בעל חברת כוח אדם זוכה מקיזוז חשבוניות פיקטיביות ב-20 מיליון שקל

שתף כתבה עם חברים

הנאשם סיפק עובדים אריתראים באמצעות קבלני משנה שלטענת רשות המסים היו פיקטיביים. בית המשפט קבע: "אף שהתביעה הציגה ראיות משכנעות, ההגנה הציגה תמונת ראי נוגדת והקימה ספק סביר"

קבלני המשנה נשפטו למאסר  (אילוסטרציה: FREEPIK)

בית משפט השלום בירושלים זיכה קבלן כוח אדם שסיפק עובדי ניקיון אריתראים לישיבת פונוביץ' ולמוסדות שונים, מ-60 עבירות של ניכוי תשומות שלא כדין וקיזוז חשבוניות פיקטיביות בסכום כולל של 20 מיליון שקל. 

יואב קליינמן זעירא, הנאשם, בעל חברת "ארד יואב שירותים", גייס פועלים אריתראים ופלסטינים,  אבל החליט להעסיקם, משיקולים שונים, דרך קבלני משנה ממזרח ירושלים. היחידה המשפטית אזור מרכז ברשות המסים טענה כי ההתקשרות עם קבלני המשנה היתה פיקטיבית והחשבוניות שקיבל זעירא איפשרו לו לקזז מע"מ בכשלושה מיליון שקל בשנים 2009-2012. לפי הנטען, על מנת להסוות את ההתקשרות הפיקטיבית ולחסוך מסים, הוא שילם את תמורת החשבוניות בצ'קים ובהעברות בנקאיות ל"קבלני המשנה", ואלו החזירו לו כסף מזומן בניכוי עמלה, ששימש אותו לשלם משכורות לפועלים.  

ארבעת קבלני המשנה הורשעו בעצמם, על סמך הודאותיהם, ונשפטו לעונשי מאסר בגין עבירות מס שונות – ניפוח הוצאות, קיזוז חשבוניות ואי-תשלום מע"מ על הכספים שקיבלו מזעירא. בחקירותיהם, הפלילו אותו אך הוא טען כי לא ידע על התנהלותם הבלתי חוקית. בנוסף, לטענתו העובדים שסיפק ללקוחותיו אכן הועסקו בפועל על ידי אותם קבלנים-ספקים שלו.

תובעי רשות המסים הביאו לעדות, מלבד אותם קבלנים, גם שני עובדים בחברה של זעירא שמסרו הודעות מפלילות. אלו סיפרו בחקירותיהם כי קבלני המשנה סיפקו חשבוניות בלבד, ואחד מהם עבד כמלצר בבית מלון. השופט אוהד גורדון קבע כי "פרשת התביעה הציגה בסיס משכנע לאישומים", אף שנראה כי חלק מעדי התביעה זגזגו בבית המשפט. עם זאת, הוסיף השופט: "בחינת הראיות לא מסתכמת בראיותיו של צד אחד".

עו"ד בר-טוב השופט גורדון

סנגורו של זעירא, עו"ד עמית בר-טוב, הצעיד כעדי הגנה פועלים אריתראים שהועסקו על פי עדותם על ידי קבלני משנה ובנוסף הביא לבית המשפט לקוחות של זעירא, כמו מנהל ישיבת "פונוביץ" בבני ברק, שהעיד כי היה בקשר מול אותם קבלנים, ששילמו משכורות וטיפלו בכל בעיה עם הפועלים.

בתום הליך של חמש שנים, זעירא זוכה מכל עבירה. השופט גורדון כתב בהכרעת הדין כי "לו ניצבו ראיות התביעה לבדן, אפשר בהחלט כי ראיות אלה היו מספיקות לביסוס הרשעה. המאשימה הציגה ראיות משמעותיות התומכות בעמדתה… אלא שבפרשת ההגנה הוצגו ראיות נוגדות, שחלקן מציג 'תמונת ראי' באופן אשר מקים את הספק הסביר".

"אין המדובר בספק ספקולטיבי או רחוק, אלא כזה המעוגן בראיות של ממש ואשר מציג, למול המסקנה המרשיעה העולה מראיות התביעה, גם אפשרות ממשית של חפות", הוסיף השופט. "בהינתן ראיות ההגנה, לא ניתן לשלול במידה הנדרשת להרשעה בפלילים את האפשרות כי קבלני המשנה שהנפיקו את החשבוניות סיפקו כנגדן עבודה, וקיבלו תשלום כמפורט בהן. בנסיבות אלה, זכאים הנאשמים ליהנות מן הספק".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות