צווארון לבן
פלילי | פשיעה חמורה | אסירים | נוער
0543001311 מידע מורחב

זיכוי לחקלאי שקילל ואיים: "יא חתיכת מניאק מסריח, אני אחתוך לך את הראש"

סנגור הראה כי בין השנים 2010 ל-2015 פתחה המשטרה למעלה מ-130 אלף תיקי איומים מהסוג שבכותרת אך מרביתם נסגרו מחוסר עניין לציבור, ושכנע שופטת מחוזית להורות על ביטול כתב האישום וזיכוי מרשו המושבניק

נטען כי יו"ר ועד המושב איים על סוכן מכירות (אילוסטרציה: FREEPIC)

בית המשפט המחוזי בנצרת קיבל לאחרונה ערעור נאשם על העמדתו לדין בעבירת איומים, והורה על ביטול כתב האישום מחמת "אכיפה בררנית, מפלה ושרירותית".

הנאשם, יו"ר ועד מושב בצפון ובעל עסק, הואשם באיומים בשיחת טלפון על סוכן מכירות של ספק שעבד איתו. על פי כתב האישום, שהוגש ב-2014, הנאשם איים על איש המכירות: "אני אהפוך לכם את החיים, לך וגם ל…, תגיד לו את זה ממני. אם הוא רוצה להתנהג איתי בצורה הזאת, אני אזיין לכם את הצורה, אתה חושב שתסתובב ככה במדינת ישראל ככה חופשי, תגיד יא בן זונה, יא חתיכת מניאק מסריח, אני אחתוך לך את הראש לארבע, יא חתיכת מניאק… תזכור את המילים שאמרתי לך, אני אראה לך מה זה להאכיל חרא…"

כבר בתחילת ניהול התיק, פנה סנגורו של הנאשם, עו"ד תומר שורץ, אל התביעה המשטרתית בצפת, שהגישה את כתב האישום, וביקש לבטלו ולערוך עם הנאשם הסדר מותנה לסגירתו. התביעה סירבה, ובהמשך נדחתה גם בקשתו לקבל ממנה נתונים על מספר תיקי האיומים המוגשים לבתי המשפט מדי שנה.

עו"ד שורץ השיג את הנתונים דרך הגשת בקשה, כפי שזכאי כל אזרח, לממונה על יישום חוק חופש המידע במשטרה. הנתונים הצביעו על תמונה ברורה: בין השנים 2010-2015 פתחה המשטרה למעלה מ-130 אלף תיקי איומים, אך הגישה כתבי אישום רק בעשרת אלפים, כלומר בשבעה אחוז. מרבית התיקים נסגרו בגין חוסר עניין לציבור.

השופטת אסתר הלמן

שופט בית משפט השלום בקרית שמונה, מורן מרגלית, לא התרשם מהנתונים ודחה את בקשת ההגנה לבטל את כתב האישום בטענת הגנה מן הצדק, וזאת כי "לא עלה בידה להצביע על קיומו של מניע פסול בהחלטה להעמדה לדין".

הנאשם, בן 53 ללא עבר פלילי, הודה לבסוף בעובדות כתב האישום בהסדר טיעון, בתנאי שההליך יסתיים באי הרשעה אם שירות המבחן ימליץ על כך. ואכן, לאחר קבלת תסקיר, בית המשפט אישר את ההמלצה לשלב את הנאשם בהליך טיפולי ולהימנע מהרשעתו.

המהלך היה שלב, לא סופי, בתוכנית ההגנה. עו"ד שורץ הגיש לבית המשפט המחוזי ערעור על החלטת הביניים של השופט מרגלית לדחות את הבקשה לביטול כתב האישום, ותקף את עצם ניהול התיק. הערעור התבסס על הנתונים, וע"ד שורץ טען כי אם שבעה אחוז בלבד מהתיקים בעבירה זו מוגשים לבית משפט, חזקה על כך שמדובר בתיקי איומים בנסיבות מחמירות, כלומר בנסיבות של איומים על עובדי ציבור, או איומים בתוך התא המשפחתי, או איומים על ידי בעל עבר פלילי, וזהו לא המקרה כאן.

עוד הצביעה ההגנה על היעדר הנחיה של פרקליט המדינה באשר למדיניות ההעמדה לדין בתיקי עבירות איומים בלבד, מה שפותח את הדלת לאכיפה נקודתית ובלתי שוויונית. התביעה ענתה על כך ש"אין לצפות כי פרקליט המדינה יוציא הנחיית מדיניות לגבי כל עבירה ועבירה".

עו"ד תומר שורץ

שופטת בית המשפט המחוזי צפון אסתר הלמן, אליה הצטרפו השופטים יפעת שטרית וסאאב דבור, קיבלה את טענות ההגנה בערעור. "התגובה להעמדה לדין שהיא שרירותית ומפלה, צריכה לבוא לידי ביטוי בביטול כתב האישום", הבהירה השופטת הלמן. "המערער הציג תשתית סטטיסטית, ממנה ניתן ללמוד על מדיניות הענישה בעבירות איומים…המשיבה טענה כי אין די בנתונים סטטיסטיים, כשלעצמם, בכדי להצביע על אכיפה בררנית. המשיבה לא התמודדה עם המסקנה הנלמדת מאותם נתונים ולא ביקשה לאבחן את עניינו של המערער, בשום דרך, מעניינם של נאשמים אחרים, שההליכים בעניינם נסגרו מחוסר עניין לציבור.

"המשיבה טענה כי המערער לא הוכיח מה הייתה המדיניות ביחס לקבוצת השוויון. יש לדחות טענה זו. ראשית, ניסיונו של המערער לקבל פרטים מדויקים יותר לגבי המקרים בהם נסגרו תיקי איומים או הוגשו כתבי אישום, נבלם על ידי המשיבה. שנית, מבלי להמעיט מחומרת המעשה, לא מתקיימות במקרה שלפנינו אותן נסיבות מחמירות, כדוגמת אלה עליהן הצביע המערער…בא כוחו של המערער הפנה למקרים חמורים פי כמה מזה שלפנינו, בהם אושר הסדר מותנה, מקרים בהם הופנו איומים כלפי עובדת בנק, איומים חוזרים ונשנים כלפי רופאים וטרינריים במרפאתם, איומים על רקע ויכוחים בכביש ואיומים שהושמעו כלפי שוטר".

השופטים קבעו כי בבואו לשכנע את בית המשפט לקבל טענת הגנה מן הצדק, ניצבת בפני הנאשם משוכה גבוהה, וכי במקרה זה "המערער עמד בה ויש לקבל את טענותיו לפגם שנפל בהחלטה להעמידו לדין".

ההבדל בין תוצאת התיק בבית משפט השלום, אי הרשעה, לבין תוצאת הזיכוי בערעור, הוא מהותי: הליך המסתיים באי הרשעה מופיע בגיליון המרשם הפלילי למרות ציון התוצאה הסופית, ואילו זיכוי או ביטול כתב אישום מסתיים במחיקת השורה כליל.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט

נבנה על ידי אנגורה מדיה
דילוג לתוכן