מדינת חוק

שתף כתבה עם חברים

התקבל ערר המשטרה והוארך מעצר סדרני חברת אבטחה שתקפו בליין באומן 17. המשטרה: "הקטין התחיל" * עו"ד מטעם חברת האבטחה: "ככל הנראה הסדרנים הגיבו בניגוד לנהלים ולהנחיות" * במשטרה בודקים כעת האם ואיזה צעדים ניתן לנקוט כנגד חברת האבטחה

 maavtehim haoman17
 המאבטחים בבית המשפט 

יומיים לאחר שברשת האינטרנט וברשתות החברתיות הופץ סרטון בו נראים מאבטחי מועדון האומן 17 בתל אביב תוקפים קשות בליין, עצרה המשטרה שני סדרנים ומאבטח של חברת י.מ.מ החשודים בתקיפה.

לאחר שהופצו התמונות הקשות ברשת, הודיעו בעלי המועדון כי המאבטחים שייכים לחברת אבטחה פרטית ושבעקבות האירוע החברה פוטרה והמועדון לא יעסיק יותר מאבטחים מטעמה. עוד טענו במועדון לאחר התקרית כי הבליין הוא זה שתקף ראשון את אחד המאבטחים שביקש ממנו לעזוב את המקום – מה שהוביל לקטטה.

אחד מהאנשים שפרסם את הסרטון בפייסבוק כתב: "…  כ-1,000 בליינים הגיעו להנות והדבר המרכזי שהם ראו זה את הסלקטורים של חברת ביטחון מרביצים לנער ללא רחמים ולא מפסיקים למרות שכולם מבקשים והוא אפילו לא התנגד להם! חוסר אנושיות!! אני ועוד המון היינו מזועזעים!!!! תעזרו לנו להתלונן על החיות האלה! תשתפו בבקשה !" 

 tkifa club 1

 

tkifa club 2 

בעקבות התקרית, פתחו במשטרת מרחב יפתח בחקירה ובערב החג (27.9.15) הודיעה המשטרה כי קצין הרישוי של המרחב הורה לסגור את המועדון עד ליום שלישי – אז הוחלט בתום שימוע לסגור את המועדון למשך שלושה שבועות.  בד בבד, נפתחה חקירה בנוגע לחשד לתקיפה ע"י המאבטחים.

עוד נמסר מהמשטרה כי ההחלטה על הסגירה הגיעה לא רק על רקע התקרית אלא גם בעקבות אי עמידה בתנאי הרישוי שנתגלו . עוד ציינו במשטרה, בכל הנוגע האם לנקוט צעדים כאלה ואחרים כנגד חברת האבטחה,  כי קצין הרישוי פועל במישור שלו בכל הנוגע לחברת האבטחה. בכל מקרה, הסמכות לנקיטת צעדים כנגד חברת האבטח הנמצאת בידי  חטיבת האבטחה במטה הארצי אל מול משרד התמ"ת. 

הבוקר נמסר מהמשטרה כי שוטרי תחנת יפו עצרו שלושה מאבטחים החשודים בתקיפה. אחד מהם שוחרר בתום חקירתו והשניים האחרים הושארו במעצר להמשך חקירה. השניים, שמיוצגי על ידי עורכי הדין שי לוי , רותם כהן ועודד סבוראי,  הובאו להארכת מעצרם בבית משפט השלום בת"א, שם הוחלט לשחררם מהמעצר. אולם, המשטרה מיהרה להגיש ערר לבית המשפט המחוזי בת"א ובמהלך הדיון בבית המשפט המחוזי הוחלט  להאריך את מעצרם עד יום חמישי הקרוב. 

השופט ג'ורג' קרא מבית המשפט המחוזי קיבל את הערר של המשטרה והאריך את מעצרם של ארז שוקרון וארתור גראס, שני הסדרנים של חברת האבטחה, אשר חשודים בתקיפה. 

עו"ד לוי , סנגורו של שוקרון, ציין בדיון כי מדובר בצעיר בן 28 , שלא הסתבך מעולם עם החוק, עובד שמונה שנים באבטחת אירועים. לדבריו, מרשו סיפר כי אותו בליין היה עם חפץ חד הנחזה להיות סכין ועל מנת לנטרלו, זו הייתה הסיבה שפעל כך.

 od levi shay 195  od cohen tomer
 עו"ד שי לוי   עו"ד רותם כהן

נציג המשטרה הסכים בדיון בבית המשפט המחוזי עם טענת הסנגורים על כך שהבליין הוא זה שתקף ראשון. "מדובר בקטין שהוא הראשון שהתחיל. עובדה שהמאבטחים הוציאו אותו . אולם, התגובה של שלושה מאבטחים שפגעו באותו קטין אינה פרופורציונאלית". יש לציין כי גם הבליין שנראה מותקף בסרטון נחקר באזהרה בחשד לתקיפה ושוחרר מהמעצר. 

עו"ד לוי מסר בתגובה: "אין מחלוקת שהבליין , זה שנראה בצילום מותקף, לפני כן תקף מאבטח באגרופים לפנים וגרם לאחד המאבטחים לפנס בעין – כל זה בגלל שהמשטרה ביקשה לפנות את הבליינים בגלל עומס הבליינים במקום – זאת הסיבה. מגיע צוות אבטחה מנטרלים אותו ורואים אותו מוציא משהו חד מהכיס הנחזה להיות סכין ולכן כל הסרט שרואים, אך כל הסרט הזה הוא מוציא את הדברים מההקשר".

לגבי הטענות לשימוש בכוח לא פרופורציונאלי מצד החשודים כלפי הבליין, טען הסנגור: "המאבטחים ראו סכין בכיס שלו ועל מנת לנטרל אותו וכדי שמבלים האחרים לא ידקרו או אחד המאבטחים הם פעלו כפי שנהלו. יתכן כי ישנה איזו חריגה באלימות שקצת מופרזת, אבל מדובר בטענה של הגנה עצמית. המאבטח צריך להגן על בליינים.

עו"ד סבוראי, המייצג  את החשוד גראס אשר לו יש שני תיקים במשטרה ללא הרשעה מסר בתגובה: "בסרטי הווידאו של המועדון רואים במפורש שהמתלונן נתן שלוש מכות אגרוף חזקות מאוד ללקוח שלי וכך התחיל האירוע. מוזר שהמתלונן לא נעצר ומי שנעצר אלה המאבטחים שהגיבו לאלימות קשה ממנו".

עדכון (01.10.15): שני הסדרנים שוחררו למעצר בית עד יום ראשון, ובמהלך ימי המעצר בכוונת הפרקליטות להגיש כנגדם כתב אישום. 

 

tkifa club 3 

 

 

בפייסבוק פרסמו גם תמונות של בגדיו של הנער שהותקף כשהם מגואלים בדם. מעל התמונה נכתב: "זה הבגדים עם הדם של הבן שלי  כדי שתבינו  איזה מכות הוא קיבל בפנים,  חבלות. אף שבור וטראומה.   תקשיבו טוב בעלי בעלי חברת האבטחה ושלושת המאבטחים המצולמים בתמונה … כולכם  תשלמו על כל טיפת דם שירדה מהבן שלי" .

 facebook tkifa club
 התמונות והפוסט שפורסמו בפייסבוק 

 

גרסת חברת האבטחה: ככל הנראה הסדרנים הגיבו בניגוד לנהלים ולהנחיות

"אנו שומרים על שלומם של הבליינים וגורמים למועדון לחזור להיות מקום בטוח לבילויים", כך נכתב באתר של חברת האבטחה י.מ.מ. אולם, נראה שהפעם – לאור התקרית שתועדה במצלמות – המוטו של החברה לא עמד במבחן המציאות. חברת י.מ.מ הינה חברת האבטחה שמספקת מזה שנים שירותי אבטחה למועדונים ומקומות בילוי באזור תל אביב, המרכז והשרון. החברה מעסיקה למעלה מ-300 מאבטחים . 

 avtaha yamam

עו"ד שי שקד, המייצג את חברת האבטחה, הסביר לגבי נסיבות התקרית: " במהלך האירוע משטרת ישראל הורתה לסגור באופן מפתיעה את המסיבה. ההחלטה הזאת של המשטרה התקבלה בזעם ובהתנגדות מצד הבליינים ששילמו כסף להיכנס למועדון. המאבטחים רק ניסו לבצע את ההוראה של המשטרה ולפנות את האנשים מהמקום. אחד הבליינים שמתועד בסרטון התנגד פעם אחר פעם לצאת משטח המועדון, גידף ותקף באגרופים את הסדרנים שלנו . שני הסדרנים, שמצויים במעצר, ככל הנראה והדבר נמצא כרגע בבדיקה, הגיבו בניגוד לנהלים והנחיות שניתנו להם מטעם החברה".

לדבריו, "ישנם נהלים מדויקים על אופן הפעלת כוח סביר במקרים כאלה. ככל הנראה, כפי שנראה על פניו מדובר כאן בחריגה מהנהלים האלה וככל שימצא שמדובר בחריגה מהנהלים הסדרים האלו יפוטרו מהחברה". עוד הוא הוסיף, כי החברה תבצע בדיקה מקיפה לגבי נסיבות התקרית לאחר שיתאפשר לשוחח עם המאבטחים ולקבל את גרסתם. "נערוך בירור מקיף של האירוע, נחקור את העובדות לאישורן ונפיק את הלקחים. ככל שתמצא חריגה מהנהלים וההנחיות שהחברה מספקת באופן תדיר למאבטחים אז כמובן שגם נשקול לפטר את הסדרנים האלו".

עו"ד שקד הדגיש כי שני האנשים שנעצרו הם לא מאבטחים אלא סדרנים, ויש הבדל במהות של התפקיד בין סדרן למאבטח. "בגלל הצטברות כמות גדולה של מבלים המועדון ביקש מהחברה להביא תגבור של סדרנים ומאבטחים. סדרנים יותר אחראים על עניין הדרכת והכוונת הבליינים לאן להגיע ולמאבטח יש יותר סמכויות מסדרן רגיל. מה שקרה באירוע הוא שבגלל שהמשטרה אמרה במפתיע אמרה לכולם לפנות את האנשים מהמועדון אז גם הסדרנים נתנו כוח לפנות את האנשים מהמקום".

לדבריו, "החברה פועלת מזה כעשור באבטחה של מקומות בילוי ומועדונים באזור גוש דן. לאומן עצמו היא מספקת לו שירותי אבטחה כבר מספר שנים . אנחנו מתמודדים עם מציאות כזאת של ההתפרעויות ותקיפה של מאבטחים כבר כמה שנים טובות, ולצערי המשטרה ברגע שיש תיעוד מגמתי בוחרת לעצור דווקא מאבטחים ולא את הבליין שאופן ברור רואים אותו במצלמות אבטחה הראשונות תוקף את המאבטחים".

 od shaked shay 154
 עו"ד שי שקד

לגבי המאבטח שנחקר ושוחרר, אמר הסנגור: "מדובר במאבטח שעובד שנים רבות בהרבה מועדונים בת"א . מדובר במאבטח מוערך מאוד שפעל ללא דופי באירוע הנוכחי. הוא הבין תוך כדי האירוע שאותם שני סדרנים מגבילים בצורה לא פרופורציונאלית להתנהלות של הבליין ותוך כדי מפסיק את ההתנהלות של אחד הסדרנים, וניתן אף לראות את זה בסרטון כשהוא תופס את הסדרן".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות