פלילי | פשיעה חמורה | אסירים | נוער
0543001311 מידע מורחב

1131: עד המדינה שוורצמן "לא הספיק" ונאשם בייבוא MDMA זוכה

השופט זיכה מחמת הספק את משה גבאי בטענה שהפרקליטות לא הציגה ראיות עם משקל ממשי שיתמכו בעדות הלא מדוייקת של עד המדינה, שאמור להעיד נגד עוד שמונה נאשמים

עד המדינה שוורצמן - החל מדצמבר על דוכן העדים

ב-3 בנובמבר 2016 הגישה פרקליטות מחוז תל אביב כתב אישום לבית המשפט המחוזי בעיר, בו היא ייחסה למשה גבאי, בן 53 מראשון לציון, ייבוא של כמעט חמישה ק"ג MDMA מהולנד.

כתב האישום, שהוגש במסגרת פרשה 1131, הסתמך בעיקר על עדותו של עד המדינה המכונה "שוורצמן", שאמור לחזור לדוכן העדים בחודש דצמבר כדי להעיד בתיק המרכזי נגד שמונה נאשמים על גל הרציחות במשולש הערים בת ים חולון וראשון לציון.

אתמול (רביעי, 21.11), השופט המחוזי מרדכי לוי החליט לזכות את גבאי מחמת הספק. הנימוק העיקרי: לא היו די ראיות או עדויות שיסייעו ויתמכו בעדותו של עד המדינה.

לפי כתב האישום, גבאי ושוורצמן שהיו שותפים בעסקי הימורים באינטרנט קשרו יחד עם מהמר בשם גולן דנה – שהיה חייב להם ולאחרים מאות אלפי שקלים – לייבא סמים מאמסטרדם לישראל. מכתב האישום עולה, כי סוכם שדנה יהיה זה שיבריח את הסמים – ובכך יפרע את חובותיו.

כתב האישום גולל כיצד דנה קנה בהולנד וגם באנגליה 68 קונסולות של XBOX, איך הטמין בחמש מהן MDMA גבישי – כקילוגרם בכל אחת מהחמש, ואיך הורה לשלוח את החבילות לבעל חנות מחשבים מרמת גן, שאיתו סיכם על הייבוא (בעל החנות לא ידע על הסמים). בכתב האישום מתואר בהרחבה גם כיצד אנשי המכס באנגליה גילו את הסמים, ואיך לבסוף דנה נעצר בישראל יחד עם בעל החנות בעת שטיפלו בקונסולות.

לכתבה המורחבת בפוסטה על כתב האישום – לחצו כאן.

הסמים שהגיעו לנתב"ג (צילום: דוברות המשטרה)

כתב האישום התבסס כאמור בעיקר על עדות שוורצמן. דנה הכחיש כל קשר בין גבאי לבין עסקת הסמים, אבל הפרקליטות התעקשה שעדותו תומכת באישומים, מה גם ששוורצמן העיד כי הוא היה זה שחיבר בין דנה לבין ספק הסמים בהולנד. דנה, שבעת הגשת כתב האישום נגד גבאי כבר סיים לרצות 30 חודשי מאסר על חלקו בפרשה, אישר כי היה חייב סכומי כסף גדולים לגבאי ולשוורצמן, אך הוסיף כי כל חובותיו לשניים נמחקו, משום שישב בכלא.

במענה לכתב האישום, גבאי כפר במיוחס לו באמצעות סנגורו, עו"ד שאדי כבהא, שאישר כי גבאי ושוורצמן היו שותפים בחנות לממכר ירקות, אבל הכחיש כל קשר לעסק להימורים, הלוואות וסמים. עו"ד כבהא טען כי לא ניתן לבסס הרשעה על סמך עדותו של שוורצמן לבדו, ממנה חסרו פרטים מהותיים, מה גם שגרסתו התפתחה והיתה נגועה בסתירות. עו"ד כבהא הוסיף כי סכסוך קשה שהיה בין שוורצמן לבין גבאי במקביל לעדותו במשטרה, "מרחף כעננה" מעל עדותו של שוורצמן. בנוסף טען הסנגור למחדלי חקירה, ולכך שעדי התביעה האחרים לא חיזקו את התזה של הפרקליטות.

השופט לוי ציין בהכרעת הדין כי עדותו העקבית של שוורצמן הותירה רושם חיובי, מאחר שהעיד בביטחון ולא התגלו סתירות מהותיות בדבריו, מלבד סתירה אחת לגבי מועד העסקאות. כמו כן ציין השופט כי התרשם משוורצמן כ"אדם מתוחכם, מחושב, יצירתי ובעל אינטליגנציה מרשימה", וכי נראה שאין חשש שיגמד את חלקו וישקר, מאחר שטובות ההנאה שקיבל ניתנו לו גם כך, בתמורה להפללת אחרים בתיקים שאינם קשורים לתיק הזה, השולי יחסית ביחס לפרשות האחרות.

השופט מרדכי לוי עו"ד שאדי כבהא

זאת ועוד, השופט ציין כי למרות ששוורצמן הפליל את גבאי בעבירות שונות ומגוונות – ולא רק במה שנטען בכתב האישום – אין הדבר מעיד בהכרח שהפליל אותו על לא עוול בכפו. יתכן, כך לפי הכרעת הדין, שיתר המעשים הפליליים שתוארו על ידי עד המדינה אכן אירעו, אולם לא נמצא סיוע להוכחתם. בהקשר לאמינותו של העד הוסיף השופט גם כי עדותו של שוורצמן הביאה לזיכוי יריב גדול שלו בתיק רצח (אביאל וואהל) – עובדה המחזקת את מהימנות עד המדינה באופן כללי.

למרות כל זאת, השופט ציין כי עדותו של שוורצמן לגבי מעורבותו של גבאי בייבוא הסמים היתה לאקונית, ונפלו בה גם אי דיוקים. בעיקר, כך לפי ההחלטה, לא היה בה כדי להפיג את החשש לפיו יתכן ושוורצמן העיד נגד גבאי מאחר שנטר לו טינה לנוכח הסכסוך ביניהם.

מנגד, השופט תיאר גם את עדותו של גבאי כעדות לא מהימנה ולא כנה: "העדות היתה מגמתית, מיתממת, מתחמקת וניכר כי הנאשם התכונן היטב לעדותו והתאמץ שלא להיכשל בלשונו". ואולם, לפי השופט אין בעדות כזו לבדה כדי לחזק את עדותו של שוורצמן.

מאחר ולא נמצא סיוע ממשי בעל משקל משמעותי לעדותו של שוורצמן, השופט החליט לזכות את גבאי. "אף במקבץ של כל הראיות שעליהן ביקשה הפרקליטות להסתמך כראיות סיוע, גם יחד, אין כדי להוות סיוע ממשי בעל משקל משמעותי, שיש בו כדי לאיין או להפחית במידה רבה, מעבר לספק סביר, את החשש המיוחד כי עד המדינה נוקם בנאשם בעקבות הסכסוך", סיכם השופט וכאמור – זיכה את גבאי מחמת הספק. 

אתר "פוסטה" עושה את כל המאמצים לאתר זכויות על תמונות וסרטונים. אולם, בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן