חנינה ושחרור מיידי לעו"ד גילה נפתלין שהורשעה בזיוף ומעילה

שתף כתבה עם חברים

נשיא המדינה יצחק הרצוג קיבל את בקשת עורכת הדין לקיצור עונשה משנתיים ל-17 חודשים, זמן קצר לפני יום הכיפורים ועדת השחרורים אישרה לה גם קיצור שליש חרף התנגדות הפרקליטות * שר המשפטים סער נמנע מחתימה על החנינה עקב היכרותו עם אחיה של האסירה, רב הכותל

גילה נפתלין (צילום מסך)

נשיא המדינה יצחק הרצוג חתם ערב יום הכיפורים על חנינה לעורכת הדין גילה נפתלין מירושלים.
עורכת הדין נפתלין הורשעה במעילה בכספים, גניבת מאות אלפי דולרים מחשבונות נאמנות שניהלה עבור לקוחותיה ועבירות מרמה נוספות, לרבות זיוף צוואה של לקוחה מנוחה, על מנת לזכות בנכסי העזבון הכוללים דירות ונכסים, תוך נישול בנותיה של המנוחה.

במסגרת התוכנית הפלילית, עו"ד נפתלין קשרה עם שניים אחרים שזייפו חתימות כעדים על צוואה מזוייפת, לפיה המנוחה הורישה כביכול את נכסיה לעו"ד נפתלין. העדים המתחזים הביאו אשה קשישה אחרת לפני נוטריון על מנת שתתחזה כעורכת הצוואה.
בספטמבר 2019, נפתלין הורשעה בבית משפט השלום בירושלים בעבירות זיוף, קבלת דבר במרמה, שימוש במסמך מזויף, שבועת שקר וגניבה בידי מורשה.
במסגרת עסקת טיעון, נגזר עונשה לשנתיים מאסר. בנוסף, בתי הדין של לשכת עורכי הדין הורו על השעייתה למשך שבע שנים.

לאחרונה, הגישה הסנגורית של נפתלין, עו"ד רותם טובול, בקשת חנינה ממאסר לנשיא הרצוג, הבקשה מנומקת בנסיבות משפחתיות ואישיות של האסירה, שלא ניתן לפרט.
הנשיא נעתר לבקשה ואישר קיצור העונש שהוטל על נפתלין מ-24 חודשי מאסר ל-17 חודשים בפועל (שנה וחמישה חודשים), יתרת המאסר תומר למאסר על תנאי.
מתווה החנינה שאישר הנשיא לא כלל שחרור מיידי ואוטומטי, אלא קיצור העונש לשם הקדמת עמידתה של נפתלין בפני ועדת השחרורים ("ועדת שליש" בראשות שופט), והתניית שחרורה באישור הוועדה לשחרור מוקדם.

הקריטריונים של נשיא המדינה יצחק הרצוג (צילום: פלאש 90)

מאחורי האישור הפורמלי של החנינה מסתתר סיפור נוסף – לעורכת הדין נפתלין ייחוס משפחתי רב מעלה:
אביה, הרב חיים יהודה רבינוביץ, היה אב בית הדין הרבני בירושלים.
אחיה, הרב שמואל רבינוביץ, הוא רב הכותל המערבי.
על אישור החנינה ליד חתימת נשיא המדינה אמורה להתנוסס כדבר שבשגרה גם חתימת שר המשפטים. ל"פוסטה" נודע כי במקרה זה, באופן חריג, על חתימת הקיום לחנינה של האסירה נפתלין, חתמה שרת החינוך יפעת שאשא ביטון לצד הנשיא הרצוג.
מתברר כי השר סער ביקש לא לחתום על מסמך החנינה של נפתלין. גורמים במשרד המשפטים הסבירו כי רב הכותל, שמואל רבינוביץ, הוא מי שחיתן את גדעון סער עם העיתונאית גאולה אבן בחופתם, לפני שמונה שנים. גורמים בשם השר מסרו כי הוא אינו מכיר את האסירה נפתלין, אך עקב ההיכרות עם אחיה הרב רבינוביץ, הוא החליט שלא לחתום על המסמך.
לפיכך, הממשלה הסמיכה את השרה שאשא ביטון לחתום במקום שר המשפטים על מסמכי חנינה, כאשר הוא מנוע בעניין.

חנינה, וקיצור מאסר. עו"ד רותם טובול

הקיצור הנוסף
בשבוע שעבר התכנסה ועדת השחרורים ליד כלא מעשיהו בראשות השופטת זיוה הרמן. באופן מפתיע משהו, חרף קיצור העונש על ידי הנשיא בחנינה – המתבצעת כשגרה בתמיכת מחלקת החנינות במשרד המשפטים – נציג הפרקליטות הודיע לשופטת הרמן כי הפרקליטות מתנגדת לקיצור נוסף של העונש בוועדת השחרורים, מעבר לחנינת הנשיא.
משמע, לפי עמדת הפרקליטות על נפתלין היה להמתין עוד מספר חודשים עד למועד השחרור הרשמי לאור החנינה, שהוקדם לחודש מרס 2022, ולא לזכות בקיצור נוסף של שליש ובשחרור מיידי.
הפרקליטות נמקה את התנגדותה בכך שהאסירה נפתלין לא סיימה הליכי טיפול בכלא, ובכך שתוכנית הרשות לשיקום האסיר (רש"א) לשיקום שלאחר השחרור, נמצאה כביכול חסרה.

מנגד, עו"ד טובול ציינה את הנימוקים לטובת שחרור מוקדם, והדגישה בפני הוועדה כי השתלבותה של נפתלין בתוכניות שיקום התעכבה שלא באשמתה, עד לחודשים האחרונים, כתוצאה מהשפעת מגיפת הקורונה, הקפאת כל פעולות השיקום בבתי הסוהר. בעקבות חידוש אותן תוכניות בחודשים האחרונים, ציינה עו"ד טובול, ניתנו חוות דעת של גורמי הטיפול בנוגע לאסירה – וכולן חיוביות.
בנוסף, צויין כי נפתלין הפקידה במסגרת מתווה החנינה של הנשיא עשרות אלפי שקלים כפיצוי נוסף ללקוחות ונפגעי העבירה בהם פגעה, מעבר ל-230 אלף שקל פיצויים בהם חויבה בגזר הדין ואותם כבר שילמה קודם.
ועדת השחרורים בראשות השופטת הרמן אישרה בסופו של דיון שחרור מיידי לנפתלין.
הפרקליטות הודיעה כי לא תגיש ערעור על ההחלטה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
4 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות