איש העסקים גלעד רמות זוכה ממתן תרומה אסורה לח"כ הרצוג

שתף כתבה עם חברים

שני עדי התביעה, עו"ד דניאל כהן ושמעון בטאט, יו"ר המטה של הרצוג, שינו את גרסאותיהם ומסרו עדויות סותרות, ובית המשפט החליט שלא להסתמך על דבריהם

יצחק הרצוג (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

בית משפט השלום בתל אביב זיכה (20 במאי) את איש העסקים גלעד רמות ממתן תרומה אסורה לח"כ לשעבר יצחק הרצוג ,בבחירות הפנימיות במפלגת העבודה בשנת 2013. רמות הואשם במימון קמפיין נגד יריבתו של הרצוג, ח"כ שלי יחימוביץ', באמצעות תרומה אסורה של תאגיד בבעלותו. עבור התשלום בסך 40 אלף שקל, קיבל רמות חשבונית על "יעוץ משפטי" מעו"ד דניאל כהן, פעיל של המפלגה.

בכתב האישום נטען כי ראש המטה של הרצוג, שמעון בטאט, ועו"ד כהן סיכמו על עריכת קמפיין שלילי נגד יחימוביץ', ובטאט שלח אל כהן את רמות, כמי שיממן את הקמפיין. רמות, בין היתר בעלים של חברה בתחום הסיעוד, שילם בצ'קים של חברה אחרת בבעלותו. הפרשה נחשפה ביוזמת כהן, שסיפר עליה לעיתון "ישראל היום" כעבור שנתיים, ערב בחירות 2015, כדי לפגוע בהרצוג לאחר שהסתכסך איתו.

רמות, שיוצג על ידי עו"ד דניאל חקלאי, כפר באשמה וטען ששילם לכהן עבור פעולות לובי וסיכול חקיקה בכנסת שתפגע בחברות הסיעוד. עו"ד חקלאי טען שאם רמות היה מעוניין לתת תרומה פוליטית אסורה, לא היה משלם בהמחאות החברה, אלא במזומן. עוד טען לאכיפה בררנית, היות שכהן עבר עבירה לכאורה של הוצאת חשבוניות כוזבות (לפי כתב האישום), אך לא הועמד לדין.

בבית המשפט חזר עו"ד כהן על גרסתו, כי קיבל מרמות המחאות עבור קמפיין פוליטי, בניגוד לגרסת רמות כי שילם עבור טיפול ביוזמות חוק בכנסת. השופט איתן קורנהאוזר לא סמך על גרסאותיו של כהן, עד התביעה המרכזי, ציין את ריבוי הסתירות ביניהן וקבע שלא ניתן לבסס על עדותו הרשעה בפלילים.

בין היתר, כהן התחמק משאלות החקירה הנגדית בעניין החשבוניות עבור "מתן יעוץ משפטי", וטען שמזכירתו אחראית לכך, והוא לא יודע להוציא חשבונית. עוד הוכח כי כהן טיפל באותה תקופה גם באיגוד חברות הסיעוד, ובמקביל ניהל קמפיינים פוליטיים נוספים נגד יחימוביץ', ללא מעורבות בטאט ורמות.

עו"ד דניאל חקלאי

הפרקליטות טענה כי עדות בטאט מהווה חיזוק לעדות המפלילה של כהן נגד רמות. אלא שבפועל, בטאט הודה במשפטו, שהתנהל בנפרד, בעובדות המפלילות (לבסוף התיק נגדו הסתיים באי הרשעה), אך כשהעיד כעד תביעה נגד רמות, התכחש לחלק מהעובדות לגבי מעורבותו המודעת של רמות במימון הקמפיין הפוליטי. בטאט טען ששלח את רמות אל כהן כלקוח של שירותים משפטיים, וכי אינו יודע מי שילם על הקמפיין. בסופו של דבר החליט השופט קורנהאוזר, גם נוכח ריבוי הגרסאות של בטאט, שלא להעדיף את הודאתו בכתב האישום נגדו על פני עדותו בתיק רמות.

עו"ד חקלאי מסר בתגובה: "משמח שבית המשפט קיבל את גרסת החפות של איש העסקים גלעד רמות. הפריימריז בהן זכה הרצוג בראשות מפלגת העבודה התקיימו לפני שש שנים, וחקירת להב 433 נפתחה לפני ארבע שנים. רמות הבהיר שוב ושוב למשטרת ישראל, לפרקליטות וליועץ המשפטי לממשלה, שהוא חף מכל עוון ומעולם לא ביצע עבירה פלילית. לאחר ארבע שנים של חקירה, שימוע, הגשת כתב אישום ומשפט פלילי, קיבל בית המשפט את גרסתו, זיכה אותו והוכיח בכך את חשיבותה העצומה של מערכת משפט עצמאית, דמוקרטית, חזקה ובלתי תלויה במדינת ישראל".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות