המשטרה ואמנות אחזקת האופנוע של מזוהה עם ארגון פשע מרמת גן

שתף כתבה עם חברים

רשיון עסק של מוסך בוטל בטענה שהוא מופעל על ידי "קוף" של מוכרים למשטרה, חובבי אופנועים שעל בסיס מידע מודיעיני בלבד שופטת מחוזית בתל אביב שללה מהם גם רשיון לניהול מוסך דומה בבני ברק * עו"ד עדי כרמלי בעתירה למחוזי ירושלים נגד המפכ"ל וקצין רישוי ואבטחה ארצי: "המשטרה שוללת את חופש העיסוק על בסיס מידע שקרי"

צילום יחסי ציבור מתוך עמוד הפייסבוק של MC מוטורס, גלן סמירנוב 

קציני רישוי העסקים של מחוז תל אביב במשטרה, בהשראת אגף חקירות ומודיעין במטה הארצי, הוציאו צווי סגירה לשני מוסכים למכירה ותיקונים של אופנועים בתל אביב ובני ברק. הנימוק: הבעלים השולטים בשני המוסכים מזוהים מודיעינית עם ארגון פשע ידוע מרמת גן.

אחד המוסכים האלה הוא "MC מוטורס" ברחוב הרצל בתל אביב, שבעקבות מידע מודיעיני נשלל ממנו רשיון העסק. המשטרה טוענת כי הבעלים הרשום והמנהל בפועל של המוסך, א"ק, הוא "קוף" של הבעלים האמיתי, אדם הקשור לגורמים עברייניים מארגון פשע ברמת גן.
בספטמבר 2020 אישרה המשטרה את בקשתו הראשונה של א"ק, מוסכניק במקצועו ללא עבר פלילי, לקבלת רשיון עסק לאחר שרכש את מוסך האופנועים ברח' הרצל מבעליו הקודמים. אחרי פחות מחצי שנה הוחלט במשטרת מרחב יפתח לשלול ממנו את הרישיון, בעקבות דו"חות מודיעיניים לפיהם א"ק הרשום כבעל העסק ומשלם את השכירות, הארנונה והחשמל, אינו הבעלים האמיתיים.
הוא זומן לחקירה באזהרה, בהמשך לכך נערך לו שימוע מנהלי, ובסוף חודש מאי נשלל סופית אישור המשטרה לעסק.

באמצעות עו"ד עדי כרמלי הגיש א"ק עתירה לבית משפט המחוזי בירושלים, נגד מפכ"ל המשטרה ונגד חטיבת האבטחה והרישוי במטה הארצי.
בעתירה טוען עו"ד כרמלי, כי המשטרה מונעת מהעותר לעסוק במקצועו ולהפעיל את המוסך, מבלי שהוצגה לו כל ראיה המעידה על כך שהוא אינו בעל העסק. לדברי עו"ד כרמלי, התברר למרשו כי כל חטאו היה בכך שהוא העסיק כמנהל מקצועי את נ"ד – אותו אדם שהמשטרה רודפת אותו על בסיס מידעים הקושרים אותו לכאורה לארגון פשע.

לפני מספר שנים פורסם כי נ"ד נעצר בחשד למעורבות באירוע ירי ונסיון פגיעה בעבריין, כתגובה לירי קודם שבוצע אל עבר אחד המוסכים המזוהים איתו ברחוב קיבוץ גלויות בתל אביב. התיק נגנז ללא כתב אישום.
נ"ד הוא גם אחיו של ק"ד, שמוכר למשטרה כחבר של ממש בארגון פשע, ואף הוגש נגדו ואחרים בארגון כתב אישום על אחזקת אקדח ברמת גן. על הרקע הזה, בשנים האחרונות המשטרה פועלת נגד כל עסק הקשור בשמו של אחיו, נ"ד.

בשנה האחרונה המשטרה סגרה מוסך אופנועים נוסף שהיה בבעלות נ"ד ואדם נוסף, באזור התעשייה בבני ברק. עתירות שהגישו נ"ד והשותף שלו למתן רשיון עסק בבני ברק נדחו מספר פעמים, עקב סירוב המשטרה.
בפסק הדין של השופטת רחל ברקאי מבית משפט המחוזי בתל אביב נכתב, כי סירוב המשטרה "מתבסס על מידע מינהלי (מודיעיני, פוסטה) ממנו עולה כי המוסך שימש כפלטפורמה לביצוע עבירות פליליות ובין היתר עבירות של הלבנת הון".

הצעות לשמש מודיעים משטרתיים כתנאי לקבלת רשיונות עסק למוסכי האופנועים, שהם כל עולמם

על פי פסק הדין מ-1 אוגוסט, במשך כמה שנים מנהלת המשטרה מרדף אחרי מנהלי המוסך. לאחר שהשותף קיבל סירובים קודמים והוגש נגדו כתב אישום על ניהול עסק בבני ברק ללא רשיון, הוא העביר לכאורה את השליטה במוסך לנ"ד, שגם הוא סורב לקבלת רשיון עסק. לטענת המשטרה, "בשל קשריו של נ"ד עם גורמים עבריינים ומידע מנהלי הקושר אותו בין היתר לעיסוק בחלקי רכב גנובים".
דו"חות מודיעיניים עליהם מתבסס סירוב המשטרה מדווחים גם על ריכוז של לקוחות המוסך אשר מוכרים לכאורה כעבריינים המתנהלים על אופנועים – אחד מ"כאבי הראש" הכרונים של המשטרה בכלל, ומשטרת תל אביב בפרט.

בשנה האחרונה, לאחר פסילת נ"ד מקבלת רשיון עבור המוסך בבני ברק שב השותף שלו והגיש עתירות לקבלת רשיון עסק למקום, תוך שהוא טוען כי הבעלות שהעביר לנ"ד חזרה אליו. השותף טען בעתירה האחרונה כי המשטרה רודפת גם אותו על רקע ארועים פליליים מהעבר הרחוק מאוד, ואינה מאפשרת לו להשתקם ולהתפרנס באופן נורמטיבי.
הן נ"ד והן השותף שלו טוענים, כי הם קיבלו מהמשטרה הצעות לשמש מודיעים על ארגון הפשע מרמת גן, ובכלל, כתנאי לקבלת רשיונות עסק למוסכי האופנועים, שהם כל עולמם. אחד מהם אף צירף לעתירה הקלטה משיחה שערך איתו קצין מודיעין אשר העלה בפניו לכאורה את ההצעה לשמש כמודיע משטרתי.
בפסק הדין של השופטת ברקאי היא אמצה את עמדת המשטרה וקבעה, כי מנהלי המוסך משנים בעלויות וזהויות "על מנת להטעות את גורמי האכיפה", וכי מידע מודיעיני מעודכן קושר את שניהם לגורמים פליליים.

מודיעין ורישוי עסקים. עו"ד עדי כרמלי

בהמשך לעתירה האחרונה שהוגשה על ידי א"ק לבית המשפט בירושלים, מסר סנגורו עו"ד כרמלי: "מרשי הוא איש עסקים לגיטימי, והתנהלות המשטרה גובלת בפגיעה אנושה בחופש העיסוק שלו. לא יתכן שבמדינה מתוקנת המשטרה תגביל אנשים מלעסוק במקצוע שלהם על בסיס מידע מודיעיני שקרי אותו היא אינה מפרטת בפניהם. בכל הכבוד, כאשר המשטרה טוענת שאדם הוא אינו הבעלים של העסק אותו הוא מנהל באופן לגיטימי, אל מול רשויות המדינה האחרות, היא תצטרך להביא לכך ראיות שמשקלן הוא יותר ממידע מודיעיני".
טרם הוגשה תגובת המשטרה לעתירה.

הולכים להם על העסקים
ב-2020 דחו בית משפט השלום ברמלה והמחוזי בלוד את בקשות להב 433 והיחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות, לסגור חנויות המזוהות עם משפחת מוסלי בשוק הסיטונאי בצריפין, על סמך מידעים מודיעיניים. בבקשות המדינה נטען, כי החנויות מסורבות הרשיון מהוות פלטפורמה לפעילות של ארגון פשיעה והלבנת הון.
השופטת רבקה גלט משלום רמלה צללה לפרטי המידע המודיעיני וקיבלה את טענות העותרים, באמצעות עו"ד רצון דרחי, היא קבעה כי המידע המודיעיני אינו מבוסס וכולל הרבה אוויר חם ללא תוכן ממשי: "בעוד שהפראפרזות צובעות את עסקי המשיבים בצבעים עזים של התנהלות עבריינית – המידע עצמו כוללני ראשוני וחזרתי… אמירות שנרשמו בפרוטוקול החסוי מפי נציגי המשטרה, בעניין חומרת המעורבות העבריינית של המשיבים, אינן נתמכות בחומר המודיעיני שהוצג", כתבה השופטת בפסק דין שאושר בהמשך בבית המשפט המחוזי לאחר דחיית ערר המדינה.

תוצאה אחרת התקבלה בעתירת בעל שיפודייה בשכונת התקוה בחודש מרס השנה, עקב פסילת רשיון העסק שלו על ידי קצין רישוי העסקים ומפקד מרחב יפתח. במקרה זה טענה המשטרה כי בעל העסק הוא איש קש של ארגון מוסלי. במקרה או שלא, פסק הדין שדחה את העותר וקיבל את עמדת המשטרה גם בתיק זה, ניתן על ידי השופטת רחל ברקאי מבית משפט המחוזי בתל אביב, אותה שופטת שדחתה את עתירת בעלי מוסך האופנועים. השופטת ברקאי כתבה אז, כי שוכנעה מהחומר המודיעיני, ש"קיימת תשתית ראייתית לעמדת משטרת ישראל לפיה העותר רשום כבעל העסק בהיותו איש קש של מי שמנהל ושולט בעסק בפועל, דמות השייכת לגורמי פשיעה ידועים וכי במקום העסק מתנהלת פעילות עבריינית מקיפה לכאורה".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
5 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות