חבר הנהלת אגד הורשע בבקשת שוחד של מיליון אירו ממרצדס הגרמנית

שתף כתבה עם חברים

ההרשעה היתה השבוע – העבירה בוצעה לפני 20 שנה, במסגרת מו"מ כספי בין אגד ליצרנית האוטובוסים מגרמניה. מבכיר אגד לשעבר יחולטו מיליוני שקלים, הפרקליטות תבקש עונש מאסר

נתן פורמן בעת מעצרו ב-2016 (צילום: יואב איתיאל)

נתן פורמן, מנהל המשק וחבר הנהלת אגד לשעבר, הורשע השבוע בבקשת שוחד של מיליון אירו מ"אוובאס", יצרנית האוטובוסים של מרצדס-בנץ הגרמנית.
פורמן, כיום בן 73, הורשע על פי הודאתו בכתב אישום מתוקן, בתיק שמתנהל בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

לפי כתב האישום, העבירה בוצעה לפני כמעט 20 שנה. בין שלהי שנת 2003 לתחילת 2004 הגיעו לישראל מנהלי החברה הגרמנית, כדי להגיע להסכם פשרה עם אגד. בין החברות התנהל הליך בוררות בשווייץ, עקב תקלה טכנית באוטובוסים שסיפקה היצרנית לאגד. במקביל לבוררות קידמו הבכירים הגרמנים הסכם פשרה, ופורמן קידם את ההסכם מטעם אגד.
בתמורה להסכמת החברה הישראלית להפסקת הליכי הבוררות, ביקש פורמן מהבכירים מקבוצת מרצדס-קרייזלר שנפגשו עמו בתל אביב, שוחד אישי של מיליון אירו. החברה הגרמנית העבירה את כספי השוחד המיועדים לפורמן, לחברת צד ג' זרה עמה התקשרה ב"הסכם יעוץ".

פורמן הורשע כאמור בבקשת שוחד. בכתב האישום המתוקן אין טענה שקיבל את השוחד בפועל לכיסו – אלא שכספי השוחד הועברו מבכירי החברה הגרמנית לחברה נוספת בה "חנה" הכסף המיועד לו.
לפי חוק העונשין, העונש בגין בקשת שוחד ובגין קבלת שוחד בפועל הוא עונש מקסימלי זהה (עד עשר שנות מאסר), אך סנגוריו של פורמן טוענים שבמקרה זה קיימת משמעות לכך שאין ראיה כי הכסף התקבל בסוף אצל פורמן.
לטענת ההגנה, המנהלים הבכירים במרצדס גנבו כספים רבים, ו"הפילו את התיק" על הבכיר באגד. המנהלים הגרמנים המעורבים בפרשה הועמדו לדין במדינתם והורשעו בגין אי-סדרים.

יש לציין כי במסגרת הסדר הטיעון שסיכמו סנגוריו של פורמן – עורכי הדין יואל גולדברג, אסף קליין, אופיר אלקיס ונתי שמחוני – נמחקו מכתב האישום עבירות הלבנת הון. נמחקו גם עבירות של העלמת הכנסות בשל חשבונות בנק רבים שניהל לכאורה פורמן בשוויץ עד שנת 2013, בהם הצטברו רווחים ממקורות הכנסה שאינם ידועים ורווחי הון על השקעות.
עורכות הדין דנה נקר וטפת מויאל רוטשילד מפרקליטות מיסוי וכלכלה הציגו לשופט בני שגיא את ההסכמות בהסדר, במסגרתו נשאר אישום אחד בשוחד. הוסכם כי מפורמן יחולטו שני מיליון שקל והוא ישלם קנס של 250 אלף שקל.
הרכיב העיקרי בעונש נותר בשלב זה פתוח: הפרקליטות הודיעה כי תדרוש עונש מאסר בפועל. ההגנה תבקש להסתפק בעונש "סמלי" בלבד.

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות