מאבק המדינה בהפרטת הגרלות מפעל הפיס מחזק הימורים לא חוקיים

המועצה לצרכנות תובעת מועדוני הימורים מורשים בטענה שפעילותם אינה חוקית, אלא שהצלחת התביעה תחזק את מונופול מפעל הפיס, ואת ארגוני הפשיעה המגלגלים מיליונים בהימורים לא חוקיים
איור מתוך אתר האינטרנט של מועדון הימורים לוטונט

המועצה הישראלית לצרכנות – חברה ממשלתית הפועלת תחת משרד הכלכלה – ביקשה מבית משפט המחוזי מרכז בלוד לאשר תביעה ייצוגית נגד שמונה חברות המפעילות מועדוני הימורים, בהם "לוטונט", "לוטוקארד" ו"לוטודיל".
מועדוני ההימורים האלה מציעים השתתפות בהגרלות שעורך מפעל הפיס תמורת דמי מנוי חודשיים. כעת, המועצה לצרכנות מבקשת מבית המשפט לאסור על המועדונים להמשיך לשווק הגרלות, לפצות מנויים על הטעיה לכאורה ולהשיב להם את דמי המנוי שנגבו מהם.

בתביעה, שהוגשה באמצעות משרד עורכי הדין גיל רון, קינן ושות', טוענת המועצה כי החברות המשווקות מנוי להגרלות פועלות בניגוד לחוק והן זכייניות לא מורשות. בהקשר זה חשוב לציין, כי בהיתר החוקי של מפעל הפיס לא קיימת אפשרות לרכישת מנוי להגרלות או להימור ממוחשב, ומכירת כרטיסי ההגרלה מותרת רק בדוכנים.
על פי התביעה, חברות מועדוני ההימורים "מציעות למהמרים להשתתף בהגרלות באמצעות רשת האינטרנט, בהוראת קבע. התנהלות זו הופכת את ההימורים לנגישים מאד, ומחריפה את סכנת ההתמכרות".

הטענה המרכזית בתביעה נגד "המשווקים העצמאיים" עוסקת בהטעיית לקוחות. המועצה לצרכנות נסמכת על חוות דעת שכתבה עבורה הכלכלנית ד"ר טלי רגב מהמרכז הבינתחומי בהרצליה. לדבריה, 70 אחוז מדמי המנוי נגבים על ידי המשווקים כעמלת תיווך ומהווים לכאורה הכנסה ישירה, זאת מבלי שהכסף שימש לרכישת כרטיסי הגרלה בפועל.
חוות הדעת אף סותרת את פרסומי המועדונים, לפיהם הימור באמצעותם מגדיל את סיכויי הזכייה. לטענת ד"ר רגב, בדרך זו הסיכוי הסטטיסטי לרווח קטן משמעותית, והסיכויים להפסד דווקא גדלים.
עוד מסבירה ד"ר רגב, כי הימור באמצעות מועדוני ההימורים נושא התפלגות פרסים שונה מההתפלגות בהשתתפות ישירה בהגרלה, ללא מתווכים. ההשתתפות הקבוצתית המונהגת על ידי המועדונים גורמת לכך שהפרסים אמנם רבים יותר, אך גם נמוכים יותר. הדבר מקרב את המהמרים למצב של זכייה בטוחה בסכום כסף כלשהו, אך ברוב המוחלט, מדובר בסכומים שהם נמוכים מעלות ההשתתפות, והמשמעות היא הפסד.

מעבר לכך, יש לציין כי בהשתתפות הקבוצתית טמון חיסרון הנובע מנטל מס, שכן על הימורים בישראל חלה חובה לתשלום מס בסך 35 אחוזים החל מסכום של 30,500 שקלים. כאשר מועדון הימורים שולח טופס ששותפים לו מספר מהמרים, הזכייה הקבוצתית עשויה להיות מחויבת במס, גם אם סכום הזכייה האישי של כל אחד בנפרד פטור ממנו.
המועדונים המשווקים סירבו להגיב לפניית "פוסטה" בנושא.

ארגון לביא וקו ההלוואות של משפחת השוטר מקרית גת
הימורים לא חוקיים, הלוואות בריבית, גביית חובות, סחיטות (צילום מתיק חקירה פדרלי בארה"ב)

בהמשך לדברים יש לציין, כי התביעה מתעלמת מהעובדה שככל שהמדינה מבצרת את המונופול של מפעל הפיס (כמו גם טוטו-ווינר) בתחום ההימורים, ומונעת את הרחבת ההיצע ופיתוח תחרות מצד גופים נוספים ברישיון – כך היא למעשה מחזקת גורמים עברייניים, נושא שאינו מוזכר כלל בכתב התביעה. המונופול של המדינה על ההימורים גורם לפריחת שוק שחור הטומן בחובו סכומי כסף גדולים פטורים ממס ומפיקוח, מה שמעודד מאבקי שליטה בין ארגוני פשיעה ומכניס למעגל בנקים להלוואות הפועלים במסגרת השוק האפור, וכוללים סחיטה ואלימות בהליכי גביית חובות.

השארת תגובה

Comments icon

סמן כאן שאינך רובוט