מכה למשטרה: אושר חוק גדעון סער לפסילת ראיות שהושגו לא כדין

שתף כתבה עם חברים

קונצנזוס נדיר בכנסת גם לטובת חוק משפטי-חברתי נוסף שאושר ברגע האחרון, להסדרת בתי המשפט הקהילתיים

השר גדעון סער

מליאת הכנסת אשרה סופית, פה אחד, את הצעת החוק שיזם שר המשפטים גדעון סער לפסילת ראיה שהושגה שלא כדין (30 יוני).
החוק המוצע מעגן את שיקול הדעת של בית המשפט, לפסול ראיה שהושגה בניגוד לחוק.
הצעת החוק מבהירה, כי הכלל יחול על כל ראיה – הודאת נאשם, הודעת עד כמו גם ראיה חפצית, האזנות סתר אסורות, פריצות למחשבים ועוד.

החוק הוגש לאחר שהצעת חוק פרטית מהכנסת הקודמת אושרה על ידי הוועדה המייעצת לשר המשפטים, בראשות שופטת בית המשפט העליון בדימוס עדנה ארבל.
ההצעה הפכה להצעת חוק ממשלתית ואושרה בשלוש קריאות ללא מתנגדים.
סער: "המהלך מגן על טוהר ההליך, הזכות של נאשמים להליך הוגן וחובת רשויות אכיפת החוק לפעול בגדרי החוק".

עו"ד טליה גרידיש, נציגת לשכת עורכי הדין בכנסת: "שמחתי לקחת חלק מטעם לשכת עורכי הדין, כנציגת יו"ר פורום חקיקה פלילי, ביחד עם חברי לוועדה, בכתיבת ניירות העמדה מטעם לשכת עורכי הדין ובדיונים הרבים בוועדת חוקה חוק ומשפט בכנסת.
"מדובר בחוק בעל חשיבות מאוד גדולה למימוש החזון של הליך הוגן, במובן הזה שכעת חייבים לבחון את הראיות ואת הדרך בה הן הושגו, ואם משהו הושג בדרך לא חוקית אז יהיה יותר קל לבתי המשפט לפסול ראיות כאלה. כך, ניתן יהיה להגן יותר על זכויות חשודים ונאשמים. האמת היא שלאחרונה הפסיקה החלה לנהוג בדרך הזו, אבל כעת יש לזה גושפנקה של החוק, וזה שינוי גדול מאוד".

עו"ד טליה גרידיש

ביומה האחרון של הכנסת ה-24, אושר סופית גם חוק בתי המשפט הקהילתיים.
החוק מסדיר את פעילותם של בתי המשפט השמים דגש על טיפול ושיקום עבריינים. בתי המשפט, אשר פעלו עד כה במסגרת פיילוט, דנים בעניינם של "עברייני רחוב" ומשלבים את גורמי הרווחה והקהילה לאורך כל ההליך המשפטי בטיפול בנאשמים, בתוכניות גמילה, טיפול בהתמכרויות, התערבות סוציאלית, הסדרת חובות, סיוע בתעסוקה ועוד, לפי מודל של "בית משפט פותר בעיות" שהיעד שלו החזרת הנאשמים למסלול חיים נורמטיביים וטיפול בבעיות רקע אישיות, חברתיות וכלכליות. בהמשך לחקיקה, מתוכננת הרחבתם של בתי המשפט הקהילתיים לפריסה ארצית בצמוד לבתי משפט השלום בכל הארץ.

לשכת עורכי הדין היתה מעורבת גם בהליך חקיקה זה ובדיונים שליוו אותו, באמצעות עו"ד דן באומן ועו"ד גרידיש. לדבריה, "חוק בתי המשפט הקהילתיים יאפשר הזדמנות גדולה יותר למגמת השיקום בענישה, האינטרס הציבורי הוא להחזיר אנשים למוטב, להפוך אותם לפרודוקטיבים בקהילה ולמנוע הידרדרות לעבריינות חוזרת. זוהי הגשמת האינטרס הציבורי".

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
1 Comment
הוותיק ביותר
החדש ביותר הכי הרבה הצביעו
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות