"כל היום בתא, למעט שעה בחוץ בקור": עו"ד מאיה רייטן במכתב מכלא מינסק

שתף כתבה עם חברים

ללא טלפונים, ללא ביקורים: עו"ד רייטן שנעצרה בבלארוס לפני חמישה שבועות שלחה מכתב לעורך דינה ומשפחתה בארץ. לשכת עורכי הדין תערוך עצרת מחאה בקריאה לשחרורה

עו"ד מאיה רייטן (צילום מהפייסבוק)

"בבית מעצר במינסק. חלפו יותר מ-30 יום מיום מעצרי ואני עדיין כאן כלואה בתא 12 מטר יחד עם שלוש בנות נוספות שאינן דוברות את שפתי, אלא רוסית בלבד. במשך כל היום אני בתא, למעט שעה ורבע בחוץ בקור", כך כותבת עו"ד מאיה רייטן העצורה בבלארוס חמישה שבועות, מאז נחתה במדינה.
עו"ד רייטן נסעה לביקור עבודה אצל איש עסקים ישראלי, אשר נמצא בבלארוס ונעצרה בשדה התעופה בגלל בקבוקון גראס רפואי נוזלי במשקל 2.5 גרם שהחזיקה בתיק, ואותו היא מקבלת ברשיון ממשרד הבריאות במסגרת טיפול רפואי.

מאז נעצרה ב-4 בנובמבר, רייטן מוחזקת במתקן מעצר, ללא שיחות טלפון , ללא ביקורים, למעט עורך דין מקומי ונציג קונסולרי ישראלי,  ועד היום היא אף לא ראתה שופט.
"רשמית היא עדיין בחקירה, ולא הביאו אותה אפילו לבית משפט", אומר סנגורה עו"ד שרון נהרי, שפנה לדרגים משפטיים ומדיניים בכירים בישראל, בבקשה להתערבותם הדחופה כפי שעשו לאחרונה עם העצורים הישראלים בטורקיה. "מצבה הנפשי והפיזי של מאיה רייטן לא טוב", אומר עו"ד נהרי. "אין אפשרות לאף אחד לבקר אותה, או לדבר איתה, חוץ מעורך דין מקומי. היא לא מקבלת טיפול רפואי שגרתי שהיא זקוקה לו. אין לה קשר טלפוני איתנו או עם משפחתה וילדיה בארץ".

התקשורת הישירה היחידה עד כה היא מכתב שכתבה עו"ד רייטן בכתב ידה, והועבר למשפחתה ולעורך דינה בארץ. "אהבתי את מינסק מהפעמים הקודמות שהייתי בה בחודשים האחרונים, לרגל עבודה, עד להחלטת מעצרי ההזויה", כתבה רייטן במכתב. "כל יום אני מקבלת זריקות לרגל לכאבים הכרוניים שיש לי, שלא ממש עוזרות בלי התרופות שלי מהארץ… אני סובלת פה, עוברת ייסורי תופת, מוטרפת מדאגות לילדיי, להורי האהובים, למשרד שלי. אני מנותקת מתקשורת מכל סוג שהוא לעולם שבחוץ, ועיני יבשו מדמעות. כי ככה זה עובד פה", כתבה.

"אני פונה בתחינה לבעלי התפקידים המכובדים בממשלה, ראש הממשלה, שר החוץ, שר התיירות, שר המסחר והתעשייה, ראש לשכת עורכי הדין אבי חימי, לפעול בבקשה ולסיים את הגיהנום שאני עוברת פה. כל יום פה משול לשנה שלמה שחולפת עבורי… לא יכולה להמשיך להיות פה, לא אחזיק מעמד עוד הרבה זמן".

המכתב שכתבה מאיה (צילום: פרטי)

בשבועות האחרונים חתמו מאות רבות של עורכי דין על עצומה הקוראת להתערבות ראש הממשלה נפתלי בנט, שר החוץ יאיר לפיד, שר הבריאות ניצן הורוביץ והשר אביגדור ליברמן, מול שלטונות בלארוס. יוזמת העצומה, עו"ד הגר אמר כתבה: "מדינת ישראל כבר הוכיחה זאת בעבר, היא אינה נוטשת את אזרחיה. היא נלחמת עבורם. עכשיו זה הזמן לפעול, בכל ערוץ אפשרי על מנת להחזיר את מאיה הביתה".

הערב הודיעה גם לשכת עורכי הדין כי היא מתערבת בפרשה (8 דצמבר). "לשכת עורכי הדין פועלת לשחרורה של עו"ד מאיה רייטן ולחזרתה ארצה", מסר יו"ר הלשכה עו"ד אבי חימי. "הלשכה תקיים ביום ראשון הקרוב (12 דצמבר) עצרת מחאה בדרישה לשחרורה המיידי של חברתנו למקצוע שעצורה מזה ימים רבים בידי שלטונות בלארוס, לאחר שנסעה למדינה זו במסגרת עבודתה כעורכת דין וזאת, תוך הפרת זכויותיה הרפואיות", אמר חימי. העצרת תתקיים ברחבת בתי המשפט ברח' ויצמן בתל אביב. "לשכת עורכי הדין לא תפקיר את חברותיה וחבריה באירועים שקרו במסגרת עיסוקם כעורכי דין. אני קורא לכמה שיותר עורכות ועורכי דין להגיע ולקחת חלק פעיל בעצרת המחאה. כולי תקווה שיחד נצליח להביא לשחרורה המהיר של עו"ד רייטן".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות