לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
עו"ד סימון חדאד
משפט פלילי | פשיעה חמורה | צווארון לבן
עו"ד זיו קדוש
פלילי | פשיעה חמורה | סמים | מעצרים וחקירות | ייצוג אסירים
עו"ד חיים אוחנה
משפט פלילי | פשיעה חמורה | קטינים | מעצרים וחקירות

איך למנוע הוצאת ילד מרשות הוריו בתיקי התעללות בחסר ישע

עורכות הדין לוסי מאיר ואורנת קמרון מבהירות כי מצבי התעללות בילדים עלולים להידרדר ללא משים ובמהירות לתיקים פליליים, אבל לא לא כל חשד נגד הורה מתעלל חייב להסתיים בהוצאת הילד מהבית ובכתב אישום
שיתוף ב email
שיתוף ב google
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp

 

לא תמיד צריך לזדרז ולהפקיע משמורת (אילוסטרציה מיוטיוב)

התעללות בחסר ישע הוא מצב שבו ילד סובל מאלימות פיזית או מהזנחה על ידי אחד או שני הוריו. לצד מקרים קשים המצריכים את הוצאת הילד ממשמורת הוריו ונקיטת הליך פלילי נגד ההורה, ישנם מקרים רבים של הורים אשר הינם אנשים נורמטיביים שנקלעו לסיטואציה זו, אך אוהבים את ילדיהם ואינם רוצים ברעתם.

במצבים אלו, יש לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה ועוסק בתיקי נזקקות בבית משפט לנוער, על מנת למנוע את הוצאת הילד מהבית על ידי הרווחה, ובמידת הצורך אף להיוועץ עם עורך דין פלילי, היות שההורה חשוף לכתב אישום בגין התעללות בחסר ישע.

כל ילד זקוק למשפחה חמה ואוהבת שתעניק לו סביבה תומכת לגדול בה. לכן, כשצרכיו של הילד אינם מתמלאים והוא סובל מהתעללות פיזית או הזנחה, יש לעשות כל שניתן כדי לשנות את מצבו. אין ספק כי ישנם מקרים קיצוניים שבהם אין מנוס מהוצאת הילד מביתו והפקעת המשמורת מן ההורים. לרוב מדובר בהורים טובים, שייתכן ונהגו ביד קשה עם ילדיהם, אולם כוונתם היתה טובה.

במצבים אלה, כשמתקבל דיווח ברשויות הרווחה על התעללות, יש סכנה שהילד יוצא ממשמורת הוריו. על כן, חשוב מאוד לפנות לעורך דין לענייני משפחה, המתמחה בתיקים מסוג זה. עורך דין יסייע להורים לקבל הכוונה ושיקום מתאימים בשילוב כלים משפטיים וטיפוליים, ישמור על קשר הדוק עם העובדת הסוציאלית הממונה על המשפחה, יציג את הליך ההתקדמות של ההורים והשיפור במצבם ויעשה את המיטב כדי לשמור על הילד בחיק הוריו.

לא רצוי להגיע, גם בית המשפט לנוער נמצא שם

לצד המקרה המתואר לעיל, ישנם מקרים אחרים, בהם ההתעללות מגיעה מצדו של הורה אחד, בעוד ההורה השני לא מודע כלל למתרחש. גם כאן, עם מעורבות רשויות הרווחה, יש סכנה שהילד יוצא ממשמורת הוריו. תפקידו של עורך הדין במקרה של התעללות על ידי הורה אחד יהיה להוכיח כי ההורה האחר לא ידע את שהתרחש, ולהבטיח כי יקבל משמורת מלאה על הילד.

במקביל יש לפעול למתן טיפול והליך שיקומי של ההורה הפוגעני על מנת שזה יוכל אט אט לשוב לקשר עם הילד בתנאים המתאימים, למשל ביקורים עם פיקוח של עובדת סוציאלית. עוד נציין כי לעיתים קרובות מצב זה גם מוביל להליך גירושין, אזי נדרש גם ייצוג משפטי שיטפל בכל סוגיות הגירושין וישמור על זכויות ההורה בכל המישורים, הן בנוגע לילדים והן בסוגיות אחרות כגון מזונות.

הילדים נשארו אצל חזי

חזי הגיע למשרדה של עורכת הדין לוסי מאיר עם תסקיר כואב לב של הרווחה, במסגרתו תוארו אירועי התעללות בקטינים על ידי האימא. מדובר במשפחה שהאב עבד קשה מאוד לפרנסת הבית, והאם לא עבדה. בשים לב לחלוקת התפקידים המאוד ברורה בבית, האב לא היה מודע לאירועים שתוארו בתסקיר.

הרווחה פתחה בהליך בבית משפט לנוער להוצאת הקטינים מההורים, אבל לאחר שהאב שיתף פעולה בהליכים טיפוליים וכן בהדרכה הורית מאסיבית, הצליחה עו"ד מאיר להקפיא את ההליך ולזכות את האב במשמורת זמנית. במקביל, הוגשה תביעת גירושין בבית הדין הרבני. בתום תהליך משפטי שארך כשנה, מלווה בדיווחים על התקדמותו של האב בהליך הטיפולי, פסק בית המשפט לנוער כי הקטינים לא יועברו למשפחה זרה, ובבית הדין הרבני קיבל האב משמורת מלאה.

עוה"ד לוסי מאיר ואורנת קמרון

עורכת הדין אורנת קמרון מוסיפה כי מלבד סוגיית המשמורת על הילדים, התעללות בחסר ישע מהווה גם עבירה פלילית. ניתן לחשוב כי מי שמוגש נגדו כתב אישום בגין עבירה זו התעלל והזניח את ילדיו, הגם שלא אחת מדובר באנשים נורמטיבים שחצו את הגבול הדק בין חינוך הילדים לבין מה שיכול להיתפס כפגיעה בילד.

כמו כן, יש מצבים שכיחים בהם ריב בין נער להוריו מוביל להאשמות שווא, מתוך כעס על ההורים או צורך בתשומת לב, ולכן חשוב שלא להסיק מסקנות מהירות ולהתייחס לכל מקרה לגופו. כאשר נער פונה עם האשמות כאלה לבעל תפקיד במסגרת החינוכית שלו למשל, מכאן הדרך לכתב אישום יכולה להיות קצרה מאוד, בשל חובת הדיווח לה מחויבות מערכות האחראיות על קטינים.

לכתב אישום בתיק התעללות בחסר ישע יש השלכות כבדות משקל, גם בשל הענישה החמורה שקבע המחוקק לעבירה זו: עד שבע שנות מאסר, ובנסיבות מחמירות עד תשע שנים.

לכן, עם קבלת הזימון לחקירה מהמשטרה חשוב לפנות באופן מיידי לעו"ד פלילי שייצג את ההורים ויפעל לסגירת התיק ללא כתב אישום. יש הורים שמתוך סערת רגשות בשל הדיווח, ורצון להעמיד את המערכת על טעותה, פונים למחנכת או למנהלת בית הספר, ומביעים את כעסם על הדיווח לרשויות. מעשה זה הוא חסר טעם ורק יחריף את המצב.

ככל שעורך דין מעורב בתהליך בשלב מוקדם יותר, כך הסיכוי כי הפרשה תסתיים ללא הליך פלילי הוא גבוה יותר. לא אחת הורים מתעכבים עם פנייה לייצוג משפטי בהנחה שיוכלו להתמודד עם הסיטואציה המורכבת הזו לבדם, אולם המציאות מלמדת שללא עו"ד מקצועי לצדם, חשודים מוצאים את עצמם מול כתב אישום שניתן היה למנוע את הגשתו.

* הכותבות הן עו"ד ארנת קמרון ועו"ד לוסי מאיר המנהלות משרד המתמחה בעבירו פליליות ודיני משפחה.

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן