"מסלול בטוח": חוקרי להב 433 פשטו על משרדי חברת פורקס בנצרת

שתף כתבה עם חברים

ארבעה תושבי נצרת נעצרו ב"משרד פרסום", שעל פי החשד עקץ מיליונים ממשקיעים מסעודיה ודובאי, לכסף שמשמש לכאורה לפעילות עבריינית בארץ. נתפסו כ-200 אלף דולר במזומן, אחת החשודות בכתה: "אני לא מיליונרית, אני רק שכירה"

video
יחידת הסייבר בלהב 433 חשפה בנוף הגליל משרדי חברת פורקס, מהם בוצעו לפי החשד הונאות של משקיעים בחו"ל ועוקצים פיננסיים בסדר גודל של עשרות מיליונים, בהשקעה במטבעות שונים (12 ינואר). כך נודע לפוסטה.
נעצרו ארבעה חשודים כמנהלי החברה – תושבי נצרת ועוכבו עוד כ-50 טלפנים עובדי החברה, שלפי החשד יצרו קשר עם משקיעים בין היתר באזור המפרץ, ערב הסעודית ודובאי, ועקצו מהם מיליונים בהשקעות "פייק" ובמסחר באופציות בינאריות. הכספים שנעקצו לפי החשד משמשים כתשתית לפעילות עבריינית פלילית בארץ. לפי המודיעין המשטרתי, יש קשר לכאורה לארגון חרירי.

בכספת במשרדי החברה בנוף הגליל, נתפסו 180 אלף דולר במזומן, כן נתפסו צ'קים, מחשבים רבים, טלפונים, מסמכים ומצלמות.
לפי המשטרה, מדובר בחברה אשר פעלה תחת השם DUX טכנולוגיות, ותחת כיסוי לכאורה של משרד פרסום באזור הצפון. עשרות עובדים שהיו במשרדים עוכבו לחקירה במחלק ההונאה במחוז צפון, רובם שוחררו, אולם ארבעה המוגדרים כמנהלי המיזם נלקחו לחקירה בלהב 433 ונעצרו.
מהמשטרה נמסר כי "במסגרת פעילות 'מסלול בטוח' במאבק בפשיעה בחברה הערבית, יחידת הסייבר בלהב 433 עצרה ארבעה חשודים ועיכבה עשרות, ביחד עם יחידת יהלום של רשות המסים ואגף החקירות והמודיעין של המוסד לביטוח לאומי. החשד הוא כי המשרד ביצע הונאות כלפי משקיעים רבים מחו"ל, ונגרפו לכיסו של הבעלים כסף רב".

למשטרה קושי מובנה בהבאת עדויות כאשר מדובר בנפגעי עבירה זרים בדרך כלל, אולם החוקרים יבקשו להסתמך על האזנות סתר ועל ראיות לכאורה לכספים לא מדווחים, הלבנת הון ועבירות מס. אחד החשודים אגב נתפס לפני שנה במחסום משטרתי, כשברכבו מיליון שקל במזומן.
לפי טוען המעצרים רס"מ ליאור רוטנברג – מקים המיזם העברייני לכאורה הוא סעיד זועבי (32) מכפר סולם. "החברה הוקמה במסווה של חברה לגיטימית. יש תפקידים מוגדרים לכל עובד ולכל מנהל, הכל מסודר. כל נפגעי המרמה נכון לעכשיו הם תושבי חו"ל". לדברי נציג המשטרה, בשלב זה אין נתונים מוחלטים על היקף העוקץ. זועבי שמר על זכות השתיקה. מהנתונים שהוצגו בהארכת המעצר, עולה כי מחצית מימי השנה הוא נמצא בחו"ל.

שופט בית משפט השלום בראשון לציון, ארז מלמד, קיבל במלואה את בקשת המשטרה להאריך את מעצרו של זועבי ב-11 ימים (עד 23 ינואר). עורכי הדין יהלי שפרלינג ותמיר סננס ממשרד נוי סננס שפרלינג חצרוני מסרו בתגובה: "ללקוח שלנו אין קשר לדברים. מדובר בהתנהלות שערורייתית של המשטרה, שבחרה לעצור איש עסקים מכובד".
עו"ד ג'וליאן חדאד, פרקליטו של זועבי לעניינים כלכליים, מסר: "אין הלימה בין ממצאי תוצר חקירת התובע היום, לבין הארכת המעצר, מצד בית המשפט. התובע הצהיר כי אין בידי המשטרה ראיות בקשר לקורבן עבירה לכאורה, וגם לא בקשר לקבלת כספים . אני בטוח כי הימים הקרובים יוכיחו כי לא היו דברים בגו".

עצורים נוספים:
חאלד עונאללה (27). לדברי המשטרה, זהו מי שמנהל "בפועל" את משרדי חברת הפורקס. עורכי הדין רמי שלבי, אסף קליין, נתי שמחוני ואופיר אלקיס אמרו כי לדברי החשוד, מדובר בכלל בעסק של פרסום ושיווק דיגיטלי, ושם החברה "עונאללה אי אקס בע"מ". לדבריהם, "החברה מנהלת ספרים כחוק, משלמת את החובות בזמן. רשויות המס מכירות את החברה. מדובר ברעש וצלצולים, ומידעים שמבוססים על נסיונות חיסול של מתחרים עסקיים". לטענת המשטרה, החברה המוצהרת והמדווחת היא חברת קש. השופט הורה על הארכת מעצרו של החשוד בשבוע עד 20 ינואר.

עלאא סיבאט (25). לדברי המשטרה, מדובר במנהל מוקד הטלפנים. הסנגורים, עו"ד רוואן אלעמורי ועו"ד באסם ברגותי אמרו כי הוא עובד מן המניין ואינו קשור לביצוע עבירות. גם מעצרו הוארך עד 20 בינואר.

פקידת קבלה (33) במשרדי החברה, תושבת טייבה במקור. חוקרי יחידת הסייבר טוענים כי היא מגייסת עובדים. החשודה בכתה בבית המשפט: "ראיתם את תלוש השכר שלי? אני לא מיליונרית, אני רק שכירה".
לבקשת הסנגורים, עו"ד אורי גולדמן ועו"ד שאדי כבהא, נשאר שמה של החשודה באיסור פרסום. השופט מלמד אמר ש"אינו סבור כי מדובר בעובדת תמימה", אולם מעצרה הוארך לפרק זמן קצר יותר, עד 19 ינואר.
מעו"ד גולדמן המייצג את ה"עובדת הבכירה" ששמה נאסר לפרסום נמסר: "אמנם אנו בשלב מוקדם, אך יש לזכור שכאשר מדברים על פורקס ועל גופים פיננסיים הנושא מאוד סבוך משפטית, שכן המשתתפים יודעים מלכתחילה שהתחום הוא מאוד ספקולטיבי והם נכנסים אליו מרצון (בדומה להימור). מסיבה זו גם אין מתלוננים בפרשה ולכן בבוא העת יהיה למדינה מאוד קשה להוכיח את המרמה הנטענת וכתוצאה מכך גם את הלבנת ההון".

עדכון 20 ינואר

מעצר החשודים הוארך עד 25 ינואר.
חוקרי יחידת הסייבר אמרו כי בידיהם למעלה משלוש מיליון שיחות מוקלטות, שבוצעו מהמוקד בנצרת למשקיעים, בעיקר מערב הסעודית, ומתועדות הפקדות של לקוחות סעודיים. "אנו עדיין מנסים להבין את מסלול הכסף", אמר נציג המשטרה.
הסנגורים טענו כי הסיכוי שהחקירה תבשיל נמוך, שכן סעודיה מדינת אויב ובידי המשטרה אין עדויות של הלקוחות. חוקר יחידת הסייבר טען כי בהקלטות שנתפסו נשמעים לקוחות זועמים, ולדבריו המשטרה בודקת גם אפשרות לביצוע חיקורי דין (אולי באמצעות מדינה שלישית).

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות