ארבל אלוני חשוד מרכזי בפרשת הלוואות במרמה והלבנת הון

שתף כתבה עם חברים

המשטרה טוענת כי אלוני חלש על חברה שהעסיקה למעלה מ-70 עובדים במגדלי התאומים ברמת גן, שם גייסו לווים אשר הועברו לטיפול חברות הלוואות תמורת דמי טיפול שהניבו מיליוני שקלים אשר לא דווחו במלואם לרשויות המס

ארבל אלוני בבית המשפט (צילום: פוסטה)

בית משפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרם של ארבל אלוני (39) ואחיו אמיר עוז אלוני עד יום שני.

האחים אלוני נעצרו יחד עם אחרים על ידי יאחב"ל-להב 433 בחשד לעבירות של קבלת דבר במרמה, עבירות מס, קשירת קשר לפשע, עבירות על חוק הגנת הצרכן, הכל בנסיבות עבירות על חוק איסור הלבנת הון.

לפוסטה נודע, כי ארבל אלוני פתח משרד גדול תיווך להלוואות במגדלי התאומים ברמת גן, מדובר בכחמישה משרדים שנפרסו על פני שתי קומות והועסקו בהם כ-70 עובדים. לפי החשד, אלוני ושותפיו הציעו לעסקים ולאנשים פרטיים שהם מוגבלים בבנקים, הלוואות בריבית מועדפת, אבל אחרי שנגבו דמי הטיפול הם הודיעו להם כי ההלוואות לא אושרו. בפועל, הם סיפקו "לידים" לחברות הלוואות, חלקן מוכרות וידועות, או למלווים שונים בריבית, משמע העבירו את הפונים אליהם לטיפול של חברות הלוואות פעילות תמורת עמלה מסויימת.

"העסק מבוסס על הביקוש הגבוה להלוואות. שולחים מסרונים לאלפי אנשים, עם הצעה להלוואות בתנאים אטרקטיביים. הלקוח מתקשר למוקד, שולח מסמכים, משלם עבור פתיחת תיק כמה אלפי שקלים. הרווח מבוסס על כמות גדולה של אלפי לקוחות. המשרד מקבל עמלה גם מצד הלקוח וגם מספק הכסף", אומר גורם המעורה בתיק. החשודים טוענים כי במרבית המקרים סופק הכסף, אך נותני ההלוואות הוסוו לפי החשד ברישומים פיקטיביים, והפעילות כולה נוהלה באמצעות מספר חברות קש שניהלו מערכת הנהלת חשבונות כפולה כדי להתחמק ממס.

היקף הכספים שנכנסו במרמה לחברה מוערך במיליונים. לדברי המשטרה, מדובר בהתארגנות למטרות עברייניות, מרובת מעורבים. נציגי המשטרה פקד נדב רפפורט ומפקח סרגיי גוסליצר אמרו כי מספר הקורבנות, בדגש על אזרחים נורמטיביים, מקנה לפרשה חומרה יתרה.

לדברי שתי הפרקליטות שייצגו את ארבל אלוני, עו"ד טליה גרידיש ולצידה עו"ד רויטל סבג שקד, החברה בה מדובר פעילה כשנה. עו"ד גרידיש אמרה כי העסק פעל בצורה מסודרת, עם 70 אנשי שירות, חוזים משפטיים שנחתמו מול הלקוחות ובפיקוח רואה חשבון. לדברי עו"ד גרידיש, חלק מהלקוחות שלא היו מרוצים קיבלו כספים בחזרה.

השופט אבנון אמר כי חומרי החקירה מקימים עילות מעצר מובהקות, לרבות מסוכנות כלכלית. האח אמיר אלוני היה מהמנהלים הבכירים בחברה. מעצרם של האחים אלוני הוארך עד 27 במאי אך השופט הבהיר: "אינני מצפה מהיחידה החוקרת להשלים את הפעולות המבוקשות בפרק הזמן שנקצב, ומועד הדיון נועד על מנת לאפשר פיקוח שיפוטי על החקירה".

ילדים של החיים

בחודש ינואר 1994 עלו ארבל אלוני ומשה בן איבגי, אז נערים בני 14, למונית של דרק רוט בהרצליה. במהלך הנסיעה ירה אחד מהם שישה כדורים בגבו של רוט. בשל גילם, הם נדונו ל-16 שנות מאסר. באחת מחופשותיהם, שדדו חנות מכולת, פצעו את המוכרת ונידונו לעוד חמש שנים.

אלוני ובן איבגי גדלו ובגרו למעשה בבתי הסוהר. שניהם נכלאו בכלא תל מונד המיתולוגי הידוע לשמצה, אחד מבתי הסוהר הקשים ביותר, שבו גדלו דורות שלמים של עבריינים קשים. שני  הילדים, שהוגדרו אז בני טובים, למדו מהר מאוד את כללי המשחק, והפכו עם השנים לדמויות אהודות על עבריינים, בזכות הקשיחות והאלימות שהפגינו כאשר נדרשו לכך, מה גם ששניהם המשיכו להיות "מבצעיים" לכל אורך המאסר.

בחופשה הראשונה שלהם יחד הם בצעו שוד, מה שהאריך את מאסרם בחמש שנים נוספות. בהמשך, בן איבגי יצא לחופשה ונמלט לדרום אמריקה, ואילו אלוני עשה דרך טיפולית טובה יחסית, עד שהגיע לסיום המאסר ושובץ באגפי שיקום, לרבות עבודות חוץ. דווקא אז הוא הסתבכך בשנית, בעבירת כרטיסי אשראי. הוא הוחזר לבתי סוהר סגורים עד סיום מאסרו ביולי 2015, לאחר ריצוי כל 21 שנות המאסר.

בן איבגי הוסגר מארגנטינה בשנת 2013, בתנאי שירצה עונש רק על עבירת השוד המאוחרת, ולפיכך ריצה רק עשר שנות מאסר בגין הרצח עד בריחתו, וסיים את ריצוי מאסרו באוקטובר האחרון. לפני חצי שנה הוא עזב את ישראל מיד בתום מאסרו, בין היתר כדי שלא יועמד לדין מחדש להשלמת עונשו.

בשנים האחרונות, אלוני היה מחובר לכמה מארגוני הפשע החזקים והמסוכנים באזור השרון ורמת גן, אבל במקביל הוא ניהל כמה עסקים רגילים בתחום הטלפונייה, ושמר על אורח חיים רגוע יחסית, ללא הסתבכויות מיותרות. יהיה מעניין לראות במה מדובר במעצר הנוכחי, האם אכן מדובר בתרמית גדולה, או בעבירות מס שיסתיימו בדיונים מול פקידי שומה.

ד"ר ניסן שריפי, עורך דינה של משפחת רוט, מסר כי "משפחת רוט באמצעות משרדנו התנגדה תמיד ובאופן נחרץ לכל הקלה בעונשו של ארבל אלוני, ואמנם הוא ריצה את עונשו עד תום. ככל שאמנם ביצע את המעשים המיוחסים לו כעת, הרי שיש בכך משום תעודת עניות לרשויות שלא טרחו לעקוב אחריו לאחר שחרורו, למרות סימנים שונים שהעידו על כך כי קיימת סבירות גבוהה שישוב ויפשע".

יתר העצורים

כל העצורים, לדברי המשטרה, הם בדרגי ניהול ומעורבים במרמה ומצגי שווא בנוגע להלוואות. מעצרם הוארך עד יום שני (27 במאי).

גיל מנשה (36) מכפר סבא. שומר על זכות השתיקה. בעבר הוא הוגדר על ידי המודיעין המשטרתי כאיש כספים מקורב לעמיר מולנר. סנגורו עו"ד דורון נוי ממשרד נוי סננס שפרלינג חצרוני אמר כי למנשה אין שום קשר לפרשה, והוא שותק רק בגלל מעורבותם של חשודים אחרים.

עדן אנקונינה (28) מגבעתיים. לפי החשד, חשבון בנק שלו שימש את החברה. לפני שלוש שנים אנקונינה נעצר בתיק הסחיטה במלון ווסט, בו הורשעו שבעה נאשמים, בראשם האחים שגיב ולירון טיירי, בעבירות סחיטה, תקיפה וגניבה בתקופת מגוריהם במלון. אנקונינה ריצה מאסר של 11 חודשים. עו"ד אמיר ברכה המייצג אותו מסר: "המשטרה הגישה בקשה כללית מאוד, מבלי לאבחן בין העצורים. שכפי שעלה בדיון, חלקו של מרשי ככל שקיים הינו מינורי ביותר, ואני בטוח שבקרוב גם המשטרה תתרשם מכך והוא ישוחרר".

ליאור ארביב (36) מיבנה. רשום כבעלי חברה שאליה הועברו כספים מהחברה העיקרית. החברה בבעלותו נסגרה לפני כמה חודשים. מיוצג על ידי עו"ד גרידיש.

נועם שץ (24) מהישוב חריש. עובד "בעמדת מפתח", לפי המשטרה, קיבל לפי החשד עמלות של 10 אחוז על תיקי הלוואות שפתח. עורכי הדין גיא מימון ורהב אופנהיימר אמרו כי הוא אינו שותף להונאה: "הוא מסר את גרסתו והטענות אינן נכונות. העמלות שלו התקבלו רק כאשר ההלוואות אושרו בפועל. נחכה להשלמת החקירה, אז תתברר חפותו".

ראם ביריוקוב (25) מאשדוד. עובד נוסף שחלקו לפי החשד מרכזי. יוצג על ידי עו"ד ילנה מילר.

אבי פירוב (22) תל אביב. רשום כבעל תפקיד באחת החברות המעורבות בפרשה. סנגורו עו"ד רפאל רפאלוב: "על שמות הקודקודים לא נפתחו חברות, רק על שמות אלה שבתחתית הפירמידה, וכל זה עבור אלפיים שקלים בחודש. זה הופך אותו למעורב בפרשה? תדפיסי הבנק שלו מראים שהוא במינוס כל התקופה. הוא לא טיפל בענייני החברה, רואה חשבון והנהלת חשבונות".

גדי בן נון (26) מתל אביב. הסנגור עו"ד גיל גבאי: "מדובר בבחור צעיר ללא עבר פלילי, להבנתנו חלקו ככל שקיים מצומצם מאוד ומתבטא בהיבטים טכניים".

 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
11 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות