שני אחים מירושלים חשודים בגניבת 100 מיליון דולר מבורסת ביטקוין בינלאומית 

שתף כתבה עם חברים

האח הגדול אלי גיגי, בוגר פרויקט תלפיות למצוינות טכנולוגית בצה"ל, הודה בעוקץ בהיקפים קטנים יותר ואומר: "טעיתי, מצטער, אני מוכן לשתף פעולה". האח הצעיר שותק

השתמשו בשיטת פישינג (אילוסטרציה: HACKERNOON)

שני אחים מירושלים נעצרו על ידי חוקרי יחידת הסייבר הארצית בלהב 433, בחשד שהשתתפו בפריצה לבורסת ביטקוין בינלאומית, בהיקף עתק של מאה מיליון דולר.

כך מפרסם לראשונה אתר "פוסטה".

האחים אלי (31) ואסף (21) גיגי חשודים בפריצה לארנקים וירטואלים בהם מוחזקים אלפי מטבעות ביטקוין. מיוחס להם חשד לגניבת מטבעות וירטואליים לאורך תקופה ממושכת, בהיקף נרחב ביותר ובמקרים רבים. תיק החקירה נפתח כבר ב-2017.

על פי החשד, אחת משיטות הפריצה היתה באמצעות ביצוע הונאת פישינג, על ידי שליחת קישוריות לאתר שמתחזה ככזה המאפשר הורדת תוכנה לניהול ארנקים וירטואלים. לטענת המשטרה, האחים הפיצו הודעות בפורומים העוסקים במסחר במטבעות קריפטו, תוך הנחיה לציין שם משתמש וסיסמה. לאחר שקיבלו מבעלי החשבונות לכאורה את הפרטים לידיהם, ניצלו זאת לכאורה לצורך גניבת מטבעות דיגיטליים ברחבי העולם.

אלי גיגי הוא בוגר פרויקט מחוננים באוניברסיטה העברית אשר התגייס ליחידת תלפיות בצה"ל, תוכנית מצוינות צבאית אקדמית להכשרת מנהיגות בטחונית טכנולוגית למערכי המחקר והפיתוח ואמצעי הלחימה של מערכת הבטחון. שלשום בוצע חיפוש בביתו לפי צו בית משפט, ונתפס רכוש, כולל רכבי יוקרה של שני האחים וארנק עם מטבעות וירטואליים בסכום הרבה יותר נמוך מהשווי המיוחס לעבירה.

תנאי המעצר קשים לו. אלי גיגי (צילום מפייסבוק)

המשטרה טוענת שאלי גיגי קשר עצמו לחלק מהעבירות, אך סנגורו עו"ד אילן סופר אמר בהארכת המעצר בבית משפט השלום בראשון לציון, כי הוא הודה בביצוע "פעולות שעשויות לסבך אותו בהיקפים של עשרות אלפי שקלים בלבד", ללא יחס לחשד הנחקר על ידי המשטרה. אלי גיגי אמר בבית המשפט: "טעיתי, באתי ממקום לא טוב. אני ילד טוב, ואני מצטער. אני מוכן לשתף פעולה".

השופט גיא אבנון: "ניכר כי מדובר באדם משכיל, בחור צעיר, נעדר הרשעות קודמות. ניכרו בדברי החשוד קשיים סובייקטיביים להתמודד עם תנאי המעצר. מצאתי כי בשלב זה של ההליך אין בנתונים אלה כדי לשנות מהצורך להורות על מעצרו של החשוד".

האח הצעיר, אסף גיגי, שותק בחקירתו, והדיון התקיים בהיעדרו לאחר שנלקח לבית חולים. אסף מיוצג על ידי עו"ד דורון איתני ממשרד ג.בלנגה-איתני. מעצרם של האחים הוארך עד יום שני (24.6).

השופט גיא אבנון
השופט גיא אבנון

ללא קשר, רק בחודש שעבר הודיעה אחת מבורסות המטבעות הדיגיטליים הגדולות בעולם, שמרכזה ביפן, כי האקרים גנבו מ"הארנק החם" של החברה ביטקוין בשווי 40 מיליון דולר, לאחר שמחיר המטבע הדיגיטלי זינק בתשעה אחוז בתוך שבוע. בדה מרקר פורסם כי ההאקרים השתמשו במגוון שיטות כדי לבצע את המתקפה, בין היתר בשיטת הפישינג, בווירוסים ובטכניקות אחרות. כך הצליחו גם להשיג מידע על משתמשים, הכולל את סיסמאות האימות שנדרשות כדי להתחבר לחשבון בבורסה.

בראיון לכלכליסט אמר נמרוד להבי, מנכ"ל חברת שירותי סליקה למטבעות וירטואליים, כי "שוק מטבעות הקריפטו הכי מסוכן ברמת ההונאות, ומניעתן קשה בגלל האנונימיות שמתאפשרת בשוק. הכי קל לגנוב ביטקוין. יש זהויות גנובות, וכמות ההונאות היא לפחות פי עשרה מאשר בעולם כרטיסי האשראי המסורתי".

עדכון 24.6

מעצרם של שני האחים הוארך בשבוע נוסף, עד 1 ביולי. השופט אבנון: "פעולות החקירה עתידות לארוך פרק זמן לא מבוטל, ובשלב זה יש צורך לבצען כשהחשודים במעצר".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
4 Comments
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות