לשכת עורכי הדין: פגמים בהליך החקיקה של חוק הגבלת המזומנים

שתף כתבה עם חברים

הלשכה הגישה לבג"צ עמדה משלימה ביחס להשלכות הציבוריות של החוק: פגיעה לא מידתית ב-800 אלף חייבים מוגבלים באמצעים והיעדר חלופות לכסף המזומן

אין נאמן ככסף מזומן? (צילום ארכיון להמחשה: משטרה)

לשכת עורכי הדין, שהצטרפה כ"ידידת בית המשפט" לעתירות נגד החוק לצמצום השימוש במזומן, הגישה לבג"צ עמדה משלימה בנוגע להשלכות הציבוריות של החוק. באמצעות עורכי הדין אורי גולדמן ומיכאל כשכאש, מתריעה הלשכה כנגד פגיעה בשכבות החלשות, פגמים שנפלו בהליך החקיקה והיעדר חלופות השקולות לשימוש בכסף מזומן.

על פי נתונים שהובאו בפני הכנסת, בישראל כ-800 אלף אזרחים ללא חשבון בנק, או שחשבונם הוגבל בצורה זו אחרת. שימוש בכסף מזומן לביצוע עסקאות שכיח בעיקר בקרב שכבות חלשות ובהן אזרחים ותיקים, עולים חדשים, בני מיעוטים, חייבים מוגבלים באמצעים וצרכנים שהפעילות בחשבון הבנק שבבעלותם הוגבלה. באוכלוסיית בני המיעוטים, רק 30 אחוז מחזיקים בכרטיסי אשראי לעומת יותר מ-85 אחוז במגזר היהודי.

לשכת עורכי הדין מתריעה כי אמצעי התשלום שהוגדרו כחלופיים למזומן אינם רלוונטיים לאוכלוסיות אלו. האמצעי החלופי העיקרי, כרטיסי חיוב נטענים, מאפשר כיום שימוש יומי מרבי של עד 6,000 שקל בלבד. משתמשים בכרטיסים נטענים אינם יכולים לבצע עסקאות בסכום העולה על סכום זה, אלא רק בכסף מזומן, שהשימוש בו כאמור הוגבל עד 11 אלף שקל.

גם חיוב הבנקים המסחריים לפתוח ולנהל חשבון עו"ש ללקוח ביתרת זכות, ושימוש בכרטיסי חיוב מידיים (דביט) אינו פתרון ישים עבור חייב מוגבל באמצעים, לטענת הלשכה, וקיים חשש כי כל סכום כסף שחייב יפקיד בחשבונו יעוקל על ידי נושיו. לעמדת הלשכה, מלחמה בכלכלה השחורה דורשת אכיפה יעילה ונקודתית נגד מחוללי הפשיעה, ולא באמצעות רגולציה שמגבילה את יכולתו של הציבור הרחב לעשות שימוש בקניינו. לפי עמדת הלשכה, במצב הדברים הקיים האפשרות היחידה שעומדת בפני אזרחים הזקוקים לייצוג משפטי שאין באפשרותם לעשות שימוש בחשבון בנק – היא תשלום שכר-טרחת עורך דין במזומן.

לשכת עורכי הדין מצטרפת לעתירות כנגד החוק שהגישו עמותת מוקד, "המרכז לקידום הדמוקרטיה והגנה על זכויות אדם" באמצעות עו"ד איתן פינקלשטיין ועמותת "אחריות – ייצוג והכוון כלכלי".

באי כוחה של הלשכה, עורכי הדין גולדמן וכשכאש ממשרד גולדמן ושות' מסרו לפוסטה: "מתוקף תפקידה הציבורי ומאחר שאחת ממטרותיה היא הגנה על זכויות האזרח, פנתה לשכת עורכי הדין בבקשה להצטרף כידיד בית המשפט לעתירות שהוגשו לבג"צ נגד החוק לצמצום השימוש במזומן. הלשכה הביעה עמדתה בנוגע להשלכות הציבוריות של החוק… אנו מקווים שבבואו לשקול את האיזונים יאמץ בית המשפט העליון את עמדת הלשכה, בעת הכרעתו בסוגיות החשובות שבהן עוסקות העתירות".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות