הורדה בדרגה לשוטר שהעביר מידע מתיקים לעורכי דין ולסוחר רכבים

שתף כתבה עם חברים

שוטר במוקד אגף התנועה, שבעבר קיבל עיטור שירות לאחר היתקלות עם מחבל, העביר פרטים על יותר מ-150 רכבים לחברו, וגם סייע לעורכי דין

השוטר לא בדק באיזה סטטוס התיק (צילום ארכיון להמחשה: משטרת ישראל)

רס"ב י"ח, שוטר ותיק במטה משטרת התנועה בבית דגן, העביר לחברו העובד בחברה בענף הליסינג פרטים של יותר מ-150 רכבים, לבקשת אדם שלישי – סוחר רכבים.
עובד חברת הליסינג נהג להגיע לאגף התנועה בבית דגן, במסגרת שיתוף פעולה בין המשטרה והחברה, לצורך סיוע באיתור רכבים גנובים. אבל עובד החברה הפרטית ביקש להסתייע בשוטר גם כדי לקבל מידע פרטי שישמש את חברו הסוחר בעסקאותיו.
במשך חצי שנה, על בסיס שבועי, העביר הסוחר לשוטר רשימות עם 150 מספרי לוחיות זיהוי של רכבים נטושים, וביקש לדעת את פרטי בעליהם. השוטר בדק את הפרטים במערכות המשטרה, והחזיר לחברו את הפרטים המלאים על 150 הרכבים – שמות הבעלים, הכתובת והטלפון.

זהו אחד האישומים בגינם הורשע השוטר בבית הדין למשמעת של המשטרה (30 מרס). באישומים נוספים הורשע השוטר עקב קשרים אסורים עם עורכי דין וניגוד עניינים במילוי תפקידו.
במשך כשלוש שנים נהג עו"ד א' בעשרות הזדמנויות לפנות לשוטר באופן אישי בבקשה לצלם עבורו דוחות תנועה וחומרי חקירה בתיקי תעבורה של לקוחותיו. השוטר העביר לעו"ד א' את החומרים לפני הגשת כתב אישום, מבלי שבחן באיזה סטטוס התיק – האם בחקירה או בטיפול התביעות, ומבלי להבדיל בין חומרי החקירה השונים, ובאלו שאינם מיועדים לצילום. עו"ד א' והשוטר נהגו להיפגש כמעט בכל שבוע על בסיס חברי.

על פי אישום נוסף, גם עו"ד ג' שעבד במשרדו של א' ולאחר מכן פתח משרד עצמאי, קיבל מהשוטר מסמכים מתיקי התעבורה של לקוחותיו. במקביל היו גם ל-ג' ולשוטר יחסים קרובים. כאשר השוטר רצה להזמין נופש זוגי בחו"ל לו ולבת זוגו, העורך דין התנדב לשלם עבור הזמנת הנופש בכרטיס האשראי שלו, והשוטר החזיר לו בהמשך את עלות הנופש במזומן.

השוטר הורשע בעבירות משמעת של שימוש לרעה בסמכות, מסירת מידע לאדם בלתי מוסמך, ניגודי עניינים ואי-מילוי הוראה. הוא טען כי לא קיבל ולא ביקש תמורה עבור מעשיו, וחשב שהם חוקיים. מדובר כאמור בשוטר ותיק מאוד, שמשרת במשטרה 30 שנה.

סנגורו של השוטר, עו"ד יוגב שגב, הגיש מכתב של מפקדו לשעבר של השוטר, שמסר עדות אופי וטען כי מדובר בתמימות ואופי טוב: "שוטר נעים הליכות, שתמיד מוכן לעזור".
שופטי בית הדין למשמעת – נצ"מ אברהם פרנקל, נצ"מ רונן בר שלום וסנ"צ קלוד גוגנהיים – סברו כי לשוטר כן היו טובות הנאה ממערכות היחסים, גם אם לא מוחשיות.
התביעה ביקשה להוריד את השוטר בדרגה למשך שנה בפועל – ענישה סמלית וגם כלכלית משמעותית. בית הדין לקח בחשבון גם את שירותו של השוטר, שהיה קודם ללא רבב – ובשנת 2002 אף קיבל עיטור שירות לאחר היתקלות עם מחבל בכביש 65. הוחלט על נזיפה והורדה בדרגה למשך שבעה חודשים.

 

 

השארת תגובה
הירשם
להודיע ​​על
0 Comments
משוב מוטבע
הצג את כל ההערות