השופט אבנון: המשטרה תשלם הוצאות עקב "השחתת זמנו" של משה אוחנה

במשטרת מרחב שפלה ביקשו להאריך את הקפאת הנכסים של אוחנה בתיק כלכלי אבל התייצבו לדיון ללא דו"ח סודי וללא מסמכים בסיסיים * השופט אבנון זעם: "להתנהלות היחידה החוקרת חייבות להיות השלכות מוחשיות" 
סנקציות על מחדלים. השופט גיא אבנון

בהחלטה יוצאת דופן, שופט בית משפט השלום בראשון לציון גיא אבנון הטיל על המשטרה לשלם הוצאות של 5000 שקל לעבריין משה אוחנה, עקב הגעת נציגיה בלתי מוכנים לדיון בהארכת תפוסים שלו.

בחודש מרץ נעצרו אוחנה ואשתו בחשד לניהול עסק לא חוקי של אתר פינוי אשפה פיראטי בכפר סבא, והלבנת הון בהיקף של מיליוני שקלים. במסגרת חקירת צח"מ שפלה נתפסו משאיות וכלים הנדסיים של החברה והוקפא רכוש נוסף של בני הזוג אוחנה. המשטרה טוענת כי העבריין השתלט על שטח של 26 דונם השייך לעירייה סמוך לבית העלמין בכפר סבא, והפך אותו למטמנה בלתי חוקית.

לאחרונה הוגשה על ידי המשטרה בקשה להארכת התפוסים, בכלל זה המשך ההחזקה ברכוש מוקפא של אוחנה בשווי 3.6 מיליון שקלים. הסנגורים, עו"ד שרון קינן ועו"ד מורן ממליה ממשרדו, ביקשו מנגד להסיר צו עיקול מאחד הנכסים ואמרו כי מתנהל מו"מ עם עיריית כפר סבא על העברת פינוי הפסולת והמשך העבודה בשטח סמוך.

משה אוחנה

לדיון שנקבע בשבוע שעבר לא התייצב איש מהמשטרה, והדבר הוסבר באי הבנה. לדיון השני שנערך למחרת, הגיע נציג היחידה החוקרת, רס"מ איתן אנקרי, אך הוא לא ידע להשיב לשאלת בית המשפט מה שווי עבירת הלבנת ההון המיוחסת לחשודים, ולא הגיש לשופט דוח סודי על פעולות החקירה, כמקובל. אפילו רשימת התפוסים המעודכנת שבידי המשטרה לא הוגשה לבית המשפט.

השופט אבנון כתב כי "נציג היחידה החוקרת הגיע לצערי לדיון מבלי שיש בידו נתונים ומסמכים רלוונטים להציג לבית המשפט. לא נערך דוח סודי שיש בו כדי לפרט את העבירות, היקפן, פעולות חקירה שבוצעו מאז תפיסת המוצגים ופעולות רלוונטיות להמשך, כאלו שיש בהן להצביע לשיטת המבקשת על הצורך בהמשך החזקת התפוסים…

"לכאורה די בכך כדי לדחות את בקשת המבקשת ולהורות על השבת התפוסים כולם. מחדל היחידה החוקרת מקבל משנה תוקף נוכח אי התייצבות נציג מטעמה לדיון שהיה קבוע אתמול. מצאתי בכל זאת לדחות את הדיון פעם שנייה, מכיוון שעל בית המשפט לשוות לנגד עיניו את התמונה הכוללת. אני קובע דיון נוסף שלישי במספר… בצד זאת, להתנהלותה של היחידה החוקרת חייבות להיות השלכות מוחשיות. בגין השחתת זמנם של המשיב ובא כוחו, אני מחייב את המדינה לשלם למשיב סך של 2500 שקל עבור כל דיון, ובסך הכל 5000 שקל. סכום זה ישולם תוך שבוע. ככל שלא ישולם במועד, תחויב המבקשת (המשטרה) בהוצאות נוספות".

עו"ד קינן, ועו"ד ממליה

בתזמון אקראי וללא קשר, הוגש היום כתב אישום נגד אוחנה בגין איומים, בפרשה המצטרפת כספיח לתיק קודם בו הורשע באיומים על בעל צ'יינג' בחודש מאי השנה, ונדון ל-11 חודשי מאסר.

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט