מחווה ליפי הנפש בעיריית תל אביב לרגל ועידת האקלים בגלאזגו: עשרות עצים ביד אליהו נכרתו לטובת פרויקט נדל"ן

שתף כתבה עם חברים

בשקט בשקט הושמדה הריאה הירוקה האחרונה ביד אליהו בואך כפר שלם לטובת מרכז מסחרי ענק ומגדל מגורים * תושבים ופעילות סביבה מוחים על כך שהעירייה לא שתפה את הציבור, "עצים זה קוץ בתחת בשבילם" * העירייה: מדובר ב"חורשה זמנית" * תל אביב "זוהי סביבה עוינת לעץ", שרה חוה אלברשטיין

"עיריית ת"א מוכרת לציבור לוקשים על מסלולי אופניים ומצהירה שהיא עירייה ירוקה, אבל רון חולדאי עובד עם אנשי עסקים, זה שקוף". אסתר קסוביץ, לימור שלהב, טניה דדון צור ושלי אברהם ("פוסטה")

בשקט בשקט, השבוע החלו העבודות להקמת מרכז מסחרי ענק ומגדל מגורים באמצע פארק ציבורי יפהפה אשר מהווה ריאה ירוקה אחרונה ויחידה בשכונת יד אליהו, בואך כפר שלם.
הפארק שעד השבוע היה גן ירוק ופורח עם חורשת עצים מרהיבה אירח מדי יום עשרות קשישים מבית הגיל הזהב הסמוך, כמו גם מאות מתושבי השכונות הסמוכות שנהגו לנפוש בו ולעשות ספורט בין שביליו, נגדע לטובת 158 יחידות דיור בפרויקט המשלב גם שטחי מסחר ושירותים, ולכאורה גם מעונות סטודנטים.

הודעות על התקדמות הפרויקט בוועדות התכנון השונות פורסמו לאורך השנים, אולם העיתונים "הטובים" ביותר, אלה המתיימרים להגן על ערכי טבע ומגורים ראויים, נמנעו מכל תחקיר עומק בנושא, לא נתנו את דעתם לכריתת העצים המסיבית הצפויה ולמעשה התעלמו מהשמדת הפארק הצפויה, להיפך, בעיתונות השטח הוצג כנטוש הדרוש בשיקום.

הרשת מוצפת בידיעות יחסי ציבור על הפרויקט שפורסמו בעיתונים כמו "דה מרקר", "גלובס" "כלכליסט" ועוד ועוד, אשר הסתפקו בפרסום של עשרות הודעות לעיתונות מטעם העירייה, יזמי הנדל"ן והוועדות. שיטוט בגוגל מראה עד כמה עלוב היה הסיקור של הפרויקט הזה, שהיום כבר אי אפשר להחזיר אותו לאחור, בטח לא בשכונה של אנשים קשי יום שידם אינה משגת לנהל מאבקים משפטיים או לרתום את העיתונות החוקרת.
עד עכשיו משתמשים בעיתונים הכלכליים האלה במכבסת המילים של יחצ"ני הפרויקט – "מעונות סטודנטים" ו"שיקום יד אליהו" – כדי לתאר את תחילת העבודות בפרויקט שאף אחד לא מכיר.

ב-23 יולי גידרה העירייה את מתחם חורשת יד אליהו בגדרות פח לבן והחלה לכרות עצים, ללא שנתלה שלט המבשר על כך בשטח כנהוג בפרויקטים שהעירייה מתגאה בהם, ומבלי שנמסרו לדיירי הסביבה הודעות ברורות על תחילת העבודות. כאמור, מאז היעלמותם של המקומונים מהסביבה, העיתונים הארציים לא נוהגים לתחקר פרויקטים מהסוג הזה, ומתמסרים לסוכני יחסי הציבור שמהצד השני דואגים שיזמים ועיריות יפרסמו מודעות בתשלום באותם עיתונים.

העצים שנותרו מיותמים בחורשת העצים שנכרתו ("פוסטה")

 

זה מה שנשאר – עשרות עצים נכרתו ללא הודעה מוקדמת ("פוסטה")

כרתו לנו
תושבים מהשכונה ופעילים חברתיים אשר שוחחו עם "פוסטה" השבוע טוענים כי עיריית תל אביב והיזמים לא קיימו שום היוועצות עם הציבור לגבי הפרויקט, האג'נדה שיפי הנפש במועצת עיריית תל אביב נבחרו בזכותה למועצה, אלא בקושי יידעו אותם בדבר העבודות המתוכננות בקרייה הציבורית הטובלת בירק בין מגרשי טניס ובתי ספר לצעירים מהשכונות בדרום העיר.

"כרתו לנו 34 עצים וחתכו את הפארק באמצע", אומרת בשיחה עם "פוסטה" אסתר קסוביץ, תושבת השכונה ופעילה ציבורית למען עצים בתל אביב באופן כללי, אשר מונה את שמות כל אחד מהעצים שנכרתו:
28 עצי פיקוס בנימינה
4 מכנף נאה
1 ברכיכיטון אדרי
1 סיסם הודי
"בעיריית תל אביב רוצים פיתוח ועצים זה קוץ בתחת בשבילם. העיריה נותנת זכויות בנייה ורוצה להגדיל את ההכנסות שלה מפיתוח ומארנונה על חשבון רווחת התושבים. עיריית תל אביב מוכרת לציבור לוקשים על מסלולי אופניים ומצהירה שהיא עירייה ירוקה, אבל רון חולדאי עובד עם אנשי עסקים, זה שקוף".

לימור שלהב, פעילה עירונית למען איכות הסביבה, ממחישה את האינטרסים הכלכליים והנדל"ניים של עיריית תל אביב אל מול איכות החיים בעיר. "בגלל הצפיפות בתל אביב, השטחים מאוד יקרים, וברגע שאין שטחים ואין אדמות, העירייה מאפשרת לכל בניין להגדיל את עצמו פי שלושה. כל מבנה שבו יש שמונה יחידות דיור, יהיה בקרוב 24 דירות. ברגע שהעירייה משלשת את כמות הדירות צריך שירותים נוספים לתושבים, בתי ספר, גני ילדים, מרכז קהילתי, מסחר. לכן בונים מרכזי שירות וכורתים עצים, כך היה גם בשכונת הדר יוסף, היכן שאני מתגוררת".
שלהב מוסיפה בלהט: "פה הם עברו את הגבול. הם הרסו גינה, פיסת טבע אותנטי וריאה ירוקה, רק בשביל תאוות בצע. כרתו 34 עצים. הם כאילו משמרים כמה עצים בודדים מסביב, כדי שיהיה עץ קטן בנוף". לדבריה, "בפועל נכרתו הרבה יותר מ-34 עצים. הם מכניסים לרשימה רק עצים שעוביים יותר מ-10 ס"מ, כך שבפועל לא ניתן לדעת כמה עצים נכרתו. עצים לא מעניינים אותם, הם מעניין אותם רק הכסף".

שלי אברהם, תושבת השכונה שנוהגת לטייל בגינה הציבורית עם כלבה האהוב העונה לשם ג'וני, אומרת לאתר "פוסטה": "זו היתה גם גינה של כלבים. סבתא שלי גרה בבית גיל הזהב והיינו יושבות פה כל הזמן. הכל היה מוצל, עד שעכשיו באו יום אחד וכרתו את העצים. כרגע אין מקום אחר בגן עם צל. מקומם שלא היה מעולם שיתוף הציבור לגבי התוכנית אלא רק יידוע ציבור, בדיעבד, אחרי שקיבלו החלטות. שיתוף מבחינתי זה אומר לשים שלטים על האזור, שמסבירים לכל התושבים שעומדת להיכרת החורשה וכותבים למי יש לפנות כדי להגיש התנגדות. בדיוק כמו שיש בהודעות של פינוי בינוי".

הצד הדרומי של הפארק – בקרוב הפרויקט ידרוס גם אותו (פוסטה)

 

הדמיית יחסי ציבור של פרויקט YOUNG – שם צעיר "מכובס", רחוב משה דיין מבית גיל הזהב ועד רחוב צבי נשרי

 

למרות שמסביב לחלק הפארק שהושמד השבוע נותרו עצים בודדים, לפי הדמיות הפרויקט שמפורסמות בעיתוני היח"צ, נראה כי השמדת מרכז הפארק היא רק חלק ראשון בתוכנית הרחבה, ובהמשך יושמד הפארק כולו, כולל מגרשי הטניס והגבעה הירוקה הצמודה לבית גיל הזהב. כל מבני הציבור שייוותרו מאחור, ביץ הספר עירוני י"א ואורט, יכוסו לחלוטין על ידי מפלצות הבטון שיוקמו על השטח הירוק, שמש כבר לא תהיה בחצר המשחקים של בתי הספר.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "במגרש המדובר אשר שימש כחורשה זמנית עתיד לקום פרויקט מגורים לצד מעונות סטודנטים בייעוד ציבורי. לצורך כך מתאפשרת העתקה של שני עצים ושימור של תשעה עצים. בנוסף ישנם כ-30 עצים אשר לא מתאפשרת העתקתם והם ייכרתו בהתאם להיתר בנייה מאושר. נוסיף כי התכנון המחודש כולל נטיעת עצים חדשים".

טניה דדון צור, פעילה בקבוצות "עצים הם תושבים" ו"הורים למען האקלים", בוכה ממש בעת שהיא מדברת על הנושא: "אני מתפלאת איך העצים לא נכנסו בתוכניות? העירייה מנהלת מאבק נגד התושבים באמצעות הכספים והנכסים של התושבים".
העירייה מסרה בתגובה שיישתלו עצים נוספים.
"זו תשובה מתחמקת, העצים שהם ישתלו היום לעולם לא יגיעו למימדים של העצים הבוגרים. כיום שותלים את העצים החדשים בתוך תשתיות של בור בטון. השורשים של העץ מתפרסים החוצה, והעץ העירוני שלהם תמיד יישאר קטן".

לחצו לשמיעת השיר הנהדר של חווה אלברשטיין "עץ עירוני" – מוקדש למצפונו של ראש העירייה רון חולדאי

עץ עירוני
חוה אלברשטיין
מילים: נדב לויתן
לחן: חוה אלברשטיין

לכוד בגומת בטון לוחצת
בעיר ללא שינה ללא עונות שנה
זוהי סביבה עוינת לעץ.

חסרי בית שרגליהם כבדות
נשענים עליו כדי להתגרד ולשתות
ואין הוא יכול להתנגד או למחות

זוהי סביבה עוינת לעץ אבל הוא מסתדר

עוברים ושבים תלשו ממנו את בדיו
ועכשיו הם נועצים בגזעו העירום
את המודעות הנואשות שלהם

ואת התקוות הקטנות האלה
מסלקת במהרה יד נעלמה
אבל את הנעצים שתקעו בו
בולע הגזע כמי שבלע עלבון

זוהי סביבה עוינת לעץ, אבל הוא מתגבר.

הוא שולח את שורשיו חשופי האצבעות,
עמוק מתחת לאספלט ולמדרכות
ומרווה את צימאונו במי שפכים
שדלפו ממערכת הביוב העירונית
ועלוות צמרתו הדלילה ירוקה תמיד.

זוהי סביבה עוינת לעץ, אבל הוא לא מוותר.

אדרבא, הוא מוסיף כל שנה לקומתו,
השנה עבר את קומת משרדי הביטוח הלאומי,
בעיר ללא שינה, ללא עונות שנה,
בקצב הזה הוא עוד יגביה מעל הבנק הגדול במדינה.

זוהי סביבה עוינת לעץ
זוהי סביבה עוינת לעץ
זוהי סביבה עוינת לעץ, אבל הוא מסתדר
זוהי סביבה עוינת לעץ, אבל הוא מסתדר.
הוא מתגבר, הוא לא מוותר, הוא מסתדר.
הוא מתגבר, הוא לא מוותר.

עוד הדמיה של הפרויקט שיחסום את השמש והאור מבתי הספר מאחור

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות