גזרי הדין בפרשת דובאי – עוקץ של 1.4 מיליון דולר בדואר אלקטרוני

שתף כתבה עם חברים

עד המדינה "גלובוס" הפליל את שלושת שותפיו, ביניהם עורך דין מנצרת, בהונאת "הנדסה חברתית" המבוססת על התחזות אלקטרונית. עד 14 חודשי מאסר לנאשמים

דובאי (צילום: FREEPIK)

בית משפט המחוזי מרכז גזר 9-14 חודשי מאסר בפועל על שלושה נאשמים שהורשעו בעוקץ משותף נגד חברת ביטוח בדובאי בשווי 1.4 מיליון דולרים. הצוות הורכב משלושה: אחד, אחמד אבו נאג'י מנצרת, הוא עורך דין שלמד משפטים באנגליה ובעל חברת בנייה. השני, רביע עבד אל חי מטירה, מנהל חנות מחשבים. השלישי,  סאעד גסאן מיפיע, מזוהה עם משפחת חרירי ושימש גובה החובות של הקבוצה, יחד עם חוסאם חרירי.

הצוות נחשף בעקבות חקירה משותפת של משטרת ישראל וה-FBI נגד קבוצות שונות באירופה ובישראל המבצעות הונאות מסוג "הנדסה חברתית" נגד חברות ברחבי העולם. ה-FBI לכד את שותפם של הנאשמים, ישראלי נוסף, והצליח לגייס אותו כעד מדינה המכונה "גלובוס", בארה"ב ובישראל, להפללת קבוצות נוכלים שונות שעבד איתן.

הנאשמים הוציאו אל הפועל עם "גלובוס" תוכנית הונאה ועוקץ כספי של חברה בדובאי כאמור, הפועלת תחת חברת-אם מהודו. "גלובוס", אבו נאג'י ואל חי התחזו לבעלים של חברת הביטוח ההודית ולעורך דין, והצליחו להניע את המנהל "שלהם" בדובאי לבצע העברה של כמעט 1.5 מיליון דולר – תשלום ראשון בעסקה פיקטיבית כוללת על סך 7 מיליון דולר, לחשבון קש שמסרו לו בארצות הברית. ההונאה, כמעט מתחילתה ועד סופה, בוצעה באמצעות התכתבות בדואר אלקטרוני וזיוף מסמכים.

גלובוס במשרדי ה-FBI

קיראו כאן פרופיל וקטע מעדות הניקיון של עד המדינה גלובוס על רשתות עוקץ בהן היה שותף ותפקידו כמלבין הון מקצועי

גלובוס, איש מכירות אשר עבד קודם שנים באירופה כמנהל חנויות מקומיות של רשת תכשיטים ישראלית, איתר את פרטיה של חברת יעד לעקיצה באתר הבורסה של דובאי, והציע את התוכנית לנאשמים. עו"ד אבו נאג'י, אל חי וגלובוס ניסחו מכתב באנגלית ושלחו אותו מכתובת דואר אלקטרוני כוזבת למנהל בדובאי. הנאשמים וגלובוס הציגו מצג שווא, כאילו הם מנהל החברה-האם מהודו, פנו למנהל בדובאי וביקשו ממנו לשתף פעולה עם עורך דין מלונדון אשר ייצור עמו קשר בדואר אלקטרוני בקשר לעסקה סודית לרכישת מניות של חברה אחרת. בהמשך בחליפת מיילים, הורו אבו נאג'י, אל חי וגלובוס, בשם המנהל מהודו ועורך הדין מלונדון, למנהל הרשת בדובאי, לשלוח כספים לחשבון קש של חברה פיקטיבית בארה"ב, הנמצא בשליטתם. המנהל בדובאי נשאל על מצב תזרים המזומנים שלו, והשיב כשהוא מאמין כי הוא מדווח למנהלו.

במכתב נוסף שנשלח כביכול על ידי עורך הדין, הנאשמים וגלובוס צירפו חוזה פיקטיבי שמטרתו להציג מצג שווא כאילו העסקה הסודית ששוויה כשבעה מיליון דולר אמורה לצאת אל הפועל בימים הקרובים. מנהל סניף דובאי חזר אליהם בדואר האלקטרוני והתייעץ בנוגע לאופן התשלומים. הנאשמים וגלובוס שלחו למנהל הסניף מכתב נוסף האלקטרוני בו תיארו את טיב "העסקה הסודית" ובקשו ממנו לשלם 20 אחוז מגובה העסקה תוך שלושה ימים. המנהל בדובאי נשבה בעוקץ, שלח תיקונים לחוזה הפיקטיבי שצורף במייל והתדיין איתם על פריסת התשלומים. הנאשמים אישרו בשם "עורך הדין" את תנאי התשלום והעבירו לו פרטי חשבון קש להעברת הכספים בבנק בוושינגטון. החשבון נמסר לגלובוס על ידי מי שהיה שותפו למעשי הונאה אחרים ברחבי העולם – הונגרי בשם פיטר. גלובוס לא ידע כי באותו שלב פיטר נעצר על ידי ה-FBI, הופעל כסוכן והקליט אותו. הנאשמים שלחו חשבונית לחברת דובאי, לפי דרישת מנהל הבנק שלה, והסכום של 1.4 מיליון דולר הועבר לחשבונם.

ב-8 ביוני 2015 טס גלובוס לוושינגטון למשוך את הכסף, כאשר לפי הסיכום הוא ופיטר היו אמורים לקבל כ-600 אלף דולר, ולהעביר את היתרה (800 אלף) לנאשמים מישראל. גם גלובוס נעצר, החל לשתף פעולה עם הרשויות בארה"ב ובישראל ולהקליט את שותפיו, שדרשו ממנו את כספי העבירה. גסאן וחוסאם חרירי פנו אליו מטעם הקבוצה ודרשו את הכספים מבלי שהם יודעים כי גלובוס נעצר בארה"ב והכספים תפוסים. מאוחר יותר, גלובוס בהנחיית מפעיליו שב לישראל ונפגש עם גסאן, אשר הגדיל את סכום החוב שדרש ממנו לשלושה מיליון דולר.

מהתיק עולה כי עו"ד אבו נאג'י מנצרת תרם ממיומנויותיו באנגלית וכישוריו ליצירת קשר עם גורמי חוץ וניסוח משפטי כדי לפתח אמון אצל החברות שמולם התקיים הקשר. אל חי תרם לקבוצה במישור הטכנולוגי. עו"ד אבו נאג'י ואל חי הודו בעבירות זיוף וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון לקבלת דבר במרמה בצוותא ועבירות הלבנת הון. גסאן וחרירי הודו בסחיטה באיומים של עד המדינה. על פי הסדר הטיעון, פרקליטות מיסוי וכלכלה ביקשה לגזור על הנאשמים עד 20 חודשי מאסר.

התובעים, עורכי הדין שרון יונוביץ וניר הורביץ ציינו כי ההסדר שהביא למחיקת ניסיונות הונאה נוספים מכתב האישום, חסך עלויות רבות שהיו נדרשות לצורך הבאת עד המדינה לישראל, תחת הרשות להגנת עדים. כיום גלובוס בארה"ב, מעיד בתיקים נוספים המתבררים שם נגד נוכלים מכל העולם שאיתם שיתף פעולה, ואמור לרצות מאסר של מספר שנים, בהתאם למילוי התחייבויותיו.

ראש עיריית נצרת, עלי סלאם שהוא קרוב משפחתו של אבו נאג'י כתב מכתב לבית משפט, ואילו ראש עיריית טירה מאמון עבד אל חי, דודו של הנאשם עבד אל חי, התייצב לעדות אופי. עורכי הדין גיל דחוח, איתן אוריה ואיתן פינקלשטיין, ייצגו את אבו נאג'י. עורכי הדין תמיר סולומון ואמה חיסקיאייב ייצגו את אל חי. עורכי הדין דורון נוי וערן נחום ממשרד עו"ד נוי סננס שפרלינג חצרוני ייצגו את גסאן. כל הסנגורים הדגישו את חלקו של עד המדינה כמבצע דומיננטי ואף עיקרי בעבירות, הן בתכנון העקיצה והביצוע והן בהלבנת ההון.

השופט עמי קובו כתב בגזר הדין: "קיימת חומרה רבה בהונאות מסוג זה המכונות בכינוי העממי עוקץ הפרזידנט'. חלקם היחסי של הנאשמים 1-2 בביצוע העבירות הוא מרכזי ומשמעותי, ואולם גלובוס היה השותף הדומיננטי בכל שלבי העבירה… אשר לעבירת הסחיטה, שמיעת ההקלטות מעלה שלא מדובר ברף גבוה של איומים".

על עו"ד אבו נאג'י ואל חי נגזרו 14 חודשי מאסר בניכוי חודשיים שריצו במעצר וקנס של 60 אלף שקל. על גסאן נגזרו תשעה חודשי מאסר בכליאה, כיוון שנפסל לעבודות שירות עקב מידעים מודיעיניים וזיהוי עם משפחת חרירי. כן הוטל עליו קנס של 50 אלף שקל. חוסאם חרירי הודה בחלקו בסחיטה בשלב מוקדם של התיק ונגזרו עליו שבעה חודשי מאסר בכליאה.

 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות