צווארון לבן
לשון הרע | הפרת פרטיות | זכויות יוצרים | תכנון ובנייה
מידע מורחב
אדיר בן לולו – משרד עו"ד
פלילי | תעבורה | אזרחי
מוטאי-מצגר-גרבאווי
תעבורה | תאונות דרכים | נזקי גוף | ייצוג שוטרים וסוהרים
אורי קינן ושות' – משרד עו"ד ונוטריון
פלילי | צווארון לבן | כלכלי | מיסים והלבנת הון

חייב להיות יותר טוב אחרי חייבטוב

עו"ד ניר רוטנברג מקווה שתרבות החקירות תשתנה, שזכויות נחקרים יישמרו, שפרקליטים יהיו ביקורתיים וזהירים באשר לראיות, ושבתי המשפט יקפידו על זכויות נאשמים ופחות סלחניים להפרתם

האופן שבה הושגה הראיה המפלילה נגד חייבטוב היה פסול ועקום, לא פחות ממי שיזם אותו מלכתחילה והכשיר אותו בהמשך. צילום מהסרט של ארי פינס וגלי גינת לערוץ כאן 11

16 שנים ו-102 עמודים מפרידים בין אלישע חייבטוב המורשע לבין הזיכוי המהדהד שלו בבית המשפט העליון. זיכוי שאמור להוות שינוי גישה בפסיקה הישראלית, אפס סובלנות לתירוצי המשטרה וטיוחי הפרקליטות, להתנהגות שערורייתית ובלתי ראויה של רשויות החקירה וזרועותיהן הארוכות.

חייבטוב זוכה למרות שלא בהכרח היה חף מכל פשע, מכאן חדשנותו של פסק הדין ואומץ ליבם של שלושת השופטים שכתבו אותו. שופט שופט ונימוקיו, הבנתו ודרכו, כולם התייצבו בעמדה אחת משותפת, לכאורה – ההפקרות ששלטה עד היום בחדרי החקירות בישראל לא יכולה להימשך.

מי שלא קרא את פסק הדין יכול להזדעזע ולהתרעם על כך שאדם חף מפשע ישב מאחורי סורג ובריח 11 שנים טרם הוכחה חפותו. מי שקרא את פסק הדין מבין שחייבטוב ידע כמה דברים יותר מדי בנוגע לרצח עליו נחקר, וביצע מספר פעולות ושיחות שבאופן טבעי יש בהן כדי להפנות אליו תמרורי הכוונה כמי שהיה מעורב בביצוע הרצח.

בית משפט העליון אמנם מזכה את הנאשם, אך בד בבד הוא מורה לו לא לחזור על המעשה שביצע. לזיכוי של חייבטוב אין קשר לחפותו או לתמימותו, נהפוך הוא, בית המשפט קובע למעשה שגם אם מדובר ברוצח אין להתייחס לראיה פסולה, גם אם היא הראיה המשמעותית היחידה שיכולה להוביל להרשעתו.

בית המשפט חזר על הכלל הישן והידוע, שלמרבה הצער בתי המשפט בישראל לא נוטים להשתמש בו לעיתים קרובות – מוטב שהרבה אשמים יזוכו ויסתובבו חופשיים מאשר חף מפשע אחד שיורשע וחלילה ישב בכלא.

האופן שבה הושגה הראיה המפלילה נגד חייבטוב היה פסול ועקום, לא פחות ממי שיזם אותו מלכתחילה והכשיר אותו בהמשך. בית משפט העליון אמר שהדרך חשובה לא פחות מהמטרה, ולעיתים אף יותר. לא כל האמצעים מקדשים את המטרה. תחבולה חקירתית פסולה שאינה לגיטימית, מפרה את זכותו של החשוד להימנע מהפללה עצמית ופוגעת בעשיית הצדק. הגישה ששלטה בכיפה לפיה מקבלים בסלחנות תוצרי חקירה פסולים הגיעה לסיומה בפסק הדין של חייבטוב.

הנסיון הבלתי קדוש להכשיר התנהגות שערורייתית של חוקרים באופן משפטי כביכול על ידי משפטנים בפרקליטות, שבדקו את הראיות והגישו כתב אישום למרות שידעו שהראיות הושגו באמצעים פסולים, מזעזע לא פחות ואולי אף יותר מההרשעה.

שופטי בית המשפט המחוזי, שהיו מודעים לבעייתיות הזועקת לשמים של הראיות נגד חייבטוב, הכשירו את השרץ והאכילו אותנו – כפי שלצערי כבר הורגלנו – מפירות העץ המורעל.

בית המשפט העליון, שלושת השופטים, הכריזו את מה שאנו כבר זועקים מזמן, המלך הוא עירום!

חוקרים עושים ככל העולה על רוחם מבלי לתת דין וחשבון על מעשיהם, הפרקליטות עוטפת את תוצר פעולותיהם באריזה משפטית מצטדקת,  ובתי המשפט נותנים תעודת הכשר למוצר שבסופו של יום עלול להגיע לכל בית ואזרח בישראל.

עו"ד ניר רוטנברג. הכותב

בית המשפט העליון אמר את דברו, וכולנו נושאים עינינו ומצפים שאכן הדברים ישתנו, שתרבות החקירות תשתנה, שזכויות הנחקרים יישמרו ויכובדו, שהפרקליטים יהיו הרבה יותר ביקורתיים וזהירים באשר לטיב הראיות עליהן הם מסתמכים בבואם לנסח כתב אישום, ושבתי המשפט יהיו יותר קפדניים בשמירה על זכויות החשודים והנאשמים ופחות סלחניים להפרתם.

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן