חשד: צ'יינג' גדול במרכז העביר 40 מיליון לצ'יינג המזוהה עם עבריינים

שתף כתבה עם חברים

בשימוע טען הצ'יינג' מהמרכז כי בתמורה להעברות בנקאיות הוא מסר עשרות מיליוני שקלים במזומן לשליחים של הצ'יינג' מהדרום, "כמו בלדרים של חברת בלדרות שמעבירים כסף בין צ'יינג'ים" * הפרקליטות: גם הסתיר את שמות השליחים וגם לא דיווח על העסקאות

צילום ארכיון להמחשה: דוברות המשטרה

פרקליטות מחוז תל אביב מקיימת הליכי שימוע לבעליו של צ'יינג' גדול ו"ממוסד" מגוש דן החשוד בהלבנת הון, עקב פריטת עשרות מיליוני שקלים במזומן עבור "שליחים" לא מזוהים אשר נשלחו על ידי צ'יינג' אחר מדרום הארץ, אשר מזוהה עם עבריינים בכירים מאזור הדרום.

תחילת הפרשה בתיק בו יוחסו לבעלים של צ'יינג' מוכר מדרום הארץ, אשר פעל ברישיון, עבירות הלבנת הון ב-100 מיליון שקל, במסגרת ניכיון צ'קים ומתן שירותים פיננסיים לקבלנים וגורמים עבריינים לכאורה העוסקים בהפצת חשבוניות פיקטיביות, ניפוח תשומות ועקיצת קופת המדינה.
מהתיק הזה התפתחה חקירה נוספת נגד צ'יינג' גדול ממרכז הארץ, אשר סיפק שירותים פיננסיים לצ'יינג' הדרומי.
על פי ממצאי חקירת ימ"ר תל אביב, הצ'יינג' במרכז הארץ סיפק שירותי פריטה לצ'יינג' הדרומי ב-100 עיסקאות לפחות. גורמים מטעם הצ'יינג הדרומי שהופלל לכאורה בקשר עם עבריינים, נשלחו אל הצ'יינג' במרכז הארץ למשוך מזומנים – מאות אלפי שקלים בכל משיכה ובסך הכל, לפי החשד, קרוב ל-40 מיליון שקל ב-100 עסקאות.

מנהל הצ'יינג' ממרכז הארץ טוען כי לא ביצע עבירה משום שהצ'יינג הדרומי ביצע אליו העברות בנקאיות גלויות על סך 33 מיליון שקל, ותמורת הפיקדונות שקיבל בהעברה בנקאית – הוא נתן שירות של מסירת מזומנים ומתן הכסף לאנשים שהגיעו אליו כשליחיו של אותו ציינג' אחר.
בנוסף, החשוד מהמרכז ביצע עסקאות ניכיון צ'קים בשישה מיליון שקל לטובת שליחי הצ'יינג' הדרומי.

הפרקליטות טוענת בשימוע כי בעלי הצ'יינג' מהמרכז עבר עבירה פלילית של הכשלת דיווחים – עקב אי זיהוי ודיווח על הגורמים שקיבלו מידיו 40 מיליון שקל, מה שיוצר פוטנציאל להלבנת הון עבור עבריינים שנשלחו אליו על פי החשד למשוך את הכספים באופן אנונימי.
הפרקליטות טוענת לעניין זה, כי ההעברה הבנקאית מהצ'יינג' הדרומי לעמיתו ממרכז הארץ שסיפק את המזומנים לא דווחה לרשויות המס, וכאמור גם זהותם של ה"שליחים" שנשלחו אליו על ידי הצ'יינג' הדרומי לא תועדה.

במסגרת החקירה הוצאו צווי הקפאה על שמונה נכסי נדל"ן של החשוד, בעלי הצ'יינג מהמרכז.
שווי הנדל"ן שנתפס לחשוד בחילוט זמני – עשרות מיליוני שקלים.

איור להמחשה

הליך השימוע מתקיים בימים אלה.
לעמדת ההגנה בתיק, אין מדובר בעבירה, שכן במועד ביצוע הפעולות של המרת העברות בנקאיות למזומן – בשנת 2018 – היתה חובת דיווח רק במקרים שבהם הלקוח מסר מזומן, והצ'יינג' החדיר אותו למערכת הבנקאית, ולא במקרה ההפוך שבו הלקוח ביצע העברה בנקאית אל הצ'יינג' וקיבל בתמורה מזומן. פעולה הפוכה זו, לטענת ההגנה, מחויבת בדיווח על פי צו איסור הלבנת הון רק החל מאוקטובר 2021.

בנוסף, לעמדת ההגנה, מי שמוגדר כ"מקבל השירות" וגם כ"מבקש השירות" בעסקאות אלה הוא בעלי הצ'יינג' הדרומי, שיצר קשר טלפוני עם הקולגה מהמרכז – ולא השליחים שלקחו באופן פיזי את הכסף.
ההגנה טוענת, כי לפי ההגדרות בחוק נותני שירותים פיננסיים לא היה צורך לדווח על השליחים שכן אלו לא היו "מבקשי שירות" או "מקבלי שירות", וכשם שאף אחד לא מדווח על שליחים של חברות בלדרות העוסקים בהעברות כספים מצ'יינג' לציינג'.
לעמדת ההגנה בשימוע, על פי אופן ההתנהלות של המעורבים, ההתנהלות היתה בתום לב ולא במטרה מכוונת להכשיל דיווח.
ל"פוסטה" נודע כי בצמרת הפרקליטות התקיימו דיונים בדרגים גבוהים על רקע התיק הזה, ובשל המחלוקות המשפטיות בנושאים אלו.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות