפגעים מהחילוט מעגלים רבים של בני משפחה תלויים הסמוכים על שולחנו של אותו חשוד. עו"ד שרון פרידמן ראש תחום אכיפה כלכלית בפרקליטות אמר כי מדובר בהכרח בל יגונה במאבק בפשע – דרך הכיס.

עורכי הדין אורית חיון ואורי גולדמן

לדברי עו"ד אורי גולדמן, המדינה מוסיפה לכל תיק את מילות הקסם: חשד "לאיסור הלבנת הון" – ואז הרבה יותר פשוט לתפוס כספים, כי אם מדובר "רק" בעבירות מס אי אפשר לתפוס כספים במסגרת חילוט פלילי. החשד להלבנת הון מאפשר תפיסת רכוש פעמיים, גם בהליכים פליליים וגם בצווים אזרחיים במסגרת הליכי גביית מס.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות