חשבון לא פשוט – עם היחידה הארצית לשומה של רשות המסים

שתף כתבה עם חברים

עו"ד אריאל נוטע על הדרך להתמודד עם פסילת ספרים וסנקציות מרחיקות לכת נוספות שמטילה היחידה בעלת המוטיבציה המוגברת

ביקורת חשבונות (אילוסטרציה: @snowing מאתר freepik)

מעשה שהיה כך היה.
לפני כחודש קיבלתי טלפון מרו"ח יורם חרפק – שותף במשרד רו"ח חרפק בלומנפלד ושות' מרחוב יצחק שדה בתל אביב – שאמר לי: "אריאל, אני צריך סיוע. ליחידה הארצית לשומה יש מוטיבציה מוגברת כנגד המיוצגת שלי".

המיוצגת הינה חברה בבעלות וניהול משפחתיים, העוסקת בייבוא ושיווק מוצרים מעולמות האריזה. מקום מושבה הינו באזור תעשייה במרכז הארץ. חברה ותיקה ומבוססת אשר לא הסתבכה מעולם עם רשות המסים.
התברר לי, שעד למועד בו קיבלתי את שיחת הטלפון מיורם, תהליך הביקורת כלל כבר מספר דיוני שומה וכן מספר ביקורים של צוות הביקורת בשטחי העסק. ניכר היה שצוות הביקורת לא מוכן לזוז מעמדתו המבוצרת, אשר הינה מכירות ללא דיווח בהיקף של כשני מיליון שקל לארבע שנות מס. לא זו בלבד, אלא שלדעת צוות הביקורת – יש לפסול את ספרי המיוצגת, לאור לקות באופן ניהול המלאי וזאת למשך כל שנות הביקורת. המשמעות לכך מבחינת המיוצגת: קנס גבוה בנוסף לשומה, וסמכות פקיד השומה להגביל ניכויים, זיכויים וקיזוזים בשל פנקסים לא קבילים. בקיצור, מכה שעשויה לפגוע ביציבות החברה הוותיקה והמבוססת.

כיוצא רשות המסים, שמכיר את הנפשות הפועלות ואת אופן עבודתן, שאלתי הראשונה היתה: "האם התיק הגיע או עבר ליחידה הארצית מפקיד שומה חקירות?". נעניתי בשלילה. את הסברה שלי אודות ביצוע הביקורת על ידי היחידה הארצית לשומה דווקא, אנצור בלבי.

לאחר כשתי פגישות שערכתי עם מנהלי המיוצגת, אשר כללו סיור במחסני החברה וקבלת חומרים רבים שהוחלפו כבר עם צוות הביקורת מטעם היחידה הארצית לשומה, נוכחתי כי אכן ישנה בעיה באופן ניהול המלאי, וחסרים בקרות ותהליך מלאי סדור. עם זאת, לאור ממצאיי, לא היה ספק בליבי כי הכל נעשה בתם לב ולא לצורך "מכירות בשחור".

ברמת העיקרון, היחידה הארצית לשומה הוקמה על מנת להתמודד ולטפל ב"תיקים גדולים, בעלי מורכבות ומאפיינים ייחודיים, שיש להקצות להם זמן עבודה ארוך מהרגיל". בפועל, מרבית התיקים שבהם מטפלות היחידה הארצית לשומה ותחנת ביקורת פשיעה חמורה (המקבילה באגף מכס ומע"מ) הם בהליך השומה האזרחי אשר נובע מחקירות מס פליליות. על כן, הגישה הבסיסית של המפקחים/מבקרים הינה "חשדנות מוגברת".

פסילת ספרי נישום זו סנקציה אזרחית אשר ברמה העקרונית מסמיכה את פקידי השומה או מנהלי המע"מ האזוריים, להוציא שומות על פי מיטב שפיטתם. כלומר, להתעלם מספרי הנהלת החשבונות של הנישום או העוסק, בתואנה כי לא ניתן להסתמך עליהם בשל חוסר היכולת לבקר תהליכי החברה תוך הסתמכות על הנהלת החשבונות.
בין היתר, התולדה של פסילת הספרים הינה שומת מיטב שפיטה אשר נבנית באמצעות אומדנים ותדריכים כלכליים ולא על פי התוצאות בפועל של הנישום/העוסק. כך, יכול להיווצר מצב שבו משמעויות הסנקציות שגוררת פסילת הספרים הינן כבדות משקל גם לעסקים ותיקים ומבוססים.

לאחר שחפרתי בקבצי המלאי והכנתי הסברים נאותים ומפורטים ללקויות בשם החברה המיוצגת, נפגשתי פעמים עם צוות הביקורת, על מנת לתווך ולהסביר בדיוק היכן נפלה השגיאה במסגרת ביקורתם. בנוסף, ייצגתי את החברה במסגרת השימוע לפסילת הספרים. שם, בנוסף לטיעונים המשפטיים, שטחתי טיעונים טכניים אשר יש בהם להניח דעתו של פקיד השומה, כי אין זה המקרה לפסול את הספרים של החברה/מיוצגת.
התוצאה: השומה הוקטנה לכדי חצי מהסכום הנדרש טרם התערבותי, וכן הוסר "איום" פסילת הספרים.
רו"ח יורם חרפק מסר: "את אריאל אנו מכירים מתיקים קודמים שעבדנו בהם יחד, פליליים ואזרחיים. בתיק הנדון הוספתי את אריאל לצוות מאחר ואני מכיר בשילוב הייחודי של איכויותיו ברמה המקצועית: הן רו"ח בעל ניסיון בביקורת ותהליכים, הן כעו"ד בעל התמחות בדיני מסים והן מתוקף ניסיונו כחוקר ברשות המסים. לאור התוצאה הסופית שהשגנו עבור החברה המיוצגת, בהחלט היתה זו החלטה נבונה להסתייע בו".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות