54 חודשי מאסר לעורכת דין שגנבה כספי פיצויים מילד שנפגע בראשו בתאונה

שתף כתבה עם חברים

עו"ד הדסה פלד הורשעה בגניבה של מעל מיליון שקל בסך הכל מחמישה לקוחות שייצגה מול חברות הביטוח. "אני מצטערת שאני גומרת בצורה כזו, לאחר 40 שנות עריכת דין", אמרה לשופט

תאונת דרכים (צילום ארכיון להמחשה: תיעוד מבצעי מד"א)

פרסום ראשון: בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום ארבע וחצי שנות מאסר (54 חודשים) בפועל על עו"ד הדסה אבלינה פלד, בת 75 מתל אביב, שהורשעה בחמש עבירות של גניבה בידי מורשה, במסגרת הסדר טיעון שהביא למחיקת אישום נוסף נגדה.
עו"ד הדסה פלד ניהלה במשך 40 שנה משרד עצמאי וייצגה לקוחות בתביעות נזיקין נגד חברות הביטוח, בעקבות תאונות שעברו. במהלך השנים 2009-2016, גנבה עו"ד פלד מלקוחותיה מיליון ומאתיים אלף שקלים אשר קיבלו כפיצויים, והשתמשה בכסף לצרכיה האישיים.

את הסכום הגדול ביותר, כ-800 אלף שקל, גנבה עו"ד פלד מאמו האומללה של פעוט בן ארבע, שנפצע קשה בתאונת דרכים, ועבר שני ניתוחי ראש. האם שכרה את שירותיה של הנאשמת, על-מנת שתייצג אותה בתביעת הביטוח. בשנת 2011 נתן בית המשפט המחוזי תוקף של פסק דין להסכם פשרה, במסגרתו סוכם כי חברת הביטוח תפצה את הפעוט בסך של כמיליון שקל.

לאחר מכן, עו"ד פלד טענה בפני האם כי על-פי חוק נאסר עליה להעביר לידיה את כספי הפיצוי, עד אשר הבן יחצה את גיל 18, והסבירה כי הכספים יישמרו על-ידה "בנאמנות" למעט 100 אלף שקל שמסרה לאם.
את יתרת מתוך כספי הפיצוי הפקידה עו"ד פלד לפיקדון הרשום על שמה, ולאורך השנים שלחה יד בכספי הפיצוי, והשתמשה בו לצרכיה האישיים. כאשר הגיע הבן לגיל בגרות, פנתה האם אל הנאשמת, וביקשה לקבל את יתרת הפיצויים. עורכת הדין דחתה אותה בתואנות שונות.
מהצהרת "נפגעת עבירה" של האם עולה כי לאורך השנים היא הוציאה הוצאות רבות עבור טיפולים רגשיים ושיקומיים בילד. עו"ד פלד "משכה" אותה, הוליכה אותה שולל, בטענה כי ניתן להעביר את הכספים לטובת הטיפולים, רק עם הגיע הילד לגיל 18, כאמור, כאשר לאורך כל התקופה גנבה את הכסף לצרכיה האישיים.

גנבה מנפגע תאונת דרכים פיצוי בגובה מאות אלפי שקלים
לקוח שני שיוצג על ידי הנאשמת, קיבל מחברת ביטוח פיצויים בסכום של 365 אלף שקל, בגין תאונת דרכים. הנאשמת הייתה זכאית, כשכר טרחה, לחלק קטן מסכום זה, אבל גנבה מהלקוח את כל כספי הפיצוי. למעשה, היא לא יידעה בכלל את הלקוח על הסדר הפשרה שגיבשה עם חברת הביטוח, עליו נודע לו באיחור של שבע שנים לאחר שעו"ד פלד קיבלה את הכסף והותירה אותו בחזקתה. מהצהרת נפגע העבירה עולה כי כיום הוא נאלץ  לעבוד ככוח עזר בבית חולים, במשמרות יומיות כפולות כדי לממן את מחייתו, וחלום רכישת הדירה שלו התפוגג.

מלקוחה שלישית, גנבה עורכת הדין 60 אלף שקל מכספי פיצויים אשר קיבלה מהביטוח. כאשר הלקוחה ניסתה לברר מה עלה בגורל התביעה שהגישה, עו"ד פלד דחתה אותה בתירוצים שונים – איבוד מסמכים, המתנה לצ'ק שנשלח בדואר ועוד. רק כאשר היא פנתה לחברת הביטוח, התברר לה שעורכת הדין קיבלה הכסף שנה וחצי קודם.
מלקוח רביעי גנבה עורכת הדין כ-30 אלף שקל, ומלקוחה חמישית גנבה 11 אלף שקל. במהלך שנת 2021 נשלל רישיון העו"ד של פלד לצמיתות. התובעת, עו"ד ירדן זאבי מפרקליטות מחוז תל אביב דרשה להטיל על פלד שש שנות מאסר.

מהתסקיר שהוגש לבית המשפט עולה כי הנאשמת, בת 75 גרושה וסבתא לנכדים, שהיתה פעילה כעורכת דין ארבעה עשורים, מתגוררת כעת בדירת חדר שכורה ועובדת על אף גילה במוקד טלפוני, כדי להתקיים. פלד תיארה אורח חיים אמיד במשך השנים, והדגישה את הפער בין חייה היום לחייה בעבר.

הסנגורית שלה, עו"ד אורלי פרייזלר, טענה כי עו"ד פלד הסתבכה כלכלית והתגלגלה ב"כדור שלג", כאשר בשלב מסוים המשרד הפסיק להרוויח, והיא התקשתה לכסות הוצאות ולכלכל את עצמה. בשלב זה, החלה הנאשמת ליטול סכומים מסוימים מכספי הלקוחות – תחת ההנחה כי כספי לקוחות אחרים יתקבלו בהמשך. זה לא קרה.
"צר לי מאוד על הלקוחות שלא קיבלו את כספם", אמרה היום הדסה פלד לשופט בני שגיא. "בשום שלב, לא הייתה לי כוונה לגנוב, אלא חשבתי שאוכל לכסות את החוב ולהתגלגל עם זה. אני מאוד מצטערת שאני גומרת את החיים בצורה זו, לאחר 40 שנות עריכת דין".

השופט שגיא

השופט שגיא קבע כי העונש במקרה זה יהיה חמור, למרות גילה של הנאשמת ומצבה. "במקרה זה, אין מדובר בעוקץ של חברות עתירות ממון או בגניבת סכומי כסף זניחים מאנשים אמידים", כתב השופט, "אלא בגזילת כספי פיצויים שנועדו לאפשר לקורבנות העבירה לממן טיפולים רפואיים ורגשיים על מנת להיטיב את מצבם בעקבות אירוע קשה (תאונה) אותו חוו.

"דגש מיוחד מצאתי ליתן להתנהלות הנאשמת, עת גזלה את כספי הפיצויים שנועדו לאפשר טיפול רפואי הולם בפעוט בן 4, שעבר פגיעה קשה בראשו", כתב השופט. "אני נוטה לקבל את העמדה לפיה אין מדובר בעבירות מתוחכמות. יחד עם זאת, דווקא משום הפשטות בה יכול עורך דין לגזול את כספי הפיצויים המשולמים ללקוחותיו, קיים משקל לחומרה להתנהלות הנאשמת".

בית המשפט קבע כי תשלם לחמשת נפגעי העבירות פיצוי כולל בסך 600 אלף שקל, בהתחשב בכך שהפיצוי במשפט פלילי מוגבל ומגיע עד 258 אלף שקל בלבד ליחיד, ללא קשר לסכום העבירה.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות