סיפורו של לוחם

שתף כתבה עם חברים

אחרי 20 שנה שלומי סנדק ממקימי תנועת "עלה ירוק" נחל נצחון גדול, אבל מבחינה אישית פקדה אותו טרגדיה: התמכרות בנו לסמים קשים * סרט חדש החל מהשבוע ב"יס דוקו"

sandak shlomy yes
סנדק כבחור צעיר בתחילת המאבק (צילומים מתוך הסרט)

סיפורו המטלטל של שלומי סנדק, מהפעילים הבולטים בחזית המאבק ללגליזציית מריחואנה, יובא בערוץ yes דוקו החל ביום רביעי (8.2).

הסרט, "עלה ירוק" שמו, כשם התנועה שהוא היה שותף להקמתה, מעניין במיוחד בימים אלה, בהם קוצרים סנדק וחבריו את פירות המאבק, עם נפילת חומות ההתנגדות של הממסד וההתפתחות הדרמטית של מדיניות ה"אי ההפללה". הסרט מלווה את סנדק עם חומרים מצולמים מ-25 שנות קמפיין ציבורי עיקש, שנראה בתחילה חסר סיכוי, דרך המהפכה ההדרגתית שהוביל עם חברו בועז וכטל: מהחדרת הרעיון לשיח הציבורי ולבמה הפוליטית, דרך הקמת רשימת "עלה ירוק" והנסיונות לרוץ לכנסת. הכל בתנועה איטית מתמדת שהובילו השניים מהאוונגרד והשוליים אל המרכז.

הבמאי מוריס קנדיוטי (מפיקי הסרט: אסף אמיר, תמי כהן – "נורמה הפקות") מציג את כל הצמתים האלה, בהם היה שותף סנדק, אבל בסופו של דבר זהו סרט מאוד אישי. גיבורו, המאמין בכל ליבו באתגור וערעור התפיסות המקובלות וביתרונות הצמח הטבעי, נקלע לשעה שאין קשה ממנה, כאשר בנו, אורי, חוזר מהודו לאחר שנפל לסמים קשים וכימיקלים.

vachtel boaz2 yes
בועז וכטל בדיון בכנסת

עשב השדה

המצלמה ליוותה את סנדק מתחילת שנות ה-90, אז הוא היה שותף להחתמת עצומות לגליזציה ולהפצת חוברת בשם "עשב השדה" שהציעה את "כל האמת על תרופת הפלא של המאה ה-21". בשלב זה הוא התחיל לעורר עניין תקשורתי. "החוברת הזו היתה הדרך שלי להגיד די, עד כאן. כל החבר'ה שמעשנים פחות או יותר באופן קבוע, זאת אומרת פעם, פעמיים או שלוש בשבוע, חיים בפחד מתמיד מכל דפיקה בדלת, והפחד הזה קודם כל הוא דבר לא בריא", הוא אמר למצלמה, בימי המאבק הבתולי, טרום עידן הרשת.

בקטע אופייני לאותם ימים, בישיבה בוועדה למלחמה בנגע הסמים בכנסת ב-1995, סנדק ושותפו לדרך וכטל, סופגים כינויי גנאי מחברי הכנסת. וכטל מצטט את פרופ' רפאל משולם, מומחה בעל שם עולמי, ומגלה החומר הפעיל בקנאביס, ה-THC: "החלטות פוליטיות במקום שיקולים בריאותיים וסוציאליים מכתיבות את המדיניות שגורמת להפללת והחרפת בעיית הסמים בארץ".

אחד מחברי הכנסת קטע אותו: "איזה שיקול בריאותי יש בזה?".

אבל וכטל המשיך בציטוט אמת על-זמנית: "עם הקטנת ההיצע סמים לא חוקיים מתייקרים, יותר אנשים מתחילים לסחור כדי לממן את ההרגל האישי. מעגל הקונים גדל ובהתאם גם מספר השוטרים וחוזר חלילה".

"תודה רבה", הודיע לו יו"ר הוועדה רפול (ח"כ רפאל איתן), "זמנך תם".

ח"כ אחר הטיח בשניהם: "שלומי סנדק ובועז וכטל, עם כל מה שהפצתם בתקופה האחרונה, שמותר ולא כל כך נורא להשתמש במריחואנה – אם זה היה תלוי בי הייתי מכניס את שניכם לבית הסוהר".

בסיטואציה אחרת נינוחה יותר, חברתית, וכטל, קצין צה"ל לשעבר, מסביר למצלמה: "הגיע הזמן אחרי 50 שנה, אחרי שנתנו את הזמן שלנו למילואים ולצבא, ואת הנשמה שלנו במסים, שאם אנשים רוצים לתפוס ראש, על משהו שהוא טוב להם, שהוא לא מזיק כל כך, אז שיעזבו אותם במנוחה".  

sandak shlomy yes trip
סנדק מציג את הרישיון הרפואי שלו לשימוש בקנאביס

פטור ממעצרים

ב-1999 רשימת "עלה ירוק" של וכטל וסנדק רצה בפעם הראשונה לכנסת והצהירה: "המטרה שלנו – לפתור את בעיית הסמים בדרך אלטרנטיבית". וכטל הוא המנהיג האידאולוג והדובר העיקרי של התנועה. סנדק, מספר 2 ברשימה, הוא הסייד קיק השנון. עם אחוז וחצי מהבוחרים, היו חסרים להם רק כמה אלפי קולות כדי לעשות סנסציה. סנדק היה מספר 2 גם לקראת בחירות 2006, ו-2009 עם גיל קופטש בראש.

"כוחו של רעיון נמדד בכך שיש לו המשכיות", אמר וכטל לחבריו בעלה ירוק, כשפרש מהפוליטיקה לטובת הקמת מפעל חלוצי – חווה לגידול מריחואנה לצרכים רפואיים. "במדינת ישראל הצלחנו לעשות מדיקליזציה של מריחואנה לחולים ויש לי חלק בזה". 

sandak shlomy yes joint
סנדק מדליק ג'וינט ענק במסיבת עיתונאים של "עלה ירוק"

גם סנדק קיבל בהמשך רשיון – לצריכה עצמית רפואית, והציג אותו למצלמה. "אם מישהו היה אומר לי ב-94' שיבוא יום ואני אחזיק את הנייר הזה ביד, לא הייתי מאמין, הייתי בטוח שהוא לקח טריפ אחד יותר מדי. הרשיון הזה נותן לי פטור ממעצרים ולא צריך יותר לדאוג מיובש – הספק שלי הוא משרד הבריאות בעצמו", הוא אומר למצלמה בשנינות האופיינית.

גם סנדק המשיך בפעילות ציבורית ממקום אחר: הוא נרתם לטיפול והקלת סבלם של חולים קשים שטרם קיבלו רשיון לצריכת מריחואנה, וסעד אותם בדרך לא ממש חוקית, באמצעות אספקה מחשבונו שלו. בכך, הוא האמין, סייע לאחרים לספק צורך בריאותי אשר הבירוקרטיה מעכבת או מונעת מהם. "אני לא יודע מי פה העבריין, אני שנותן לך את הצמח, או כל אלה שלא מאפשרים לך לקבל את התרופה", הוא אמר לחולה אונקולוגי.

מאז הצילומים, מספר צרכני הקנביס ברשיון גדל לכמעט 30 אלף ושר הבריאות ליצמן הודיע כי ייעשה הכל כדי להקל על החולים לרכוש את התרופה בבית מרקחת. יחד עם זאת, צפייה בסרט מעלה הרהור, האם התנגדות הממסד ללגליזציה מלאה והעמדה שקנאביס בפני עצמו מסוכן, נובעת מהחשש מפריצת גבולות ומאנשים שמתקשים להציב אותם.

ב-2009 בנו של סנדק נסע לטיול אחרי צבא בהודו וחזר במצב פסיכוטי. "כשאורי היה בהודו, אמרתי לו 'רק דברים טבעיים, לא כימיקלים'. הוא לקח קטמין, שזה חומר שקונים שם בבית מרקחת, במקור חומר הרדמה לסוסים", מספר סנדק.

המצלמה המשיכה ללוות את סנדק בכל הרגעים הקשים עד לסיום. למרות ההתמודדות האישית, הוא אינו מוותר, וממשיך להאמין וללוות את הפעילות הציבורית למען לגליזציית החומרים הטבעיים.

vahtel boaz yes hamama
בועז וכטל בחוות המריחואנה בערבה
השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות