דניאל חקלאי – משרד עו"ד
פלילי | צווארון לבן | דין משמעתי
עו"ד אייל בסרגליק
פלילי | כלכלי | אזרחי | עסקים ונדלן | אסירים
עו"ד אלון דוידוב
פלילי | כלכלי | צבאי
עו"ד ג'וליאן חדאד
עבירות מס | הלבנת הון | יצוג מול רשויות המס וחקירות

עו"ד ירום הלוי: לשחרר את זדורוב בגלל שרידי הדם, טביעת הנעל ודגימת הדי-אן-איי

בתביעה אומרים ש"בראיות החדשות של ההגנה אין כדי לפגוע ולכרסם ביש הראייתי בתיק: ההודאה בפני המדובב, השחזור, הפרטים המוכמנים" * השופט ערפאת טאהא יתן החלטה בתוך שבוע
רומן זדורוב היום בבית המשפט

בבית המשפט המחוזי בנצרת נשמעו היום טיעוני סנגורו של רומן זדורוב, עו"ד ירום הלוי, לשחררו מבית הסוהר לראשונה אחרי 15 שנה, לחלופת מעצר עד תום המשפט החוזר כאשר הוא במעמד של נאשם לפני משפט.
מנגד נשמעה עמדת הפרקליטות שתנהל את התיק באמצעות סוללה של ארבעה תובעים: עורכי הדין ויאם קבלאוי, שרון הר ציון, מיטל רוזנפלד ומשה מרציאנו. "רק בנסיבות יוצאות דופן בית משפט יורה על שחרורו של אדם המואשם בעבירת רצח", אמר עו"ד קבלאוי.

השופט ערפאת טאהא יפרסם ב-3 באוגוסט את החלטתו בעניין מעצרו או שחרורו של זדורוב.

"הפרקליטות נעמדת על הרגליים האחוריות, לא שמענו מהם פה אפילו צליל של התלבטות", אמר עו"ד הלוי. "כל הטיעונים כתובים כבר בהחלטה של השופט חנן מלצר (שהורה על עריכת משפט חוזר)". משמעות קביעותיו של השופט מלצר, טען עו"ד הלוי, היא שהתיק קרוב לזיכוי. "השופט מלצר אמר שאילו שופטי בית משפט העליון שהרשיעו את זדורוב בערכאת הערעור היו רואים את הראיות המדעיות החדשות, לא היינו מגיעים עד הלום ורומן בעצם היה מזוכה. קביעת השופט מלצר בעניין ה'עקבות הזרות' בתא השירותים (היכן שנמצאה גופתה של תאיר ראדה) היתה כי האפשרות שהגופה תדמם חמש שעות אחרי המוות, רחוקה מאד, ובמצב דברים זה קיים קושי להצביע על המבקש כמי שביצע את מעשה הרצח".

עו"ד הלוי טען כי בניגוד לעמדת המדינה, חוות הדעת המדעיות של התביעה וההגנה למעשה קרובות מאוד. לדבריו, מומחי התביעה הסכימו לכאורה עם מומחי ההגנה כי גופה לא יכולה לדמם חמש שעות אחרי הרצח (כאשר מצאו אותה), ומכאן לא סביר שטביעות הנעל של אותו אלמוני שנמצאו בתא, הוכתמו בדמה של המנוחה שעות אחרי הרצח. "עיון מדוקדק מעלה כי המרחק בין חוות הדעת איננו רב ומשתיהן עולה כי האפשרות שהדם זלג במישרין מגופת המנוחה, רחוקה ואיננה מסתברת".

עמדת הפרקליטות היא רדיפה, טען עו"ד הלוי, "הראיות המדעיות הן ראיות של זיכוי, ובכל פעם הפרקליטות מחפשת טיעונים מהיקב ומהגורן כדי להותיר אותו בכלא". הסנגור הלוחמני הזכיר את בנו הבכור של זדורוב שנולד חודש לפני מעצרו "ומניין שנותיו של הילד הוא כמניין שנות המאסר של האבא". ויש גם בן צעיר יותר.

בתגובה לדברי נציגי המדינה, שהזכירו את התוודותו של זדורוב על אירועים אלימים בהם היה מעורב באוקראינה לפני שנים, אמר עו"ד הלוי כי התנהגותו בבית הסוהר מדברת בעד עצמה. "התנהגותו נהדרת, הוא עובד, יוצא למפעל (מסגריה בכלא שאטה). מי שהתנהגותו לא טובה, לא הולך לעבוד. ההתנהגות הלא נאותה היא של הפרקליטות והיא כוללת השחרה – איך הוא הרביץ לאחיו לפני 30-20 שנה. אבל 15 שנה הוא בכלא, ושם יש הכי הרבה עימותים, ועבריינים אמיתיים רבים על מיטה, אוכל, טלפון. האם יש מבחן גדול יותר מהכלא? ועובדה, לא נפתחו לו תיקים".

נציגי הפרקליטות טענו בפני השופט טאהא כי "בראיות ההגנה אין כדי לפגוע ולכרסם ביש הראייתי בתיק: ההודאה בפני המדובב, השחזור, הפרטים המוכמנים". עו"ד קבלאוי ציטט מהשופט מלצר כי אין לכאורה בהחלטה על קיום משפט חוזר "כדי ללמד כי המבקש זכאי או שהצליח לעורר ספק".

עו"ד ירום הלוי (צילום: דוד כהן, פלאש 90)

"בית משפט העליון, אשר הוצגו בפניו הראיות (חוות הדעת) החדשות, קבע שאין בידיו את הכלים כדי להכריע בין חוות הדעת של הצדדים. הבחינה הזו תעשה על ידי המותב שישמע את התיק העיקרי וישמע את עדויות המומחים, ויקבל הכרעה לגבי מהימנות המומחים והמשקל שהוא מייחס לחוות דעתם", אמר הסנגור אשר משקיע בתיק הזה את כל כובד משקלו המקצועי, כאחד המומחים כיום בניהול תיקי הוכחות.
לדבריו, שלוש הראיות "החדשות" שיעמדו במרכז המשפט החוזר הן חוות הדעת לגבי משך זליגת הדם האפשרית מהגופה, על טביעת הנעל הזרה (בלתי מזוהה) שנמצאה על מכסה האסלה בתא השירותים, וכתם דם נוסף שנמצא בתא השירותים הסמוך במסלול מנוסתו של הרוצח, וכן על ראיות די-אן-איי מיטוכונדיאלי שהופק משערה בזירת הרצח.

"אם בית משפט העליון היה חושב שהמבקש זכאי, היה כותב במפורש", טען נציג המדינה. "הוא רק אמר שיש ראיות חדשות שמצדיקות את בחינת העניין מחדש".
עוד הוא הזכיר כי מדובר באזרח זר שאינו מחזיק באזרחות ישראלית, והוא במעמד של תושב זמני.
כעת על השופט טאהא לקבוע האם ראיות התביעה כורסמו בעוצמה כזו שיש להורות על שחרורו בערבות של אסיר העולם לשעבר, שחזר למעמד של עצור הנאשם בתיק רצח.

3 תגובות

  1. אבי הגב

    השופט ערפאת טאהא זו צרה צרורה למערכת המשפט!

  2. אבי הגב

    הבעיה של זדורוב בבקשה לשיחרור, היא השופט ערפאת טאהא! שופט שלא מחליט ע"פ ראיות, אך ורק ע"פ התרשמות ראשונית. (כשלון של המערכת בבחירתו לשופט) מה שיותר מדאיג שלפחות 15 עורכי דין שמופיעים אצלו חושבים כמוני, ולא מעזים לומר את זה מהחשש…!?

  3. מגן הגב

    פרקליטות גוף דוחה המשתמש בכל כלי פסול על מנת להכפיש אדם וליצור דעת קהל בעיקר בעקיפין כדי שפרצופם האמיתי לא יחשף אך הציבור כבר מבין שפי הפרקליטות אינו טהור אלה שפל ומטנף טהורים

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן